Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

Ľudí z bytov vyhadzovať nechceme

Ing. Ján Tvarožný študoval strojársku technológiu na VŠDS v Žiline a neskôr absolvoval podiplomové štúdium z medzinárodného marketingu na VŠE v Bratislave. Deväť rokov pracoval na rôznych postoch v ZŤS Martin. Začiatkom deväťdesiatych rokov nastúpil do Re

VIZITKA
gionálneho poradenského centra pre podnikateľov v Martine - pôsobil ako lektor a poradca pre právo, dane, účtovníctvo a tvorbu podnikateľských plánov. Pracoval aj ako živnostník - vo výrobnej, obchodnej a marketingovej činnosti. V minulom roku krátko pôsobil v martinskom Vývoji a v septembri sa zúčastnil konkurzu na pozíciu riaditeľa Matry.
O prvého januára tohto roku na mape subjektov spojených s bytovým fondom mesta Martin pribudlo nové meno - Matra. Hoci jej názov môže v našich končinách evokovať spojenie so známym tvojvrším, netreba v tomto prípade za ním hľadať nič iné, len fakt, že takto sa volá holandský grantový program, v rámci ktorého Holanďania ponúkli svoj know-how spravovania obecných bytov. K holandskému partnerovi sa Martinčania dostali po prihlásení sa do pilotného projektu podporovaného holandskou vládou, ktorý má na Slovensku overiť spôsob správy bytového fondu uplatňovaný v podmienkach krajín Beneluxu už niekoľko desiatok rokov. O novej spoločnosti, začiatkoch i perspektívach jej fungovania hovoríme s riaditeľom neziskovej organizácie Matra Jánom Tvarožným.
Predstavte na úvod Matru.
Je to nezisková organizácia, ktorá od prvého januára prevzala správu mestských bytov v Martine. Medzi hlavné jej činnosti patrí teda celá problematika starostlivosti o existujúci bytový fond, ktorý vlastní mesto a v perspektíve aj rekonštrukcia existujúcich a výstavba nových bytov pre rôzne kategórie nájomníkov. Počas prvých piatich rokov bude jej činnosť dotovať mestský rozpočet, po tomto čase by už mala byť finančne sebestačná.
Doposiaľ sa o bytový fond v Martine starala „eseročka„ Martico. V čom je zmysel tejto zmeny?
V možnosti využiť holandské skúsenosti v správe mestských bytov a vo výstavbe bytov formou neziskových organizácií, čo už ide nad rámec pôsobnosti Martica v tejto oblasti. Vznikom nového právneho subjektu sa presunula do jednej organizácie správa, opravy, prideľovanie bytov, uzatváranie zmlúv, rekonštrukcia a výstavba nových bytov. Ako právny subjekt môže vstupovať do vzťahov s peňažnými ústavmi, samostatne uzatvárať zmluvy a úvery, bude mať viac možností uchádzať sa o európske fondy. V Marticu teraz „dobieha„ správa bytov vo vlastníctve spoločenstiev vlastníkov bytov, spracováva sa ročné vyúčtovanie za správu a služby spojené s bývaním za minulý rok. Do prvého júla by sme postupne chceli prebrať celú agendu Martica týkajúcu sa bytov vo vlastníctve spoločenstiev vlastníkov bytov a pokračovať v správcovstve, pričom máme záujem o zvýšenie kvality a komplexnosti služieb.
Spomíname holandských partnerov a tamojšie skúsenosti so správou bytového fondu. Napriek tomu, že Slovensko je už členom Európskej únie, predsa len, ekonomické, legislatívne a spoločenské podmienky oboch krajín sú odlišné. Môžeme len tak jednoducho prevziať niečo, čo sa tam budovalo sto rokov?
- Samozrejme, že to nie je také jednoduché. Platí ale, že učiť sa treba od tých, ktorí niečo vedia. A že Holanďania vedia spravovať mestský bytový fond dobre, o tom sme sa presvedčili na mnohých seminároch, worshopoch a aj pracovných cestách, ktoré absolvovali zástupcovia mesta a spoločnosti Martico s.r.o. a holandskí školitelia. Rozdielnosť podmienok sa v súčasnosti najvypuklejšie prejavuje v rozdielnej legislatíve. V Holandsku, napríklad, je bytový fond v majetku spoločnosti, ktorá byty aj spravuje. V takejto situácii je možné lepšie prognozovať najmä rekonštrukcie a výstavbu bytov. U nás musíme ešte prekonať obdobie, keď z hľadiska financovania výstavby nových bytov a partnerstva so Štátnym fondom rozvoja bývania musia byť obecné byty vo vlastníctve mesta. Aj preto, obrazne povedané, nemožno očakávať, že Matra vyrieši všetky problémy spojené s bývaním v Martine šmahom ruky.
Aký bytový fond prebrala Matra v januári?
Nie je žiadnym tajomstvom, že mestu zostali vo vlastníctve tie byty, ktoré si občania neodkúpili predovšetkým z dvoch dôvodov - buď mali dlhy na nájomnom a servise spojenom s užívaním bytu, alebo ide o byty obývané nájomníkmi odkázanými na sociálnu pomoc, ktorí si nanaakumulovali prostriedky na kúpu bytu. Približne 250 bytov v našej správe je situovaných v bytových domoch, ktoré sú už z väčšej časti vo vlastníctve spoločenstiev, ale zostali tam nepredané byty. Druhú časť - približne 400 bytov, tvoria byty v bytových domoch na Komenského ulici, Ulici Ambra Pietra, na Priehradke... Súhrnom predstavujú pohľadávky na nájomnom, ktoré sme prebrali, 12 miliónov korún. Približne polovica našich nájomníkov sú chronickí a ďalších asi 20-30 percent nájomníkov občasní neplatiči.
Aké boli prvé kroky Matry v prvých januárových dňoch?
Súviseli práve s neplatičmi. Keďže nechceme, aby dlhy na nájomnom a službách spojených s užívaním bytov narastali, povedali sme si, že budeme s každým nájomníkom hovoriť, pokúsime sa dohodnúť na splátkach dlhov a najmä, vysvetlíme im, že ak nezmenia svoj postoj k plateniu za nájom a služby, budeme postupovať podľa platnej legislatívy až po exekúciu.
Zostanú bez strechy nad hlavou?
Aj to sa môže stať. Ale máme v pláne do budúcnosti získať priestory a zrekonštruovať ich na jednoduché bývanie. Také, ktoré si budú môcť platiť aj ľudia v sociálnej núdzi.
Niektorí nájomníci sa ale nevedia stotožniť s tým, že im Matra v januári predložila na zaplatenie aj zálohy na nájomnom za február. Prečo ste prikročili k tomuto opatreniu?
Viedla nás k tomu analýza neplatičov. Chceme zabrániť narastaniu dlhov a chceme problém riešiť v zárodku, teda v čase, keď dlh na nájomnom nepredstavuje závratnú sumu, ale takú, ktorá sa dá zvládnuť v splátkach. Ak neplatičov necháme na pokoji, budú v svojej platobnej pasivite pokračovať. Ak niekto zaplatenie spomínanej zálohy nezvládne, sme ochotní dohodnúť sa na splátkovom kalendári. Pre poriadneho nájomníka to nie je problém. Problém je s tými, ktorí za byt nemienia platiť.
Skúsme sa odpútať od operatívy a povedzme si, čo mieni Matra zmeniť na organizácii správy mestských bytov v perspektíve, trebárs, niekoľkých mesiacov...
Zavádzame nový softver, ktorý umožní sledovať ekonomiku jednotlivých bytových domov samostatne. S jeho pomocou budeme môcť v reálnom čase vyhodnotiť náklady na prevádzku domov, možnosti investovania do opráv či rekonštrukcie a čo je najpodstatnejšie, sľubujeme si od toho postupnú zmenu postoja ľudí k domu, v ktorom bývajú. Mám na mysli vysoké faktúry za odber vody, úniky tepla, „čierni„ nájomníci a podobne. Budeme môcť podávať komplexné a pravdivé informácie o platbách v reálnom čase, čo ušetrí komunikáciu s klientom pri vybavovaní akéhokoľvek problému. Veľa si sľubujeme od zriadenia klientskeho centra. Chceme, aby fungovalo už v druhom polroku. Teraz klient „putuje„ od referenta k pokladni a k právnikovi, potom si bude môcť svoje záležitosti vybaviť na jednom mieste a počas každého pracovného dňa.
Hovoríme o ekonomike bytových domov. Je tento servis spojený len s obecnými bytmi, alebo so všetkými, ktoré spravujete?
Týka sa rovnako komunálnych bytov, ako aj bytov, kde máme výkon správy a aj spoločenstiev vlastníkov bytov, ak sa rozhodnú po skončení zmluvy s Marticom požiadať o výkon správy Matru.
Neplatiči ale nie sú jediným problémom - operatívnym či perspektívnym. Druhým je devastovanie bytového fondu, „čierni„ nájomníci, rozkrádanie, „čierne„ odbery energie a podobne. Čo s tým?
Aj na tieto problémy existuje riešenie, len musíme byť dostatočne dôrazní. Vieme, v ktorých lokalitách môžeme takéto porušenia nájomnej zmluvy očakávať. Máme premyslené kroky - pohovor, navrhneme nápravu, dáme nejaký čas nájomníkovi, aby zvážil dôsledky a ak nesplní to, čo od neho nájomná zmluva vyžaduje, máme páky, ako sa domôcť jej naplnenia - až po exekúciu. Nechceme pristupovať k extrémom, ale občania si musia uvedomiť, že nie je možné donekonečna skúšať, či k tej exekúcii naozaj dôjde. Dôjde. V oprávnených prípadoch určite.
V Martine sú aj bytové domy okolo ktorých, obrazne povedané, slušný človek neprejde. Na nedávnom stretnutí primátora s občanmi ste dokonca hovorili o možnosti zrovnania ich so zemou. Naozaj je to také aktuálne? A reálne?
Určite máme na mysli domy na Ruppeldtovej a Bottovej ulici. Tamojšie byty sú také zdevastované, že akákoľvek rekonštrukcia by vyšla drahšie ako výstavba nových domov. Tam to reálne je. Druhá vec je, kedy k tomu prikročíme a čo urobíme s ľuďmi, ktorí tam bývajú. Kým sa nedobudujú Bambusky, budeme hľadať v Martine vhodné objekty na prechodné ubytovanie, také, ktorého štandard bude na úrovni príjmov ľudí zo spomínaných ulíc.
V Martine je aj iná lokalita - byty na Komenského ulici a Ulici A. Pietra. Skôr narodení Martinčania si ešte pamätajú, že tam boli krásne byty...
A možno ešte budú. Našou ambíciou je začať ich rekonštruovať. Rekonštrukcie budeme robiť postupne tak, ako sa budú byty po neplatičoch uvoľňovať. Netrúfam si povedať presný termín, ale odhadujem, že na budúci rok by sme s tým mohli začať.

Skryť Vypnúť reklamu


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 4. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 5. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 6. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 7. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 8. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 9. Zelená Bratislava
 10. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 1. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 3. Prebudili ste sa už v sude, sene alebo teepee? Je to zážitok!
 4. Počas pandémie je dôležité aj správne kúrenie
 5. Bezbariérové vozidlo
 6. Na NFŠ môže byť rýchlo 72 špeciálnych lôžok pre COVID 19
 7. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 8. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 9. Zelená Bratislava
 10. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 29 301
 2. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 15 991
 3. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 15 281
 4. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 13 713
 5. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 12 916
 6. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 379
 7. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 428
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 288
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 206
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 8 964
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Turčania takmer týždeň zápasili s povodňami

V Turčianskych Tepliciach sa liala voda z polí od Dolnej Štubne, na Dubovom museli pre zaliatu cestu meniť dopravné značenie, v Blažovciach živel ohrozoval príbytky, v Rakove ratovali gazdovstvá a v Košťanoch sa rieka Turiec vyliala na rozsiahle územia.

Aj v Blažovciach sa už chystali vrecia s pieskom.

Hokejisti by mohli dostať peniaze do dvoch týždňov

Spojenie dvoch najvyšších hokejových súťaží zväz nepodporil. Nedovoľujú to normy.

Na ľade naraz trénuje len päť hráčov a brankár.
V nemocnici pribudlo ďalšie odberové miesto, testy už robia dva tímy.

Prezidentka Zuzana Čaputová v Martine, vyjadrila sa aj k celoplošnému testovaniu

So zdravotným personálom nemocnice sa rozprávala o tom, ako zvládajú nápor nových pacientov nakazených ochorením Covid –19, ale aj o tom, či sú personálne i lôžkové kapacity nemocnice dostačujúce.

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes v Martine poďakovala všetkým lekárom aj zdravotníckemu personálu.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Koronavírus si vyžiadal prvú obeť z radov zdravotníkov

Obvodný lekár v Lokci podľahol ochoreniu COVID-19, mal len 48 rokov.

Vojaci kontrolujú miesta určené na testovanie Oravcov

Samosprávy musia do piatka rána pripraviť priestory, kde sa uskutočnia odbery. Oravcov budú testovať trikrát.

V nemocnici v Čadci zomrel pacient na COVID-19

Čadca je červeným okresom, Kysucké Nové Mesto ostáva oranžovým.

Už ste čítali?