nia. Prečo si ich kladiem?
Kladiem si ich preto, že mesto, v tomto prípade mestské zastupiteľstvo, je orgánom, ktorý schvaľuje územný plán mesta, schvaľuje teda jednoducho povedané pravidlá, kde sa čo v meste môže postaviť a v územiach, kde je treba ešte podrobnejšie špecifikovať ich využitie, stanoví pravidlá ďalšieho postupu.
Územie na Stráňach, kde má byť nová údolná stanica lanovky a parkovisko, je nutné podľa záväznej časti územného plánu podrobnejšie riešiť v urbanistickej štúdii zóny. Mesto však takúto štúdiu vypracovanú nemá (tak ako mnoho ďalších). Podľa stavebného zákona ju však môže obstarať každý, kto prejaví o jej spracovanie záujem. Obsah a rozsah takejto štúdie sa však potom určuje v jej zadaní, ktoré musí schváliť MsZ ako orgán územného plánovania.
Návrh zadania štúdie pripomienkoval a odobril odborný útvar mesta (ÚHA mesta Martin) a následne návrh zadania schválilo zastupiteľstvo 21 hlasmi. Primátor mesta však uznesenie pozastavil s tým, že je nevýhodné pre mesto, a tým v podstate zabránil spracovaniu štúdie. 21 hlasov, ktoré v marci súhlasilo so zadaním, sa však v apríli už nenašlo. Prečo nebola vôľa MsZ ani len dať šancu tomuto projektu preukázať v územnom konaní pred všetkými dotknutými orgánmi a organizáciami súlad alebo nesúlad navrhovanej investície so všetkými právnymi predpismi a normami, a tým potvrdiť alebo vyvrátiť všetky kuloárne „dôvody„ pre nie?
Preto, lebo bola asi obava, že tieto kuloárne dôvody neobstoja.
A tak v území ktoré je v územnom pláne síce predurčené na rekreačnú funkciu, v ktorom je podľa územného plánu prípustný rozvoj lôžkových kapacít, v ktorom je možné predĺžiť lanovku až k parkoviskám atď, nie je možné nič robiť, lebo nie je štúdia. Mesto túto štúdiu nemá, vo vyjadrení k dokumentácii investora na nutnosť štúdie upozorní, no a potom zabráni jej spracovaniu.
Na prvý pohľad Kocúrkovo, ale na druhý pohľad už nie. Preto nie, lebo územný plán v tomto prípade neslúži ako nástroj komplexného usporiadania a funkčného využitia územia, ale ako nástroj selekcie investorov.
Potom by sa nemohlo stať, že napr. Billa v Košútoch je vybudovaná aj bez územného plánu zóny, ale Kaufland už nie, že Tulip ide aj bez územného plánu, ale od iného investora ho už požadujeme, a keď to chce splniť, tak mu v tom zabránime atď. A tento nerovnaký meter, povyšovanie osobných sporov nad záujmy mesta, škodí Martinu.
Potom sa ale nečudujme, že v okolí Martina vznikajú a prekvitajú lyžiarske strediská a Martinské hole chátrajú, alebo napr. že za hranicou katastra Martin, teda v Sučanoch, sa stavia a dane idú a pôjdu do Sučian a v Martine „úspešne hľadáme„ investorov...