e kurátorku a autorku knihy Annu Ondrušekovú sa stalo veľmi dobrým dôvodom uctiť si pamiatku maliara prírodných motívov rozsiahlou výstavou obrazov krajiny pod Tatrami. Maliarovu obrazovú prezentáciu spojila s pokusom v monografii načrtnúť pravdepodobný portrét umelca s veľmi osobitým ľudským osudom. Vernisážoví návštevníci mali možnosť aj u nás v Martine zoznámiť sa v pripravenom programe aspoň v skratke so zákutiami pohnutého života človeka i maliara Ferdinanda Katonu. Narodil sa v chudobnej židovskej časti Džurky v Spišskej Starej Vsi, do školy chodil v Kežmarku, kam sa rodina presťahovala a ktorý po celý život považoval za svoje otcovské rodné mesto. V kežmarskom kaštieli sa napokon po prvý raz odohralo osudové stretnutie chlapcovho života. Časť tvorivých rokov života strávil na podnet a za podpory svojho mecenáša v Budapešti. Maľovanie ho zaviedlo do Paríža, cestoval po Francúzsku či Normandii a odtiaľ sa vrátil do Budapešti.
Nepochybne rozhodujúcou udalosťou osudového významu pre tvorbu Ferdinanda Katonu, ktorá neodvratne poznamenáva celý umelcov život, bolo stretnutie s barónom Ladislavom Mednyánszkym. Strávili spolu v bezprostrednej blízkosti šesť rokov, počas ktorých ho Mednyánszky držal pri sebe ako svojho žiaka i asistenta. Katona o tom podáva osobné svedectvo v svojom literárnom autoportréte - životopise, predurčenom na publikovanie pri každej prezentácii umelca. Ten sa začína i končí Mednyánszkym. Zvláštny vzťah týchto dvoch umeleckých osobností sa tiahne životom Ferdinanda Katonu ako svetlo a tieň, a podobne poznamenáva pravdepodobný portrét, aký sa snažia aktuálnou výstavou i v monografii načrtnúť tatranskí galeristi.
Pre prijímateľov martinskej výstavy Ferdinand Katona 1864 - 1932, sprístupnenej v Turčianskej galérii od 23. marca do 4. júna 2005 vo výstavných priestoroch na druhom poschodí, bude určite v prvom rade príťažlivé nahliadnuť do zvláštnej scenérie obrazov maliara Katonu. Silnou inšpiráciou pre umelca bolo domovské prostredie v širšom zmysle. Bola to drsno-krásna príroda Vysokých Tatier a okolitý spišský región. Tatranskú krajinu Katona oslávil v širokej škále premenlivých podôb a nálad na stovkách obrazov. Ferdinand Katona má v kontexte dejín slovenského maliarstva na prelome 19. a 20. storočia svoje pevné miesto ako významný krajinomaliar a jeden z najlepších maliarov Tatier u nás vôbec.
Prítomná výstava v Turčianskej galérii je poctou či splatením dlhu voči rokom mlčania a ponukou na stretnutie s večnou inšpiráciou slovenskej prírody. Majster maliar neopakovateľných nálad, prírodných zákutí a nádherných tatranských scenérií Ferdinand Katona vás pozýva na príjemnú prechádzku svojím tajuplným svetom čistých realistických línií.