Nestačí iba dobrý štart

Súčasným trendom je skôr rušenie škôl, ako ich zakladanie. V Mošovciach od nového školského roku otvorili základnú umeleckú školu, ktorá sídli v priestoroch novej budovy ZŠ Jána Kollára. Priestory prístavby školy, ktoré sa začali využívať napríklad na pre

daj tovaru, nájdu aj užitočnejšie uplatnenie a budú slúžiť na umelecké vzdelávanie detí. Zita Ličková, riaditeľka Základnej umeleckej školy v Mošovciach, nám povedala, že prvý podnet na vznik „zušky„ v Mošovciach dala ďalším ľuďom matka jedného dieťaťa, ktoré navštevovalo základnú školu, a to na koncerte, ktorý sa konal v obci pred niekoľkými rokmi. O koncert bol veľký záujem a potom sa chopilo tejto myšlienky niekoľko ľudí, ktorí počas približne troch rokov pracovali na tom, aby Základná umelecká škola v Mošovciach vznikla. V súčasnej situácii to nebolo jednoduché. Zita Ličková učila predtým v v Základnej umeleckej škole v Turčianskych Tepliciach. Čo ju motivovalo, aby v Mošovciach začínala takpovediac od nuly.
„Kým 20. storočie bolo zamerané na industriálnu spoločnosť, v ktorej dominoval kapitál, v 21. storočí sú dominantné informácie, ktoré majú najväčšiu cenu. Pribúdajú ľudia, ktorým ide o zmysluplné využitie voľného času, na ktoré sa zameriavajú aj základné umelecké školy. Deti, ktoré navštevujú základné umelecké školy, sa podľa štatistík takmer nepodieľajú na kriminalite, lebo vo voľnom čase sú zamerané na umenie. Majú rozvinutý cit. Európska únia smeruje k renesancii umení. Musíme obnoviť a znovuzrodiť, čo tu bolo. Keby bolo na Slovensku aj viac „zušiek„, je ich stále málo. Myslím si, že medzi umeleckým vzdelávaním v základných školách a v základných umeleckých školách je veľký rozdiel. Učitelia základných škôl si musia obyčajne doplniť úväzok, preto učia napríklad aj hudobnú výchovu. V „zuškách„ ide o niečo iné. Myslím si, že najdôležitejšie, čo môžeme urobiť pre nasledujúce generácie, je podchytiť talenty. Talentov je dosť, ale nejde iba o ne, ale aj o to aby sa deti učili tímovej práci a prezentácii toho, čo vedia. Naše deti veľa vedia, ale ide aj o to aby deti vedeli odovzdať to, čo sa naučili. Deti v iných krajinách EÚ vedia vystupovať na verejnosti a presadiť sa asertívnym spôsobom,„ povedala nám Zita Ličková.
V Mošovciach sa podarilo založením základnej umeleckej školy niekoľko vecí naraz. Peniaze sa ušetria Základnej škole Jána Kollára, ktorej „zuška„ pokryje nájomným časť prevádzkových nákladov, ale aj detašovanými pracoviskami v ďalších obciach spravili zároveň krok k deťom. Deti nemusia dochádzať za učiteľmi, ale učitelia dochádzajú za deťmi. Autobusové linky sú nedostatočné, a tak využívajú automobil. Samozrejme, musia siahnuť do svojho vrecka, ale cestuje ich viac naraz, a tak sa zatiaľ nikto nesťažuje.
„Kladieme ale dôraz najmä na vzdelaných učiteľov. V mošovskej „zuške„ sú učitelia na 90-percent vysokoškolsky vzdelaní. Dokážu ponúknuť nové trendy vzdelania, ktoré inde neuplatňujú, alebo nepoznajú. Humanizácia školstva, podľa mňa, spočíva v tom, aby učitelia sprevádzali deti životom, aby boli ich priateľmi, ku ktorým majú žiaci úctu. Humanizácia by nemala byť iba nejakým klišé,„ pokračovala Zita Ličková.
V mošovskej Základnej umeleckej škole pôsobia učitelia, ktorí predtým vo väčšine prípadov už učili v Turci v základných umeleckých a základných školách. „Rodičia prihlasovali do našej školy veľmi veľa detí. O novú „zušku„ bol veľmi veľký záujem. Povedala som, že 545 detí musí stačiť. Musíme si nechať nejakú rezervu. Zaplatenie školného na pol roka je pre rodičov zaväzujúce, ale nechceme, aby sa súčasný záujem o našu školu časom vytratil. Pobočky máme v Slovenskom Pravne, Malom Čepčíne, Dubovom, Blatnici, Kláštore pod Znievom. Vyučuje sa u nás hudobný, tanečný, výtvarný a literárno-dramatický odbor. Naši učitelia sa zameriavajú na vyhľadávanie talentov v materských školách v Mošovciach a v obciach, kde máme pobočky. Vďaka novým učiteľom sa nám podarilo nadviazať spoluprácu s Janáčkovou akadémiou v Brne, s konzervatóriami v Žiline, Bratislave a banskobystrickou Akadémiou múzických umení. Snažíme sa, aby sme nestratili kontakt s ďalším stupňom umeleckého vzdelania,„ povedala o cieľoch novej základnej umeleckej školy Zita Ličková.
Zaujímalo nás, či riaditeľka novej školy nemá pocit, že vznikne konkurenčný boj o deti medzi „zuškami„ v Mošovciach a Turčianskych Tepliciach.
„V prvom rade, myšlienka založiť „zušku„ v Mošovciach nevznikla v hlavách učiteľov. Obecný úrad a poslanci obecného zastupiteľstve túto myšlienku jednomyseľne podporili. Nechceme ísť kvantitou na úkor kvality. Ak na začiatku nebol výber veľmi prísny, teraz je. Snažíme sa vybrať si tie deti, ktoré majú talent. Myslím si, že kým vychováme žiakov na istú úroveň, niekoľko rokov to potrvá. Nemusíme sa báť konkurencie. Máme učiteľov, ktoré vyštudovali špeciálne niektoré hudobné nástroje, ktoré inde nemajú. Máme napríklad učiteľov na bicie nástroje, spev... Nemali by sme sa báť zdravej konkurencie. Pri zakladaní novej školy sme sa pozerali najmä na situáciu rodičov, ktorí sa báli o svoje deti, ktoré museli do základnej umeleckej školy z obcí cestovať. Zamerali sme sa najmä na stred Turca. Tým, že učitelia dochádzajú za deťmi, vyhneme sa problémom s dochádzaním žiakov a rodičia nebudú mať strach, čo je s ich deťmi. Teplická „zuška„ má dosť priestoru na pôsobenie v Turčeku, Hornej Štubni a Sklenom. Tých detí, ktoré prešli k nám z teplickej „zušky„, nie je veľa. Rozumný človek sa konkurencie nebojí. Výsadou tých, ktorým ide o dobrú vec, je vystupovať korektne a my sa o to snažíme," dodala k tomu Zita Ličková.
O pôsobenie mošovskej Základnej umeleckej školy v obci prejavili rodičia aj z Vrícka. Mošovská zuška ale v súčasnosti neplánuje rozširovanie svojho pôsobenia o ďalšie obce.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 710
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 180
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 541
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 865
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 168
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 024
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 764
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 934
  1. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  2. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  3. Martin Borecky: Rakovina
  4. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  5. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  6. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  7. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  8. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 942
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 609
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 413
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 203
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 424
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 359
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 206
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 431
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Tomáš Pšenka.

Ani druhá hokejová liga nie je lacná záležitosť. Na pokrytie sezóny kluby míňajú šesťmiestne sumy.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Prebudenie jari Vrícko

Aj do malej podhorskej dedinky zavítala jar.


(vm)
Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


  1. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  2. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  3. Martin Borecky: Rakovina
  4. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  5. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  6. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  7. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  8. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 942
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 609
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 413
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 203
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 424
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 359
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 206
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 431
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?