Martin - Niet vari Martinčana, ktorému by oči neklal neestetický betónový plot lemujúci hádzanárske ihrisko na Novomeského ulici. Pohľad naň ešte navyše zhoršujú „záplaty“ po zavŕšených dopravných nehodách a infantilné diela sprejerov. Táto časť Martina kultúrnemu mestu nerobí dobré meno, a tak možno iba privítať zámer Správy športových zariadení mesta Martin, ktorá ohlásila stavebné úpravy povrchu hádzanárskeho ihriska so súčasným vybudovaním nového oplotenia celého športového areálu od brány futbalového štadióna, okolo tenisových kurtov a hádzanárskeho ihriska zo strany Novomeského ulice a Ulice M. R. Štefánika až po reštauračné zariadenie Sokol. Oplotenie je konštrukčne navrhnuté z tvárnic so základovým pásom hlbokým 90 a širokým 40 centimetrov, a to v dĺžke 192 metrov.
Parametre oplotenia je dôležité si uvedomiť najmä preto, lebo pozdĺž existujúceho plota sú zo strany športového areálu vysadené topole, konkrétne topoľ kanadský a topoľ deltolistý, a očakáva sa, že pri stavebných prácach dôjde k úplnému porušeniu hlavných bočných kotevných koreňov upevňujúcich dreviny v pôde, čo môže viesť k celkovému porušeniu stability stromov, a teda za zhoršených poveternostných podmienok aj k ohrozeniu chodcov a osádok áut prechádzajúcich Novomeského ulicou.
Toto konštatovali aj členovia komisie, ktorá na základe žiadosti Správy športových zariadení o vydanie súhlasu na výrub drevín preverovala na tvári miesta, či je naozaj nevyhnutné topole odstrániť. „Topole sú vysadené v hustom spone s odkrytými koreňovými krčkami, preschnutými korunami a je tu aj niekoľko odumretých jedincov,“ informuje nás odborný referent oddelenia životného prostredia martinskej radnice Emil Hanzel. „Ide o málo vitálne, ale výrazne poškodené dreviny bez predpokladu obrastania po presvetľovacích rezoch. Topole majú zoslabené vrcholce, časť vetvenia koruny je rozložená na Novomeského ulicu, čo ohrozuje občanov, preto sme rozhodli dať súhlas na výrub.“
Spolu ide o 31 stromov, ktoré padnú za obeť stavebným úpravám v areáli, ale budú v katastri Martina nahradené inými drevinami. Odborníci dávajú prednosť domácim dlhovekým a pomaly rastúcim stromom - lipe malolistej a jaseňu štíhlemu. „Pri zakladaní nových výsadieb a výbere vhodných kultivarov sa bude prihliadať na to, aby po zakorenení a založení korún dreviny plne nahradili topoľový porast a plnili biologickú, ekologickú, estetickú, urbanistickú a priestorovotvornú funkciu,“ hovorí na záver E. Hanzel.