otláčaniu práv a slobôd občanov.
Podľa výpovedí dvoch obvinených na hlavnom pojednávaní skupina N. S. band vznikla v roku 1999 a po vyše roku hrania sa približne koncom júla 2000 po odchode bubeníka rozpadla. V Turci hrala v kine 1. máj a v RC mlyne vo Vrútkach. Zúčastnili sa na koncertoch v niektorých slovenských a českých mestách, kde podľa obžaloby boli miestnosti vyzdobené symbolmi, ktoré používajú pravicoví extrémisti. Na týchto koncertoch údajne diváci heilovali.
N. S. band v priebehu rokov 1999 a 2000 nahrala dva albumy (MC a CD), na ktorých boli podľa obžaloby texty podnecujúce nadradenosť bielej rasy a etnickú neznášanlivosť a fotografie a grafické symboly podnecujúce pravicový extrémizmus. N. v názve skupiny je podľa obvinených skratka slova „notoric„ a S. skratkou prezývky jedného z členov skupiny.
N. S. sú mimochodom začiatočné písmená národného socializmu. Ako je známe, lídrom národno-socialistickej strany v Nemecku bol Adolf Hitler.
Ako prvý v hlavnom pojednávaní vypovedal pred súdom Michal S (26). Texty piesní skupiny N. S. band podľa neho nehlásali rasovú neznášanlivosť, alebo potláčanie ľudských slobôd. Motívy spojené s fašizmom, ktoré našli u neho pri domovej prehliadke, vyplývali podľa obžalovaného z jeho praxe, ktorú vykonával v tetovacom štúdiu svojho spolužiaka. Ako povedal, potreboval ich aj preto, lebo si neskôr chcel pre túto činnosť vybaviť živnosť. Motívy na tetovanie podľa výpovede Michala S. sťahoval z internetu. Portrét Adolfa Hitlera si stiahol s inými motívmi, ale nepoužil ho, mal ho iba doma odložený. Michal S. sa odvolával na to, že motívy si vyberajú zákazníci a on si zhromažďoval napríklad aj motívy lásky. „Nikdy som nebol členom žiadneho extrémistického hnutia. Ľudia na koncertoch, na ktorých sme účinkovali, mali radi rockovú hudbu, prišli sa zabaviť, nič mimoriadne, ani extrémistické som si na nich nevšimol. Fotografie a výzdobu miestností, kde sme vystupovali, sme nemohli ovplyvniť,„ povedal okrem iného na hlavnom pojednávaní Michal S.
Na CD a MC nosičoch s hudbou skupiny N. S. band boli podľa obžaloby motívy typické pre pravicových extrémistov. Bol to napríklad záber muža so zbraňou namierenou na černocha na audiokazete Nikdy nezradím. Podľa Michala S. išlo o všeobecný motív boja proti kriminalite. „Nevyznávam ideológiu skinheads, nepociťujem žiadnu nenávisť voči rasám, ani žiadnym národom,„ vyjadril sa k obvineniu. Čo sa týka symbolov označených za typické pre pravicový extrémizmus, povedal, že mal o nich iba všeobecné poznatky a ich význam nepoznal. Basgitarista Martin T. (25) vypovedal, že za hlavnú ideu skupiny N. S. band považuje boj proti kriminalite a drogám. Popieral, že by mal niečo spoločné s rasizmom a fašizmom. Tvrdil, že ani nevie, čo znamená pojem národný socializmus. K textom piesní sa nevyjadroval, pretože ich netvoril. Povedal, že CD s obalom, na ktorej je motív zovretej päste, videl prvý raz až na polícii v súvislosti s trestným stíhaním. Na koncertoch sa nestretol s prejavmi fašizmu a rasizmu. Basgitarista N. S. bandu vo svojej výpovedi tvrdil, že o symboloch, akým je árijská päsť, keltský kríž v bielom kruhu umiestnený na červenom pozadí, ani o fotografiách použitých na albumoch, sa medzi sebou nerozprávali. Poprel aj to, že by poznal význam týchto symbolov. Zdvihnuté ruky divákov na koncertoch N. S. bandu boli podľa výpovedí oboch obžalovaných iba bežným prejavom a nešlo o „heilovanie„.
Spevák skupiny Pavol Z. (27) nebol zatiaľ na hlavnom pojednávaní vypočutý, ale mal možnosť položiť otázky ďalším obvineným. Podľa jeho výpovedí z predbežných pojednávaní nie je členom žiadnych extrémistických hnutí. Je členom SNS. Podľa neho sú texty piesní o Slovanoch a ich mytológii a tvrdil, že v piesni Keď príde čas sa dištancuje od rasizmu. Zdvihnutá päsť je podľa neho symbolom robotníckeho hnutia, nejde o árijskú päsť, pretože sa nad ňou nenachádza písmeno A. Pavol Z. tvrdí, že napálil 18 CD, ale ide o tzv. demonahrávky, ktoré sa nepredávali.
O symboloch a fotografiách, ktoré sa nenachádzali na CD alebo MC nosičoch, alebo sa našli pri domových prehliadkach členov skupiny, ale aj o textoch skupiny N. S. band sa vyjadrila aj súdna znalkyňa. V textoch niektorých piesní, ktoré aj citovala, sú podľa nej známky rasizmu a pravicového extrémizmu a tvrdila, že na začiatku jednej z piesní je „heilovanie„. Aj symboly ako keltský kríž v bielom kruhu s červeným pozadím bol podľa súdnej znalkyne symbolom pravicového extrémizmu, najmä hnutia White power. Skrížené kladivá a číselné symboly nájdené u členov skupiny označila za fašistické a pravicovo extrémistické symboly a u Pavla Z. našli aj materiály popierajúce holocaust.
Súdne pojednávanie s trojicou obvidených Martinčanov odročili na 2. novembra, kedy by mali premietnuť videozáznam z koncertu skupiny N.S. band, prípadne použiť aj audiozáznam. Obžalovaní sú zatiaľ jednotní v tom, že obvinenie bolo vykonštruované a symboly i fotografie použité na obaloch hudobných nosičoch sa snažili vysvetliť inak, ako súdna znalkyňa.