ko lesníci, lesní robotníci, poľnohospodári a poľovníci. Vysoká vrstva snehu bráni zveri voľne sa pohybovať. V lokalitách, kde ju intenzívne prikrmujú, ju rušia zberači parohov napriek tomu, že je značne zoslabnutá.
Pravidlá sú prísne, ale ľudia ich nerešpektujú
Za nerešpektovanie zákazu môžu občania od užívateľa poľovného revíru, lesnej stráže, hospodára, pracovníkov štátnej správy lesného hospodárstva a poľovníctva, alebo policajtov dostať blokovú pokutu od 100 korún,„ povedal nám Jozef Beneš, prednosta OLÚ v Martine.
Žiaľ, nelegálny zber parohov už dlhý čas patrí k negatívnym javom na Slovensku i v Turci. „Nie je možné, aby ktorýkoľvek občan , ak nájde zhodené parohy, si ich privlastnil. Je to protizákonné. Teraz je v turčianskych horách 0,3 až 1,5 metra snehu. V každej obci sa nájde niekoľko nedisciplinovaných občanov, ktorí zver pri nezákonnom zbere parohov preháňajú, tým ju vysiľujú, preto sme sa rozhodli pre spomínaný zákaz. List sme zverejnili prostredníctvom obecných úradov. Žiaľ, nedarí sa nám zastaviť trend protiprávneho zberu zhodených parohov, aj keď užívatelia poľovných revírov majú právo dávať previnilcom blokové pokuty. Teraz tak môžu urobiť, aj keď prichytia niekoho bez parožia na poľovných pozemkoch ( plochy mimo intravilánov obcí a miest).
„Kšefty„ s parohmi
Čo sa deje s parohmi? Zberači si ich buď nechajú, alebo parohy predajú. Nelegálne vykupovanie parohov umožňuje zberačom tohto prírodného materiálu, aby zarobili nemálo peňazí. Poľovník, ktorý má na zber parohov povolenie na jeho meno, ich má právo aj zbierať. Ak to ale nemá v povolení, robí protizákonnú činnosť rovnako, ako keby sa jej dopustil ktorýkoľvek občan. Povolenie podpisuje štatutár a hospodár združenia, ako to určuje príslušná právna norma. „Každý užívateľ poľovného revíru a člen poľovného združenia má podľa zákona právo odhaľovať protizákonnú činnosť a pokiaľ ju spoľahlivo zistí, má povinnosť ju nahlásiť užívateľovi poľovného revíru, alebo obvodného lesného úradu. Revíry, ale pred nelegálnymi zberačmi parohov nechránia poľovníci tak, ako by sme si to predstavovali. Všetci, ktorí mohli dať nelegálnym zberačom parohov pokutu, boli k nemu benevolentní. Doteraz poľovná stráž previnilcom iba dohovorila a vzala im parohy, ale nedala pokutu, ani podnet na trestné stíhanie. Treba pripomenúť, že v súčasnosti je pre zver čas núdze a robíme kontroly prikrmovania zveri. Z 30 poľovných revírov v Turci sme urobili kontroly prikrmovania zveri v 14 revíroch. Zatiaľ sme nezistili, že by zver trpela hladom, nenašli sme ani veľa uhynutých živočíchov. Z nášho pohľadu užívatelia poľovných revírov zver prikrmujú nadpriemerne, čo svedčí o ich zodpovednom prístupe k práci. Ďakujem za to všetkým poľovníkom v Turci. Zver v súčasnosti potrebuje okrem jadrového a objemového krmiva najmä trieslo, ktoré v semene nenájde, preto lúpe stromy. Aj preto okolo kŕmidiel vznikajú v mladých lesných porastoch väčšie škody,„ dodal na záver Jozef Beneš.