Alexander Moyzes (1906-1984), hudobný skladateľ, pedagóg, publicista
(20. výročie úmrtia)
Narodil sa v Kláštore pod Znievom. Pochádzal z hudobníckej rodiny. Venoval sa aj hre na organ. Vynikal improvizačnou schopnosťou. Vychoval viaceré generácie slovenských skladateľov. Tvoril cvičné zborové skladby, suity, sonáty, symfónie, upravoval ľudové piesne a hudbu pre ľudové súbory, tvoril celovečerné programy pre SĽUK. Jeho životné dielo otvorilo novú cestu v slovenskej hudbe.
Ján Thomka (1898-1984), osvetový pracovník, veršovník, učiteľ
(20. výročie úmrtia)
Narodil sa v Trnove. Popri učiteľskej práci sa venoval kultúrno-osvetovej práci, včelárstvu, ovocinárstvu, ochotníckemu divadlu. Viedol spevokol, šíril hospodársku osvetu. Zomrel v Turčianskom Jasene.
Elena Trylčová (1922-1989), kultúrna pracovníčka, publicistka
(15. výročie úmrtia)
Bola autorkou a spoluautorkou viacerých biografických materiálov slovenských dejateľov a dejín národných spolkov. Životopisnými medailónmi a článkami prispievala do denníkov. Bola spoluautorkou vysokoškolských skrípt z francúzštiny pre medikov. Zomrela v Martine.
Elena Straková (1889-1977), ochotnícka herečka (115. výročie narodenia)
Narodila sa v Martine. V inscenáciách Slovenského spevokolu vytvorila okolo 60 komických i tragických postáv. Na podujatiach aj recitovala a spievala kuplety, balady, ľudové piesne a vystupovala v spevohrách. Bol orgnanizátorkou slovenského ochotníckeho divadelníctva v Turci. Do kultúrneho diania sa zapojila aj v Bratislave a Košiciach. Zomrela v Turč. Tepliciach.
Anna Turzová (1879-1972), ochotnícka herečka (125. výročie narodenia)
Narodila sa v Martine. Patrila k najpopulárnejším a najobľúbenejším členom Slovenského spevokolu, kde vytvorila vyše 80 postáv. Sporadicky publikovala články o martinskom ochotníckom divadle a jeho hercoch.
Jozef Mareták (1907-1969), konštruktér, vynálezca (35. výročie úmrtia)
Venoval sa možnosťami zlepšenia konštrukcie leteckých motorov a znižovania spotreby pohonných látok na jednotku výkonu. Bol vynálezcom nového spôsobu prípravy spaľovacej zmesi a jej zužitkovania po explóznej reakcii.
DECEMBER
Jozef Lós (1839-1878), jazykovedec-lexikograf, pedagóg (165. výročie narodenia)
Narodil sa v Necpaloch. Pôsobil ako profesor cudzích jazykov. S autorským kolektívom zostavil a vydal 3 zv. maď.-nem.-slov. slovník, ktorý zodpovedal rozsahu stredoškolského učiva. Zostavoval učebnice a čítanky.
Ján Hlavaj (1879-1963), staviteľ (125. výročie narodenia)
Bol tvorcom verejných budov - druhá budova MS, nové SNM, nemocničné pavilóny. V Martine dlhší čas viedol tajnú organizáciu slovenskej mládeže a za národnéj presvedčenie bol často perzektovaný. Zomrel v Martine.
Tibor Bogdan (1919-2000), herec, zaslúžilý umelec (85. výročie narodenia)
Pôvodným povolaním bol železničiar. Ochotníckej hereckej činnosti sa venoval od roku 1936, profesionálnej od roku 1951 v DSNP v Martine.
Martin Rakovský (1754-1828), generál (250. výročie narodenia)
Narodil sa v Rakove. Vstúpil do pluku Hadikových husárov. Slúžil v Bukovine a zúčastnil sa na potláčaní sedliackeho povstania v Sedmohradsku, ale aj vojny s Tureckom a vo vojnách s Francúzskom, v Holandsku, Taliansku. V roku 1812 bol povýšený do barónskeho stavu.
Jozef Kašuba (1909-1956), ľudový básnik, hostinský (95. výročie narodenia)
Narodil sa a zomrel v Martine. Bol autorom insitných veršov, krátskych próz a poviedok pre deti. V nich vyjadroval lásku k prírode a utláčaným ľuďom. V jeho hostinci sa schádzali martinskí umelci a spisovatelia.
Ladislav Zgúth (1889-1972), náboženský publicista, dialektológ,
evanjelický kňaz (115. výročie narodenia)
Narodil sa v Mošovciach. Organizátor cirkevného života slovenských evanjelikov v Juhoslávii. Zaoberal sa otázkami spisovnej slovenčiny v Juhoslávii, angažoval sa v tejto krajine aj ako redaktor. Zomrel v Martine.
Juraj Čajda (1844-1913), publicista, redaktor (160. výročie narodenia)
Autor úvodníkov, článkov a úvah, najmä o vnútornej politike Rakúsko-Uhorska, za ktoré ho uhorské úrady perzekvovali. Písal satirické články a politické prejavy. Bol spoluorganizátorom výstavby Národného domu v Martine. V Martine aj zomrel.
Jozef Országh (1883-1949), verejný činiteľ, právnik (55. výročie úmrtia)
Narodil sa v Abramovej-Láclavej. Účastník a spoluorganizátor národných, politických a kultúrnych podujatí, herec Slovenského spevokolu. Jeden z predstaviteľom vysokej štátnej byrokracie na Slovensku v buržoáznej ČSR.
Janko Jesenský (1874-1945), spisovateľ, právnik, národný umelec
(130. výročie narodenia)
Narodil sa v Martine. Jeden z najvýznamnejších slovenských spisovateľov, ktorý ako čelný predstaviteľ Slovenskej moderny výrazne zasiahol do literárneho života na Slovensku v 1. polovici 20. storočia. Venoval sa aj prekladateľskej činnosti. Preložil poéziu ruských symbolistov. Preklady jeho diel vyšli v českom, maďarskom poľskom a v ruskom jazyku.