Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Najlepšia jedenástka turčianskych futbalových súťaží za rok 2004

V piatok sa konal v hoteli Turiec už jubilejný 10. ples futbalistov, ktorý pripravil Turčiansky futbalový zväz vedno s ďalšími spoluorganizátormi, medzi ktorými ani tentoraz nechýbal Nový Život Turca. V príjemnej plesovej atmosfére, ktorú si vychutnali aj

V piatok sa konal v hoteli Turiec už jubilejný 10. ples futbalistov, ktorý pripravil Turčiansky futbalový zväz vedno s ďalšími spoluorganizátormi, medzi ktorými ani tentoraz nechýbal Nový Život Turca. V príjemnej plesovej atmosfére, ktorú si vychutnali aj martinský primátor Stanislav Bernát, viceprezident Slovenského futbalového zväzu Jozef Paršo a ďalší hostia, bolo vrcholom vyhlásenie výsledkov tradičnej ankety a predstavenie najlepšej jedenástky roka 2004 turčianskych futbalových súťaží.
„Top 11„ za minulý rok mala hneď niekoľko zaujímavostí. Patrí medzi najmladšie z doterajších desiatich (vekový priemer = 25,6 roka) a je v nej najviac nováčikov (prirodzene s výnimkou prvých ročníkov, keď vlastne všetci boli nováčikmi). Akoby si hodnotitelia, tréneri a ďalší futbaloví odborníci, povedali, že dajú prednosť novej futbalovej krvi. Navyše, v jedenástke nedominovali hráči žiadneho klubu nejako zvlášť výrazne, ale zato sme prvý raz vôbec zaregistrovali účasť hráčov z ôsmich klubov! Najviac ich mal Kláštor (traja), ale na to sme si už v posledných ročníkoch zvykli (štvrtý raz po sebe). Prvý raz sa v zostave objavil „dres„ Hornej Štubne – a to hneď dokonca v dvojnásobnom zastúpení.
Paradoxom jubilejnej zostavy je okrem iného aj fakt, že v nej nefiguruje ani jediný hráč Mošoviec, hoci práve Mošovce sa vlani stali majstrom Turca. Pre chlapcov spod Drienka sa dokonca nenašlo miesto ani v „béčku„ jedenástky roka! Je to ťažko pochopiteľná vec, ale je to tak - z tých 110 hráčov, ktorí sa za 10 rokov dostali do jedenástok roka, nebol ešte ani jediný Mošovčan, hoci Drienok v tomto období dvakrát vyhral I. triedu...
Preplnená plesová sála tlieskala teda 8 nováčikom v elitnej spoločnosti, ale rovnako tak aj trojici už stabilných hviezd turčianskych trávnikov. Po tretí raz sa do „top 11„ dostali Kláštorčania Peter Černák a Róbert Matuška a dokonca štvrtý diplom prevzal Krpeľanec Peter Badáň. Ten dobehol v počte nominácií Miroslava Tótha a sú v dlhodobom rebríčku spolu na druhom mieste. S piatimi nomináciami vedie Kláštorčan Marián Smik.
Potom vyhlásili aj výsledky III. kola ankety, do ktorého sa dostali piati členovia jedenástky s najvyšším bodovým ziskom. Ďalším hlasovaním vzniklo nové poradie a víťaz dostal pohár pre najlepšieho hráča roka. Stal sa ním najskúsenejší – brankár Šarlina, ktorý dostal najviac bodov už v II. kole ankety. Zvíťazil veľmi tesne, lebo druhý Kúdelka získal iba o bod menej. Poradie v 3. kole ankety o najlepšieho hráča roka: 1. Marián Šarlina 69, 2. Daniel Kúdelka 68, 3. Peter Badáň 58, 4. Jozef Koleno 47, 5. Jozef Kútnik 43.
A ešte dve zostavy. Najprv „béčko„ jedenástky roka (hráči, čo skončili na jednotlivých postoch na 2. mieste): M. Poništ (Lipovec) – P. Lehotzky (Žabokreky), Ľ. Volna (Krpeľany), M. Rybár (Sučany), M. Daubner (Dubové) – T. Krutek (Kláštor), D. Hrivnák (Dubové), P. Fečko (Krpeľany), M. Garaj (Horná Štubňa) - M. Penek (Kľačany), M. Zigo (Košťany).
A akú jedenástku nominoval NŽT? Tu je: Šarlina – Getta, Kútnik, Kúdelka, Daubner – Lúdik, Majerčík (obaja Mošovce), Tomahogh, Garaj – Badáň, Korda (Lipovec).
BRANKÁR
MARIÁN ŠARLINA
(Žiara Horná Štubňa)
31-ročný rodák z Hornej Štubne ako 17-ročný odišiel cibriť svoj brankársky talent do martinského dorastu a onedlho už chytával aj v drese dospelých v I. a neskôr v II. SNL. Zo 7-ročného pobytu v Martine si najviac spomína na partiu trénera Haspru, keď martinský celok tvorili chlapci z celého Turca. Z Martina potom zamieril do Kremnice, po troch rokoch do Žiaru nad Hronom, kde si zachytal aj II. ligu a zdalo sa, že kariéru skončil polročným účinkovaním Rakytovciach. Po poldruha ročnej pauze ho ale domáci prehovorili, aby pomohol zachrániť I. triedu. A tak sa opäť postavil do bránky a opäť bol tým mužom na mieste. Za výkony na jar 2004 sa dostal aj do najlepšej jedenástky roka. Od jesene chytáva v Martine, kde je na hosťovaní. Aj tu dokazuje svoj veľký prehľad a skúsenosti a je najväčšou osobnosťou mužstva.
Je slobodný. V ankete dostal najväčší počet - 45 bodov.
PRAVÝ OBRANCA
JÁN GETTA
(Javorina Podhradie)
29-ročný obranca začal medzi dospelými hrávať už ako 15-ročný. Odvtedy až dodnes má v zostave Javoriny pevné miesto a patrí medzi tých futbalistov, ktorí sú svojmu klubu verní. Hral stále v drese Podhradia, akurát vtedy, keď Štiavnička postupovala z I. triedy do V. ligy pomáhal jednu sezónu susedom. Prakticky všetky futbalové roky strávil na pravej strane obrany, kde dokáže uplatniť svoj dôraz a rýchlosť. Je to spoľahlivý obranca, cez ktorého málokto prejde k podhradskej bránke, vie však aj prekvapivo zaútočiť, rýchlym únikom preniesť hru pred súperovu šestnástku.
Je ženatý a s manželkou Zuzanou majú dcéru Luciu a syna Jakuba. V ankete dostal 32 bodov.
ZADNÝ STOPÉR
JOZEF KÚTNIK
(Družstevník Dubové)
Má ešte len 22 rokov a patrí medzi veľké talenty turčianskeho futbalu. O tom hovorí aj skutočnosť, že v ankete dostal druhý najvyšší počet bodov. Futbalovo vyrastal v rodnom Dubovom, potom na jeseň 2003 hosťoval v Nitrianskom Pravne, ktoré hráva IV. ligu. Je to záložník, ktorý sa vlastne z núdze musel stiahnuť na post zadného stopéra, pretože dlhoročnú oporu Dubového Mira Vereša vyradilo zranenie. Na nový post si rýchlo zvykol, zvládol ho bez problémov a stal sa výraznou oporou jesenného kráľa I. triedy. V jeho hre dominuje prehľad, kvalitná prihrávka aj na väčšie vzdialenosti, a keď treba, vie si poradiť aj v šestnástke súpera, kde môže využiť svoju postavu. Jeho futbalovým cieľom je zahrať si vyššiu súťaž, na čo určite predpoklady má.
Je slobodný. V ankete dostal 40 bodov.
PREDNÝ STOPÉR
DANIEL KÚDELKA (FC Lokomotíva Vrútky)
27-ročný vrútocký odchovanec je stabilnou oporou zadných radov Lokomotívy. Vrútockému dresu je verný od žiackych rokov, akurát vlani skúšal šťastie v Štiavničke. Zranenie kolena mu však nedovolilo ukázať, čo v ňom je, a tak sa na jeseň vrátil domov a podával spoľahlivé výkony, ktoré ho vyniesli až na plesové pódium. 191 cm vysoký hráč má skvelé predpoklady pre prácu stopéra, či defenzívneho záložníka. V zostave Lokomotívy patrí k výrazným osobnostiam, vyniká najmä v hre hlavou – tak pred vlastnou bránkou, ako aj pred bránkou súpera. Tradične patrí medzi strelcov gólov, neraz ich počtom zahanbí aj útočníkov. Chcel by so svojim mužstvom, v ktorého schopnosti verí, hrať V. ligu.
Je slobodný. V ankete dostal 37 bodov.
ĽAVÝ OBRANCA
JOZEF MATUŠKA
(FC Kláštor pod Znievom)
Mladší z dvoch bratov v „top 11„ má 26 rokov a je odchovancom martinského futbalu. V Martine hrával až do konca dorasteneckého veku. Potom si jeho schopnosti všimli v Sučanoch a na štyri sezóny sa stal oporou ich zadných radov. Jeho cesty však nakoniec smerovali do Kláštora za jeho starším bratom. Je to typ ako stvorený pre obranu – zdravo drzý, pre súpera až nepríjemný, lebo priam vyhľadáva osobné súboje a neodtiahne nohu pred nikým. Dokáže sa však zapojiť aj do ofenzívy, vie uniknúť po krídle a nemá problém ani so zakončením. Futbal však v jeho prípade musí teraz chvíľu nabok, lebo má pracovné povinnosti v zahraničí.
Je čerstvým ženáčom, keď svoje áno práve vlani povedal pani Janke. V ankete dostal 34 bodov.
PRAVÝ ZÁLOŽNÍK
JÁN STAŇO
(Tatran Sučany)
Má 23 rokov a od 7 rokov hrával futbal za Tatran. Ako starší žiak hrával v Martine, potom ho stiahli Sučanci domov a po ročnom pôsobení v doraste nastúpil už ako 16-ročný za mužov. Patrí teda už napriek svojmu veku k ostrieľaným kozákom, veď za áčko má odohratých už sedem sezón. Tohto krajného záložníka zdobí predovšetkým rýchlosť a prekvapivé ofenzívne ťahy, pretože - ako sám priznáva – oveľa radšej útočí než bráni. Je už známy svojimi únikmi a centrami do šestnástky, z ktorých ťažia jeho spoluhráči v útoku. Svoje futbalové plány spája s domovským Tatranom, chce hrať vyššiu súťaž, ale v drese rodných Sučian.
Je slobodný. V ankete dostal 37 bodov.
STREDNÍ ZÁLOŽNÍCI
PETER ČERNÁK
(FC Kláštor pod Znievom)
25-ročný rodák z Kláštora futbalovo vyrástol predovšetkým v martinskom doraste, kde patril svojho času k jeho najväčším talentom. Vrátil sa však do Kláštora, kde sa okamžite stal pilierom stredovej formácie mužstva. Je to však vzácne univerzálny hráč, a preto dokáže striedať rôzne posty, keď treba, tak rovnako spoľahlivo sa zhostí úlohy stopéra. Odborníci si cenia okrem všestrannosti najmä jeho pozičnú hru, kopaciu techniku a hru hlavou. Určite by dosiahol viac, ale futbal nie je pre neho športom číslo jedna. S rovnakou energiou sa venuje lyžovaniu, no a v lete horskej cyklistike a extrémnej turistike.
Je slobodný. V ankete dostal 35 bodov.
TIBOR TOMAHOGH
(Žiara Horná Štubňa)
22-ročný záložník začínal s futbalom v žiackom družstve Hornej Štubne, ako dorastenec si zahral aj v Turčianskych Tepliciach. Premiéru medzi dospelými absolvoval už zase v materskom klube, na vojenčine hrával v béčku Podbrezovej, po vojenčine v Diviakoch a znovu doma. Vlani v lete odišiel na hosťovanie do Valče, kde je spokojný a kde sa mu v IV. lige aj dobre darí. Je to typický záložník, ktorý nabehá cez zápas veľa kilometrov, vybojuje veľa osobných súbojov a najviac ho teší, keď môže zaveliť do útoku. Zdobí ho futbalová bojovnosť, húževnatosť a srdnatosť. Jeho cieľom je stále sa zlepšovať a skúsiť ešte aspoň o stupienok vyššiu súťaž.
Je slobodný. V ankete dostal 34 bodov.
ĽAVÝ ZÁLOŽNÍK
JOZEF KOLENO
(Aqua Turčianske Teplice B)
Je najmladším futbalistom jedenástky roka, má iba 20 rokov, ale ako jediný zo všetkých si môže povedať, že si vlani zahral III. ligu. Rodák z malej dedinky Rakša, kde aj býva, začínal ako žiak v Diviakoch, odkiaľ prešiel do teplického dorastu a z neho priamo do prvého mužstva. Šikovný a vrtký záložník s výrazne ofenzívnymi chúťkami dostával príležitosti v III. lige, ale často obliekal aj dres rezervy, kde patril aj napriek juniorskému veku k najlepším. Jeho hru zdobí predovšetkým rýchlosť, nebojácnosť a dobrý pohyb po ihrisku. Tréneri do neraz stavajú aj do útoku, ale on sám sa najviac cíti doma v zálohe, pri ľavej postrannej čiare. Odtiaľ potom vyráža do šestnástky súpera a zakončuje. Jeho cieľom je hrávať stabilne za prvé mužstvo Turčianskych Teplíc.
Je slobodný. V ankete dostal 37 bodov.
ÚTOČNÍCI
PETER BADÁŇ
(Dynamo Krpeľany)
Je to už štvrtý raz, čo sa v najlepšej jedenástke roka objavuje jeho meno a Peter Badáň sa tak dostal do trojice najúspešnejších v histórii ankety. Dnes má 28 rokov a patrí už medzi skúsených hráčov. Dlhodobo je jedným z najlepších strelcov turčianskej ligy, či už to bolo v drese Krpelian, Turian, Sučian, alebo teraz znovu Krpelian. Tento šikovný útočník hrával už aj vyššie súťaže - V. ligu za Turany a IV. ligu za Istebné. Jeho najväčšou futbalovou prednosťou je rýchlosť a prehľad v gólových situáciách. Aj vlani opäť dával góly ako na bežiacom páse, pričom najviac využíval najmä svoj cit pre situáciu - vždy je tam, kam smeruje lopta a kde sa núka možnosť zakončiť.
Je slobodný. V ankete dostal 39 bodov.
RÓBERT MATUŠKA
(FC Kláštor pod Znievom)
29-ročný odchovanec Martina, kde hrával za dorast a neskôr i za béčko. Potom tri roky pôsobil v Blatnici a teraz už šiestu sezónu je neodmysliteľnou postavou kláštorského útoku. Napriek tomu, že jeho futbalové kvality sú nesporné a že ho lákali viaceré kluby z vyšších súťaží, nemá záujem opustiť turčiansku ligu. Hrá futbal pre radosť a nemá iné ambície, len byť členom dobrého kolektívu, ktorý v Kláštore našiel. Jeho najväčšími futbalovými zbraňami sú - výborná technika, futbalový rozum a šikovnosť, dokáže urobiť nečakanú a efektnú kľučku, ktorá vedie k súperovej bránke. Pri hre rozmýšľa, no niekedy až priveľa, čo trochu znižuje jeho produktivitu – ale na druhej strane si tým získava srdcia i obdiv divákov.
Je ženatý, spolu s manželkou Lenkou majú dve dcérky Teréziu a Natáliu. V ankete dostal 32 bodov.
Brankár a strelec

Skryť Vypnúť reklamu

Najlepší žiak

MARCEL JANÍK (Družstevník Blažovce)
Vo februári bude mať 15 rokov. Prvé futbalové kroky začal robiť pred tromi rokmi pod vedením trénera Jána Pogónyiho. Svoje fyzické danosti dokázal dokonale využiť ako brankár. Vlani prispel k víťazstvu svojho žiackeho celku v B skupine I. triedy, keď v 22 zápasoch dostal len 14 gólov. Blažovčania vo finále porazili Trebostovo 2:1 a stali sa majstrami Turca pre rok 2004.
Marcel je žiakom ZŠ v Beniciach, plánuje študovať na Združenej strednej škole obchodu a služieb v Martine. Od vlaňajšieho leta chytá za dorast FK Trebostovo.


Najlepší dorastenec

PETER VEREŠ (Družstevník Dubové)
Pred piatimi dňami oslávil svoje 19. narodeniny. Je študentom SOU strojárskeho v Martine. S futbalom začal ako 8-ročný v rodnom Dubovom, talentovaného stredného útočníka si však všimli v Turčianskych Tepliciach, kde odohral tri sezóny v žiackej III. lige a hosťoval aj v Martine, kde si zahral jednu sezónu aj I. ligu mladšieho dorastu.
Napokon sa vrátil domov, kde hrával za dorast pod vedením trénera Petra Jelenčíka, ale už pravidelne aj v mužstve dospelých, ktoré vedie Jozef Kútnik. Dubové je na 1. mieste jesennej tabuľky aj zásluhou jeho piatich gólov.

Skryť Vypnúť reklamu


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 2. Päť chýb pri zateplení strechy
 3. Vitajte v postapokalyptickom svete
 4. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 5. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 6. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 7. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 8. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 9. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 10. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 1. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 2. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 3. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 4. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 6. Úprava osobného motorového vozidla
 7. Important information for Brazilians living in Slovakia
 8. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
 9. Vitajte v postapokalyptickom svete
 10. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 1. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 17 354
 2. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 16 222
 3. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 15 168
 4. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 12 606
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 883
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 905
 7. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 9 697
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 525
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 448
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 235
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Takmer polovicu zo štátnej bezúročnej pôžičky využijú na financovanie mestskej autobusovej dopravy

Týždeň pred vypršaním termínu na podávanie žiadostí o nenávratnú finančnú pomoc od štátu v súvislosti s koronakrízou sa rozhodli ju využiť aj v Martine.

Patrik Myslovič si už zahral v základnej zostave dvadsaťjednotky

Talentovaný futbalista Patrik Myslovič už v devätnástich rokoch hráva za reprezentačnú dvadsaťjednotku.

Patrik Myslovič (vpravo).
Akcia platí len 24 hodín

LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY

Akcia platí pre nových aj existujúcich predplatiteľov, ktorí si ho predĺžia.

Táto akcia platí len 24 hodín a nebude sa opakovať.
Ján Danko, primátor Martina.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Prinášame informácie o pripravovanom testovaní na Orave

Získať dobrovoľníkov ku odberom je v niektorých dedinách ťažké, v Sihelnom bude pomáhať aj starosta.

V kraji sú na tom najhoršie okresy Banská Bystrica a Brezno

Včera zistili na Slovensku viac ako 2 200 nakazených. 210 z toho v Banskobystrickom kraji. 56 v okrese Banská Bystrica a 45 v okrese Brezno.

Zoznam odberných miest v Dolnom Kubíne, Námestove, Trstenej a Tvrdošíne

Samosprávy finišujú s prípravami na pilotné testovanie na COVID-19, ktoré sa začne už zajtra ráno.

Už ste čítali?