Pred 550 rokmi zasvätili hájsky rímskokatolícky kostol dvom svätcom
V júli tohto roku oslávili obyvatelia Hája 740 rokov od prvého zápisu obce v historických análoch z roku 1264. V súvislosti s týmto výročím si táto turčianska usadlosť pripomína aj 550 rokov od zasvätenia pôvodného gotického kostola svätým - Kozmovi a Damiánovi v roku 1454 ako najstaršej architektonickej pamiatky v Háji. Aj erb Hája znázorňuje vysoký smrek, pod ktorým sú domy s kostolom a po stranách mesiac a slnko ako symboly života a stálosti času. Hájsky kostol sv. Kozmu a Damiána doteraz usmerňuje duchovný život hájskej farnosti, zvoláva ľudí na modlitby a odprevádza ich do večnosti, ale rozdáva aj radosť i nádej vo všetkých obdobiach cirkevného roka. Podobné poslanie má aj barokovo-klasicistický evanjelický kostol, postavený v rokoch 1819 až 1821. V cirkevnom živote bol Háj pôvodne pripojený k susednému svätomichalskému kostolu z roku 1282, ale v máji 1381 dostali hájski zemepáni súhlas od ostrihomského biskupa a kardinála Demetera na konanie bohoslužieb v kaplnke sv. Anny, a to dva razy do týždňa. V tom istom roku začala aj výstavba jednoloďového kostola v Háji, ktorý bol zasvätený až 73 rokov po začiatku výstavby. V 17. storočí ho prestavali na trojloďový s dvoma bočnými oltárikmi a s prestavanou vežou z roku 1671. Faru zriadili v Háji v roku až v16. storočí.
550-ročný kostol sv. Kozmu a Damiána má niektoré pozoruhodné pamiatky – gotickú kamennú krstiteľnicu z 15. storočia, dva gotické portály, hlavný oltár stĺpovej architektúry v barokovom slohu z roku 1669 s olejomaľbou svätcov – patrónov chrámu a po bokoch so sochami sv. Ignáca z Loyoly a sv. Františka Borgiu, barokovú kazateľnicu z polovice 18. storočia, drevený vstavaný chór s klasickým organom z 19. storočia...
Pôvodná neskorogotická socha Hájskej Madony z lipového dreva vysoká 122 cm sa nachádza v depozitári SNM v Martine a je dielom neznámeho rezbára z dielne majstra Pavla z Levoče.
V poslednom období venuje hájskemu kostolu pozornosť ako svojej fílii a historickej pamiatke turčianskoteplická farnosť. V roku 1962 sa v ňom uskutočnili opravy exteriéru, v roku 1965 opravy interiéru a inštalovali nové pokoncilové liturgické zariadenie. Okrem tohto opravili ohradové murivo a urobili odvodňovacie práce, lebo okolo kostola bol oddávna cintorín. V posledných dvoch desaťročiach opravy zacielili na renováciu osvetlenia, vykurovania, výmenu okien a funkčnosť organu. Na všetky renovácie prispievajú najmä samotní farníci.