Sobota, 15. máj, 2021 | Meniny má ŽofiaKrížovkyKrížovky

Martin má prvé víťazstvo v príprave + FOTO

Hokejisti Martina porazili poľského súpera, keď v poslednej tretine otočili nepriaznivý stav.

Martin porazil Jastrzebie 5:4.Martin porazil Jastrzebie 5:4. (Zdroj: JARO PODHORSKÝ)

MARTIN. Utorkový zápas proti Žiline sa musel pre poruchu na chladiarenskom zariadení zrušiť, ale nakoniec martinskí fanúšikovia o derby neprídu. Pod Dubňom sa duel mal hrať v tréningovej hale a zrejme i preto sa po dohode klubov presunul na Podháj.

„Ďakujeme Žilinčanom za ústretovosť. Verím, že vo štvrtok si u nás spoločne užijeme parádny zápas vo fantastickej atmosfére,“ vyslovil želanie Milan Murček, riaditeľ HK Martin.

Dva výsledkové obraty

Vo štvrtok narazili Turčania na poľský prvoligový tím Jastrzebie, ktorý dosiahol v príprave rešpekt vzbudzujúce výsledky. Mužstvo vedené slovenským kormidelníkom Róbertom Kaláberom napríklad zdolalo Frýdek Místek pôsobiaci v druhej najvyššej českej súťaži 4:1 a 7:3.

Do súboja na Podháji však lepšie vstúpili naši a v prvej tretine sa ujali vedenia vďaka rutinérsky premenenému trestnému strieľaniu Jurášeka. V druhej časti však hostia zvýšili aktivitu, začali byť oveľa odvážnejší i agresívnejší a zaslúžene sa im podarilo otočiť skóre. Pred záverečnou tretinou tak viedli 3:2.

Prečítajte si tiež Kanonier Poliaček dal dva góly a premenil aj nájazd + FOTO Čítajte

Martinčania na nepriaznivý vývoj takisto dokázali zareagovať správnym spôsobom. V 42. min využili presilovku a postupne prevzali opraty stretnutia do svojich rúk. Dva presné zásahy Murčeka znamenali vedenie 5:3, ktoré hostia štyri sekundy pred záverečným klaksónom počas power play už len kozmeticky upravili.

Ukázali sme dobré i horšie veci

Hokejisti HK si po dvoch prehrách zapísali v príprave premiérové víťazstvo. Nerodilo sa vôbec ľahko, ale súper je na ľade už päť týždňov a mal tak určitý náskok.

„Protivník potvrdil dobrý chýr, ktorý o ňom išiel. My sem sa dvakrát dostali do vedenia, no vlastné chyby nás o náskok pripravili. V tejto fáze prípravy je to však ešte akceptovateľné. V ďalšom priebehu sme ukázali dobré i horšie veci, ale obrat nepriaznivého výsledku v tretej tretine a konečné víťazstvo je pre všetkých pozitívnym impulzom,“ zhodnotil súboj Radovan Somík, asistent martinského trénera.

Negatívom vyrovnaného zápasu bolo zranenie Adama Paulínyho, ktorý musel ísť na vyšetrenie do nemocnice. V poslednej tretine odišiel predčasne do kabíny aj Ivan Brezniak. V zostave chýbal i Lukáš Videlka, ktorý má zlomený nos. Český legionár už začal trénovať a ak všetko pôjde dobre na najbližší duel by mal nastúpiť s celotvárovým krytom. V zostave sa naopak objavil Michal Murček, ktorý strelil dva góly.

„Trénuje z mužstvom, a tak sme mu dali priestor i v zápase. Boli by sme radi, keby u nás zostal, no je na ňom ako sa rozhodne,“ povedal Radovan Somík.

Zapracovávajú mladých

Jastrzebie je tradičným účastníkom poľskej najvyššej súťaže. V súčasnosti klub z českej hranice preferuje filozofiu zapracovávania vlastných odchovancov, ktorých má v kádri sedemnásť. Tých dopĺňajú ďalšia dvaja Pioliaci a šesť cudzincov.

Prečítajte si tiež Martinčania vstúpili do prípravy prehrou + FOTO Čítajte

„V Poľsku je počet legionárov neobmedzený, takže bohatšie kluby ako Krakow či Tychy ich majú aj 12 – 13, pričom práve oni sú nositeľmi hokejovej kvality. U nás sa však veľmi solídne pracuje s mládežou a to sa snažíme využiť,“ vysvetlil tréner Róbert Kaláber, ktorý v minulosti viedol Trenčín či Žilinu.

Na Podháji tak mohol poslať na ľadovú plochu aj dvoch 18-ročných mladíkov. Po stretnutí povedal, že Martin vyhral zaslúžene, no takisto podotkol, že jeho zverenci najmä v prvej tretine nepodali optimálny výkon.

„Porazili sme kvalitných súperov, a tak si chalani zrejme mysleli, že teraz už všetko pôjde samé. Musíme však hrať koncentrovane celých šesťdesiat minút, pretože mužstvá ako Martin dokážu takéto výpadky potrestať. Dnes sa o tom moji hráči presvedčili,“ doplnil Róbert Kaláber.

HK Martin – GKS Jastrzebie 5:4 (1:0, 1:3, 3:1)

Góly: 2:48 Jurášek (z trest. strieľania), 31:46 Poliaček, 41:02 Langhammer (Poliaček), 49:45 Murček (Poliaček) a 58:37 Murček (Šimon, A. Nauš), resp. 23:16 Pelaczyk (Nalewajka), 35:40 Nalewajka (Matusik), 39:49 Kasperlik (Rohtla) a 59:56 Jass (Jabornik). MARTIN: Bernát – Šimon, Themár, Ligas, Dvořák, Rusina, Oravec, Lavička – Poliaček, Murček, Brezniak – Paulíny, Barto, Rudzan – Zeliska, Dírer, Pokrivčák – A. Nauš, Langhammer, Jurášek . Vylúčení: 5:6 na 2 min, navyše Poliaček (MT) 10+DKZ za nešport. správanie. Presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0. Rozhodcovia: Valach – Hajnik, Ševčík. Diváci: 560.

1. Kúrenie počas jari: Ako si udržať teplo a ušetriť viac peňazí
  2. Videli ste, čo sa stane s vašim SUV po 100.000 kilometroch?
  3. Riešenie emisií v cestnej doprave, ktoré môže fungovať okamžite
  4. Prečo sú pre mzdárku stravné lístky či karty najlepšie riešenie?