ovíta Hološku, profesora Akadémie umení Banská Bystrica, ktorá je garantom podujatia. Výstava bola usporiadaná v rámci Medzinárodného jesenného festivalu umenia a Mesiaca česko-slovenskej vzájomnosti a v našej galérii potrvá do 15. januára 2005. Výstava je výsledkom zaujímavého projektu - tvorivého výtvarného sympózia, ktorého sa zúčastnili popri sebe ako samostatní autori pedagógovia aj poslucháči umeleckých škôl troch krajín strednej Európy. V Moravanoch nad Váhom, v Dome slovenských výtvarných umelcov, sa stretli hotoví výtvarníci bok po boku so svojimi študentmi, a to z Akadémie výtvarných umení vo Varšave, Fakulty výtvarných umení ČUT v Brne a Fakulty výtvarných umení AU v Banskej Bystrici. V Martine prítomná výstava diel tak prezentuje koncepciu sympózia a ponúka nazretie do tvorivého procesu umelcov z rôznych krajín i generácii. Myšlienkou a zámerom stretnutia bolo porovnanie rôznych prístupov vzniku výtvarného diela, sledovať navrstvenosť kultúrnych stôp, spoločný pôvod inšpiračného zdroja a zviditeľniť tak postupnosť fáz výtvarného myslenia pri tvorbe obrazu.
Vo výstavných priestoroch Turčianskej galérie majú jej návštevníci možnosť vidieť výber z tvorby šiestich účastníkov sympózia. Stopy stretnutia so slovenskou kultúrnou realitou vystavujú Jacek Durzynski z Varšavy (profesor) a Macej Duchowski z Poľska, akademický maliar Ivan Kříž a Jana Prekopová (študentka) z Brna, spolu s dvojicou zo Slovenska, akademický maliar, autor projektu, katalógu a kurátor výstavy Ľudovít Hološka so svojou študentkou Martinou Lacovou.
Organizátorsko-tvorivá osobnosť, autor myšlienky a realizácie „stôp a svedectiev„, profesor Hološka ozrejmuje zámer: V duchu myšlienky básnika Milana Rúfusa nám išlo doslova o to odpovedať na otázku ...„po čom to chodíme„... Zdroj inšpiračných podnetov poskytla stredoeurópska lokalita, zaujímavá svojimi geografickými podobami aj historickými a kultúrnymi vrstvami. Centrom našich poznávacích návštev sa stali Moravany so svojou Moravianskou Venušou, Veľkým jarkom s paleolitickými nálezmi, dvoma kostolmi a renesančným kaštieľom. V susedstve Ducové s veľkomoravským kniežacím dvorom, stredoveké hrady Tematín, Čachtice, Beckov a Trenčín, románske fresky kostola v Dechticiach, gotický kostol v Krakovanoch-Strážach a barokový kostol v Lančári... Okrem mapovania procesu vzniku maliarskeho diela, ďalšou myšlienkou stretnutia bolo poznávanie individuálnych reakcií na spoločný zdroj inšpirácií... V okamihu prvej spoločnej prezentácie možno vari porovnávať koncipovanie výtvarného vzdelávania zúčastnených škôl. Zhodnotenie inšpirácie predkladáme v nádeji, že i naše súčasné myslenie napokon zanechá svoj dotyk medzi stopami a svedectvami európskej kultúry.
Ešte raz teda pozývame do Turčianskej galérie, ktorá poskytuje priestor tomuto originálnemu výtvarnému projektu. Prechádzkou a vnímaním obrazov môžeme pátrať v stopách a svedectvách minulosti.