Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky
DIALÓG S HOKEJOVÝMI ŠAMPIÓNMI – MAJSTROM ČR ANDREJOM NOVOTNÝM A MAJSTROM SR JÁNOM TABAČEKOM

Zlatí chlapci z podhájskeho ľadu

Až sedem odchovancov martinského hokeja hralo vo finále „federálnych„ hokejových extralíg. V tej slovenskej nastúpili vo finále až šiesti Martinčania - Zdeno Cíger, Ján Tabaček a Michal Macho v drese Slovana Bratislava a stali sa nakoniec majstrami repub

ján tabačekAž sedem odchovancov martinského hokeja hralo vo finále „federálnych„ hokejových extralíg. V tej slovenskej nastúpili vo finále až šiesti Martinčania - Zdeno Cíger, Ján Tabaček a Michal Macho v drese Slovana Bratislava a stali sa nakoniec majstrami republiky, no a – Daniel Babka, Peter Bartoš a Jaroslav Török v drese porazeného Zvolena. V českej extralige sa s celkom Moeller Pardubice prebojoval do finále a nakoniec sa aj radoval s majstrovského titulu Andrej Novotný. Hoci už opadla eufória z víťazstiev a aj sa oslávilo to, čo sa patrilo, nepochybne majstrovský triumf zostane navždy uložený v pamätí hokejistov, ktorí začali svoje prvé „kroky„ na podhájskom zimnom štadióne.
Radi sme ešte predminulú stredu v redakcii konštatovali, že si u nás podávali kľučky šampióni. Privítali sme u nás čerstvého majstra Čiech – 28-ročného obrancu Andreja Novotného (počas sezóny nazbieral v kanadskom bodovaní 27 bodov) a rovnako čerstvého majstra Slovenska – 25-ročného obrancu Jána Tabačeka (počas sezóny nazbieral v kanadskom bodovaní 21 bodov). S oboma sme sa spoločne vracali k ich klubovému triumfu. Ale nielen k nemu...
ANDREJ NOVOTNÝ:
„Tréneri Martinec a Šejba mi dôverovali...„
Po rokoch získali Pardubice titul v českej extralige. Vy ste získali svoj prvý titul šampióna. Aká to bola pre vás sezóna?
Bola to výborná sezóna celého mužstva. A čo sa týka mňa, tak ja sa nerád hodnotím sám. Ak to ale beriem podľa mojich pocitov a aj z čísiel štatistiky, tak za šesť sezón v pardubickom drese práve tá nedávno skončená sezóna bola určite moja najlepšia. Navyše ešte bola okorenená tým najvzácnejším - titulom, čo je úplne super.
Prednedávnom ste podpísali s Pardubicami dlhší kontrakt. Na koľko rokov ste sa im upísali?
Mal som podpísanú štvorročnú zmluvu a keď som v novembri odchádzal do Ruska, tak sme zmluvu ešte predĺžili o rok. Takže mám zmluvu v Pardubiciach ešte na dva roky.
Akosi narýchlo sa „upiekol„ váš ruský kontrakt a v mužstve CSKA Moskva ste pôsobili dva mesiace pod trénerom Viktorom Tichonovom - trénerskou legendou. Čo vám to dalo?
Máte pravdu, bol som tam len dva mesiace a som rád, že som to všetko mohol vidieť aj zažiť. Bolo dobré spoznať ruskú hokejovú školu a školu trénera Tichonova. Ak to človek nezažije na vlastnej koži, tak len ťažko môže pochopiť, čo prežívali a prežívajú hráči pod jeho vedením. Bola to úžasná drina. A ja som to mal ešte o niečo zľahčené, pretože už to nebol ten starý režim. Každopádne, bol som rád, že som to mohol skúsiť, aj keď to nebolo jednoduché. Bola to dobrá škola.
andrej novotnýVrátili ste sa do Pardubíc a dobre ste urobili, lebo ste sa stali s mužstvom majstrami Čiech. Aký kolektív sa dal dokopy po príchode hráčov z NHL?
Pardubice boli za posledné štyri roky vždy medzi favoritmi na titul, ale nedopadlo to tak, ako sme si želali. Pred dvoma rokmi sme prehrali vo finále v siedmom zápase so Sláviou Praha len jedným-jediným gólom. Každý rok sme mohli vyhrať a akurát tohto roku to dopadlo tak, ako sme si želali. Hráči z NHL zapadli do mužstva veľmi dobre. Herne aj ľudsky. Boli to super chalani. Ak odídu, bude nám za nimi všetkým ľúto.
Pred rokom ste išli do play off z prvého miesta, teraz skôr z ústrania. Podľa všetkého sa ale ukázalo, že semifinálová séria s Libercom bola ťažšia ako finálová so Zlínom. Je to pravda?
Ja si dokonca myslím, že najťažšie bolo pre nás prvé kolo - štvrťfinále s Kladnom. Jeho hráči mali dosť síl a my sme boli miernym favoritom, takže hokejisti Kladna nemali čo stratiť. My sme hrali pod veľkým tlakom, ľudia na nás tlačili a veľmi chceli, aby sme po šestnástich rokoch získali titul pre Pardubice. To bol problém, s ktorým sme sa museli vysporiadať. Po postupe cez Kladno sme pocítili uvoľnenie a potom už to išlo.
Vy ste už v Pardubiciach ako doma, asi zložitejšie, ako sa písalo to mal vari ďalší Slovák - brankár Lašák. Údajne mal ťažkú situáciu, kým si na svoju stranu naklonil priaznivcov...
Bolo to určite inak. Naši priaznivci boli spočiatku naštvaní na celý mančaft, lebo sme boli po prvých šiestich kolách na poslednom mieste. Vôbec nám to nešlo. Hrali sme doslova otrasne. Až po výmene trénera, sme sa postavili na nohy. Chytili sme dlhú dobrú šnúru a víťazili sme zápas od zápasu. Od decembra, čo sa týka získaných bodov, sme boli najlepším mužstvom v extralige. Akurát už sa nám nepodarilo dostať na prvú, či druhú priečku, lebo sme mali veľkú stratu zo začiatku sezóny. Jana Lašáka mali ľudia radi od začiatku, akurát spočiatku to nedávali až tak spontánne najavo.
To, že ste patrili ku kľučovým hráčom mužstva, keďže sme mali možnosť v televízii sledovať aj play off českej extraligy, sme si nemohli nevšimnúť. Tréneri vám dávali priestor pri oslabeniach, ale aj presilovkách. Hrávali ste v elitných päťkách...
Tréneri Martinec a Šejba mi dôverovali, posielali ma na všetky presilovky, dokonca som hrával presilovky až v dvoch päťkách. Mali sme dve formácie presilovkové a tiež dve pre prípad oslabenia. Určite som mal dôvod byť spokojný s tým, že som dostal na ľade veľký priestor. Často som nechýbal na ľade v dôležitých momentoch, ktoré rozhodovali o výsledkoch. Ono je to tak, ak hráč viac hrá, je častejšie na ľade, môže si aj viac dovoliť, pochopiteľne má šancu aj viac ukázať.
V minulých sezónach ste často na svoju bojovnosť doplácali zraneniami. Bola táto sezóna aj v tomto ohľade lepšia?
Teraz som počas celej sezóny nebol zranený. Ak boli, tak len drobné „šrámy„, s ktorými som ale mohol hrať. Akurát som bol raz chorý a vynechal som jeden zápas. Takže táto sezóna bola aj z tohto pohľadu dobrá.
Počas sezóny ste sa dostali opäť aj do reprezentácie. Nedúfali ste, že dostanete pozvánku aj pred svetovým šampionátom?
V tejto sezóne som odohral štyri medzištátne stretnutia vo farbách reprezentácie Slovenska. Vedel som, že pre reprezentáciu budú voľní hráči z NHL, že tréner Hossa bude mať z čoho vyberať. Bolo mi tiež jasné, že títo hráči dostanú prednosť. Aspoň som si mohol užiť oslavy a byť po sezóne aj trochu doma. Na to, že by ma nominovali, som ani nepomyslel.
Jedným z vašich najlepších priateľov je spoluhráč Michal Mikeska, najproduktívnejší hráč českej extraligy. Vieme o tom, že v minulom roku bol na vaše pozvanie na návšteve v Turci, neplánuje prísť aj tohto roku?
Momentálne na to nebol čas. Chalani z Pardubíc si spravili vlastnú dovolenku. Väčšina išla do Egypta, niektorí do Álp lyžovať, takže ani nebolo koho zobrať. Len ja som sa ťahal domov. Ale v lete určite chcem Mikeša zobrať do Martina.
Ako ste doma užívali dovolenku?
S rodinou a kamarátmi. Po dlhom čase som sa stretol s Radom Somíkom a s ostatnými. Trávili sme veľa času v prírode.
Kedy sa pre vás začne príprava na nový ročník súťaže?
Začíname 9. mája. Letná príprava bude do 30. júna, potom budú tri týždne dovolenky a asi 20. júla začneme na trénovať ľade.
Sledovali ste aj úsilie Martinčanov o postup do extraligy?
Sledoval. Volal som si s rodinou, aj kamarátmi. Bol som v kontakte s Robom Stančokom a informoval som sa, ako im to ide. Bolo mi ozaj veľmi ľúto, že prehrali s Detvou, pretože som im veľmi želal, aby sa do Martina vrátila extraliga. Teraz uvidíme, ako dopadne to, o čom sa tu veľa hovorí, že extraliga predsa len bude. Bolo by to dobre. V Martine je stále veľmi dobrá základňa, akurát by sa mohlo zainvestovať do posíl, ktoré by mladých usmernili. Okrem hokeja tu v Martine nie je taký šport, ktorý by pritiahol toľko divákov do hľadiska. Už len pre tých fanúšikov sa oplatí čosi urobiť. Zaslúžia si to.

JÁN TABAČEK: „Keď využijem túto možnosť, možno príde aj ďalšia...„

Skryť Vypnúť reklamu

Pôsobili ste tri roky v Slovane Bratislava a v minulej sezóne ste vybojovali získali už druhý titul majstra Slovenska. Ktorý z nich si ceníte viac – prvý, ktorý ste získali už pri prvom roku pôsobenia pri mužstve, alebo druhý po ročnej odmlke?
Asi práve druhý. Pri tom prvom som bol po príchode z Martina nováčikom v mužstve, bol som pochopiteľne mladší, menej skúsený, skôr som sa len do mužstva zapracovával. Teraz som mal stabilné miesto v mužstve, bol viac času na ľade a už som to aj trochu inak bral a aj užíval. Vedel som si to aj trochu vychutnať.
Zvláštnosťou cesty Slovana k titulu bolo, že v poslednom zápase základnej časti prehral so Zvolenom a prepustil najlepšiu pozíciu pred play off súperovi, s ktorým sa nakoniec stretol vo finále. Neznervózneli ste po tej prehre, alebo vás to skôr motivovalo?
Nie, určite sme neznervózneli. Viac nervozity sme prežívali v poslednom zápase s týmto súperom, v ktorom išlo už o titul. Prehra v základnej časti nás mrzela, ale ťažkú hlavu sme si z nej nerobili. Po novom roku nám to veľmi nešlo v zápasoch na súperových klziskách, asi to malo na našu prehru vplyv. Ale možno aj bolo lepšie, že sme prehrali, potom nás azda aj trochu súper podcenil, lebo u neho sme vyhrali dovtedy iba jediný zápas.
V play off ste odohrali ťažkú sériu. Hrali ste s ambicióznym Popradom, so silným Trenčínom, čo rozhodlo o tom, že ste postupovali?
Najmä s Trenčínom sa ukázala výhoda domáceho stretnutia navyše. No a podstatným bolo, že nám zachytali lepšie brankári. Súpera moc nepodržali.
Potom prišlo finále. Bol to boj. Asi to nebol pre oko diváka až taký lahodný hokej, ako v zápasoch s Trenčínom. Podľa mňa bolo pre vývoj série najdôležitejšie víťazstvo v prvom zápase série vo Zvolene.
Zvláštnosťou finále slovenskej extraligy bolo, že v oboch mužstvách dokopy nastúpilo až šesť odchovancov martinského hokeja. V oboch celkoch po traja. Mali ste vy, „bratislavskí“ Martinčania„, možnosť si podebatovať so „zvolenskými Martinčanmi„ aj trošku priateľsky, alebo ste sa tvárili ako nepriatelia?
Ale nie, ako nepriatelia rozhodne nie. Na dlhšiu debatu však nebolo času. Pred zápasom sme sa sústredili na zápasy a po nich sme sa rýchlo presúvali na hotel. Nejaké to potľapkanie, alebo skôr pozdravenie sa na diaľku, sa udialo akurát na rozcvičke pred stretnutím.
A po finálovej sérii?
Akurát sme si podali ruky, oni nám zablahoželali a my sme sa ponáhľali na oslavu do šatne. K ľadu sa nahrnulo veľa ľudí, tak sme odtiaľ utekali.
Vy ste mali takmer každú sezónu zdravotné problémy, ale najmä so zraneniami. Bola táto sezóna z tohto pohľadu pre vás lepšia?
Určite. Zatiaľ bola najlepšia. Boli len také drobnosti, s ktorými sa dalo hrať. Nič vážnejšieho. Uplynulú sezónu som vymeškal iba jeden zápas.
Vodcovskou osobnosťou majstrovského Slovana Bratislava bol Zdeno Cíger, tiež odchovanec martinského hokeja. On obliekol dres mužstva v pravú chvíľu. Ako vychádzal s vami?
Jedným slovom super. Dokonca v šatni sme sedeli všetci traja – on, ja a Michal Macho, vedľa seba. Aj sme si trochu pouťahovali jeden z druhého. Zasmiali sme sa aj na jeho účet. Pýtali sme sa ho, či on už starší pán to bude zvládať. Trochu sme ho podpichovali. Potvrdil, že je typom hráča, ktorý má obrovský dar, že on takmer ani nepotrebuje trénovať, po polroku oddychu je schopný naskočiť a byť najlepším hráčom play off.
Michal Macho mal túto sezónu dobre rozohranú a potom sa o neho oprela smola. Prišlo zranenie, ale nakoniec play off stihol...
Michal mal ozaj smolu. Pamätám si, že smola ho stretla už aj na Kontinentálnom pohári, keď utrpel ťažký otras mozgu. Teraz to tiež mal dobre rozbehnuté, ale potom prišlo zranenie. V Slovane to má mladý útočník ťažšie. Urobil aj dosť bodov, lenže potom prišlo zranenie. Potom uponáhľal návrat na ľad, lebo už po troch týždňoch začal hrať, lebo ho aj tréner ho tlačil, a potom už bolo aj pre mňa prekvapením, že ho využíval menej. Aj tak bol asi na siedmom mieste v kanadskom bodovaní v mužstve.
Zvláštnosťou, ktorú sme si pri odovzdávaní zlatých medailí za víťazstvo v lige bolo, že traja Martinčania ste si išli po ne za sebou...
Viete, že si na to ani nepamätám. Ak to tak bolo, bola to skôr náhoda, nie nejaký zámer.
S kým ste si najlepšie v obrane herne rozumeli?
S René Vydareným. Nehrali sme spolu veľa, ale rozumeli sme si asi aj preto, lebo hráme rovnakým štýlom a navyše sme aj vekovo na jednej úrovni. Ale o tom, kto s kým hrá, rozhoduje tréner.
Zvláštnosťou bolo, že už počas play off prenikli správy o tom, že po sezóne zakotvíte v českej extralige – v Sparte Praha....
Vždy začiatkom roka kluby oslovujú hráčov a agentov s ponukami. Spočiatku to boli len také stretnutia, ale podpísalo sa to až v máji. Neviem, kto vypustil túto informáciu. Pamätám si, že sa s ňou vyšlo vtedy, keď sme hrali doma šiesty finálový zápas. Nebolo to dobre voči fanúšikom, pretože ak by niečo nevyšlo, pripisovali by to aj týmto okolnostiam.
Prečo ste sa rozhodli práve pre Spartu Praha?
Chcem vyskúšať niečo nové. V priebehu sezóny som bol síce rozhodnutý, že zostanem v Slovane dlhšie, pretože tam mám dobré zázemie, dobre som sa tam cítil, a už som bol v Bratislave usadený aj s manželkou. Potom ma ale môj agent presvedčil, že to môže byť krok vpred, lebo keď využijem túto možnosť, môžu potom prísť ďalšie.
Kedy odchádzate do svojho nového pôsobiska?
V polovici mesiaca. Neviem, či pôjdem do Prahy, alebo rovno do Harachova, kde bude sústredenie. Kázali mi doniesť si dobrý bicykel. Viem, že ma tam určite čaká silnejšia konkurencia. Skúsim zabojovať a dúfam, že mi to vyjde.
Sledovali ste počas sezóny martinský hokej?
Samozrejme. Nielen preto, že som v ňom vyrastal, ale aj preto, lebo brat Peter bol v kádri mužstva a na lavičke pôsobil v úlohe asistenta trénera môj svokor Marián Brusil. Takže mal som informácie z prvej ruky. Chlapci to rozbehli super. Ale potom, podľa mňa, urobil chybu niekto iný, nie hráči, lebo na play off mali dostať šancu tí, ktorí si to vybojovali v základnej časti. Teraz počúvam chýry o tom, že Martin aj tak bude extraligový. Bolo by to super, ale treba robiť tak, aby to nebolo na jednu sezónu. Potom by to bolo zbytočné.

Skryť Vypnúť reklamu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
 4. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 5. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 6. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 7. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 8. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 9. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 10. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 1. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 2. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 3. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 4. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 5. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 6. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 7. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 8. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 9. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 10. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 35 256
 2. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 23 577
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 19 663
 4. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 17 948
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 15 677
 6. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 12 952
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 242
 8. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 505
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 380
 10. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 554
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Testovanie v Martine nebude podľa abecedy

Počas víkendu od 31. októbra do 1. novembra v Martine prebehne celoplošné testovanie obyvateľstva na prítomnosť ochorenia Covid – 19 za účasti 50 odberových tímov.

Ilustračné foto

Zamerali sa na školu

Vymenili aj personál.

Investície do vzdelávania a školy považujú v Jazernici za kľúčové.

V niektorých stretnutiach nemal kto zmeniť tempo hry

Tím Dynama striedal na jeseň lepšie výkony so slabšími. Podľa kormidelníka Zdenka Veselovského mohli jeho zverenci v dvoch či troch zápasoch zabrať viac.

Peter Koleno patrí medzí lídrov diviackeho tímu.

Rodičia spojili sily

Urobili radosť škôlkarom.

Pieskovisko má nad sebou praktickú sieť.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V niektorých obciach v okolí Trnavy testovanie nebude

Pôvodne začali v okrese Trnava s prípravami na testovanie všetky obce, niektoré však dostali informáciu o pričlenení ich odberových miest k susedným obciam.

Vodič autobusu náraz neprežil. Cesta je neprejazdná

Dôvody, pre ktoré vodič náhle zmenil smer jazdy, polícia preveruje.

Zoznam odberných miest v liptovských mestách

Pozrite si, na akých miestach sa bude konať celoplošné testovanie v liptovských mestách.

V Martine bude obyvateľov testovať 50 odberových tímov

Mesto Martin zverejnilo zoznam odberových miest.

Už ste čítali?