Streda, 2. december, 2020 | Meniny má BibiánaKrížovkyKrížovky
LUCIA KLOCOVÁ SA DOSTALA DO SEMIFINÁLE A V ŇOM ZABEHLA SVOJ DRUHÝ NAJLEPŠÍ ČAS

Sľubná olympijská premiéra

V piatok večer zasiahla do olympijských bojov na atletickej dráhe aj dvadsaťročná Lucia Klocová z Koštian nad Turcom, ktorá bola na aténskej olympiáde jedinou zástupkyňou turčianskeho športu a čo je iste nie bez zaujímavostí, bola v histórii len jedenást

V piatok večer zasiahla do olympijských bojov na atletickej dráhe aj dvadsaťročná Lucia Klocová z Koštian nad Turcom, ktorá bola na aténskej olympiáde jedinou lucia klocová na tartane olympijského štadióna v aténachzástupkyňou turčianskeho športu a čo je iste nie bez zaujímavostí, bola v histórii len jedenástou slovenskou atlétkou, ktorá kedy štartovala v atletických súťažiach na olympiáde. Pred ňou 800 m trať na olympiáde bežala iba Jozefína Čerchlanová, ktorá v roku 1976 vypadla v rozbehu na OH v Montreale, keď zabehla čas 2:02,36, Svoju olympijskú premiéru zažila Lucia v piatom rozbehu v silnej konkurencii svetových es. Zverenkyňa trénera Pavla Slouku konečne nerozbiehala preteky z druhej dráhy, ale tentoraz štartovala v siedmej dráhe. V jej rozbehu bola favoritkou Jolanda Čeplaková, známa tempárka, ale aj ďalšie pretekárky s časmi pod dve minúty – teda lepšími, ako má Lucia, ktorej osobný rekord z minulého roku má hodnotu 2:00,60. Práve od Čeplakovej sa čakalo, že nasadí rýchle tempo, a to by mohlo priviesť Luciu do semifinále, pretože okrem priamo postupujúcich pretekárok, mali šancu dostať sa do semifinálovej dvadsaťštvorky aj ďalšie pretekárky s najrýchlejšími časmi. Lucia so štartovým číslom 3060 začala preteky veľmi dobre, držala sa v závese za favoritkami, kontrolovala situáciu na čele pretekov, ale zhruba po 600 metroch začínala strácať, zdalo sa akoby podľahla tréme z prvého olympijského štartu, akoby jej stvrdli nohy. Ale bojovala až do konca, a to sa jej nakoniec vyplatilo. V rozbehu skončila na piatom mieste časom 2:02,17, ktorý, ako sa po šiestom rozbehu, v ktorom úlohu postupu do semifinále nesplnili viaceré pretekárky s osobnými rekordmi pod dve minúty, ukázalo, Lucii nakoniec stačil na to, aby postúpila ďalej. Semifinálová osemstovka bola jej šiestou v tohoročnej sezóne a bola jej štvrtou najrýchlejšou. Za svojím maximom z tohoročnej Zlatej tretry zaostala o 1,14 sekundy.
V sobotňajšom semifinále už nemala Lucia čo stratiť. Tentoraz sa držala na konci štartového poľa a už po prvom kole bolo zrejme, že sa beží oveľa rýchlejšie ako v rozbehu. Kým v rozbehu po 600 metroch, akoby strácala, tentoraz práve po odbehnutých 600 metroch začala stupňovať tempo a útočila na šiestu pozíciu. Lucia dokonca zabojovala o postup, ale aj keď sa jej to nakoniec nepodarilo, bolo isté, že zabehla čas na úrovni svojho doterajšieho maxima. Jej čas v cieli 2:00,79 je nakoniec jej druhým najlepším výkonom v doterajšej kariére a jej tohoročné maximum. S olympijskou súťažou sa rozlúčila viac ako dôstojne, so cťou. Jej čas ju nakoniec zaradil na 19. miesto.
Lucia povedala, že bežala psychicky uvoľnenejšia a na rozdiel od piatku zvolila správnejšiu taktiku.
U Klocovcov Košťanoch sedela v piatok a sobotu večer pri televízore celá rodina – otec s mamou, brat aj stará mama. Všetci držali Lucii palce. „Bolo to ako vždy, fandili sme jej hlasno a až do poslednej chvíle verili, že jej semifinále neujde. Ako vo všetkom musí byť aj trochu šťastia, tentoraz sa jej neodvrátilo chrbtom, lebo jej súperky v poslednom rozbehu, všetko pretekárky s lepšími osobákmi, jej semifinále už nezobrali. S Luciou sme pred semifinálovými pretekami telefonovali. Povedala, že dá do toho všetko – že buď hop, alebo trop. Škoda, že z toho nebol osobný rekord. Ale aj tak sme spokojní, lebo podala výkon, za ktorý sa nemusí hanbiť,„ povedal nám otec Ján Kloc.

1. Študuj na univerzite s viac ako 60 ročnou tracíciou!
  2. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
  3. Tip na náhradu za rúško: Kvalitný nákrčník ochráni aj pred zimou
  4. Máš dosť teórie a poučiek? Študuj, cestuj, pracuj a ži!