ného valného zhromaždenia ako i správu Dozorného výboru MS. Ďalšia časť rokovania sa niesla v znamení volieb matičných orgánov.
Jediným kandidátom na funkciu predsedu Matice slovenskej bol jej doterajší predseda Jozef Markuš, ktorý bude tento post zastávať ešte minimálne tri roky. Valné zhromaždenie MS ho zvolilo 71 % hlasov – keď jeho klandidatúru podporilo 145 delegátov oprávnených voliť. Ďalej zvolilo 38 členov výboru MS, do ktorého sa dostalo 6 Martinčanov – Miroslav Bielik, Ľubomír Kraľovanský, Alexander Lilge, Imrich Sedlák, Tomáš Winkler a Daniel Zemančík. Za predsedu Dozorného výboru Matice slovenskej zvolilo Jozefa Lukáča.
Náprava a inovácia – do týchto dvoch slov možno zhrnúť programové zámery MS na roky 2004-2007 s výhľadom do roku 2010, ktoré valné zhromaždenie s pripomienkami schválilo. Podľa týchto zámerov je náprava potrebná, pretože od začiatku roku 1999 čelí Matica sústavnému mocenskému tlaku s najhrubším stupňom nekultúrnosti a ignorácie historických súvislostí. To, čo naopak naozaj treba v prvom rade, je opraviť malou novelou jeden paragraf v tzv. knižničnom zákone, nájsť dohodu medzi ministerstvom kultúry a Maticou v riešení delimitácie. Nápravu je potrebné urobiť i v samotnom financovaní Matice, pretože v súčasnosti podvyživená dostáva omnoho menej ako maďarská národostná kultúra.
Matica chce aj nový zákon, ale nie na to, aby ju poviazal, ale aby jej dal krídla. Inovačné smery činnosti sa týkajú legislatívnej a hospodárskej základni MS, postavenia Matice na medzinárodnom poli, riešenia problematiky jazykovo zmiešaných území republiky, informatizácie a čistoty jazyka. Medzi priority sa radí práca s mládežou, rozvoj vedy, najmä slovakistiky.