Uprostred novembra za účasti čelných predstaviteľov troch múzeí - Slovenského národného múzea-Enografického múzea v Martine, Etnografického múzea Schloss Kittsee v Rakúšku a Múzea Savaria v maďarskom Szombathélyi sprístupnili v SNM na Malej hore ojedinelú výstavu. Reprezentatívna Keramika3 - pálená idyla/Typy/Regióny/Múzeá je jedným z výstupov medzinárodného projektu, ktorý získal finančnú dotáciu z podporného fondu Európskej únie pre kultúru a umenie s názvom Kultúra 2000. Trojka v názve výstavy symbolizuje medzinárodnú spoluprácu troch múzeí v strednej Európe, ktoré odkryli svoje múzejné depozitáre, aby umožnili k návštevníkom nahliadnuť do bohatého zbierkového fondu, morfológie a osobitého dekoru tradičnej hrnčiarskej a fajansovej výroby z vytipovaných lokalít stredoeurópskeho hrnčiarstva. Ako povedal na jej vernisáži generálny riaditeľ SNM Peter Maráky, je prirodzené, že sa sprístuňuje práve v Martine, keďže toto mesto je mekkou ľudového umenia a jeho ochrany. Spolupráca na spoločnom projekte s etnografickými pracoviskami v Rakúsku a v Maďarsku je teda prirodzeným výstupom nového zmocnenia sa možností prezentácie európskeho kultúrneho dedičstva aj v širšom ako len regionálnom kontexte.
Výstava je pastvou pre oči. Figúrky, úžitkové i dekoratívne predmety na najaktuálnejšej výstave v martinskom SNM - sú nielen klasickou múzejnou prezentáciou. Návštevníci majú možnosť oboznámiť sa s rôznorodým sortimentom, na konkrétnom materiáli môžu keramické výrobky navzájom porovnávať a hľadať ich podobné znaky. Sú jednak dokladom spoločného kultúrneho dedičstva, ale zároveň aj výsledkom odlišností vyplývajúcich z osobitého historického vývoja jednotlivých regiónov. Na Slovensku k takýmto výrazným špecifikám, ktoré výstava sprístupňuje, patrí trebárs figurálna tvorba Ferdiša Kostku a Ignáca Bizmayera.
Výstavu oživujú ukážky jednotlivých technologických postupv z troch súčasných stredísk keramickej výroby - z Modry (Slovensko), Stoobu (Rakúsko) a Magyarszobatfy (Maďarsko). Návštevníci tak môžu byť vtiahnutí do výroby keramiky a jej zdobenia. Osobitná pozornosť je na výstave venovaná prezentácii finálnych výrobkov z týchto stredísk, ktoré sú zároveň učebnými dielňami pre výchovu mladých keramikárov. Keramika teda nevystupuje iba ako historický artefakt, ale ako živý fenomén, ktorý má svoje miesto v súčasnosti. Slovenským vkladom do výstavy je prehliadka keramickej tvorby členov Cechu slovenských keramikárov, ktorý bol založený v Modre pred desiatimi rokmi, a teda práve teraz slávi prvé významné jubileum.
A ešte jedno lákadlo môže primäť k návšteve výstavy - záujemcov o keramiku môžu osloviť pripravované keramické workshopy pre deti i dospelých, na ktorých budú mať možnosť vyskúšať si pod vedením odborníkov prácu s hlinou vlastnými rukami, na skutočnom hrnčiarskom kruhu. Výstava, ktorá môže byť príjemnou zastávkou v uponáhľanom predvianočnom čase, potrvá do 28. marca budúceho roku.