Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky
ZA PÁR DNÍ SA Z NÁS STALA JEDNA HOMOGÉNNA INTERNACIONÁLNA RODINA

Európska generácia

V tomto článku by som sa s vami rada podelila o skúsenosti a zážitky, ktoré nie sú relevantné len pre mňa ako pedagóga a jazykára, ale dúfam, že budú zaujímavé a prínosné i pre vás – Slovákov a dnes už aj Európanov. Spolu so svojimi študentkami som mala o

V tomto článku by som sa s vami rada podelila o skúsenosti a zážitky, ktoré nie sú relevantné len pre mňa ako pedagóga a jazykára, ale dúfam, že budú zaujímavé a prínosné i pre vás – Slovákov a dnes už aj Európanov. Spolu so svojimi študentkami som mala obrovskú príležitosť zúčastniť sa celoeurópskeho fóra pod názvom „Európa to sme my!“. Učitelia a študenti stredných škôl všetkých krajín EU, samozrejme aj tých najčerstvejšie prijatých, pracovali počas celého týždňa od 22. do 29. januára v tvorivých dielňach na spoločných projektoch. Každú krajinu reprezentoval jeden pedagóg a traja študenti. Celé podujatie si vyžadovalo ľudí jazykovo zdatných, kreatívnych, ochotných spolupracovať a rozmýšľať v otvorených diskusiách o EU, jej zmysle, ďalších možnostiach rozvoja a spolupráce jej krajín, o postavení mladých v tomto útvare, o integrácii a zachovávaní vlastnej kultúry a historického dedičstva.
Pokoj, harmónia, kultúra
Naše putovanie začnem v Bratislave, ktorú sme opustili v sobotu 22. januára skoro ráno s prestupom a dlhým čakaním v Prahe. Keď sme konečne o štrnástej pristáli v Luxembursku, na letisku nás už netrpezlivo čakali poverení pedagógovia a hostiteľské rodiny. Každá rodina si odviedla svoju študentku, a nás učiteľov, odviedli do malého mestečka Walferdange, asi 6 km od hlavného mesta krajiny, kde sme boli ubytovaní takmer všetci v malebnom luxusnom hoteli Moris. Hneď ako sme si zložili batožinu, pozvali nás zoznámiť sa s hlavným mestom. Je všeobecne známe, že Luxembursko je veľmi malá krajina, menšia než tá naša, takže ani jej hlavné mesto nepraská vo švíkoch, povedané číslami, žije tu okolo 80tisíc obyvateľov. No turistom má čo povedať!
Urobím len krátky exkurz po tomto zvláštnom meste. Úzke malebné uličky vydláždené zámkovou dlažbou, obrovské kamenné múry pôvodného mestského opevnenia, pokojná rieka Alzette tečúca týmito malebnými zákutiami, pokoj a ticho najnižšie položenej časti mesta zvanej Grund. Pri pohľade nahor sa vám zdá, že mesto je vytesané do obrovskej vápencovej hory v niekoľkých vrstvách, čo je približne pravda, no pompéznosť a veľkoleposť toho všetkého sa vám rúca na plecia. Grund predstavuje dosť veľký park, oddychovo – športovú zónu mesta poprepletanú uličkami. Keď vyjdete z parku, zamotáte sa medzi domčekmi severského typu, aké poznáme z Belgicka, Holandska, či severu Nemecka. Tejto časti mesta vládne pokoj, harmónia, história a kultúra, ako kontrast hemžiaceho sa moderného mesta nad vami. Keď sa z Grundu vyšplháte poriadne strmými schodmi do ďalších úrovní mesta, stratíte sa opäť v spleti väčších či menších uličiek ústiacich do námestí s pamätníkmi, súsošiami, kostolmi a chrámami, zapozeráte sa do výkladov luxusných (a poriadne drahých i pre samotných Luxemburčanov) obchodov s historickou fasádou, alebo si sadnete do miniatúrnej kaviarničky na krátku pauzu v putovaní po nádhere.
Impresia Luxemburgu bola úžasná, najmä v noci, keď dokonale prepracované osvetlenie umocnilo magickosť celého mesta.
Ateliéry tvorivosti
V nedeľu nás čakali zoznamovacie tortúry, čo mali naši študenti dávno za sebou. No vzhľadom na fakt, že všetci sme učitelia, táto časť programu nebola až taká náročná. Mestečko Diekirch (cca 30 km od Luxemburgu) nás privítalo športovou atmosférou. Kým si študenti zoceľovali telo a jazykové schopnosti v telocvični miestnej strednej školy, my sme boli pozvaní na jej prehliadku s recepciou. Riaditeľ školy nás privítal a previedol jej zrekonštruovaným interiérom – od stredne veľkej auly slúžiacej študentom aj na divadelné amatérske predstavenia, cez obrovskú zborovňu vybavenú modernou technikou, knižnicu so študovňou, ktorú by pomaly mohla závidieť i Matica slovenská, špecializované učebne až po podkrovie, slúžiace študentom na pozorovanie hviezd a cez prestávky na oddych. Mnohým sa nám len tak blýskali oči pri pohľade na takto technicky a materiálne vybavenú školu, čo veľmi pomáha v celom edukačnom procese.
Po víkende nás všetkých, ale hlavne našich študentov, čakal pracovný týždeň. V pondelok ráno sme sa vybrali do ďalšieho mestečka Mersch (17 km od Luxemburgu), kde na miestnom lýceu a kultúrnom centre bolo všetko pripravené na celotýždňové fórum. Pri vstupe sme všetci dostali menovky so špeciálnymi ochrannými symbolmi, čo bolo dosť praktické, lebo bolo nemysliteľné zapamätať si mená všetkých kolegov. Okrem toho sme dostali prezenčné darčeky a suveníry a program sa začal uberať oficiálnou cestou. Fórum otvoril riaditeľ Národnej organizácie pre mládež, nasledoval príhovor ministerky pre rodinu a integráciu M. J. Jacobsovej. Úvod do predmetu nášho fóra mal na starosti poslanec Ben Favot a celé to zakončili inštruktážou o programe nasledovných troch dní, kedy študenti mali pracovať v tvorivých dielňach, do ktorých sa zapísali už dávno pred príchodom na fórum (boli to tvorivé ateliéry: diskusný, umelecký, spevácky, dramatický, tanečný, žurnalistický a video ateliér). Po malej pauze sa študenti pustili do práce. V diskusných ateliéroch sa horlivo diskutovalo na predložené témy dňa. V umeleckom ateliéri študenti chystali umelecké diela stvárňujúce a reprezentujúce ich predstavy spoločnej Európy, speváci nacvičovali pár spirituálov a duchovných piesní, ktorými chceli vystihnúť potrebu mieru tu v Európe i všade na svete, dramatický ateliér si pripravoval divadelné predstavenie, tanečníci sa nás chystali prekvapiť africkými tancami a nad tým všetkým krúžila kamera videodielne a pobehovali predstavitelia žurnalistického ateliéru, ktorí mali za úlohu sledovať, písať, robiť rozhovory, jednoducho mali sa zhostiť úlohy novinárov a na konci fóra vydať časopis. My učitelia sme zatiaľ chodili pomedzi ateliéry sledovali študentov, diskutovali medzi sebou, vymieňali si skúsenosti a venovali sa kultúrnym a historickým pamiatkam krajiny.
Čas ubehol ako voda
V stredu nás čakal najnáročnejší zo všetkých dní. Dopoludnia študenti dokončovali rozpracované projekty a po obednej prestávke mali výtvory svojej práce predviesť všetkým prítomným – študentom, ktorí pracovali v iných ateliéroch, učiteľom, organizátorom a hlavne prítomnej ministerke školstva Mady Delavux-Stehresovej. Úvod patril spevákom, ktorí nacvičili niekoľko spirituálov a zároveň nás i poriadne pobavili. Nasledovali divadelníci s krátkym vo francúzštine, potom každý diskusný klub informoval o svojich záveroch a postojoch k jednotlivým témam a publikum malo priestor na otázky, umelecký ateliér predstavil obrazy a vysvetlil ich posolstvo a celé to uzavrel večer o siedmej všetkým poďakovala za tvorivú atmosféru, študentom za úžasné zvládnutie problematiky fóra, učiteľom za prípravu študentov, vedúcim pedagógom jednotlivých ateliéroch za vykonanú prácu v časovej tiesni necelých troch dní a organizátorom za perfektnú a plynulú prípravu celého projektu.
Vo štvrtok sme sa všetci rozpŕchli po jednotlivých družobných školách zúčastnili sa vyučovacieho procesu a exkurzie po interiéroch budov a po spoločnom obede nás v autobusoch a potom pešo ešte raz previedli miestom, no teraz s profesionálnym turistickým sprievodcom.
Piatok bol opäť hektický, keďže to bol náš posledný deň v tejto krajine. Hneď ráno sme sa cez Červený most odviezli do časti mesta zvanej Kirchberg, kde sídlia všetky európske inštitúcie a mnohé sú v procese výstavby. Tu sme sa stretli s luxemburskými poslancami z Európskeho parlamentu v otvorenej diskusii. Potom nasledovala veľmi zaujímavá časť programu, ktorej sa mohli zúčastniť len študenti, a to návšteva Veľkovojvodského paláca samotného veľkovojvodu, s ktorým sa mali možnosť osobne porozprávať. My sme si zatiaľ prezerali miestne múzeá a galérie. Po spoločnom obede v talianskej reštaurácii Porta Nova sme boli pozvaní na prehliadku Poslaneckej snemovne aj s výkladom. Nasledovalo pár hodín voľna na prípravu na záverečnú party, kedy sa distribuoval časopis a prezentovalo video z celého podujatia, ktoré zožalo obrovský úspech a aplauz. Nikomu sa nechcelo opustiť reštauráciu Melusina, nikomu sa nechcelo prestať tancovať a spievať, nikomu sa nechcelo povedať „Zbohom!“. Za pár dní sa z nás stala jedna homogénna internacionálna rodina, ktorá si vo všetkom rozumela, respektíve snažila sa a chcela si rozumieť, čo bolo cieľom celého podujatia – vygumovať hranice, otvoriť priestor, naučiť sa tolerovať a rešpektovať a zároveň zachovať si to svoje, národné.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 2. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 3. Mikuláš s Majkom Spiritom? Môžete si ho užiť u vás doma
 4. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 5. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 6. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 7. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 8. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 9. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 10. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 1. Mikuláš s Majkom Spiritom? Môžete si ho užiť u vás doma
 2. Väčšina fajčiarov dalo deťom cigarety, ak si vypýtali
 3. Podcast: Jeden lístok, veľa tratí
 4. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 5. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 6. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 7. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 10. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 784
 2. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 13 824
 3. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 760
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 677
 5. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 9 265
 6. Aká je chémia vôní 9 181
 7. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 8 632
 8. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 614
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 8 058
 10. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy 7 797
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Deti vyučovali známe osobnosti, Vinczeová, Piško či Fischer

Hodinu so žiakmi základnej školy v Kláštore pod Znievom mala aj moderátorka Adela Vinczeová či novinárka Zuzana Kovačič Hanzelová. Na hodine, ktorú viedol kardiochirurg Fischer, nedýchali nielen žiaci, ale ani učitelia.

Netradičné vyučovanie v Kláštore pod Znievom.

FOTO: Vianočný stromček už v Martine svieti, prišiel aj Mikuláš

Krátko po 16. hodine sa v Martine rozžiarila vianočná výzdoba. Otvorili sa aj vianočné trhy, Mikuláš rozdal deťom sladkosti.

Vianočný stromček na Divadelnom námestí v Martine.

Na páračkách v škôlke

Deti sa učili niečo o starých tradíciách. Nechýbal spev, tanec a nezabudnuteľné zážitky.

Deti mali oblečené aj tradičné kroje.

II. TRIEDA: Ak klesne počet účastníkov pod osem, môže nastať problém

Cestu po turčianskych futbalových kluboch sme zakončili návštevou troch klubov druhej triedy. Vyspovedali sme zástupcov Krpelian, Podhradia a Malého Čepčína. Bavili sme sa aj o tom, ako dlho ešte bude fungovať druhá trieda.

Podhradiu prišli v niektorých zápasoch pomôcť aj hráči áčka.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Na stanici v Nitre napadli muža po tom, ako upozornil na rúško

Incident sa stal v čakárni na autobusovej stanici.

Zdravotná sestra z Čadce prekonala COVID-19: Myslela som si, že zomriem

Pri pociťovaní príznakov sa začala liečiť sama. Bola to chyba.

Aktualizované o vyjadrenie Park Snow Donovaly a predsedu NR SR

Na Donovaloch otvorili lyžiarsku sezónu. Nie je jasné, ako dlho potrvá

Minister Doležal konštatoval, že minimálne do pondelka (7. 12.) môžu byť otvorené všetky lyžiarske strediská. Na pandemickej komisii očakáva vecnú a konštruktívnu diskusiu o osude tohtoročnej lyžiarskej sezóny.

AKTUÁLNE: V Čadci našli ďalších utečencov

Ich strastiplná cesta sa skončila na Kysuciach.

Už ste čítali?