Nedeľa, 25. september, 2022 | Meniny má Vladislav

Krásavice zahviezdili

Krása je dar. Krásny dar, ak sa úročí správnym spôsobom, ak je motivujúca, ak je motívom, alebo ak nie je len pozlátkom prázdneho obsahu. Krásu možno zničiť, ale i stvoriť. Krása je vstupenkou, i prekliatím. Kráse možno tlieskať i vypískať ju. Záleží od v

Krása je dar. Krásny dar, ak sa úročí správnym spôsobom, ak je motivujúca, ak je motívom, alebo ak nie je len pozlátkom prázdneho obsahu. Krásu možno zničiť, ale i stvoriť. Krása je vstupenkou, i prekliatím. Kráse možno tlieskať i vypískať ju. Záleží od vkusu, od kritika, od situácie. Kráse dnes svieti zelená. Zasvietila aj dvom Turčiankam - tmavovláske Michaele Knapcovej a Tatiane Holecovej. Prvá sa stala tvárou Makyty a druhá v súťaži o túto výsadu skončila na druhom mieste.
Toto je váš najčerstvejší úspech. Aké boli začiatky?
Michaela: Dnes už môžem povedať, že som odmalička túžila stáť na móle. Určite som ale o takejto práci nemala presné predstavy, ale začala som ich napĺňať už ako pätnásťročná - v martinskej agentúre Comaco. V devätnástich som sa prihlásila na Miss Universe SR. Predpoludním bol krajský casting a popoludní už celoslovenský a hneď prišla správa, že postupujem. Pamätám sa, povedali mi to 22. decembra. A bolo po vianočných dobrotách. Už som si ich nemohla dovoliť.
Ale stálo to za to. Ak si dobre spomínam, tak ste skončili ako prvá vicemiss. Čitatelia si možno v pamäti vybavia jedinú súťažiacu, ktorá v histórii miskovských finále tancovala hip-hop...
Michaela: Áno. A zároveň to bola moja rozlúčka s tancom a Tanečným klubom Deep Martico Martin. Boli to krásne roky, ale popri štúdiu som už nestíhala po víkendoch dobiehať natrénované tanečníčky v klube.
Miskovskú skúsenosť máte aj vy, Táňa...
Áno. A čerstvú. Súťažila som v tomto roku. Do prvej trojky som sa síce nedostala, ale tá skúsenosť stála za to. Predtým som síce mala istú prax v modelingu, pracovala som pre jednu žilinskú agentúru, ale Miss Universe je úplne iná skúsenosť. Za úspech považujem už to, že som sa do finále dostala v mojom veku. Mala som dvadsaťpäť, ostatné finalistky boli o pár rokov mladšie. Fakt, že som sa niekoľko dní či týždňov pohybovala medzi známymi osobnosťami a že som získala zaujímavé kontakty, považujem dnes za veľmi cenné.
Michaela: Naozaj je to tak. To, čo nám táto súťaž dala, sme nemohli získať inde. A vidíte, napriek tomu, že sme neboli prvé, máme úspech. Naučili nás líčiť sa, starať sa o seba, o vlasy, byť na seba prísne, nezanedbať postavu, správne chodiť... To všetko sa nám už neraz zišlo.
Možno bude čitateľov zaujímať, ako to chodí v zákulisí súťaží miss. Naozaj tam kandidátkam na korunku nalinkujú všetko?
Tatiana: Určite nie. Keď sme sa dozvedeli, že ideme do finále, každej povedali, koľko má schudnúť, aby na móle dobre vyzerala, čo má robiť s pleťou, čo s vlasmi, čo nemá prehnať a čoho sa má držať. Ostatné už zostáva na finalistkách. Aj voľná disciplína - tú si musí každý nacvičiť, ako vie. Hoci, existujú agentúry, ktoré pomôžu v príprave. Ja som napríklad využila jednu - tancovala som spoločenský tanec a nacvičili to so mnou.
Michaela: Samozrejme, týždeň pred finále je už o inom. Vtedy sa dolaďujú detaily a všetko je naozaj v rukách odborníkov.
Bola súťaž o tvár Makyty pre vás výzvou?
Tatiana: Prihláška, to bola náhoda. Skončila som Pedagogickú fakultu Univerzity Mateja Bella v Banskej Bystrici a pripravujem sa na magisterské štúdium. Teraz som doma, chodím na nemčinu a angličtinu a mama ma podpichla, aby som nepremárnila čas a prihlásila sa. Išla som na casting a prvé, čo sa mi stalo, bolo to, že som zmeškala vlak. Pokladala som to vopred za jasné a už sa mi vôbec nechcelo cestovať. Ale opäť tu bola mama, ktorú to neodradilo a vyprevadila ma do Púchova. A tam som už stretla Mišku. Meškala...
Michaela: Prišla som neskoro. Pomýlila som si hodinu začiatku castingu. Bežalo už druhé kolo, napriek tomu mi dovolili absolvovať prvé. Ešte päť minút a už to nestihnem. Tiež sa mi veľmi nechcelo ísť.
Čo ste museli v Makyte predviesť?
Michaela: Bolo to jednoduché. Prejsť sa pred porotou a v druhom kole to isté, ale v makyťáckych odevoch. Preferovali chôdzu, súmernú postavu, skúsenosti s fotografovaním.
Tatiana: Vlastne ani nevieme, aká početná bola konkurencia. Castingy boli dva, v Púchove sa napokon stretla dvadsaťpäťka dievčat. Po minulé roky bolo finále o tvár Makyty spojené s galaprogramom, súťažou, predvádzaním a podobne, ale tentoraz sa to zaobišlo bez fanfár. Púchovský kultúrny dom, kde sa to všetko kedysi odohrávalo, skrachoval a my sme súťažili len v kontraktačnej sále firmy.
Michaela: Aj vyhlásenie výsledkov bolo prozaické. Povedali mená, mali sme urobiť krok dopredu. Potom ešte raz mená, opäť krok dopredu, až sme zostali úplne vpredu tri. My dve a jedno dievča z Trenčína. No a potom povedali mená a bolo to.
Šťastné?
Michaela: Samozrejme. Ocino, ktorý tam bol so mnou, hneď volal domov. Objímali sme sa, tešili. S víťazstvom je spojená zmluva na 150 tisíc korún - v mojom prípade. Taňa získala stotisícovú zmluvu. Musíme si ju v priebehu dvoch rokov odpracovať.
Tatiana: Nie je to tak, že nám tie peniaze dajú na ruku. Máme isté povinnosti a peniaze nám budú uvoľňovať postupne.
Čo to znamená - byť tvárou Makyty?
Michaela: Byť k dispozícii firme, reprezentovať ju, predvádzať modely na prehliadkach i kontraktáciách, fotografovať kolekcie do katalógov, zúčastňovať sa recepcií...
Tatiana: Už sme sa zúčastnili na viacerých prehliadkach, najprestížnejšia bola v Bratislave, v hoteli Danube. Bolo to hneď po finále. A opäť sme takmer zmeškali skúšku kostýmov. Zarozprávali sme sa a namiesto v Púchove sme vystúpili...
Michaela: .... v Považskej Bystrici. Kým sme našli náhradný spoj, nejaký čas to trvalo, ale, našťastie, prišli sme načas.
Tých náhod je akosi veľa. Zamestnávateľom to neprekáža?
Michaela: Zatiaľ nie. Ale, už si dáme pozor na presné príchody. Veď, ja som naozaj rada, že som túto prácu získala. Pomôže mi to prilepšiť si finančne popri štúdiu. Určite ide o zaujímavú príležitosť.
Poznali ste predtým makyťácku produkciu?
Tatiana: Vždy som mala pocit, že ide o konzervatívneho výrobcu, ktorý produkuje kostýmy a kabáty klasického strihu, nadčasové a pre strednú a staršiu generáciu zákazníčok. No zostala som príjemne prekvapená. To, čo Makyta ponúkne na jar a leto budúceho roku, o pár týždňov začneme fotiť katalógy, to je niečo úžasné. Strihy, farby, materiály...
Michaela: Aj ja som doteraz Makytu vnímala podľa toho, čo ponúkala v obchodoch nablízku - v Martine či Žiline. Ale v Bratislave - to je už o niečom inom. Pestrejší výber, odvážnejšie strihy, mladist­vý šmrnc. Teším sa na fotenie i predvádzanie.
Kúpili ste si už niečo makyťácke?
Tatiana: Kabát. Za poukážku, ktorú sme dostali.
Michaela: Aj ja mám jeden vyhliadnutý.
Priatelíte sa?
Tatiana: Poznáme sa. Stretli sme sa na pomiskovskom večierku. My sme mali po finále a Miška tam prišla. Keď sme išli do Púchova, nevedeli sme o sebe. Až tam sme sa stretli. Vážne som bola rada, keď sme v tom prvom rade stáli tri a Michaela tam stála tiež.
Michaela: Bude to jednoduchšie. Môžeme spolu cestovať, budeme blízko seba na prehliadkach, počas fotenia. Aj keď je to zaujímavá práca, je dobre, ak počas nej a po nej človek neostane sám.
Už viete, ako využijete peniaze zo zmluvy?
Michaela: Študujem v Bratislave manažment na Ekonomickej univerzite, som v štvrtom ročníku. Už si hľadám tému diplomovej práce. Peniaze sa študentovi vždy zídu. Ak si ich rozpočítate na dva roky, nie je to až tak veľa.
Tatiana: Určite ich neminiem len na seba. Mám svoje plány a v tých nechýbajú deti z domova sociálnych služieb vo Vrútkach. Napečieme s mamou nejaké koláče, kúpime sladkosti, vezmeme aj oblečenie a pôjdeme im to zaniesť.
Spomíname koláče, domov, deti, obdarovávanie. Ako budete tráviť Vianoce?
Michaela: Samozrejme, doma. Teraz mám veľa povinností v Bratislave, okrem štúdia robím aj nejakú reklamu, fotenie, je toho dosť, nuž - veľmi sa teším na sviatky. Konečne budeme spolu celá rodina aj so starým otcom, u ktorého trávime Štedrý večer.
Tatiana: Doma budeme. Všetci spolu, tak ako sa patrí. S rodinou, priateľmi, pri plnom stole. Sviatky sú o tom. O príprave, o vôňach, o tešení sa... Samozrejme, budeme aj maškrtiť, nejaké tie dva centimetre v páse hádam nepoškodia. Tie zhodím neskôr v posilňovni.
A potom, neskôr, v budúcnosti? Aké plány majú krásne dievčatá?
Tatiana: Chcem dokončiť školu. A potom pracovať s deťmi. Napríklad s deťmi v domovoch. A možno budem pomáhať Miške v butiku. Tuším sa naň chystá...
Michaela: Áno, ale je to veľmi ďaleko. Najprv asi budú štátnice, potom chcem získať nejaké skúsenosti a až potom príde, ak príde, butik. Obliekať ženy, radiť im, sledovať trendy, organizovať módne prehliadky... bavilo by ma to.

SkryťVypnúť reklamu


Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME
 2. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny
 3. Sledujte príjem živín u starých rodičov
 4. Tejto zelenine patrí štvrté miesto na svete. Máte ju doma?
 5. Najradšej by ste pri čítaní správ odleteli preč?
 6. Realitný maklér v Poprade
 7. Je čas na cestovateľské plány, jeseň bude plná spoznávania
 8. Najradšej by ste pri čítaní správ nechali všetko plávať?
 1. Štát zvyšuje dotácie na nájomné bývanie
 2. Industriálna Spilka Offices je súčasťou Týždňa zelených budov
 3. Hagyari: Som pripravený intenzívne a tvrdo pracovať
 4. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny
 5. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME
 6. Je neskutočná! Pani Milada (80) búra svojou básničkou internety
 7. XTB vyhlasuje Conora McGregora za svojho globálneho ambasádora
 8. Šliapnuť do pedálov – a ide sa na to!
 1. Tejto zelenine patrí štvrté miesto na svete. Máte ju doma? 11 852
 2. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 8 457
 3. OMV mení kuchynský olej za kávu. Teraz na celom Slovensku 3 636
 4. Najradšej by ste pri čítaní správ odleteli preč? 3 350
 5. Rozbolí vás žalúdok zo studenej vody? Najväčšie mýty o trávení 2 966
 6. Morca-della a Pali. Tatrakon stojí na osvedčenej klasike 2 760
 7. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME 2 106
 8. Excelentná novinka v Tescu 1 798

Blogy SME

 1. Ivan Beňovič: Burinu treba trhať s koreňom: Odchod Putina sám o sebe veľa nezmení
 2. Ján Škerko: Nebojte sa ruských záložníkov, to oni by sa mali báť
 3. Anton Sládek: Bratislava - Jozefská ulica
 4. Tomáš Tenczer: Ženy nezarábajú menej ako muži
 5. Štefan Vidlár: Padla facka
 6. Ľuboš Vodička: Veterné mlyny v Čechách a na Morave: Starý Poddvorov
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 8. Ivan Mlynár: Čoho sa to vlastne vyšetrovatelia NAKA okolo Jána Čurillu dožadujú.
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 14 399
 2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 11 471
 3. Milan Removčík: Vlakom do Splitu. 6 184
 4. Martin Majzlan: Pamír, miesto kde som zanechal kus svojho srdca (+Video) 6 030
 5. Miroslav Lukáč: Viete že ruský trpaslík je najväčší na svete, ruské hodinky najrýchlejšie a Červená armáda nie je krvavočervená, ale ružová? 5 177
 6. Filip Kaľavský: Seniori bez obedov s dotáciou 4 496
 7. Tereza Krajčová: Grécke Atény 2/4 - Majestátny Acropolis, antická atmosféra v Agore a stopy Rimanov 4 464
 8. Oskar Kaman: Ako magistrát (ne)získal 1,6 milióna eur do rozpočtu 4 251
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Českí turisti sa vydali na túru po hrebeňovke na Krížnu a Ostredok.

Každoročný výlet na Slovensko ukončili v skanzene.


24. sep
Ilustračné foto.

V sobotu sa u nás hrajú len tri zápasy prvej triedy. V nedeľu privítajú Diviaky lídra piatej ligy, na Bystričke bude derby a v súboji susedov vyzvú prvé Košťany druhé Príbovce.


23. sep
MY | TOP správy z regiónov

Prinášame výber TOP správ z regiónov.


23. sep
Takýto vzhľad budovy Tatra nábytku budú musieť v Martine ešte pár rokov vydržať.

Kancelárske priestory ustúpia do pozadia.


23. sep

Blogy SME

 1. Ivan Beňovič: Burinu treba trhať s koreňom: Odchod Putina sám o sebe veľa nezmení
 2. Ján Škerko: Nebojte sa ruských záložníkov, to oni by sa mali báť
 3. Anton Sládek: Bratislava - Jozefská ulica
 4. Tomáš Tenczer: Ženy nezarábajú menej ako muži
 5. Štefan Vidlár: Padla facka
 6. Ľuboš Vodička: Veterné mlyny v Čechách a na Morave: Starý Poddvorov
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 8. Ivan Mlynár: Čoho sa to vlastne vyšetrovatelia NAKA okolo Jána Čurillu dožadujú.
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 14 399
 2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 11 471
 3. Milan Removčík: Vlakom do Splitu. 6 184
 4. Martin Majzlan: Pamír, miesto kde som zanechal kus svojho srdca (+Video) 6 030
 5. Miroslav Lukáč: Viete že ruský trpaslík je najväčší na svete, ruské hodinky najrýchlejšie a Červená armáda nie je krvavočervená, ale ružová? 5 177
 6. Filip Kaľavský: Seniori bez obedov s dotáciou 4 496
 7. Tereza Krajčová: Grécke Atény 2/4 - Majestátny Acropolis, antická atmosféra v Agore a stopy Rimanov 4 464
 8. Oskar Kaman: Ako magistrát (ne)získal 1,6 milióna eur do rozpočtu 4 251
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?