Občianske združenie Empatia usporiadalo 22. októbra v spolupráci Tlačovou agentúrou SR, Regionálnou rozvojovou agentúrou Turiec a martinským Junior klubom vernisáž výstavy fotografií - Mierové misie NATO očami fotografov. Vo výstavných priestoroch kina Strojár bolo rozmiestnených približne 500 fotografií a ďalších exponátov slovenských vojakov z mierových misií. Medzi fotografiami boli aj snímky fotografov TASR, ale aj vojakov Práporu okamžitej reakcie v Martine – Miroslava Dolníka a Tomáša Németa. Na výstavu prispeli fotografiami a exponátmi z Albánska a Iraku.
„Mierové misie som sa rozhodol fotografovať aj preto, lebo takmer každá situácia bola pre nás nová a nezvyčajná. Chcel som zdokumentovať náš pobyt v Albánsku. Je to zaujímavá, krásna krajina, hornatá podobne ako Slovensko. Na rozdiel od Slovenska je v Albánsku veľa skál a málo stromov. Život Albáncov bol pre nás veľmi zaujímavý. Najskôr som si myslel, že v Albánsku budem potrebovať jeden alebo dva filmy, napokon ich bolo osemnásť,„ povedal nám Miroslav Dolník .
Niektorí moslimovia si myslia, že im fotografovaním ukradnú dušu. Iní vítali vojakov mierovej misie ako ľudí , ktorí im prišli pomôcť. „Deti nás vítali spontánne so zdvihnutými rukami Prvé pohľady dospelých boli nedôverčivé. Keď ale pochopili, kto sme, porozumeli sme si napriek jazykovej bariére,„ pokračoval Miroslav Dolník.
Keď sme sa ho opýtali, čo bolo preňho v Albánsku nevšedné, čo ešte nikdy nevidel, povedal nám, že obydlie v obyčajnej osade. „O čomsi takom som dovtedy iba počul. V Albánsku som videl dom, v ktorom nebolo nič iné, iba čierna kuchyňa vľavo a biela kuchyňa vpravo. V pravej časti domu žili ľudia a vľavo zvieratá,„ dodal Miroslav Dolník.
Tomáš Német bol v Iraku ako príslušník 1. československého práporu radiačnej, chemickej a biologickej ochrany. „Boli situácie, kedy som sa bál fotografovať, a predsa som vytiahol fotoaparát, aby som mal nejaké zábery na pamiatku. Žili sme v stálom napätí. Nevedeli sme, či granát alebo iná výbušnina vybuchne 100 metrov od nás alebo vo vzdialenosti niekoľko kilometrov. V Basre som napríklad odfotografoval niekoľko desiatok záberov, ako civilistom vydávali pitnú vodu,„ povedal nám Tomáš Német.
Po vernisáži pokračovalo podujatie premietaním ďalších stoviek fotografií z mierových misií.