Turčania si obľúbili mestskú kartu, no elektronický strážca seniorov sa neujal

Nové radničné smart projekty sa zamerajú najmä na dopravu, konkrétne na podporu elektromobility v meste. V rozhovore pre MY Turčianske noviny to povedala Zuzana Kalmanová, hovorkyňa mesta Martin.

Zuzana Kalmanová, hovorkyňa mesta Martin.Zuzana Kalmanová, hovorkyňa mesta Martin. (Zdroj: Roman Kopka)

Čo si má bežný človek predstaviť pod pojmom smart mesto?
– Ak chceme hovoriť o inteligentných, a teda smart mestách, treba ozrejmiť, čo sa pod týmto pojmom skrýva. Európska komisia hovorí, že smart mesto je miesto, kde sú tradičné siete a služby efektívnejšie vďaka využívaniu digitálnych a telekomunikačných technológií, tak aby z nich prosperovali obyvatelia a podnikateľská sféra v meste.

Rozmeňme si to na drobné.
– Nehovoríme len o lepšom využití zdrojov a menších emisiách. V diskusii o smart mestách sa často skloňuje inteligentná verejná doprava, kvalitnejšia dodávka vody, odpadové hospodárstvo a efektívnejšie systémy určené na svietenie a vykurovanie. V neposlednom rade do smart diskusie patrí tiež interaktívnejšia administratíva či zvýšenie bezpečnosti v meste. Dôležité je spomenúť, že neexistuje žiadna definícia, ktorá by povedala, či je mesto smart alebo nie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aké projekty v smart agende máte na pracovnom stole?
– V Martine máme už niekoľko rokov zavedených niekoľko smart inovácií a systémov, ktorých cieľom je zjednodušiť fungovanie mesta pre ľudí a podnikateľov. Za všetky možno spomenúť SMS Infokanál, mobilné aplikácie alebo mestskú kartu. Pri týchto projektoch však rozhodne nechceme skončiť. Žiaľ, Martin ako samosprávu v poslednom období ovplyvnil ešte jeden významný fakt – nútená správa. Počas viac ako roka sme zo zákona nemohli investovať do projektov, ktoré boli nad rámec zákonných povinností. Práve preto boli rozličné projekty pozastavené či odložené.

Čiže aj smart agenda stála?
– Určite nie, nevypadla z cieľov mesta. Počas nútenej správy sme aktívne mapovali problematiku, zástupcovia mesta sa zúčastňovali na rokovaniach s viacerými partnermi, ktorí vedia inovácie priniesť do regiónu. Uskutočnilo sa aj niekoľko stretnutí s predstaviteľmi zahraničných samospráv, ktoré už úspešne zaviedli informačné systémy do jednotlivých oblastí fungovania, ako napríklad Grenoble či naše partnerské mestá.

SkryťVypnúť reklamu

Otázka dnes nestojí tak, či mesto bude smart, ale kedy, v akých oblastiach a do akej miery...

Zuzana Kalmanová, hovorkyňa mesta Martin

Na čo konkrétne sa pri rokovaniach s partnermi zameriavate?
– Predovšetkým na projekty v oblasti dopravy – podpory elektromobility v meste, inteligentnom riešení mestskej zelene a z oblasti komunikačných technológií na vyvíjanie aplikácií, ktoré využívajú geografické informačné systémy.

Mali by mestá a obce pri smart agende navzájom spolupracovať alebo je lepšie, keď každý pôjde svojou cestou?
– Vo viacerých európskych regiónoch sa ukázalo, že naj-efektívnejšie inteligentné riešenia nefungujú oddelene, mesto od mesta, ale v rámci regiónov alebo širších oblastí. Zoberme sa napríklad Švajčiarsko, kde si môžete v rámci určitých kantónov kúpiť jednodňové turistické lístky, ktoré môžete využiť na autobusovú, železničnú aj lodnú dopravu a dokonca sa dajú v niektorých miestach uplatniť aj ako poukaz na stravu. Pre turistu je to rýchle a efektívne riešenie.

SkryťVypnúť reklamu

Ktoré z doterajších smart projektov sa v Martine najviac osvedčili?
– Medzi najvýraznejšie patria SMS Infokanál, mestská karta, mobilné aplikácie – eMartin a Odkaz pre starostu, Staffino, vizuálna prehliadka mestského úradu, inteligentné riešenie mapy na Národnom cintoríne, kde už pribudol aj nový web, či SMS parking. Podľa našich prieskumov Martinčania najpozitívnejšie reagujú na mestskú kartu, vďaka ktorej môžu uplatňovať zľavy nielen v doprave, ale aj vo vybraných obchodných prevádzkach v meste. Vydaných už bolo takmer osemnásťtisíc takýchto kariet. Takisto pozitívne reakcie zaznamenávame aj na SMS Infokanál, kde je registrovaných takmer tritisíc Martinčanov.

Jeden z pokusov o smart projekt v minulosti skončil. Išlo o seniorov, ktorí sa pomocou sms správy mohli dovolať pomoci. Čo sa stalo?
– Elektronický strážca seniorov bol projekt, ktorý mesto zaviedlo v roku 2012. Celkový počet registrovaných bol len o čosi viac ako dvadsať. Ďalšou nevýhodou bolo, že služba bola spoplatnená, keďže tieto sociálne služby zo zákona spoplatnené byť musia. Keď sa bavíme o smart riešeniach, práve tento príklad poukazuje na ďalšiu zásadnú vec. Ak mesto, samospráva či región chcú byť smart, obyvatelia a návštevníci mesta musia takisto chcieť využívať smart riešenia. Bez koncových užívateľov a spätnej väzby jednotlivé projekty nie sú udržateľné. Iniciatívam zdola sa najviac darí v Poľsku.

Takmer taký istý osud mali lístky na dopravné zariadenia v troch nosných lyžiarskych strediskách regiónu. Mesto bolo garantom ich rozbehu, no časom sa ich efekt rozplynul. Prečo?
– Lístky pre tri regionálne strediská boli zrušené po vzniku Oblastnej organizácie cestovného ruchu Turiec – Kremnicko a nahradené regionálnou kartou. Stalo sa tak práve preto, aby smerovali k väčšej integrácii v rámci dvoch regiónov a nesústreďovali sa len na tri regionálne strediská, ale otvorili aj možnosť pre pripojenie sa strediskám Skalka a Krahule. Momentálne je však karta takisto zrušená, pretože sa pripravuje karta krajskej organizácie cestovného ruchu, ktorá by mala mať prepojenie na celoslovenskú sieť.

Neuvažuje sa o niečom takom, ako sú regionálne lístky, ktorými by sa dalo platiť za širokú paletu služieb – vo verejnej doprave, v reštauráciách, za kultúrne či športové programy, za vstupenky na rôzne podujatia, parkovanie a podobne? Kto by mal byť nositeľom takéhoto projektu, ktorý v regiónoch Európy už funguje?
– Mesto Martin si uvedomuje, že smart riešenia sú nevyhnutnou súčasťou budúcnosti. Ako samospráva však má určité povinnosti zo zákona, ktoré musí riešiť a nemôže na ne popri smart agende zabúdať. Naším cieľom je vytvoriť bázu, na ktorej v spolupráci s partnermi budeme môcť stavať a dotvárať nové a nové smart riešenia. Vytvorenie základov je nevyhnutné pre udržateľnosť projektov do budúcnosti. Áno, perspektívu vidíme v rozšírení funkčnosti mestskej karty, rozvoji dopravy a komunikačných technológiách.

Smart projekty sú systémovou zmenou, zásahom do chodu mesta. Ako na túto zmenu reagujú ľudia na radnici?
– Nielen Slovensko, ale celý svet zaznamenal v posledných rokoch neuveriteľný technologický pokrok. Thomas Friedman práve o tejto situácii pred pár rokmi napísal výbornú knihu, ktorá okrem iného hodnotí, ako veľmi technologický pokrok ovplyvnil spoločnosť.
Osobne si preto myslím, že otázka dnes nestojí tak, či mesto alebo iná samospráva bude smart, ale kedy, v akých oblastiach a do akej miery. Samozrejme, toto si uvedomujú všetci, vrátane ľudí na radnici. Koniec koncov smart koncepcia hovorí nielen o zefektívnení služieb pre obyvateľov a podnikateľov, ale takisto o zefektívnení práce samotnej, čo je určite výhodou pre všetkých.

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 147
  2. Každý piaty zomrie 8 841
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 774
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 8 252
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 798
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 730
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 508
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 906
  1. Juraj Paškuliak: Zmysluplný život
  2. Zdenek Ručka: Ako zdravotne postihnutého klienta Domova sociálnych služieb pripraviť o finančné prostriedky. Časť ôsma „Oslík potras sa!“ tretie pokračovanie.
  3. Marcel Rebro: Naozaj krátka úvaha o demokracii
  4. Milan Srnka: Prezidentské voľby: Pellegrini môže dopadnúť ako Fico
  5. Tupou Ceruzou: RTVS
  6. Richard Sulík: Pár slov ku koncesionárskym poplatkom tak, aby pochopila aj pani Čengel Solčanská
  7. Pavel Macko: Kandidát Pellegrini zaujal tvrdý protislovenský postoj
  8. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 5/11
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 199
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 307
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 707
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 652
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 769
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 152
  7. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 8 964
  8. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 8 695
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Spomienka na 20.výročie úmrtia spisovateľky.

Narodila sa pred 110 rokmi.


 Milan Cuna inštaloval na Sučianskej skale hojdačku a nedávno ju s pomocou suseda obnovil.

Ďalšia bude prekvapením.


Páchateľa chytili.


Lemmy Kilmister a jeho Motörhead bol skutočnou legendou rock&rollu s obrovským zástupom fanúšikov. Po jeho smrti vznikla veľká diera, ktorá našťastie bola rýchlo zaplnená.


  1. Juraj Paškuliak: Zmysluplný život
  2. Zdenek Ručka: Ako zdravotne postihnutého klienta Domova sociálnych služieb pripraviť o finančné prostriedky. Časť ôsma „Oslík potras sa!“ tretie pokračovanie.
  3. Marcel Rebro: Naozaj krátka úvaha o demokracii
  4. Milan Srnka: Prezidentské voľby: Pellegrini môže dopadnúť ako Fico
  5. Tupou Ceruzou: RTVS
  6. Richard Sulík: Pár slov ku koncesionárskym poplatkom tak, aby pochopila aj pani Čengel Solčanská
  7. Pavel Macko: Kandidát Pellegrini zaujal tvrdý protislovenský postoj
  8. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 5/11
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 199
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 307
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 707
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 652
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 769
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 152
  7. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 8 964
  8. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 8 695
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?

Už ste čítali?