a tak martinskej radnici, ako aj sťažovateľom, ktorých zastupovali Lea Mastalerzová a Ján Kotlár, výsledok svojho šetrenia. Písomné odpovede zainteresovaným stranám nie sú síce celkom totožné, ale jedno majú spoločné – prokurátorka zistila porušenie zákona o obecnom zriadení. K prijatému VZN o premenovaní ulíc, konkrétne v prípade Ulice osloboditeľov, sa nemohli občania vyjadriť, pretože návrh na zmenu jej názvu padol priamo na rokovaní zastupiteľstva a to ho hneď aj schválilo. Napriek tomuto zisteniu prokurátorka Okresnej prokuratúry v Martine nechtiac a paradoxne prejudikovala celkový rezultát kauzy, keď adresovala odpovede sťažovateľom na Ulicu M. R. Štefánika. Je to samozrejme v poriadku, ale neodbytne to navodzuje dojem, že ani porušenie zákona nie je dôvodom na zmenu či nápravu. V odpovedi pre martinskú radnicu síce J. Turanová o.i. píše: „Podľa par. 29 ods. 2 o prokuratúre ste povinní vybaviť upozornenie prokurátora a odstrániť protiprávny stav bez zbytočného odkladu...„ – je však jasné, že martinská radnica neodstránila nič. Poslanci si na svojom aprílovom zasadnutí vypočuli celý text prokurátorského upozornenia, vzali ho na vedomie a všetko sa tým akoby skončilo. Hovorkyňa martinskej radnice Katarína Mažáriová nám k tomu poskytla nasledovné stanovisko vedenia mesta: „Upozornenie prokurátorky týkajúce sa premenovanie Ulice osloboditeľov na Ulicu M.R. Štefánika bolo prerokované na aprílovom zasadnutí mestskej rady za účasti prokurátorky, ktorá upozornenie vydala. Následne po jej objasnení odporučila rada mestskému zastupiteľstvu prijať uznesenie, ktorým by vyhovelo tomuto upozorneniu.
Na mestskom zastupiteľstve poslanci v rozprave zvažovali i možnosť zrušiť spornú časť VZN o premenovaní ulíc, na návrh poslaneckých klubov bolo navrhnuté aj uznesenie, pri hlasovaní však nebolo schválené. Po zvážení dôsledkov, ktoré by nastali v prípade opätovného premenovania ulice na Ulicu osloboditeľov, prijali uznesenie (č.75/05), ktorým mestské zastupiteľstvo vyhovuje upozorneniu prokurátora s tým, že v postupe mesta Martin pri prijímaní nariadení sa budú aj v budúcnosti dodržiavať ustanovenia Zákona o obecnom zriadení. Toho sa vlastne upozornenie prokurátorky aj týkalo. V praxi to znamená, že VZN o premenovaní ulíc platí, rovnako tak názov Ulica M.R. Štefánika. V prípade, že sťažovatelia s takýmto rozhodnutím nesúhlasia, môžu sa obrátiť na iné orgány.„
Ako nám minulý týždeň potvrdil Ján Kotlár, určite tak urobia. Nie sú spokojní s odpoveďou prokurátorky, najmä s tou časťou, v ktorej sa píše: „Je pravdou, že Mesto Martin takýmto postupom porušilo ust. par. 6 ods. 3 zákona č. 369/1990 Zb. v znení nesk. predpisov (zákon o obecnom zriadení), keď nevyvesilo úplný návrh textu VZN v podobe, v akej bolo definitívne schválené. Obsah prijatého VZN však nie je v rozpore so zákonom, a preto nie je potrebné proti nemu podávať protest prokurátora, nakoľko v zmysle par. 2b ods. 1 zákona o obecnom zriadení označovanie ulíc a iných verejných priestranstiev je plne v kompetencii mesta, mesto určuje a mení nariadením názvy ulíc...„ Ján Kotlár povedal, že organizátorom protestnej petície teraz už ide iba o princíp, pretože od vlaňajšej jesene sú poslanci i mestský úrad k ich výhradám hluchí, a hoci sa evidentne urobila chyba, zaznelo iba niečo ako sľub - už to viac neurobíme... „Pretože veríme, že demokracia môže fungovať, obraciame sa v týchto dňoch sťažnosťou na Generálnu prokuratúru a sme ochotní ísť aj na Ústavný súd či do Štrasburgu,„ povedal J. Kotlár.