Vidieckym zdravotníckym strediskám hrozí, že ich reforma položí na kolená
Zdravotnícka reforma sa na Slovensku vyznačuje najmä ekonomickými dopadmi na pacientov a lekárov. Ekonomické kritériá, alebo ak to chceme povedať inak - šetrenie na výdavkoch na zdravotnú starostlivosť, spôsobuje, že nadštandardom sa stáva nielen zubná pohotovosť alebo pohotovostná služba, kde si pacient musí zaplatiť za sanitku (ak chce, aby lekár prišiel za ním domov), ale ukazuje sa, že sú ním aj bežné vidiecke ambulancie všeobecných, detských a špecializovaných lekárov alebo zubárov. Podľa zákonov o zdravotnej starostlivosti z roku 2004 by mali byť na tom vidiecke ambulancie ešte horšie. Minimálna výška kapitácie za jedného pacienta, ktorá je v súčasnosti 32 korún, onedlho nebude podľa lekárov limitovaná spodnou hranicou. Znamená to, že aj zdravotníctvo bude fungovať na princípoch trhového mechanizmu.
Obavy o nevládnych
V Turci existuje na vidieku ešte niekoľko obvodných zdravotných stredísk, ktoré vznikli za čias socializmu a občania ich služby považovali za bežný štandard. Takéto strediská sú napríklad v Slovenskom Pravne, Príbovciach, Turanoch a Krpeľanoch. Zdravotné strediská, alebo aspoň ambulancie všeobecného lekára či špecialistu, sa snažia udržať aj ďalšie obce, napríklad Košťany, Mošovce, v niekorých obciach ordinuje lekár dva razy týždenne, napríklad v Belej-Duliciach a v Necpaloch. Obce, ak sú budovy, v ktorých je zdravotné stredisko alebo ambulancia obecným majetkom, nedávajú lekárom ani vysoké nájmy, len aby im vyšli v ústrety. Do obecných zdravotných stredísk, napríklad v Košťanoch nad Turcom alebo v Príbovciach, chodia pacienti z viacerých obcí – trebárs aj z Valče, ktorá má viac ako 1500 obyvateľov, ale neordinuje tam ani jediný všeobecný lekár.
Aby sme mali informácie z prvej ruky, oslovili sme aj niekoľkých vidieckych lekárov a starostov. Ján Žirko, starosta Mošoviec, nám povedal, že obec sa snaží lekárom vychádzať maximálne v ústrety. Spomenul, že pri zdravotníckej reforme nikto nebral do úvahy menšie zdravotnícke obvody v obciach, kde žije mnoho starých a nevládnych ľudí. Tým robí cestovanie do ambulancie veľké problémy. „Robíme všetko preto, aby lekár bol spokojný. Nepožadujeme nájom za ambulanciu. O odpustení poplatkov za energie ešte obecné zastupiteľstvo nerokovalo. Mošovčania majú v tej istej budove lekáreň, nemusia cestovať do Turčianskych Teplíc. Samozrejme, existencia vidieckych ambulancií sa odvíja aj od požiadaviek lekára a jeho prístupu k problémom zdravotníctva, ale to už obecný úrad neovplyvní,„ hovorí Ján Žirko. Mošovský lekár Igor Molčák ordinuje aj v Malom Čepčíne, ale táto ambulancia je pre nízky počet pacientov úplne nerentabilná. Sklené a Turček prišli pre dlhodobú práceneschopnosť svojho všeobecného lekára o zdravotnícku starostlivosť v obci. Pacienti musia dochádzať k zastupujúcemu lekárovi.
Samozrejme, starostovia nemôžu za to, že obyvatelia týchto obcí nemajú takú starostlivosť, aká bola ešte pred niekoľkými rokmi bežným štandardom, ale občania sa chodia sťažovať im, nie ministerstvu zdravotníctva. Starostka Turčeka Oľga Wagnerová nám povedala, že obec je ochotná zabezpečiť odvoz a dovoz lekára, ale pacienti musia aj tak chodiť po lieky do lekárne až do Turčianskych Teplíc (rovnako je to aj s pacientami zo Skleného a Hornej Štubne). Obec vyžaduje od lekára iba symbolický korunový nájom a čiastočnú úhradu nákladov na energie, ale aj tak je problémom zabezpečiť lekára, ktorý by bol ochotný v Turčeku ordinovať.
Ak keď stráca,
niečo urobí zadarmo
Zdravotnícke stredisko v Slovenskom Pravne, kde pracuje nielen všeobecný lekár, ale aj gynekológ, pediater a stomatológ, je pýchou obce. Samozrejme neslúži iba Pravňanom, ale aj obyvateľom okolitých obcí. Starosta Slovenského Pravna Ľubomír Lichner nám povedal, že obecný úrad vychádza lekárom maximálne v ústrety, požaduje od nich iba to, aby si uhradili energie, údržbu a opravu budovy zabezpečuje obec. V zdravotnom stredisku je dokonca aj lekáreň, ktorá zabezpečuje aspoň vydávanie liekov (nevyrába liečivé sirupy a mastičky). Obyvatelia Slovenského Pravna a okolia vďaka tomu nemusia cestovať do Turčianskych Teplíc. „Po dohode so starostami okolitých obcí sme schopní zabezpečiť aj zdravotnícke prístroje. Spoločne sme už financovali kardiologický prístroj,„ dodal Ľubomír Lichner.
Napriek pomoci obce je počet pacientov príliš nízky a lekári majú existenčné problémy. Potvrdila nám to pravnianska všeobecná lekárka Mária Galčíková, ktorá dostáva kapitáciu za 1450 pacientov. „Na prežitie treba minimálne 1500 pacientov. Mám aj druhé zamestnanie, lebo zisk z mojej ambulancie je minimálny. V obvode žije približne 2000 obyvateľov, z ktorých je 450 detí. V takomto teritóriu nie je žiadna šanca, aby sa počet poistencov rozšíril. Samozrejme, chodievam aj na návštevy k pacientom, ale nikdy som za to nebrala peniaze, aj keď mám na to nárok. Ľudia boli zvyknutí, že za to neplatili,„ povedala nám Mária Galčíková.
Relatívne dobrá situácia je v Turanoch, kde napríklad k všeobecnému lekárovi Danielovi Ľachkému chodí až 2000 pacientov. Túto ambulanciu prevádzkuje „eseročka„ Poliklinika Martin. Niektorí pacienti do nej dochádzajú až z Liptova, pretože kedysi boli zamestnancami Dreviny. V tejto budove je aj lekáreň a detská a gynekologická ambulancia, okrem toho v turianskej škôlke ordinuje aj ďalší všeobecný lekár a zubár. V Sučanoch, najľudnatejšej obci Turca, sídlia všeobecní lekári i špecialisti v súkromných priestoroch. Obec žiadne priestory, kde by mohli lekári liečiť pacientov, nevlastní.
Byť vidieckym lekárom nie je teda žiadna sláva. A žiadna sláva to nie je ani pre pacientov. Pre nich je zdravie čoraz drahšie a drahšie. Najmä, ak si spočítajú, že k poplatkom u lekára či v lekárňach si budú musieť možno už neskoro prirátať aj cestovanie.