Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky

Diviacke Dynamo pred kolapsom?

Všimnite si turčiansku futbalovú špecialitu. Martinčania vypadli z III. ligy a sú jasne poslední v IV. lige, Diviaky vypadli zo IV. ligy a sú jasne posledné v V. lige a Turany vypadli z V. ligy a sú jasne posledné v I. triede... Kedysi bašty turčianskeho

futbalu zažívajú kolaps. Ten diviacky je jasný od prvého kola. Za Dynamo nastupujú hráči, ktorí (až na výnimky) by ešte pred pár sezónami mohli byť iba náhradníkmi. No v Diviakoch sú radi, že aspoň tí sú ochotní bojovať za ich dres, veď na zápas sa ich schádza väčšinou iba tucet. Aj v nedeľu doma proti Oravcom musel nastúpiť vyše 40-ročný tréner Milan Macho (napokon si zranil členok a musel vyhľadať lekára). Navyše, ešte polhodinu pred zápasom vraj domáci nevedeli, kto bude chytať, lebo ich brankár Matiašovský je zranený. Výsledok, žiaľ, zodpovedá súčasnej úrovni diviackeho futbalu a po kúpeľnom meste sa už hovorí, že Dynamo odchádza do minulosti... Alebo sa prebudí v derby v pojarmočných Mošovciach?
Iné starosti majú v Belej, ktorá útočí na prvú priečku súťaže a spolu s Bešeňovou a Oravskou Jasenicou tvorí silnú trojicu skupiny B. Beľania hrali teraz dvakrát vonku, oba súboje zvládli a priniesli si domov šesť bodov. Dá sa povedať, že ich zariadil jediný hráč – do nedele „večný„ náhradník Páleš. Minulý týždeň rozhodol svojim sólom o víťazstve vo Veličnej, teraz v Liptovskom Hrádku dal pre zmenu oba góly svojho mužstva. To už ale dostal od trénera M. Hollého dôveru a nastúpil v základnej zostave. 19-ročný Martinčan, ktorého objavili belianski „šíbri„, je zdá sa streleckým talentom. Uvidíme, ako sa mu bude dariť ďalej.
Dražkovčania doma vyhrali celkom jasne a opäť „šantili„ bratia Záborskí. Mošovčania naopak opäť vonku prehrali, hoci najtesnejším rozdielom. Ako nám povedal ich tréner I. Arvay: „Hnevať sa môžeme iba sami na seba, lebo sme premárnili príležitosť prvý raz bodovať vonku...„ Okrem toho, že Drienok mal polovicu zápasu jasnú prevahu, hral so Svätým Krížom na neutrálnej pôde (v Bobrovci). Nevyužil ani jednu z týchto výhod.
Ostatné výsledky: Palúdzka - Veličná 3:2 (1:2), Závažná Poruba - Dúbrava 1:2 (0:1), Bešeňová - Liptovská Štiavnica 2:1 (1:1).
Lipt. Hrádok - Belá 0:2 (0:1)
Góly: Páleš 2. Zostava Belej: Šupej – V. Ondrľa, Siekel, Mil. Lučanský – Šimko, Fazika, Fučela, Horník (Rendek), Matejčík (Mazurák) – Páleš (Delton), Vacha.
Hostia hneď od začiatku dobrou technickou hrou vzali réžiu do vlastných rúk a domácich prakticky nepustili k slovu. Tí sa dostali k prvej vážnejšej akcii až v 23. min. Dovtedy mali hostia niekoľko dobrých šancí, v 3. min po centri Fučelu zaváhal Matejčík, v 12. min prudkú Vachovu strelu zrazil domáci obranca na roh. Za prvých 25 min kopali hostia 6 rohových kopov a tlak stále stupňovali. V 25. min Páleš hlavičkoval a brankár len so šťastím odvrátil, o minútu išla Fazikova strela tesne nad, no a v 35. min sa odhodlal k sólu mladý Páleš, prešiel takmer polovicu ihriska a prízemnou strelou dal prvý gól. V 39. min mohol zvýšiť Horník, ale Matejčíkovu prihrávku nedokázal usmerniť z 5 m do siete. Hostia pokračovali vo svojej hre aj po prestávke, kontrolovali priebeh zápasu a domácich púšťali iba po šestnástku. V 47. min bol vo vyloženej šanci Páleš, ale sám pred brankárom minul bránku, v 55. min pálil Fučela len do brankára. V 66. min prihrával Rendek pred bránku, na loptu si nabehol Páleš a druhý raz prekonal brankára domácich. O niekoľko minút nato dve nebezpečné Vachove hlavičky skončili tesne nad. Hostia potom už v pohode udržali svoj náskok. Na Liptove predviedli veľmi kvalitnú hru, ktorej chýbalo iba efektívnejšie využívanie gólových šancí.
Sv. Kríž - Mošovce 1:0 (1:0)
Gól: Urmín. Zostava Mošoviec: Boďa – Petrovič (Lúdik), P. Janík, Morgoš, Sobkuliak – Záborský, Majerčík, Lukáč, Čano – Ličko, J. Janík.
Na ihrisku v Bobrovci (domáci majú to svoje za trest zatvorené) začali Liptáci zhurta a ž v 3. min nastrelili žrď Boďovej bránky. To však bol na dlhé minúty jediný svetlý moment I. polčasu. Väčšinu času sa hral doslova nezáživný futbal medzi šestnástkami s množstvom nepresností. Keď sa už zdalo, že do prestávky bude 0:0, domáci kopali priamy kop spoza 16-tky, Boďa loptu neudržal, Urmín ju dorazil do siete a I. polčas sa skončil. Po prestávke hrali Mošovčania podstatne inak. Začali vyvíjať na domácu bránku veľký tlak, domáci napokon odpadli a dlhé minúty sa hralo prakticky na jednu bránku. Veľkej prevahe chýbalo jediné – väčšie množstvo vyložených šancí, z ktorých by mohol padnúť gól. Peknú strelu Majerčíka z hranice 16-tky domáci brankár vyrazil, no a J. Janík mu ani nedal vyniknúť, keď sa dvakrát síce dostal pred neho, ale zakončoval vždy nepresne. A tak prehra bolí Mošovčanov o to viac, že boli herne lepší ako víťaz.
Dražkovce - Podbiel 3:0 (1:0)
Góly: T. Záborský 2 a Ilgo (pok. kop). Zostava Dražkoviec: M. Marčičiak – Klaudis, Ilgo, J. Ondrla (Ďurkovič) – Jesenský, Pleško, Hornák (Matuľa), Šalaga, Hanko – T. Záborský, J. Zábporský (Rapan).
Začiatok bol z oboch strán nepresný. Domácich zobudila 12. minúta, keď po chybe Klaudisa musel Marčičiak vyrážať dve po sebe idúce strely. Potom sa už začali presadzovať domáci. V 18. min priamy kop Pleška minul 2 m od bránky stojaci Šalaga, o minútu Pleško mieril tesne vedľa a v 24. min J. Záborský po centri brata Tomáša hlavičkoval z päťky nad. V 29. min sa domáci konečne dočkali gólu, chybu obrany hostí využil T. Záborský. O 5 min mohol pridať druhý gól, ale vo vyloženej šanci vystrelil príliš slabo. Domáci mali výborný štart do II. polčasu, hneď v 46. min únik T. Záborského zastavila obrana hostí faulom a Ilgo z penalty upokojil domácich druhým gólom. Potom viackrát obrane hostí zatopili bratia Záborskí, ktorí sa striedavo po vzornej spolupráci dostávali do vyložených šancí. V 70. min Tomáš po peknej Jozefovej prihrávke obišiel celú obranu, ale stroskotal na brankárovi. V 75. min strieľal prudko J. Záborský, brankár jeho strelu neudržal a T. Záborský do prázdnej bránky zavŕšil zaslúžené víťazstvo domácich. Mohlo byť aj vyššie, ale hlavičku Ďurkoviča v 87. min po centri T. Záborského, ktorá smerovala do šibenice, brankár hostí reflexívne vyrazil. Hostia v II. polčase bránku domácich neohrozili.
Diviaky – O. Jasenica 2:6 (1:3)
Góly domácich: vlastný a Vereš. Zostava Diviak: Ryba – Ďanovský, Vríčan, Čižmárik, Jurášek – Klein, Turčány, J. Koleno, P. Koleno – Vereš, Macho (Lustig).
Zápas sa začal pre domácich šťastne. V 5. min potiahol loptu po krídle Klein, jeho center smeroval na nabiehajúceho Macha, ale loptu tečoval obranca hostí do vlastnej siete. Radosť domácich netrvala ale dlho. Hostia neotrasení gólom pridali na tempe a začali produkovať hru, ktorej zdecimovaní domáci nedokázali čeliť. Ešte do prestávky strelili hostia nerozchytanému domácemu brankárovi tri góly a toľko ich inkasovalo Dnamo aj v II. polčase. Gól Vereša v závere zápasu bol len slabou náplasťou.