Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky
JÁN DREISIG, RIADITEĽ ŽILINSKÉHO SAMOSPRÁVNEHO KRAJA REAGUJE NA ČLÁNKY O INVESTÍCIÁCH V TURČIANSKYCH TEPLICIACH

Všetko je v poriadku

Na októbrovom zasadnutí mestského parlamentu v Turčianskych Tepliciach očakávali poslanci zástupcov Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK). Prišiel iba Jozef Rišian. Poslanci chceli pripomienkovať zabezpečenie originálnych kompetencii v zdravotníctve, v soc

Na októbrovom zasadnutí mestského parlamentu v Turčianskych Tepliciach očakávali poslanci zástupcov Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK). Prišiel iba Jozef Rišian. Poslanci chceli pripomienkovať zabezpečenie originálnych kompetencii v zdravotníctve, v sociálnej oblasti, investície do ciest druhej a tretej triedy. Primátor Jozef Turčány mal pripomienky najmä k tomu, že z 250 miliónov korún investícii ŽSK nepríde do mesta ani koruna a zo 17,8 milióna korún na opravu ciest 2. a 3. triedy v hornom Turci nedostanú Turčianske Teplice ani desať halierov. Jozef Turčány aj poslanci chceli, ako volení zástupcovia mesta, na tieto skutočnosti upozorniť. Oslovili sme preto riaditeľa ŽSK Jána Dreisiga, aby sa k týmto problémom vyjadril. Z listu, ktorý poslal aj primátorovi Turčianskych Teplíc, nám umožnil vybrať potrebné informácie a citovať jeho stanoviská.
V úvode listu Ján Dreisig uvádza, že došlo k poškodeniu jeho mena a mena ŽSK a že primátor Jozef Tučány uviedol nepresné a zavádzajúce informácie a hovoril o témach, s ktorých obsahom a časovaním nie je dôkladne oboznámený. Podľa J. Dreisiga ŽSK územný plán kraja dostatočne prezentoval 30. septembra tohto roku. Vtedy prišiel do Turčianskych Teplíc na pozvanie Jozefa Turčányho z Úradu ŽSK Ján Dreisig, Daniel Škerda, vedúci odboru dopravy, Stanislav Pitoňák, vedúci odboru regionálneho rozvoja a cestovného ruchu, Ľubomír Mateček, spracovateľ územného plánu ŽSK a poslanec ŽSK Jozef Rišian. Na tomto stretnutí boli aj starostovia obcí horného Turca. Témou stretnutia bola aj obnova povrchov vozoviek v okrese Turčianske Teplice. Ide o dokument schválený zastupiteľstvom ŽSK z 25. augusta tohto roku, ktorý veľmi podrobne s prísnymi kritériami pre obnovu, ktoré sú platné na území kraja, stanovuje pravidlá čerpania dodávateľského úveru na obnovu vozoviek. Jozef Turčány bol, podľa J. Dreisiga, na stretnutí starostov informovaný, že cesty 2. triedy v Turčianskych Tepliciach budú obnovené v dĺžke 7,6 km (z celkovej dĺžky 14,9 km) a plánovaná je aj oprava ciest 3. triedy. Tomu zodpovedá celkový objem financií 16,8 milióna korún. „Spoločne s vami a starostami sme akceptovali pripomienky k územnému plánu so záväzkom, že budú do územného plánu zapracované. Je pre mňa nepochopiteľné, prečo ste v súlade s týmito záväznými informáciami neinformovali zastupiteľstvo,„ uvádza v liste teplickému primátorovi Ján Dreisig.
Dokumenty sú otvorené
Čo sa týka podielu mesta na plánoch ekonomického a sociálneho rozvoja ŽSK, ktorý chceli poslanci pripomienkovať, tak ŽSK, podľa J. Dreisiga, od začiatku pôsobnosti pokladal za najdôležitejšie spracovať v spolupráci s miestnou samosprávou základné koncepcie a stratégie rozvoja všetkých oblastí, ktoré sa transformovali do kompetencií územnej samosprávy. „Nepredpokladali sme, že to bude taká náročná práca, lebo sme sa domnievali, že mestá a obce takéto základné dokumenty vzhľadom k trvaniu miestnej samosprávy budú mať spracované a pravidelne aktualizované. Naša domnienka nebola správna a nepripadá mi za vhodné to vyhodnotiť a vyjadriť sa k reálnemu stavu absencie týchto dokumentov na úrovni miestnej samosprávy. Aj napriek tomu sme sa rozhodli, že základné dokumenty pre rozvoj ŽSK vypracujeme v spolupráci so všetkými, ktorí sa budú chcieť na nich podieľať. Sú to otvorené dokumenty, pripravené na aktualizáciu na základe pripomienok širokej verejnosti, podnikateľskej sféry, inštitúcií miest a obcí a iných subjektov,„ uvádza Ján Dreisig.
V zozname základných a platných dokumentov schválených v zastupiteľstve ŽSK sú koncepcie rozvoja stredného školstva, kultúry, zdravotníctva, hospodárskeho a sociálneho rozvoja, zahraničných vzťahov, sociálnych služieb (vrátane prevencie a poradenstva) cestovného ruchu (vrátane jeho analýzy). Ide o koncepcie z rokov 2002 až 2004. Tieto dokumenty sú zverejnené na internetovej stránke ŽSK a sú prístupné širokej verejnosti. Pripomienky sa podľa J. Dreisiga spracúvajú a tie, ktoré sú oprávnené a progresívne, sa zapracujú so súhlasom zastupiteľstva do základného dokumentu priebežne.

Skryť Vypnúť reklamu


V stredných školách môžu byť spokojní

K tvrdeniu, ktoré sme uverejnili v rozhovore s J. Turčánym v NŽT, že do Turčianskych Teplíc za posledné tri roky neprišla ani koruna investícií a volení zástupcovia mesta musia vysloviť nespokojnosť a upozorniť na tento stav občanov, dodal J. Dreisig len to, že je to nekvalifikované vyjadrenie (v súvislosti s kompetenciami ŽSK na území Turčianskych Teplíc). Výška investícií nemôže byť podľa J. Dreisiga meradlom starostlivosti pri pravidelne fungujúcich a počtom ohraničených zariadeniach. Bežné výdavky Odboru školstva ŽSK na Gymnázium, Pedagogickú a sociálnu akadémiu, Domov mládeže a Obchodnú akadémiu v Turčianskych Tepliciach dosiahli dohromady takmer 109 miliónov korún a kapitálové výdavky 1,6 milióna korún.
Gymnázium M. Galandu sídli v prenajatých priestoroch mesta. V Pedagogickej a sociálnej akadémii investoval vlani samosprávny kraj 400-tisíc korún na prestavbu sociál­neho zariadenia. V tomto roku upravujú priestory Pedagogickej a sociálnej akadémie (investície 1,2 milióna korún). Pre rok 2005 pripravil ŽSK návrh na rekonštrukciu podkrovia školy. Sumu požadovaných finančných prostriedkov upresnia po vypracovaní projektovej dokumentácie a vyhodnotení súťaže.
V Turčianskych Tepliciach nemá Žilinský samosprávny kraj žiadnu kultúrnu organizáciu ako samostatný právny subjekt, ale regionálne kultúrne inštitúcie majú svoju pôsobnosť so záberom na celý región Turiec – týka sa to Turčianskej knižnice v Martine, Turčianskeho osvetového strediska v Martine, Turčianskej galérie a Slovenského komorného divadla. Tieto kultúrne organizácie poskytujú odborný, metodický a koordinačný servis i kultúrnym organizáciám, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti obcí a miest a ďalším subjektom, pôsobiacim v oblasti kultúry v regióne.
Poliklinika si s problémami vie poradiť
Ján Dreisig reagoval aj na odpoveď Jozefa Turčányho na otázku NŽT týkajúcu sa záujmu mesta o privatizáciu teplickej Polikliniky. Jozef Turčány sa v rozhovore, ktorý sme uverejnili 9. novembra, vyjadril, že by bolo vhodné, aby sa poliklinika dostala do vlastníctva mesta za korunu, podobne ako v Novákoch a Leviciach.
„V Turčianskych Tepliciach má asi radnica vyriešené všetky problémy miestnej samosprávy, lebo chce privatizovať polikliniku za korunu. Zdravotnícka činnosť polikliniky v Turčianskych Tepliciach môže byť podľa J. Turčányho v budúcnosti veľkým problémom a nášľapnou mínou, ak by vraj nevedel reagovať na jej súčasný stav. Môžem ubezpečiť pána primátora, že poliklinika v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK, pod vedením riaditeľa P. Galla nemá problém, ktorý by nevedela vyriešiť. Od roku 2003 so svojim 42-členným kolektívom nemá (okrem približne 700 tisíc korún záväzkov Sociálnej poisťovni) žiaden dlh, ktorý by v dohľadnom čase nevedela zlikvidovať. Dlh štátu približne 4,2 milióna korún je predmetom rokovania medzi Ministerstvom zdravotníctva SR a ŽSK s cieľom oddĺženia. Táto poliklinika neslúži len občanom Turčianskych Teplíc, ale celej spádovej oblasti, a to už hovoríme o regióne a nie o meste, čo je kompetencia ŽSK. V akejkoľvek budove, ktorá vyhovuje kritériám pre vykonávanie zdravotníckej starostlivosti sa takáto činnosť môže vykonávať a aj sa to tak robí. Prevažná väčšina lekárov je súkromných. Poliklinika v Turčianskych Tepliciach má ešte 9 štátnych lekárov, ale neverím, že to dlho vydrží, lebo ich zláka vlastná samostatnosť. Radnica, ale ani VÚC nikdy nemôže regulovať, alebo prikazovať súkromnému lekárovi, kde a kedy má vykonávať svoju činnosť a za čo. Výkony lekárov uhrádza poisťovňa, a to je mimo kompetencie miestnej i územnej samosprávy, ktoré sa skôr či neskôr, ale radšej skôr, stanú len klasickými správcami budov. V tej budove budú lekári poskytovať ambulantnú službu len vtedy, ak medzi nájomcom a nájomníkom dôjde k obojstrannej dohode a ekonomika poskytne obidvom subjektom minimálne nulové, alebo ziskové hospodárenie,„ píše vo svojej reakcii na rozhovor v NŽT J. Dreisig.
Privatizácia za korunu by bola podľa neho výhodou, len ak by si radnica neplnila svoje povinnosti. Lekári v Tučianskych Tepliciach by si prenajali prázdne budovy v meste a radnica by sa pokúsila budovu predať za viac ako korunu. „Kompetencie treba ponechať tam, kde ich adresoval zákon. Nič netreba zachraňovať, ani dostavať, ani privatizovať, problémy sú vyriešené,„ uviedol v závere svojho príspevku Ján Dreisig, riaditeľ úradu ŽSK.

Skryť Vypnúť reklamu


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 4. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 5. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 6. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 7. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 8. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 9. Zelená Bratislava
 10. Znečistenie riek už možno nebude možné zastaviť
 1. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 3. Prebudili ste sa už v sude, sene alebo teepee? Je to zážitok!
 4. Počas pandémie je dôležité aj správne kúrenie
 5. Bezbariérové vozidlo
 6. Na NFŠ môže byť rýchlo 72 špeciálnych lôžok pre COVID 19
 7. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 8. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 9. Zelená Bratislava
 10. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 29 353
 2. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 15 950
 3. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 15 329
 4. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 13 703
 5. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 12 969
 6. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 386
 7. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 442
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 298
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 219
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 8 976
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Turčania takmer týždeň zápasili s povodňami

V Turčianskych Tepliciach sa liala voda z polí od Dolnej Štubne, na Dubovom museli pre zaliatu cestu meniť dopravné značenie, v Blažovciach živel ohrozoval príbytky, v Rakove ratovali gazdovstvá a v Košťanoch sa rieka Turiec vyliala na rozsiahle územia.

Aj v Blažovciach sa už chystali vrecia s pieskom.

Hokejisti by mohli dostať peniaze do dvoch týždňov

Spojenie dvoch najvyšších hokejových súťaží zväz nepodporil. Nedovoľujú to normy.

Na ľade naraz trénuje len päť hráčov a brankár.
V nemocnici pribudlo ďalšie odberové miesto, testy už robia dva tímy.

Prezidentka Zuzana Čaputová v Martine, vyjadrila sa aj k celoplošnému testovaniu

So zdravotným personálom nemocnice sa rozprávala o tom, ako zvládajú nápor nových pacientov nakazených ochorením Covid –19, ale aj o tom, či sú personálne i lôžkové kapacity nemocnice dostačujúce.

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes v Martine poďakovala všetkým lekárom aj zdravotníckemu personálu.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Koronavírus si vyžiadal prvú obeť z radov zdravotníkov

Obvodný lekár v Lokci podľahol ochoreniu COVID-19, mal len 48 rokov.

Vojaci kontrolujú miesta určené na testovanie Oravcov

Samosprávy musia do piatka rána pripraviť priestory, kde sa uskutočnia odbery. Oravcov budú testovať trikrát.

V nemocnici v Čadci zomrel pacient na COVID-19

Čadca je červeným okresom, Kysucké Nové Mesto ostáva oranžovým.

Už ste čítali?