tlmočil, že okolo 80% obyvateľov tejto ulice podpísalo petíciu požadujúcu ponechanie pôvodného názvu. Mienku občanov podporil aj poslanec Ján Maťovčík, ktorý navrhol, aby zastupiteľstvo zmenilo prijaté VZN o premenovaní ulíc z júla 2004. Na rokovaní vystúpili aj zástupcovia podnikateľov, ktorí majú sídla svojich firiem, resp. vlastnia nehnuteľnosti na bývalej Ulici osloboditeľov (dnes Ul. M. R. Štefánika) a žiadali od poslancov v podstate to isté aj v prípade „ich„ ulice.
Bolo zrejmé, že k takému kroku na zastupiteľstve dôjsť ani nemôže, pretože jednak túto otázku poslanci prerokúvali v bode rôzne a najmä preto, že zmena VZN ako mestského zákona má presne stanovené postupy. Tie si okrem iného vyžadujú napr. aj nejaký časový harmonogram. Z debaty, do ktorej sa zapojil dosť emotívne aj primátor Stanislav Bernát, ale bolo možné usúdiť, že pri prijímaní spomínaného VZN nebolo všetko v absolútnom poriadku. Aspoň nie v prípade bývalej Ulice osloboditeľov. Hovoril o tom aj poslanec Stanislav Janiš, podľa ktorého (to už ale povedal pre NŽT) je časť VZN týkajúca sa premenovania Ulice osloboditeľov na Ulicu M. R. Štefánika neplatná. Opiera sa najmä o spôsob, akým bol návrh na premenovanie ulice podaný a prijatý.
Z viacerých úst sme už predtým počuli to, čo vlastne vyšlo na povrch vo štvrtok minulý týždeň. A síce: Ak má byť VZN prijaté v zmysle zákona, musí jeho znenie byť istý presne vymedzený čas prístupné verejnosti, aby sa k nemu mala možnosť vyjadriť. Tak to bolo aj s VZN o zmene názvov ulíc so zoznamom ulíc, ktorých názvy sa majú meniť. Lenže, na rokovaní zastupiteľstva v júli 2004 poslankyňa Otília Čamborová navrhla premenovať Ulicu Osloboditeľov na Ulicu M. R. Štefánika, čo pôvodný návrh, ktorý bol zverejnený, neobsahoval. Poslanci napokon hlasovali a návrh zmien vrátane návrhu O. Čamborovej schválili. Ale vo VZN, čo schválili, bol iný zoznam ulíc, teda nebolo to presne to isté VZN, ktorého návrh mala možno verejnosť pripomienkovať. Takže, procesná chyba a problém...
Zdá sa, že v súvislosti s týmto VZN nie je jediný. Občania z bývalej Hvizdákovej ulice totiž tvrdia, že ich petícia nebola braná do úvahy, hoci ju predložili v čase, keď bolo možné k návrhu VZN podávať pripomienky. Podnikatelia z bývalej „osloboditeľky„ zase mienia osloviť so sťažnosťou prokurátora, aby podal svoju pripomienku voči prijatému VZN o zmene názvov ulíc. Pod guláš, ktorý pri a po premenovaní ulíc v Martine vznikol, začínajú okolnosti podkurovať a už je poriadne horúci.