Utorok, 1. december, 2020 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky

Martin potvrdil, že ešte žije

Martinčania mali dobrý týždeň. Ich dve víťazstvá a šesťbodový zisk znamenajú, že nechali šancu na záchranu žiť. Nevídané - uprostred týždňa dali martinskí mladíci ambicióznej Lietavskej Lúčke štyri góly a rovnakú nádielku mohli dať v nedeľu aj Trebostovča

nom, ktorí s pribúdajúcimi minútami, v snahe vyrovnať otvorili dvere obrany, v ktorej často jediným vrátnikom zostával skvelý obranca Bízik. Jeho spoluhráči sa hrnuli do útoku a zabúdali, že treba aj brániť. Len neskúsenosti a najmä zbrklosti martinských chlapcov, ktorí sa až priľahko dostávali do rýchlych kontier, mohli hostia ďakovať, že neinkasovali viac gólov. Nakoniec tesné víťazstvo posunulo Martinčanov bližšie k záchrane. Zaujímavosťou tohto zápasu bolo, že hoci ešte oficiálne v zápise figuroval ako tréner Jaroslav Kapusta, na lavičke Martina s ním sedel aj bývalý skvelý futbalista Trnavy a reprezentant Československa Ladislav Kuna, ktorý naposledy trénoval v Podbrezovej. A to je signál, že kuloárne reči o jeho príchode na martinskú lavičku, ktoré kolovali hneď po odchode Juraja Szikoru do Dunajskej Stredy, dostávajú celkom reálnu podobu. Lenže futbalová nedeľa mala mať aj ďalšiu zaujímavú príchuť. Mal ňou byť turčiansky súboj na diaľku v podaní vedúcej Štiavničky a druhej Valče. Obe mužstvá mali silných súperov. Valčania doma Krásno a Štiavničania na súperovom ihrisku Nižnú. A tak sme boli zvedaví na tento súboj Turčanov. Lenže z neho nakoniec nič nebolo. Hoci futbalisti Krásna a tiež rozhodcovia prišli do Valče, našli na Dielci nespôsobilý terén. Na ihrisku bola po daždi opäť voda, a tak rozhodcovia neuznali terén za spôsobilý. Ako sme sa dozvedeli, stretnutie sa má dohrávať v náhradnom termíne – 1. júla. A tak o udržanie sa na výslní čela tabuľky bojovali len hráči Štiavničky. Podľa informácii, ktoré nám poskytol náš spolupracovník Samuel Ivanka, hra vedúceho celku tabuľky mala fazónu, len škoda, že v koncovke nemala aj korenie. Na druhej strane, ale aj domáci občas hosťom nebezpečne podkúrili a Chalúpka sa viackrát vyznamenal.
Ostatné výsledky: Dolný Hričov – Stráňavy 1:1 (0:0), Lietavská Lúčka – Tvrdošín 5:0 (3:0), Rudinská – Námestovo 4:1 (1:0), Lisková – Bánová 0:3 (0:1).
Výsledky a komentáre k dohrávkam 14. kola uverejňujeme na 21. strane.
Martin – Trebostovo 1:0 (1:0)
Góly dal Bulvas. Zostavy – Martin: Šarlina – Stráňava, Ďurkovič, Šupej, Ižip, Stano (Martinský), Markovič, Bulvas, Ladňák, Koleno, Čulok (Rakyta), Trebostovo: M. Krkoša – Mackura, Ruttkay, Bízik, A. Lukášik, J. Lukášik (J. Fľak), Ľ. Lukášik, Kováč, Smutný, Pentek (R. Lukášik), Korda.
V tomto zápase sa nepotvrdilo pravidlo, že mužstvo, ktoré ovládne stred poľa, má bližšie k víťazstvu. Trebostovčania mali takmer počas celého stretnutia územnú prevahu, ich stred poľa vynikal pracovitosťou, ale ako sa ukázalo, bola to pre mužstvo iba jalová výhoda. Martinčania sa spočiatku tiež neveľmi hrnuli do útoku, a tak sa prvých 20 minút odvíjal, aj keď nie nezaujímavý, dej zápasu, medzi šestnástkami. Keď sa sporadicky dostala lopta do jednej, alebo druhej šestnástky, skôr to prinieslo iba náznaky šancí. V 20. min sa to ale zmenilo. Aktívny Bulvas dostal prihrávku od Čuloka a stojaci krok-dva v šestnástke vystrelil loptu parádnym oblúčikom ponad bezmocného brankára hostí Michala Krkošu a dal dôležitý gól. O dve minúty mohli hostia zmazať domáce vedenie. V závere pred bránkou domácich sa dostal asi na päťke k lopte Smutný a jeho delovka smerujúca do hlavy, priam skosila brankára Šarlinu. Ten, našťastie pre Martinčanov, po ošetrení pokračoval v hre a nielenže s prehľadom sťahoval centrované lopty hostí, ale aj umne dirigoval spoluhráčov. Hostia, hoci sa veľmi snažili, nenachádzali recept na prekonanie obrany a keď sa sporadicky dostali k strele, ako napríklad Korda v 42. min, mierili vedľa. Po zmene strán tréner hostí Ivan Janiga vysunul hlbšie do poľa Alana Lukášika, rovnako aj Ruttkay začal viac plniť ofenzívne úlohy. Lenže zvýšená trebostovská ofenzíva priniesla len zopár náznakov šancí a niekoľko striel, ktorým ale najčastejšie chýbala muška. A čo prešlo, ako trestný kop Ľ. Lukášika, to s prehľadom zneškodnil domáci brankár. Kým sa hostia snažili tlačiť pred šestnástku, domáci po rýchlych kontrách do ich takmer totálne rozhodenej obrany, si vytvárali jednu šancu za druhou. Najmä s príchodom rýchleho Martinského začalo byť pred Krkošom dusno. V 72. min po Kolenovej prihrávke Bulvas najprv netrafil dobre loptu a vzápätí jeho druhý pokus podkĺzol pod telom brankárovi, ale neuveriteľný falš lopty a možno aj nerovný terén spôsobili, že tá smerujúca do brány sa takmer z čiary neodrazila smerom do siete, ale do poľa. O tri minúty mal opäť Bulvas na kopačke gól, ale ľavačkou mieril vedľa. V 83. min po centri Markoviča zachránil opäť pred Bulvasom brankár hostí Michal Krkoša. Hoci sa záver niesol v znamení stále silnejúceho tlaku hostí, minútu pred koncom zápasu, po prihrávke Martinského a vtipnom „pustení lopty„ Markovičom, nevyužil ešte stopercentnú šancu domáci Koleno.
Nižná – Štiavnička 0:0
Zostava Štiavničky: Chalúpka – Dančo, Struhár, Maslík, Volna, Ociepka (Martiník), Kucian, Garaj, Paško, Tomka, Gregor (Kaličák).
Od prvých minút sa začal odvíjať zaujímavý zápas. Už v 2. min musel Chalúpka čeliť prvej strele domácich. Hostia dlhšie čakali na svoju chvíľu. V 15. min vyskúšal brankára domácich Kucian. Onedlho mohlo udrieť na druhej strane, ale Mores hlavičkoval vedľa bránky hostí. Tí sa od tejto chvíle chopili iniciatívy a predvádzali rýchly a kombinačne pekný futbal. Škoda len, že bez gólového efektu, aj keď príležitostí na skórovanie mali. V 26. min Struhár hlavičkoval po rohu vedľa. Z protiútoku mali príležitosť domáci, ale Chalúpka sa opäť vyznamenal, keď prudkú strelu domáceho strelca vytlačil na roh. Potom už mali viac šancí hostia, ale Maslík, Kucian ani Gregor nedali gól. Po zmene strán sa neujala ani strela Paška z hranice šestnástky, ktorú domáci brankár kryl. Vzápätí svojich spoluhráčov opäť podržal Chalúpka. V 72. min dokonca takmer zázračne vyrazil hlavičku domáceho hráča. Záverečné minúty mohli patriť Kaličákovi, v rozpätí piatich minút mal tri šance, ale viac šťastia, ako strelec, mal domáci brankár. Výborné a dramatické stretnutie sa muselo divákom páčiť, škoda len, že hostia svoj výborný výkon nekorunovali víťazstvom.

10. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 5 846

Adventný veniec v Turanoch. Prvá sviečka už svieti.
Utečenci zo Sýrie sa po vystúpení z kamióna ocitli v Hornej Štubni

Zmeny sa dejú najmä v útoku

Vedenie martinského hokejového klubu však plánuje doplniť káder aj o defenzívnych hráčov.

Rastislav Špirko posilnil martinský prvoligový tím.
#MYtozvladneme

ONLINE DISKUSIA: Prohibícia hazardu? Správne riešenie alebo krok vedľa?

Diskusiu vysielame live vo štvrtok 3. decembra o 18.00 hod. Novela zákona o hazardných hrách dala do rúk miest a obcí možnosť zakázať na svojom území hazardné hry aj bez petície občanov. Odborníci varujú pred týmto krokom a poukazujú na vznik viacerých nebezpečenstviev.