Spevák M. Kulich: Najprirodzenejšie je pre mňa ticho

​​​​​​​Talentovaný martinský hudobník Michal Kulich vydal nedávno svoj debutový sólový album JednoDuchý. Mladý umelec však pôsobí na hudobnej scéne viac ako pätnásť rokov.

Michal Kulich je na hudobnej scéne 15 rokov. 
Michal Kulich je na hudobnej scéne 15 rokov. (Zdroj: ARCHÍV MK)

Hudobný život Michala Kulicha je členitý. So spevákom Jurajom Hnilicom založili svojho času skupinu Bačova Fujara. V minulosti pôsobil aj v kapelách Horská chata a Homosapiens. V súčasnosti je členom kapely herca a režiséra Miloslava Kráľa – Milo Kráľ Band. Spolupracuje so spevákom Jurajom Hnilicom ako gitarista, spevák a skladateľ. Od roku 2014 ho možno vidieť aj ako hudobného hosťa na meditačných prednáškach spisovateľa Pavla „Hiraxa“ Baričáka. Dosť dôvodov na rozhovor.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo vás priviedlo k myšlienke vydať vlastný album, a to práve v meditačnej hudbe? Ako ste prešli od rocku k tomuto žánru?

SkryťVypnúť reklamu

- Na jednej strane som to plánoval už dlhšie a na druhej strane ma k tomu z časti priviedli ľudia, ktorí poznajú moju hudbu. Vraveli, že by bolo super mať moje CD a počúvať ma aj doma. Moja starká mi raz povedala, že by som nemal hrať iba "druhé husle", a tak som sa rozhodol, že keď bude pravý čas, príde to samo.

Zjavne ten správny čas prišiel nedávno.

- Stalo sa tak toto leto. V jedno ráno som sa zobudil s veľmi silným pocitom, že urob to teraz. A tak nasledujúci deň som začal dávať dokopy piesne. Dokonca som si najskôr namaľoval obal na CD, no nakoniec ten obrázok skončil iba v booklete. Môj kamarát Michal

Tomečko mi nafotil super fotky pod Malým Fatranským Kriváňom a tie napokon vyhrali. Meditačná hudba bola vždy moja srdcová záležitosť. Aj popri hraní rocku som sa k nej často vracal. Už od začiatku mojej kariéry ma fascinovali všetky hudobné štýly od džezu až po rock. Pre mňa to bol prirodzený vývoj.

SkryťVypnúť reklamu

Album nesie názov JednoDuchý. Vznikol z nejakej slovnej hračky?

- Dnes veľa ľudí vníma všetko oddelené od celku, neuvedomujeme si naše spojenie s prírodou, zvieratami a inými ľuďmi, ani následky nášho konania na svet. Našťastie už vidno dobré zmeny. Preto sa album volá JednoDuchý, aby nám to pripomenulo prepojenie všetkého zo všetkým. Toto slovo bolo pre mňa niečím mystické a zvláštne. Keď som zmenil malé d na veľké D bolo jasné prečo. Všetci sme súčasťou celku a prepojení jednou energiou a jedným duchom, sme teda JednoDuchí.

K piesni Cesta v duši ukrytá už máte natočený aj videoklip. Kde sa nakrúcal a čím je zaujímavý?

- Natočil som ho na svoj mobil v martinských Jedľovinách. Odohráva sa v prírode, v lese, na lúke. Vznikol veľmi spontánne. Snažil som sa ním vyjadriť, ako hľadáme šťastie všade možne, vo veciach, vo vzťahoch a peniazoch. No zabudli sme ho hľadať v sebe, lebo vždy sa nachádza práve v našom vnútri. Každý je jedinečný ako aj jeho cesta životom. Ale všetci hľadáme šťastie, pravdu, svoju pravú tvár a skutočné ja i keď si to možno neuvedomujeme. Tak hľadajme v sebe.

SkryťVypnúť reklamu

Ako dlho vznikal nový album a čo vás inšpirovalo pri jeho tvorbe?

- Album som nahrával s prestávkami asi tri mesiace od júla. Ďuri Hnilica mi nechal k dispozícii jeho štúdio a všetko som nahral úplne sám. Bola to pre mňa veľká škola. Celá štúdiová robota - nahrávanie, strihanie či úprava mi zabrali asi viac času ako samotné nahrávanie spevu a nástrojov. V dvoch skladbách spievajú Janka Sofia Thomková a Danka Babková zo Slnka v Srdci. Veľmi si vážim, že priložili ruku k tomuto dielu. Najviac ma k tvorbe inšpiroval prítomný okamih a príroda, v ktorej trávim veľa voľného času. Preto aj na albume počuť rôzne zvuky z prírody.

Fungovali ste vo viacerých hudobných zoskupeniach z Turca, čo vám to dalo vo vašom umeleckom formovaní a smerovaní?

- Časom som si uvedomil, že najväčšiu hodnotu má autorská tvorba. Mnoho umelcov a kapiel hrá prebraté piesne a chce sa na niekoho podobať, ale to nie je prirodzené. Sám som tým prešiel a naučil sa pritom veľa vecí. Som vďačný za všetky kapely, ktoré ma zobrali k sebe. Nepozerám na štýly a smerovania, ale na to, čo ma momentálne napĺňa. Je jedno či je to džez, funky, rock, new age alebo pop. Všetko je to hudba a je zbytočné ju rozdeľovať.

Aktuálne ste členom Milo Kráľ Bandu, čo motivovalo váš prestup do tejto kapely?

- Zavolal mi kamarát klávesák a spevák Bady Kráľ, že jeho brat Milo dáva znovu dokopy kapelu a hľadá nových muzikantov. Mila som poznal z divadla ako výborného všestranného umelca, a preto som dlho neváhal a pridal sa k nim. Muzika Milo Kráľ Band je veľmi širokospektrálna, multižánrová a mne veľmi blízka. Je to hudba z rôznych divadelných predstavení, ktorú Milo skomponoval a nás ju skrátka baví hrať.

Čo je náročnejšie - fungovať ako sólo umelec alebo byť súčasťou hudobnej skupiny? Čo máte radšej?

- Ako sólo umelec hrám len krátko, ale už teraz vidím, že je to úplne iné a ťažko porovnateľné. Je veľké umenie zaujať, keď je človek na pódiu sám iba so svojim nástrojom. Ale vždy ma fascinovalo ako sám spevák pritiahne pozornosť publika. V kapele je to skôr o frontmanovi a ostatní ho iba podporujú. Jednoznačne je to v kapele ľahšie. Ale v sólo vystúpení je to zas väčšia výzva. Bavia ma obe strany, užívam si to.

Oproti iným regiónom je v našom turčianskom veľmi pestrá a početná hudobná tvorba. Ako ju vnímate?

- Áno, je to zaujímavé. Žijeme v srdci Slovenska a naše srdcia sú veru tvorivé a spevavé, čo sa mi páči. Sám mám mnoho kamarátov muzikantov z Martina. Vyrástol som s Ďurim Hnilicom, boli sme susedia. Spolu sme sa začali učiť na gitare a aj teraz po dlhých rokoch spolu stále hráme. On je taký môj indiánsky brat. Ja som z muzikantskej rodiny, môj dedo hrával na gitare a saxofóne, no a ocino je tiež výborný muzikant, spevák a basgitarista. Takže som v hudbe vyrástol, veď odmalička som chodil s otcom na skúšky a zábavy. A teraz je zas on hrdý na mňa, že som tiež hudobník.

Ste multiinštrumentalista a na novom albume máte naozaj rôzne i netradičné nástroje od afrických bubnov až po tibetskú misu. Ktorý hudobný nástroj je vám najbližší?

- Najbližšie mi je paradoxne ticho. Veď práve z neho vzniká zvuk hlasu, gitary a iných nástrojov. Keby nebolo ticho, nie je tu ani zvuk. Ak už si mám vybrať, tak najbližšia mi je gitara, na ktorú hrám aktívne od dvanástich rokov. Najčarovnejší nástroj je však flauta, jej zvuk v ľuďoch prebúdza niečo prijemné a upokojujúce. Rád na nej hrám niekde v horách iba pre kopce, zvieratá a oblohu. Je to úplne iný zážitok ako hrať v divadle alebo klube pre množstvo ľudí.

Odzrkadľuje sa vo vašich textoch aj váš život, teda to, čo práve prežívate?

- Snažím sa všetko písať iba z vlastnej skúsenosti a života. Niektoré piesne sú zhudobnené mantry. Mantry sú krátke vety alebo iba slová pochádzajúce zo Sanskritu. Je to prastarý jazyk, z ktorého vznikli indoeurópske jazyky. Dnes sa ním už nehovorí a používa sa na liečenie, relax a meditáciu. Aj tým je moja tvorba možno iná, že v jednej skladbe je súčasne aj slovenčina, aj mantra v sanskrite. Okrem toho spievam aj slovenské mantry, kde sa opakuje jednoduchý krátky text a ladí nás ku jasnejšiemu prežívaniu prítomnosti.

Je hudba a komponovanie vašou formou relaxu a spôsob, ako si možno uľaviť od problémov?

- Je to skôr spôsob života a zároveň relax. Inšpirácia prichádza často nečakane aj v noci. Vtedy to treba zachytiť, lebo niekedy sa už nevráti a nápad sa stratí. A tak človek niekedy v noci musí zapnúť mobil a písať text, ktorý prichádza alebo si nahrať gitarovú melódiu. Takto sa zrodila väčšina mojich pesničiek. Veľa súčasných hudobníkov sa dnes snaží v textoch vyrozprávať svoje pocity a uľaviť si od problémov, čo ale nie je môj zámer. Mne skôr ide o to - vložiť do hudby harmonickú časť seba. Priviesť ľudí k vlastnému ja a pohladiť dušu.

Načítavam video...

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 28 561
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 474
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 918
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 288
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 143
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 858
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 735
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  2. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  3. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  4. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  5. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  6. Martin Borecky: Rakovina
  7. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  8. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 110
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 648
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 435
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 797
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 456
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 367
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 272
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Tomáš Pšenka.

Ani druhá hokejová liga nie je lacná záležitosť. Na pokrytie sezóny kluby míňajú šesťmiestne sumy.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Prebudenie jari Vrícko

Aj do malej podhorskej dedinky zavítala jar.


(vm)
Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  2. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  3. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  4. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  5. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  6. Martin Borecky: Rakovina
  7. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  8. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 110
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 648
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 435
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 797
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 456
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 367
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 272
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?