Prezident Nemeckej spolkovej republiky Horst Köhler a prezident Poľskej republiky Aleksander Kwasnievski boli nedávno hosťami podujatia s názvom Ľudia v Európe v nemeckom Passau. Obaja politici prišli na pozvanie vydavateľskej skupiny Verlagsgruppe Passau (ktoré je spoluvydavateľom aj nášho týždenníka) do Dolného Bavorska, aby besedovali o rozšírení Európskej únie smerom na východ.
„Päť mesiacov po rozšírení Európskej únie je odvážnym činom robiť bilanciu. Z nášho hľadiska je rozšírenie Európskej únie pozitívna udalosť,„ povedal nemecký prezident a dodal, že únia je oveľa viac než hospodárske združenie, viac, než zóna voľného obchodu. „Treba integrovať tie odvetvia, v ktorých spoločnou prácou dosiahneme viac, než by to každý robil samostatne. Momentálne pokladám za našu najdôležitejšiu úlohu to, aby integrácia do EÚ prebehla úspešne. Dodá nám to nové sily, nápady a pomáha najmä tým krajinám, ktoré si ťažšie presadzujú svoje hospodárske záujmy a sociálne reformy. Urobili sme politické kroky k rozširovaniu EÚ, to je výzva hlavne pre nových členov.„
Aleksander Kwasniewski, prezident Poľskej republiky, vysoko cenil to, že prvá diplomatická cesta Horsta Köhlera viedla práve do jeho krajiny. „Sedemdesiat percent poľských voličov hlasovalo za Európsku úniu. Ľudia chcú istotu, že sa nevrátia staré časy, koncentračné tábory a totalita a že nebudú viac v nebezpečí. K tomu, aby sa dramatické udalosti dvadsiateho storočia neopakovali, treba zjednotiť Európu s ohľadom na historické skúsenosti západu a východu,„ povedal A. Kwasniewski.
Na pozvanie Verlagsgruppe Passau sa na podujatí zúčastnil aj Edmund Stoiber ministerský predseda Bavorska. Podľa Stoibera robí Európska únia chybu, keď sa púšťa do rokovania s Tureckom. Ak by sa Turecko stalo členským štátom EÚ, tak by mala únia spoločné hranice s Iránom, Irakom a Sýriou. Na toto nie je, z hľadiska bezpečnosti, Európska únia pripravená. „Bolo by vhodnejšie, keby sme Turecku ponúkli privilegizované partnerstvo namiesto stáleho členstva,“ dodal Stoiber.