korších predpisov, vďaka ktorému by deti nemali byť o svoje finančné prostriedky ukrátené. S jeho obsahom nás oboznámila riaditeľka odboru sociálnych vecí Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Martine Katarína Katinová.
Zákon o náhradnom výživnom nadobudol platnosť tento rok. Ako funguje v praxi?
Zákon o náhradnom výživnom je účinný od 1. 1. 2005. Od tohto okamihu môže žiadateľ žiadať o poskytnutie príspevku. Žiadateľom môže byť najmä rodič maloletého dieťaťa alebo dieťa samé, ak je staršie ako osemnásť rokov. Žiadateľ sa môže dostaviť na úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, na oddelenie sociálnoprávnej ochrany a prevencie, ktoré sídli na Vajanského námestí 1, kde mu naši zamestnanci vydajú tlačivo žiadosti o náhradné výživné a poskytnú odborné poradenstvo.
K tomu, aby náhradné výživné mohlo byť poskytované, musia byť splnené zákonom stanovené podmienky. Tých je viac...
Patrí sem právoplatné rozhodnutie súdu o stanovení výživného pre dieťa, ktorým je rodič zaviazaný k tomu, aby toto výživné platil. V praxi je to vo väčšine prípadov určenie povinnosti otcovi dieťaťa prispievať mesačne matke na výživu. Pre zjednodušenie výkladu pre čitateľov budem ako žiadateľa označovať matku. Ak výživné nie je platené od otca viac ako tri mesiace dozadu, má matka právo na náhradné výživné. Súčasne zákon stanovuje povinnosť predložiť potvrdenie príslušného súdu, že matka sa návrhom na výkon rozhodnutia najmenej tri mesiace domáhala platenia výživného. Návrh na výkon tohto rozhodnutia sa podáva na súde. Nevyhnutnou podmienkou na to, aby bol návrh na výkon rozhodnutia súdom prijatý, je určiť trvalý alebo prechodný pobyt otca. Výkon rozhodnutia nie je možné nariadiť – napríklad, keď sa nevie, kde je otec dieťaťa. Ak ľudia nevedia, ako majú podávať návrh na výkon rozhodnutia, na oddelení sociálnoprávnej ochrany a prevencie im poradíme a pomôžeme. Výkon rozhodnutia je možný zrážkami zo mzdy, ak matka vie o tom, že otec má zamestnanie a pozná číslo jeho účtu. Takisto je možný predaj hnuteľných alebo nehnuteľných vecí. Dôležité je, aby konanie o výživnom voči otcovi bolo ukončené a rozsudok nadobudol právoplatnosť, to znamená, že sa voči nemu neodvolal.
Aké ďalšie podmienky musí ešte oprávnená osoba splniť?
Keďže sa skúma aj príjem, potrebný je aj doklad o príjme. Poskytované náhradné výživné je obmedzené výškou príjmu. Ak má matka vysoký príjem, náhradné výživné sa neposkytuje.
Ale aj otec sa musí starať o dieťa, toho nemusí zaujímať, že matka dieťaťa dobre zarába...
Toto sú sociálne zákony, teda vzťahujú sa na sociálnu oblasť. Aj výška náhradného výživného je obmedzená. Súd skúma vždy majetkové pomery rodičov dieťaťa a podľa toho stanovuje výšku výživného na jedno dieťa. Náhradné výživné sa poskytuje len do výšky 1,2 násobku životného minima pre nezaopatrené dieťa, ktorá predstavuje v súčasnosti sumu vo výške 2080 korún. Ak by výživné prekročilo túto sumu, už sa neposkytuje. Samozrejme, poskytujeme aj čiastočne zmeškané výživné. Ak má otec, napríklad, platiť 500 korún mesačne a platí 100, tak my uhrádzame rozdiel.
Vráťme sa ešte k podmienkam na poskytovanie náhradného výživného...
K ním zaraďujeme aj riadnu školskú dochádzku maloletého dieťaťa. Matka je povinná predložiť potvrdenie o tom, že si dieťa riadne plní povinnú školskú dochádzku. Toto potvrdenie dáva škola. Máme viac prípadov záškoláctva, kedy nám školy oznamujú, že si deti riadnu povinnú školskú dochádzku neplnia. V tomto prípade nie sú splnené zákonom stanovené podmienky a náhradné výživné nemôže byť priznané.
Ženy sa ale často ospravedlňujú tým, že deti nechodia do školy preto, lebo nemajú peniaze na to, aby im zaplatili cestu, pomôcky?
Zákony hovoria, že pokiaľ je dieťa maloleté, má povinnosť plniť základnú školskú dochádzku. S argumentmi, o ktorých hovoríte, sme sa však ešte nestretli. Deti, ktoré ešte nedosiahli vek povinnej školskej dochádzky, alebo ju už majú ukončenú, samozrejme toto potvrdenie nepotrebujú.
Čo s výživným, ktoré nebolo vyplatené za predchádzajúce obdobie?
Toto výživné sa vypláca od dňa podanej žiadosti. Maximálne však tri mesiace dozadu v prípade, ak o to žiadateľ písomne požiada.
Domnievate sa, že tento zákon bude dostatočne motivovať otcov, aby prispievali na výchovu detí? Môže ich nejako zastrašiť?
Účelom tohto zákona nie je niekoho zastrašovať, jeho cieľom je poskytovať náhradné výživné matke z dôvodu výživy maloletého dieťaťa. Keď si otec neplní svoje povinnosti, tak dieťa nemá finančné prostriedky, ktoré by malo mať. Takže účelom zákona je, aby štát nejakým spôsobom rodinám pomohol. Súčasne ukladá úradu práce, sociálnych vecí a rodiny povinnosť vymáhať spätne poskytnuté náhradné výživné. My ho matke vyplatíme a túto sumu si budeme od otca vymáhať so zvýšeným penále o 25 percent.
Aké kroky robíte voči otcovi dieťaťa?
V prvom rade musíme otca oboznámiť s tým, že začalo konanie o náhradnom výživnom, aby mal právo vyjadriť sa k tejto skutočnosti. Nakoľko je otec účastníkom konania, rozhodnutie o priznaní náhradného výživného sa mu doručuje. Ak sa nezistí jeho pobyt, konanie sa tým predĺži. Keď sú otcovia v zahraničí alebo ide o cudzieho štátneho príslušníka, dostávame sa do sféry medzinárodného práva, čo je už komplikovanejšie.
Čo nasleduje potom, keď vyplatíte výživné matke?
Vydáme rozhodnutie, v ktorom uložíme otcovi povinnosť vrátiť nami zaplatené náhradné výživné, ale už zvýšené o 25 percent.
Keď sa nepodarí vymôcť, čo sa robí ďalej?
V tomto prípade, budeme využívať všetky právne možnosti cestou nášho právneho oddelenia - podanie návrhu na výkon rozhodnutia, resp. na návrh exekúcie.
Aké povinnosti zo zákona ešte pre vás vyplývajú?
Zákon stanovuje, že musíme skúmať, či matka podala alebo nepodala trestné oznámenie na otca pre zanedbanie povinnej výživy. V prípade, že nepodala návrh na začatie trestného stíhania, podávame ho my. Súčasne informujeme súd o tom, že vyplácame náhradné výživné.
Uchádzali sa už matky o náhradné výživné na vašom úrade?
Od platnosti zákona bolo vydaných viac ako 254 tlačív žiadosti o náhradné výživné a prijatých bolo 65 žiadostí.