Výmenné študijné pobyty študentov

V našom seriáli, ktorým sa venujeme výmenným pobytom študentov, pokračujeme aj dnes. Ponúkame vám rozhovor s Filipom Beláňom, študentom Osemročného gymnázia na ulici Jozefa Lettricha v Martine, ktorý je v súčasnosti na výmennom pobyte v USA.

Na otázky odpovedal prostredníctvom e-mailu.
Filip, kde študuješ?
Tento školský rok, 2004-2005 som na „Divokom Západe„. Študujem v štáte Washington, v malom mesteku na juhovýchode štátu zvanom Colfax. Dookola je množstvo kopcov a väšina udí tu stále žije 400 rokov starým druhom práce, farmárením.
o a tam po príchode najviac prekvapilo?
Najviac ma prekvapili udia. Všetci tu v meste, i už v škole alebo rodiny, u ktorých som býval, boli ku mne hrozne milí. Všetci sa strašne snažia pomôc a každý je tu vemi pohostinný. Myslel som si, že to tu bude hrozne ažké, že nebudem ma kamošov a tak, ale hne prvý de o som sem prišiel, som sa stretol s deckami zo školy a oni sú všetci hrozne super! Takže som sa, ani vlastne neviem ako, dostal do partie a keže sa škola zaínala až dva týždne po mojom príchode, tak som sa so všetkými mohol poriadne spozna.
Si hodnotený známkou? o od teba tamojší profesori požadujú?
Som hodnotený percentuálne za každú domácu úlohu i test. Z týchto percent je urobený priemer a daný priemer je ohodnotený od A+ po D-. Na každý predmet musím dosiahnu viac ako 70%, o je C-, aby som aspo prechádzal. Akonáhle mám menej než 70%, nemôžem sa zúastni žiadnej školskej akcie, pokia si nezdvihnem „grade„ iže priemer. Toto pravidlo platí aj pre úas na športových zápasoch alebo tréningoch. Cieom tohto systému je prinúti študentov robi si domáce úlohy. Denne, pri rozvrhu biológia, matematika, fyzika, dejepis, anglitina a chémia, mávam úloh na dve až tri hodiny.
Ako hodnotíš vzahy medzi uitemi a študentmi v USA v porovnaní so Slovenskom?
Tým, že sa stretávam s tými istými uitemi každý de a každá vyuovacia hodina trvá približne 50 minút, sa každému stane z uitea dobrý kamarát. Mnohokrát sa pred testom stretneme v malej skupinke u uitea v triede a prejdeme si uivo, ktoré bude na teste. V škole doma, na Slovensku, má uite aj viacej žiakov v triede, aj kratší as na vyuovanie.
Doma sa nám mení rozvrh každý de, ale tu si môžete vybra predmety, ktoré sa dajú po každom polroku zmeni a budete ma tie isté hodiny každý de. No i už v USA alebo na Slovensku, uitelia sú nápomocní a snažia sa vysvetli látku po lopate tak, aby sme tomu rozumeli všetci.
V om je najväší rozdiel medzi našimi krajinami?
Rozdielov je tu toko, že je ažko vybra len jeden a poveda, že ten je najväší. Všetko tu funguje inak. Jednoducho a strune, majú o mía a míajú vo vekom. Obrovské domy, 4-5 áut na každú rodinu a aj malé mesteko, ako je to, kde momentálne študujem, má mnoho firiem a služieb. Ako som už spomínal, škola je po prestavbe a je ohodnotená ako jedna z najlepšie vybavených v štáte. Ale o som si všimol najviac, je len vemi malé množstvo udí, ktorí nie sú veriaci. Väšina obyvateov chodieva pravidelne do kostolov, kde trávia aj celé dopoludnie, lebo deti idú do nedenej školy a dospelí sa po týždni stretnú s kamarátmi pri raajkách v kostole.
Ako trávia mladí udia v USA svoj voný as?
Veké množstvo mladých udí športuje. i už je to bejzbal, americký futbal, basketbal, golf alebo bežecký krúžok, denne po vyuovaní je viac ako polovica školy vonku a všetci do veera trénujú. Ostatní sa zúastujú mimoškolských krúžkov, ako je hranie na klavíri a podobne. Len vemi málo udí sa nezúastuje žiadnych aktivít, no tí pracujú v rôznych mestských firmách.
Aký je vzah mladých v USA k fajeniu a alkoholu?
Málokto tu v okolí fají i konzumuje alkohol. Ako som už spomenul, mnohí sú silno veriaci a v malom mesteku každý každého pozná, takže len málokto sa o i len dostane k alkoholu i cigaretám, kým nedovši 21 rokov. Celkovo mladí udia ani netúžia po cigarete i poháriku a v meste nie je ani jeden bar alebo miesto, kde by sa dal kúpi alkohol bez toho, aby vám predava neskontroloval obiansky, takzvaný ID card‘.
Je poda teba výuba anglitiny v SR dostatoná?
Jednoznane áno. Ke som tu spomenul, že som sa uil anglický jazyk doma v škole viac ako 6 rokov, mali problém mi to uveri. Totiž, tu sa uia cudzí jazyk až na strednej škole a aj to väšina len 2 roky, o je na poznanie a ovládnutie cudzieho jazyka vemi málo. Na Slovensku sa na výubu cudzieho jazyka kladie väší dôraz.
Vedia obyvatelia USA nieo o SR?
Áno. Bol som aj prekvapený, že mnohí vedeli, kde sa SR nachádza a aj že už nie sme eskoslovensko. Niektorí uitelia si to z geografie stále pamätajú ako ‚Czechoslovakia‘, ale aspo vedia, že je to v strednej Európe. Viacerí mi vraveli, že videli prezidenta Busha na Slovensku. Myslím si, že nám prvá návšteva amerického prezidenta pomohla našu krajinu trošku zviditeni. Na hodinách dejepisu som asto prekvapený, že uite nielen vie o Slovensku, ale sa aj zaujíma o dopad vojen i komunizmu na našu krajinu.
Aký je rozdiel vo výube v USA a SR? Ktorý systém je poda teba lepší?
Už som spomínal v úvode, že mám každý de ten istý rozvrh a každú vyuovaciu hodinu iných spolužiakov. Takisto vymieam triedy, v ktorých sa uím. Každý uite má vlastnú triedu, kde má svoje pracovné stanovisko. Ni ako kabinety alebo zborovne tu nie je. Uitelia sa stretávajú každú stredu v jedálni na porade. Inak vyuovacia látka je tu v mnohých predmetoch taká istá ako doma, len to má malý háik: všetko je po anglicky. Ale na jazykový rozdiel sa dá po mesiaci i dvoch úplne zvyknú. Škola taktiež ponúka mnoho predmetov na výber. Povedal by som, že tu nie je lovek, o by si nenašiel predmet, ktorý by ho zaujímal. Možností je vemi vea, napríklad práca v opravovni, zváranie alebo pestovanie kvetov až po chémiu i matematiku na vysokoškolskej úrovni. Treba si len vybra obtiažnos. Nedá sa poveda, ktorý školský systém je lepší. Náš je omnoho ažší. Tu sa s problémami, ktoré riešia naši kvartáni (na osemronom gymnáziu, poz. red.), zaoberajú až v treom alebo štvrtom roníku. Ale na konci strednej školy v USA by väšina udí mala ma takú istú úrove vedomostí, ako majú maturanti na slovenských školách. Tu v USA to závisí len od toho, akú obtiažnos si každý zvolí. V škole na Slovensku takúto možnos nemáme, o môže spôsobi veký rozdiel medzi študentmi v USA a na Slovenku.
Aké je technické vybavenie tamojších škôl?
Vemi vysoké. Naša škola má tri najnovšie servere a všetky ohodnotenia sú ukladané do poítaa a prístupné z webu. Bezdrôtový internet v celej budove školy, plus dve nové telocvine s najnovším vybavením pre rôzne druhy športov. Jedále má tiež mikrovlnky prístupné študentom, spolu s posilovou i už spomenutým botanickým oddelením. Pre pobavenie ešte dodám, že toalety majú samosplachovacie záchody.
o plánuješ urobi ako prvé po príchode na Slovensko?
Najskôr sa zabavím s rodinou a mojou malou sestrikou, ktorá už údajne za ten as, o som pre, vemi vyrástla. Ke som odchádzal, vedela poveda len zopár jednoduchých slov a teraz ke volám domov, tak sa spolu rozprávame. Potom pôjdem s priatemi stanova alebo na kúpalisko. Jednoducho sa posnažím zase zapadnú do prostredia a medzi udí doma. Znovu budem musie zaa ži „normálny„ život a ma rados z toho, že som opä doma.
Po návrate domov budeš robi komisionálne skúšky alebo budeš opakova roník?
Vzhadom na to, že som si tu zvolil mnoho vedných predmetov, tak dúfam, že budem schopný urobi komisionálne skúšky a nebudem musie opakova celý roník. Predpokladám, že asi strávim znanú as leta nad knihami, lebo by som rád maturoval s priatemi z triedy. Taktiež mám so sebou maturitné témy a snažím sa ich postupne ui, aby som doma toho mal menej.
Ďakujeme Filipovi Beláovi za zaujímavý rozhovor. Už dnes pre Vás pripravujeme rozhovor so študentom, ktorý na Slovensko prišiel až zo vzdialenej Brazílie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 711
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 376
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 896
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 230
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 029
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 812
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 806
  1. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  2. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  3. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  4. Martin Borecky: Rakovina
  5. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  6. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  7. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  8. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 052
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 643
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 432
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 952
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 445
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 362
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 246
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Tomáš Pšenka.

Ani druhá hokejová liga nie je lacná záležitosť. Na pokrytie sezóny kluby míňajú šesťmiestne sumy.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Prebudenie jari Vrícko

Aj do malej podhorskej dedinky zavítala jar.


(vm)
Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


  1. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  2. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  3. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  4. Martin Borecky: Rakovina
  5. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  6. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  7. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  8. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 052
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 643
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 432
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 952
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 445
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 362
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 246
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?