Reformu zdravotníctva pociťujeme nielen v hlbšom načieraní do vrecka za výdavky za lieky a poplatky u lekára, ale aj v podmienkach zdravotníckej starostlivosti. Ak má byť zdravotnícka reforma úspešná, pacienti by ju mali, aj keď nie hneď, ale aspoň časom, pocítiť v dobrom. Daňové náklady by sa mali prejaviť na druhej strane lepšou starostlivosťou o pacientov a skvalitnením vybavenia zdravotníckych zariadení. Turčianskoteplická Poliklinika sídli v priestoroch, ktoré sú sčasti súkromným vlastníctvom a ide naviac o budovy, ktoré sú energeticky neúsporné. Toto zdravotnícke zariadenie vyrábalo v minulosti dlhy a jednou z úloh nového vedenia bolo tento stav zmeniť. Ako sa to podarilo?
„Hospodárime s takmer vyrovnaným rozpočtom. Problém je ale v tom, že stále ťaháme za sebou balík záväzkov a s nimi súvisiacich finančných zaťažení spôsobených bývalým vedením polikliniky. Dlhy neprodukujeme už takmer trištvrte roka,„ hovorí Patrick Gallo, riaditeľ Polikliniky v Turčianskych Tepliciach.
Ciele sú stanovené
Vedľa súčasných pracovísk polikliniky stojí nedostavaná budova, ktorá akoby zapadala prachom zabudnutia. V posledných rokoch sa o nej veľa nehovorilo, iba teplická radnica v čase, keď vyvíjala veľké úsilie o privatizáciu polikliniky, mala záujem o dostavbu chátrajúcej rozostavanej budovy. Tak sa o tom hovorilo na zasadnutiach mestského zastupiteľstva.
Novú budovu polikliniky začali stavať v roku 1990. O niekoľko rokov ministerstvo zdravotníctva jej výstavbu zastavilo. Odvtedy nedostavaná chátra. „Jedným z mojich cieľov, keď som nastupoval do funkcie riaditeľa polikliniky, bolo dostavať túto budovu. Potom sa na stretnutí s pracovníkmi ministerstva zdravotníctva hovorilo o tejto možnosti. Do úvahy prichádza využitie Štrukturálnych fondov EÚ. Nedostavaná budova polikliniky ale nespĺňa súčasné hygienické a technické normy a normy bezbariérovosti, ktoré neboli zapracované v pôvodných projektoch.
Pôvodná projektová dokumentácia bola nevyhovujúca, technicky zastaralá a budova by nespĺňala požadované kritériá, ani keby ju dokončili ešte v deväťdesiatych rokoch minulého storočia,„ pokračuje Patrick Gallo.
Rozbehnúť to môžu len peniaze zo samosprávneho kraja
Samozrejme, zub času spôsobil aj škody, ktoré sú viditeľné i zvonku. Na zakonzervovanej budove hrdzavejú strešné okná, dážď a vlhkosť neprestajne poškodzujú murivo. Ďalším nedostatkom sú okná, ktoré svojimi tepelnoizolačnými vlastnosťami už nevyhovujú súčasným požiadavkám. Zbúranie nedostavanej a výstavba novej budovy by možno vyšlo lacnejšie. Ale to musia posúdiť odborníci.
„Projekty novej budovy polikliniky bolo treba prepracovať. Urobila to bez nároku na odmenu skupina ľudí, ktorej bola blízka problematika zdravotníctva. V tomto tíme pracovali aj ľudia, ktorí mali skúsenosti s vypracúvaním projektov financovaných z fondu PHARE. Rozpočet na dostavbu novej budovy teplickej polikliniky sa ale z dvoch miliónov v roku 1992 zvýšil na súčasných štrnásť miliónov korún. Problém je v tom, že Žilinský samosprávny kraj nemá na jej dokončenie žiadne peniaze. S novým projektom sme chceli ísť do druhého kola podávania žiadostí o peniaze zo štrukturálnych fondov EÚ v marci tohto roku. Z celého rozpočtu projektov financovaných zo štrukturálnych fondov EÚ hradí 80 percent únia, 15 percent štát a zvyšných 5 percent žiadateľ. Plány stroskotali na financiách. Na tento rok nemáme žiadne kapitálové zdroje. Poliklinika v Turčianskych Tepliciach nie je majiteľom budov, kde pôsobí a nemôže dať z vlastných zdrojov na spomínaný projekt žiadne peniaze. Môže ich dať iba Žilinský samosprávny kraj, ktorý má v zdravotníctve peniaze na tento rok iba na riešenie havarijných stavov. Údajne, z ministerstva zdravotníctva dostal na tento rok o niekoľko desiatok miliónov korún menej ako v minulosti. Ak bude mať Žilinský samosprávny kraj na tento projekt peniaze, skupina, ktorá na ňom robila, môže v práci pokračovať. Pokiaľ viem, zo štrukturálnych fondov čerpá slovenské zdravotníctvo peniaze iba na ministerské a veľké projekty. Niektoré nemocnice, ktoré vypracúvali projekty súčasne s nami, získajú peniaze, ale polikliniky ich zatiaľ nedostali,„ dodal na záver Patrick Gallo.