Maratón za liekmi a ošetrením

Predminulý týždeň sme dostali do redakcie list Martiny Ondrejkovičovej, našej čitateľky z Martina, ktorá, pravdepodobne na základe vlastného zážitku alebo skúsenosti svojho príbuzného či známeho, popísala strastiplnú cestu pacienta, ktorú musí absolvovať,

Predminulý týždeň sme dostali do redakcie list Martiny Ondrejkovičovej, našej čitateľky z Martina, ktorá, pravdepodobne na základe vlastného zážitku alebo skúsenosti svojho príbuzného či známeho, popísala strastiplnú cestu pacienta, ktorú musí absolvovať, ak chce, aby ho lekári ošetrili a predpísali mu lieky. To, čo naša čitateľka popisuje, naozaj stojí za zamyslenie.
Chorý ešte riskuje zdravie
„Ak niekto v Martine ochorie cez víkend a potrebuje odborné ošetrenie, musí absolvovať celkom slušný „maratón„. Od pohotovosti do nemocnice, čo je vzdialenosť približne kilometer, späť je to ďalší kilometer a k pohotovostnej lekárni a na autobusovú zastávku tretí kilometer. V bežnom prípade, napríklad ak má dieťa zapálené uško, matka ho musí vziať na polikliniku pri hlavnej pošte a tam musí s ním čakať, kým sa dostane na rad. Keď lekár príjme dieťa do ambulancie, nemôže urobiť zákrok, na to sú odborní lekári. Rodič dostane výmenný lístok na ušné, nosné a krčné oddelenie nemocnice. Ak predpokladáme, že rodičia nemajú automobil, dieťa musí absolvovať celkom slušnú prechádzku. Autobusy chodia cez víkendy pomerne zriedkavo, takže cesta peši je pre dieťa často najrýchlejšou možnosťou, ako sa dostať do nemocnice. Najmä v zime ale čakanie na autobus by mohlo spôsobiť, že dieťa premrzne. V nemocnici dieťa odborne vyšetria, uško ošetria, ale liečba si vyžaduje antibiotiká, ktoré lekár na ušno-nosno-krčnom oddelení nemôže predpísať. Tieto lieky dieťaťu predpíše detská pohotovosť. Prechádzku od nemocnice k detskej pohotovosti si rodič s dieťaťom môže zopakovať. Cesta autobusom ale neprichádza do úvahy, lebo týmto smerom mestská hromadná doprava nejazdí. Uprostred zimy ďalšia prechádzka malému dieťaťu ale vôbec neprospeje. Na detskej pohotovosti sa môže stať, že aj keď rodičia čakajú už len na predpísanie liekov, nikto ich nebude ochotný pustiť do ambulancie skôr, ako príde dieťa na rad. Keď rodičia dostanú lieky, čaká ich cesta do pohotovostnej lekárne, aby mohlo dieťa antibiotiká užiť čo najskôr. K najbližšej zastávke je to z lekárne tiež pekný kúsok.
Prečo sa nikto neozve, keď lieky môžu pacientom predpísať aj lekári v odborných ambulanciách v nemocnici. Veď absolvovanie ta-kéhoto maratónu môže zdravotný stav chorého iba zhoršiť. Aj keď je naše zdravotníctvo v zlom stave, nemusíme k existujúcim problémom pridávať ďalšie. Rovnaký systém funguje, samozrejme, aj na lekárskej pohotovosti pre dospelých. Výnimka platí iba pre tehotné ženy, ktoré môžu ísť so zdravotnými problémami priamo do nemocnice. Ale lieky im aj tak musia predpísať na bežnej pohotovosti pre dospelých v budove Polikliniky II, takže si ušetria iba polovicu cesty. Existuje nejaká možnosť, aby sa táto situácia nejako zlepšila?„ napísala nám Martina Ondrejkovičová.
Neúprosné paragrafy
Samozrejme, lekári musia postupovať podľa zákona a vyhlášok ministerstva zdravotníctva. Prečo sa rodič s chorým dieťaťom musel vracať späť do polikliniky? Nie je možné, aby mu antibiotiká predpísali na Otorino–laryngologickej (ušnej, nosnej a krčnej) klinike MFN? V stanovisku MFN, ktorí nám zaslala hovorkyňa nemocnice Katarína Kapustová, sa píše: „Oprávnenosť predpisovať lieky rieši Zákon č.140/1998 Z.z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach v znení neskorších predpisov. V § 39 v bode 2 sa uvádza, že lekári pri poskytovaní ústavnej starostlivosti nemôžu predpisovať lieky na lekársky predpis okrem prípadov poskytovania ústavnej pohotovostnej služby. Predpokladáme, že v uvedenom prípade bolo dieťa v MFN vyšetrené lekárom pohotovostnej služby. Mohol teda predpísať liek na zdravotný problém, s ktorým k nemu dieťa prišlo. Ako uvádza čitateľka, lekár dieťaťu ucho ošetril. Splnil si tak povinnosť riešiť zdravotný problém, kvôli ktorému dieťa do nemocnice poslal pediater z pohotovosti. Poskytol odborné konzílium k zdravotnému problému s odporúčaním jeho liečby. Bolesť ucha však mohla byť len čiastočným zdravotným problémom akútneho ochorenia dieťaťa. Preto sa musel rodič s dieťaťom vrátiť na pohotovosť, kde konečnú diagnózu a jej liečbu určil pediater. V jeho kompetencii bolo predpísať najvhodnejšie antibiotiká podľa celkových príznakov ochorenia.„
Navštívili sme aj lekárov pohotovosti, ktorým sme popísali problémy spomínané v liste našej čitateľky. V budove Polikliniky II prevádzkuje pohotovosť pre dospelých spoločnosť Zdravie. Jej konateľ Vladimír Gabriška nám povedal:
„Ide o dlhoročný problém. Viem, že pacienti sa musia často vrátiť kvôli predpísaniu liekov z nemocnice na pohotovosť. Pacient môže žiadať pohotovosť, aby ho službukonajúci lekár navštívil doma. Myslím si, že aj rodičia dieťaťa mohli zatelefonovať a lekár by prišiel za dieťaťom domov. Niektoré lieky sú viazané, nemôžu ich predpísať lekári na pohotovosti. Pacienti by sa mali sťažovať na ministerstvo zdravotníctva.„
Detskú pohotovosť v Martine prevádzkuje Združenie štátnych pediatrov. Tvorí ju osemnásť praktických lekárov pre deti a dorast z Martinského okresu. Predminulý víkend mala službu na detskej pohotovosti lekárka Danica Maňková. Povedala nám, že služby má často a okrem toho je aj obvodnou detskou lekárkou, preto problémy predpisovaním liekov pozná veľmi dobre. „Niekedy sa počas pohotovostnej služby vráti do našej ambulancie kvôli predpísaniu liekov aj šesť rodičov s deťmi, ale predminulý víkend sa nevrátil ani jeden z nich. Ak dieťa potrebuje ošetrenie v MFN, napríklad na ušnej, nosnej a krčnej klinike, môžeme ho do nemocnice zaviezť, ale späť už nie, iba ak na vlastné náklady,„ povedala nám Danica Maňková.
Okrem toho sme sa od nej dozvedeli, že mnohí rodičia nemajú peniaze ani na lieky pre svoje deti. Ak malých pacientov prepustia z nemocnice na doliečenie domov, stáva sa, že rodičia prídu o niekoľko dní opäť na pohotovosť, lebo ich dieťa má bez užívania antibiotík opäť horúčku. Sociálne slabšie rodiny si ich nemôžu dovoliť a deti sa môžu opäť ocitnúť v nemocnici.
Za každý kilometer sa platí
Čo sa týka privolania pohotovosti, pacienti si musia zaplatiť za každý kilometer, ktorý prejde sanitka s lekárom. Ako nám povedala Danica Maňková, väčšina rodičov po upozornení, že si za každý kilometer musí zaplatiť dve koruny, odmietne návštevu lekára a radšej príde s dieťaťom do ambulancie detskej pohotovosti. Stáva sa aj to, že rodičia žiadajú, aby lekár ošetril ich dieťa doma, ale za sanitku potom nezaplatia a povedia, že nemajú peniaze.
V januári vznikla martinská pobočka Krajského úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Žiaľ, táto pobočka zatiaľ nie je zabezpečená, telefónmi a elektronickou poštou, takže nejaký čas potrvá, kým sa občania budú môcť s jej pracovníkmi kontaktovať. Tí sa spomínanou problematikou ešte nezaoberali, ale občania majú možnosť obrátiť sa aj na nich. Dôležité je, aby sa pacienti dožadovali svojich práv. Systém zdravotníckej starostlivosti by mal slúžiť im. Ak pacient musí cestovať, alebo prejsť peši z jednej ambulancie do druhej nie kvôli ošetreniu, ale len preto, aby mohol dostať recept na lieky, systém je zlý a treba ho zmeniť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 707
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 765
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 539
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 834
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 034
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 016
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 682
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 144
  1. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  2. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  3. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  4. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  5. Miroslav Ferkl: Kampaň či agresia
  6. Juraj Kumičák: Kolaborant
  7. Marek Strapko: Pellegrini svojimi pytačkami ohrozuje suverenitu Slovenska
  8. Peter Homola: Nájdený papyrus v slovenčine!
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 823
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 560
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 392
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 752
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 391
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 354
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 166
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 430
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Tomáš Pšenka.

Ani druhá hokejová liga nie je lacná záležitosť. Na pokrytie sezóny kluby míňajú šesťmiestne sumy.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Prebudenie jari Vrícko

Aj do malej podhorskej dedinky zavítala jar.


(vm)
Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


  1. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  2. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  3. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  4. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  5. Miroslav Ferkl: Kampaň či agresia
  6. Juraj Kumičák: Kolaborant
  7. Marek Strapko: Pellegrini svojimi pytačkami ohrozuje suverenitu Slovenska
  8. Peter Homola: Nájdený papyrus v slovenčine!
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 823
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 560
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 392
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 752
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 391
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 354
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 166
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 430
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?