Sobota, 24. júl, 2021 | Meniny má VladimírKrížovkyKrížovky
JÁN DREISIG, RIADITEĽ ŽILINSKÉHO SAMOSPRÁVNEHO KRAJA REAGUJE NA ČLÁNKY O INVESTÍCIÁCH V TURČIANSKYCH TEPLICIACH

Všetko je v poriadku

Na októbrovom zasadnutí mestského parlamentu v Turčianskych Tepliciach očakávali poslanci zástupcov Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK). Prišiel iba Jozef Rišian. Poslanci chceli pripomienkovať zabezpečenie originálnych kompetencii v zdravotníctve, v soc

Na októbrovom zasadnutí mestského parlamentu v Turčianskych Tepliciach očakávali poslanci zástupcov Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK). Prišiel iba Jozef Rišian. Poslanci chceli pripomienkovať zabezpečenie originálnych kompetencii v zdravotníctve, v sociálnej oblasti, investície do ciest druhej a tretej triedy. Primátor Jozef Turčány mal pripomienky najmä k tomu, že z 250 miliónov korún investícii ŽSK nepríde do mesta ani koruna a zo 17,8 milióna korún na opravu ciest 2. a 3. triedy v hornom Turci nedostanú Turčianske Teplice ani desať halierov. Jozef Turčány aj poslanci chceli, ako volení zástupcovia mesta, na tieto skutočnosti upozorniť. Oslovili sme preto riaditeľa ŽSK Jána Dreisiga, aby sa k týmto problémom vyjadril. Z listu, ktorý poslal aj primátorovi Turčianskych Teplíc, nám umožnil vybrať potrebné informácie a citovať jeho stanoviská.
V úvode listu Ján Dreisig uvádza, že došlo k poškodeniu jeho mena a mena ŽSK a že primátor Jozef Tučány uviedol nepresné a zavádzajúce informácie a hovoril o témach, s ktorých obsahom a časovaním nie je dôkladne oboznámený. Podľa J. Dreisiga ŽSK územný plán kraja dostatočne prezentoval 30. septembra tohto roku. Vtedy prišiel do Turčianskych Teplíc na pozvanie Jozefa Turčányho z Úradu ŽSK Ján Dreisig, Daniel Škerda, vedúci odboru dopravy, Stanislav Pitoňák, vedúci odboru regionálneho rozvoja a cestovného ruchu, Ľubomír Mateček, spracovateľ územného plánu ŽSK a poslanec ŽSK Jozef Rišian. Na tomto stretnutí boli aj starostovia obcí horného Turca. Témou stretnutia bola aj obnova povrchov vozoviek v okrese Turčianske Teplice. Ide o dokument schválený zastupiteľstvom ŽSK z 25. augusta tohto roku, ktorý veľmi podrobne s prísnymi kritériami pre obnovu, ktoré sú platné na území kraja, stanovuje pravidlá čerpania dodávateľského úveru na obnovu vozoviek. Jozef Turčány bol, podľa J. Dreisiga, na stretnutí starostov informovaný, že cesty 2. triedy v Turčianskych Tepliciach budú obnovené v dĺžke 7,6 km (z celkovej dĺžky 14,9 km) a plánovaná je aj oprava ciest 3. triedy. Tomu zodpovedá celkový objem financií 16,8 milióna korún. „Spoločne s vami a starostami sme akceptovali pripomienky k územnému plánu so záväzkom, že budú do územného plánu zapracované. Je pre mňa nepochopiteľné, prečo ste v súlade s týmito záväznými informáciami neinformovali zastupiteľstvo,„ uvádza v liste teplickému primátorovi Ján Dreisig.
Dokumenty sú otvorené
Čo sa týka podielu mesta na plánoch ekonomického a sociálneho rozvoja ŽSK, ktorý chceli poslanci pripomienkovať, tak ŽSK, podľa J. Dreisiga, od začiatku pôsobnosti pokladal za najdôležitejšie spracovať v spolupráci s miestnou samosprávou základné koncepcie a stratégie rozvoja všetkých oblastí, ktoré sa transformovali do kompetencií územnej samosprávy. „Nepredpokladali sme, že to bude taká náročná práca, lebo sme sa domnievali, že mestá a obce takéto základné dokumenty vzhľadom k trvaniu miestnej samosprávy budú mať spracované a pravidelne aktualizované. Naša domnienka nebola správna a nepripadá mi za vhodné to vyhodnotiť a vyjadriť sa k reálnemu stavu absencie týchto dokumentov na úrovni miestnej samosprávy. Aj napriek tomu sme sa rozhodli, že základné dokumenty pre rozvoj ŽSK vypracujeme v spolupráci so všetkými, ktorí sa budú chcieť na nich podieľať. Sú to otvorené dokumenty, pripravené na aktualizáciu na základe pripomienok širokej verejnosti, podnikateľskej sféry, inštitúcií miest a obcí a iných subjektov,„ uvádza Ján Dreisig.
V zozname základných a platných dokumentov schválených v zastupiteľstve ŽSK sú koncepcie rozvoja stredného školstva, kultúry, zdravotníctva, hospodárskeho a sociálneho rozvoja, zahraničných vzťahov, sociálnych služieb (vrátane prevencie a poradenstva) cestovného ruchu (vrátane jeho analýzy). Ide o koncepcie z rokov 2002 až 2004. Tieto dokumenty sú zverejnené na internetovej stránke ŽSK a sú prístupné širokej verejnosti. Pripomienky sa podľa J. Dreisiga spracúvajú a tie, ktoré sú oprávnené a progresívne, sa zapracujú so súhlasom zastupiteľstva do základného dokumentu priebežne.

Skryť Vypnúť reklamu


V stredných školách môžu byť spokojní

K tvrdeniu, ktoré sme uverejnili v rozhovore s J. Turčánym v NŽT, že do Turčianskych Teplíc za posledné tri roky neprišla ani koruna investícií a volení zástupcovia mesta musia vysloviť nespokojnosť a upozorniť na tento stav občanov, dodal J. Dreisig len to, že je to nekvalifikované vyjadrenie (v súvislosti s kompetenciami ŽSK na území Turčianskych Teplíc). Výška investícií nemôže byť podľa J. Dreisiga meradlom starostlivosti pri pravidelne fungujúcich a počtom ohraničených zariadeniach. Bežné výdavky Odboru školstva ŽSK na Gymnázium, Pedagogickú a sociálnu akadémiu, Domov mládeže a Obchodnú akadémiu v Turčianskych Tepliciach dosiahli dohromady takmer 109 miliónov korún a kapitálové výdavky 1,6 milióna korún.
Gymnázium M. Galandu sídli v prenajatých priestoroch mesta. V Pedagogickej a sociálnej akadémii investoval vlani samosprávny kraj 400-tisíc korún na prestavbu sociál­neho zariadenia. V tomto roku upravujú priestory Pedagogickej a sociálnej akadémie (investície 1,2 milióna korún). Pre rok 2005 pripravil ŽSK návrh na rekonštrukciu podkrovia školy. Sumu požadovaných finančných prostriedkov upresnia po vypracovaní projektovej dokumentácie a vyhodnotení súťaže.
V Turčianskych Tepliciach nemá Žilinský samosprávny kraj žiadnu kultúrnu organizáciu ako samostatný právny subjekt, ale regionálne kultúrne inštitúcie majú svoju pôsobnosť so záberom na celý región Turiec – týka sa to Turčianskej knižnice v Martine, Turčianskeho osvetového strediska v Martine, Turčianskej galérie a Slovenského komorného divadla. Tieto kultúrne organizácie poskytujú odborný, metodický a koordinačný servis i kultúrnym organizáciám, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti obcí a miest a ďalším subjektom, pôsobiacim v oblasti kultúry v regióne.
Poliklinika si s problémami vie poradiť
Ján Dreisig reagoval aj na odpoveď Jozefa Turčányho na otázku NŽT týkajúcu sa záujmu mesta o privatizáciu teplickej Polikliniky. Jozef Turčány sa v rozhovore, ktorý sme uverejnili 9. novembra, vyjadril, že by bolo vhodné, aby sa poliklinika dostala do vlastníctva mesta za korunu, podobne ako v Novákoch a Leviciach.
„V Turčianskych Tepliciach má asi radnica vyriešené všetky problémy miestnej samosprávy, lebo chce privatizovať polikliniku za korunu. Zdravotnícka činnosť polikliniky v Turčianskych Tepliciach môže byť podľa J. Turčányho v budúcnosti veľkým problémom a nášľapnou mínou, ak by vraj nevedel reagovať na jej súčasný stav. Môžem ubezpečiť pána primátora, že poliklinika v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK, pod vedením riaditeľa P. Galla nemá problém, ktorý by nevedela vyriešiť. Od roku 2003 so svojim 42-členným kolektívom nemá (okrem približne 700 tisíc korún záväzkov Sociálnej poisťovni) žiaden dlh, ktorý by v dohľadnom čase nevedela zlikvidovať. Dlh štátu približne 4,2 milióna korún je predmetom rokovania medzi Ministerstvom zdravotníctva SR a ŽSK s cieľom oddĺženia. Táto poliklinika neslúži len občanom Turčianskych Teplíc, ale celej spádovej oblasti, a to už hovoríme o regióne a nie o meste, čo je kompetencia ŽSK. V akejkoľvek budove, ktorá vyhovuje kritériám pre vykonávanie zdravotníckej starostlivosti sa takáto činnosť môže vykonávať a aj sa to tak robí. Prevažná väčšina lekárov je súkromných. Poliklinika v Turčianskych Tepliciach má ešte 9 štátnych lekárov, ale neverím, že to dlho vydrží, lebo ich zláka vlastná samostatnosť. Radnica, ale ani VÚC nikdy nemôže regulovať, alebo prikazovať súkromnému lekárovi, kde a kedy má vykonávať svoju činnosť a za čo. Výkony lekárov uhrádza poisťovňa, a to je mimo kompetencie miestnej i územnej samosprávy, ktoré sa skôr či neskôr, ale radšej skôr, stanú len klasickými správcami budov. V tej budove budú lekári poskytovať ambulantnú službu len vtedy, ak medzi nájomcom a nájomníkom dôjde k obojstrannej dohode a ekonomika poskytne obidvom subjektom minimálne nulové, alebo ziskové hospodárenie,„ píše vo svojej reakcii na rozhovor v NŽT J. Dreisig.
Privatizácia za korunu by bola podľa neho výhodou, len ak by si radnica neplnila svoje povinnosti. Lekári v Tučianskych Tepliciach by si prenajali prázdne budovy v meste a radnica by sa pokúsila budovu predať za viac ako korunu. „Kompetencie treba ponechať tam, kde ich adresoval zákon. Nič netreba zachraňovať, ani dostavať, ani privatizovať, problémy sú vyriešené,„ uviedol v závere svojho príspevku Ján Dreisig, riaditeľ úradu ŽSK.

Skryť Vypnúť reklamu


Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti
 2. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 3. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny
 4. Od Česka až po Jadran
 5. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 6. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu?
 7. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 8. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci
 9. Deti často nie sú na letnú škôlku alebo tábor vhodne pobalené
 10. Pätnásť miest v Rakúsku na letné potulky
 1. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 2. Riziko úrazov je počas letných prázdnin vyššie
 3. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 4. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 5. Tatravagónka Poprad ponúka stabilnú prácu a kariérny rast
 6. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 7. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 8. Svet bude fungovať na dátach a tie sú pre Slovensko priorita
 9. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti
 10. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 1. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 12 955
 2. Pätnásť miest v Rakúsku na letné potulky 6 745
 3. Vedci skúmali slovenskú magnéziovú minerálku. Výsledok prekvapí. 6 214
 4. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 897
 5. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 5 517
 6. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie 3 773
 7. Od Česka až po Jadran 3 085
 8. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 3 078
 9. Nový Volkswagen Polo GTI prináša radosť z jazdy s dvojlitrom! 3 022
 10. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu? 2 277
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Skvelá hokejová patria sa pravidelne stretáva už štrnásť rokov.

Hokejová partia, ktorá robila fanúšikom radosť počas šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov, sa pravidelne stretáva.


18 h
V tomto kryte prišiel brutálnym spôsobom Jozef z Dubového o život.

Mladíci z Martina sú stíhaní za obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy v spolupáchateľstve. Skutok bol navyše podľa orgánov činných v trestnom konaní spáchaný surovým alebo trýznivým spôsobom.


SITA 19 h
Pani Viera sa tešila na tulipány, prišla o ne na jar. Zlodej si pravidelne všímal jej záhradku

Záhradka pre mnohých ľudí veľa znamená. Zvlášť pre tých, ktorí bývajú v panelákoch. Zveľaďujú, venujú jej veľa času. O to viac potom mrzí, keď niekto ich robotu nezmyselne zničí.


23. júl

Ako tomu predísť? Viac nám povedal Dr. Igor Baran, ktorý má v oblasti záchrannej služby viac ako štyridsať ročné skúsenosti.


23. júl

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Krásno nad Kysucou žiada ďalší a dlhší termín.


22. júl

Na ceste I/11 sa tvorili od skorého rána kolóny.


23. júl

Dagmar Kačírekovú nahradí na poste prednostu okresného úradu Rastislav Kňaze.


24 h

Ľudia sú nespokojní, musia dlho čakať.


23 h

Už ste čítali?