inštitúcia otvorila kultúrnej verejnosti. Výstava, okrem iného inšpirovaná aj 150. výročím narodenia tejto významnej osobnosti slovenských dejín, obsahuje takmer 300 rôznorodých historických dokladov.
Autori ju rozdelili do troch nadväzných celkov. V prvom uvádzajú návštevníka do neopakovateľnej doby konca 19. a začiatku 20. storočia, teda do rokov, v ktorých E. M. Šoltésová žila a tvorila. Prezentuje sa tu historický, fotografický, rukopisný, knižničný a memoriálny zbierkový fond viažúci sa k tejto žene, ktorý uchovávajú v martinskom SNM-EM a Archíve literatúry a umenia a v SNLM. Atmosféru vystavených predmetov dopĺňajú aj vzácne umelecké diela z domácnosti Šoltésovej, úžitkové predmety, dobové portrétne maľby autorky v podaní portrétistov Milana Thomku Mitrovského a Karola Miloslava Lehotského. Sú tu tiež jedinečné výtlačky Živeny a doklady viažúce sa k činnosti spolku.
V koncepcii výstavy zašli autori ešte o trochu ďalej a dali jej nový rozmer. Znalci literatúry vedia, že vo svojich novelách a románe Proti prúdu sa Šoltésová pokúšala o zmysluplný návrat zemianskej vrstvy do národného života. Zemania neboli len „suchou ratolesťou„ národa, ale spoločenskou vrstvou, ktorá disponovala nepopierateľnými hodnotami. Tie čakajú na svoje objavenie. V istom zmysle im pomáha druhá časť výstavy, ktorá vznikla za spolupráce výtvarníka Jána Prostredného. Podujal sa maliarsky zmapovať a zrekonštruovať formou umeleckého obrazu pôvodné krásy a výtvarné i architektonické hodnoty zemianskych stavieb v turčianskom regióne. Prostredného maľby podčiarkujú atmosféru výstavy a dodávajú jej rozmer burcujúceho akcentu na správne vnímanie signálov minulosti, ktoré v nás majú vyvolať potrebu rekonštruovať to vzácne z minulosti, čo často prekrýva nános pseudomodernosti a pseudocivilizácie.
Ako povedal vo svojom otváracom príhovore riaditeľ SNLM Jozef Beňovský, pri koncipovaní výstavy o E. M. Šoltésovej si v múzeu kládli otázky práve tohto druhu. Čítajú jej knižky dnešné deti? A ak ich čítajú, čo z nich vnímajú? Preto Šoltésovej autobiografickú knihu Moje deti posunuli experimentálne žiakom Prostredného súkromnej umeleckej školy v Jahodníkoch a výsledkom sú výtvarné i slovné odpovede v podobe takmer stovky prác - časť z nich je súčasťou výstavy o vzácnej a skromnej žene, ktorou Elena Maróthy-Šoltésová nesporne bola.
Výstava potrvá do 20. apríla.