Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky
HORNOTURČIANSKI STAROSTOVIA CHCÚ SPOLOČNE PREVZIAŤ POLIKLINIKU POD ZRIAĎOVATEĽSKÚ PÔSOBNOSŤ OBCÍ

Samé sa nič nezachráni

Vyšší územný celok preferuje podľa slov svojho riaditeľa Jána Dreisiga osamostatnenie všetkých lekárov, ktorí pôsobia v súčasnej Poliklinike v Turčianskych Tepliciach. Jeho názor sme publikovali v NŽT v novembri minulého roka, keď reagoval na rozhovor NŽT

s primátorom Turčianskych Teplíc Jozefom Turčánym. Názor J. Dreisiga z novembra minulého roka budeme opäť citovať: „Radnica, ale ani VÚC nikdy nemôže regulovať, alebo prikazovať súkromnému lekárovi, kde a kedy má vykonávať svoju činnosť a za čo. Výkony lekárov uhrádza poisťovňa a to je mimo kompetencie miestnej i územnej samosprávy, ktoré sa skôr či neskôr, ale radšej skôr, stanú len klasickými správcami budov. V tej budove budú lekári poskytovať ambulantnú službu len vtedy, ak medzi nájomcom a nájomníkom dôjde k obojstrannej dohode a ekonomika poskytne obidvom subjektom minimálne nulové alebo ziskové hospodárenie.„
Privatizácia za korunu by bola podľa neho výhodou, len ak by si radnica neplnila svoje povinnosti. Lekári v Tučianskych Tepliciach by si prenajali prázdne budovy v meste a radnica by sa pokúsila budovu predať za viac ako korunu. „Kompetencie treba ponechať tam, kde ich adresoval zákon. Nič netreba zachraňovať, ani dostavať, ani privatizovať, problémy sú vyriešené,„ uviedol Ján Dreisig.
Starostovia nesúhlasia s J. Dreisigom
Ale vráťme sa do súčasnosti. Na marcovom stretnutí starostov okresu Turčianske Teplice riešila miestna samospráva tri okruhy problémov. Jedným z nich bolo aj zdravotníctvo horného Turca. O výsledkoch rokovaní nás informoval Jozef Turčány: „Hovorili sme aj o názoroch riaditeľa VÚC Jána Dreisiga, ktoré NŽT zverejnil. Všetci starostovia a starostky obcí horného Turca ma na tomto stretnutí poverili, aby som rokoval so Žilinským samosprávnym krajom. 31. marca som sa so starostami dohodol na postupe a prijali sme uznesenie, aby sme opäť otvorili problematiku transformácie polikliniky. Poslancov VÚC sme vyzvali, aby aj oni tento problém otvorili a dali ho do programu zasadnutia krajského parlamentu do 31. júla. Starostovia, samozrejme, s názormi Jána Dreisiga nesúhlasia. Samo sa nikdy nič neurobilo, ani neurobí. Bez samosprávy nemôže zdravotníctvo v podmienkach horného Turca fungovať. Je to aj názor poslancov obecných zastupiteľstiev. Poznáme negatívne príklady z viacerých obcí, čo sa stane, ak sa zdravotnícka starostlivosť o občanov nechá len na súkromného lekára a na lekársku komoru. Ktorý občan príde do úradu VÚC a bude sa sťažovať, že v jeho obci nefunguje nejaká zdravotnícka starostlivosť? Každý príde do obecného (mestského) úradu... V dezolátnom stave je napríklad doprava v zdravotníctve. Vôbec nie je zabezpečený dovoz ľudí na polikliniku, ktorí majú problémy s pohybom. Zdravotníctvo je v prvom rade službou občanom. Ak lekári nebudú poskytovať niektoré zdravotnícke služby v obci, alebo v neďalekej poliklinike, ľudia budú musieť za nimi dochádzať.„
Poliklinika, vraj, iba názvom
Zaujímavý je aj názor súkromných lekárov, ktorí v Poliklinike v Turčianskych Tepliciach pracujú. Jedným z nich je chirurg Ľudovít Nemčič, ktorý je v hornom Turci známy aj ako predstaviteľ Nadácie pre pomoc zdravotníctvu horného Turca. Podieľal sa najmä na zabezpečení kvalitnej sanitky a bol aj jedným z iniciátorov vzniku stanice urgentnej medicíny v Turčianskych Tepliciach.
„Aj keď sa tak nazýva, nie je to už roky žiadna poliklinika, lebo nezabezpečuje komplexnú zdravotnú starostlivosť. Je to združenie praxí lekárov, ktorí neprivatizovali kvôli rôznym dôvodom svoju činnosť. ŽSK nedal poliklinike na rozvoj ani korunu. Netreba nič zlepšovať ani zachraňovať. ŽSK nebude polikliniku nikdy podporovať, lebo má veľké starosti s takými nemocnicami, aká je v Dolnom Kubíne, kde je niekoľkonásobne väčší obrat ako v teplickej Poliklinike. Pre Žilinský samosprávny kraj je zaujímavá poliklinika iba preto, lebo budovy, v ktorých sa nachádza, majú veľkú hodnotu,„ hovorí Ľudovít Nemčič.
„Teplická radnica už pred niekoľkými rokmi bojovala o prevod polikliniky a chce, aby jej zriaďovateľská pôsobnosť prešla na mestá a obce. O tejto možnosti diskutujeme aj so súkromnými lekármi. Samozrejme, pozícia lekárov a zdravotníkov, ktorí sú zamestnancami polikliniky, je iná. Chceme ale, aby sa ich počet v okrese Turčianske Teplice neznižoval, ale bol skôr vyšší. Ako predstavitelia samosprávy sa na súčasný vývoj zdravotníctva v Turčianskoteplickom okrese nebudeme iba nečinne pozerať. Pozitívnym príkladom našich aktivít je napríklad stanica rýchlej zdravotníckej pomoci v Turčianskych Tepliciach. V tomto prípade sa naše postupy, aktivity, ale aj zbierky občanov potvrdili ako správne. Súčasný minister zdravotníctva vo vyhláške deklaroval, že stanice RZP sú potrebné,„ pokračoval Jozef Turčány. Pripomeňme, že mnohé zdravotnícke firmy chceli rozšíriť túto službu, alebo ju prevziať od MFN, ktorá chce v prevádzke stanice RZP pokračovať. Vyplýva to zo zákona a povinnej regionalizácie tohto zdravotníckeho servisu, ktorá ukladá povinnosť dojazdu do 15 minút. Stanica záchrannej zdravotnej služby v Tučianskych Tepliciach má teda opodstatnenie nielen preto, že vznikla najmä vďaka iniciatíve teplickej radnice, vtedajšieho teplického Okresného úradu a Nadácie pre pomoc zdravotníctvu horného Turca.
Záujem o prevádzku teplickej RZP má viac subjektov, ale, ako nám povedala zástupkyňa prednostu kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny pre stanicu urgentnej medicíny MFN Monika Droppová, Martinská fakultná nemocnica ju chce nielen udržať, ale aj zefektívniť jej spoluprácu s miestnou poliklinikou. „Samozrejme, nie každý prípad indikujeme na výjazd RZP. Niektorých pacientov musia ošetriť obvodní lekári a vyplniť treba aj čas, keď ešte neslúži pohotovosť. S riaditeľom teplickej Polikliniky Patrickom Gallom sme sa dohodli, že jedného lekára budú môcť pacienti aj v spomínanom čase zastihnúť cez dispečing polikliniky na čísle mobilného telefónu. Na základe regionalizácie RZP došlo k neprirodzenému prideleniu obcí Turček a Sklené k RZP v Žiari nad Hronom a obcí Jasenovo, Kaľamenová, Liešno a Rudno k RZP v Prievidzi. K takejto regionalizácii sme mali pripomienky. Argumentovali sme najmä nedostupnosťou týchto obcí zo susedných okresov v zimnom období. Hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR Ladislav Šimák naše argumenty uznal a tieto pripomienky by sa mali riešiť na MZ SR formou novelizácie príslušnej vyhlášky. Obvod RZP v okrese Turčianske Teplice zostáva zatiaľ celistvý. Samozrejme, spoluprácu s RZP v susedných okresoch (Žiar nad Hronom a Prievidza) chceme zlepšiť, ale rozhodujúce je, aby sa sanitka RZP dostala ku každému pacientovi do 15 minút,„ dodala k tomu Monika Droppová.
V čakárňach presedia dlhé hodiny
Z hornoturčianskych starostov sme oslovili Jána Kohutku, ktorý nám povedal, že obyvatelia Skleného, ktoré je jednou z okrajových obcí horného Turca, požadujú, aby odborní lekári v teplickej Poliklinike ordinovali častejšie. Niektorí pacienti totiž podľa neho celý deň presedia v čakárňach. Prídu napríklad ranným autobusom približne o 7. h a na rad sa dostanú o druhej alebo tretej hodine popoludní. „Škrípe aj sociálna preprava zdravotne postihnutých a ťažko chorých občanov do polikliniky. Mnohí z nich, aj keď nevlastnia osobný automobil, si musia dopravu do polikliniky zariadiť sami, lebo takáto sanitka nie je k dispozícii,„ dodal Ján Kohutka.
Žalosť nad sanitkami
Súčasný stav teplickej Polikliniky je podľa Ľ. Nemčiča žalostný. Najhoršia je na tom doprava. „Štyri sanitky, ktoré má poliklinika k dispozícii, by už roky nemali čo hľadať na ceste. Prevozy v nich môžu byť nebezpečné, na čo upozorňujem pacientov, ktorým hovorím, aby si dopravu radšej zabezpečili sami. V budove teplickej Polikliniky pracujem už 19 rokov, z toho 10 rokov ako súkromný lekár a mnohé veci som pomohol vylepšiť. V súčasnosti potrebuje poliklinika predovšetkým peniaze na kúpu jednej sanitky na prevážanie pacientov, ktorá by bola v prevádzke celých 24 hodín. Okrem jednej kvalitnej sanitky by mohla pracovať ďalšia a tretie vozidlo by malo byť v zálohe,„ hovorí o najakútnejšom probléme teplickej Polikliniky Ľudovít Nemčič.
Čo sa týka perspektívy polikliniky, podľa Ľ. Nemčina je potrebné, aby ju prevzalo mesto, ktoré má záujem a o zdravotnícku starostlivosť o občanov, čo niekoľkokrát dokázal jeho manažment pri riešení závažných problémov. „Aj keď by som sa ako predstaviteľ Nadácie pre pomoc zdravotníctvu horného Tupca rozkrájal, bez pomoci vtedajšieho prednostu Okresného úradu v Turčianskych Tepliciach Milana Litvu a primátora Turčianskych Teplíc Jozefa Turčányho, by som nedosiahol nič. V poliklinike treba urobiť zásadné racionalizačné opatrenia. Keby bola poliklinika majetkom mesta, pridali by sa k investíciám v nej aj ostatné obce. Obce ale nedajú ani korunu, lebo tento majetok je všetkých a nikoho, aj keď ho spravuje Žilinský samosprávny kraj. Preto ja osobne vítam iniciatívu starostov horného Turca v tejto veci,„ dodal na záver Ľudovít Nemčič.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 2. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
 3. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 4. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 5. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 6. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 7. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 8. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 9. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 10. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 1. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 2. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 3. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 4. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 5. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 6. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 7. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 8. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 9. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 10. Škola môže vyzerať aj inak!
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 34 776
 2. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 23 186
 3. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 20 737
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 19 006
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 13 978
 6. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 12 418
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 098
 8. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 11 683
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 431
 10. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 586
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Zamerali sa na školu

Vymenili aj personál.

Investície do vzdelávania a školy považujú v Jazernici za kľúčové.

V niektorých stretnutiach nemal kto zmeniť tempo hry

Tím Dynama striedal na jeseň lepšie výkony so slabšími. Podľa kormidelníka Zdenka Veselovského mohli jeho zverenci v dvoch či troch zápasoch zabrať viac.

Peter Koleno patrí medzí lídrov diviackeho tímu.

Rodičia spojili sily

Urobili radosť škôlkarom.

Pieskovisko má nad sebou praktickú sieť.

V Martine bude obyvateľov testovať 50 odberových tímov

Mesto Martin zverejnilo zoznam odberových miest.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V niektorých obciach v okolí Trnavy testovanie nebude

Pôvodne začali v okrese Trnava s prípravami na testovanie všetky obce.

Na štyroch miestach v Trenčíne budú testovať z auta. Odberné miesto je aj na futbalovom štadióne

Na celoplošné testovanie bude Trenčanom k dispozícii počas dvoch najbližších víkendov 50 odberných miest. Pozrite si, kde ich nájdete.

V Martine bude obyvateľov testovať 50 odberových tímov

Mesto Martin zverejnilo zoznam odberových miest.

Zoznam odberných miest v liptovských mestách

Pozrite si, na akých miestach sa bude konať celoplošné testovanie v liptovských mestách.

Už ste čítali?