Dosiaľ neznámy páchateľ rozoral prírodné slatinné rašelinisko, čím zničil jeho rastlinné a živočíšne spoločenstvá a narušil vodný režim. Tento zásah do prírody je podľa odbornej pracovníčky správy národného parku Viktórie Chilovej nevratný. Na rozoranej ploche už nikdy nebude slatinné rašelinisko podobnej kvality. Náletmi sa sem dostanú rôzne druhy burín a nepôvodných rastlín. Cenné spoločenstvá rastlín a živočíchov sú ohrozené aj na ploche susediacej s rozoranou časťou.
Aj keď ide o plochu približne štvrť hektára, škoda, ktorá vznikla nerozumným konaním neznámeho páchateľa, je veľmi vysoká. Podľa vyhlášky č. 24/2003 Z.z. spoločenská hodnota mokrade dosahuje hodnotu vyše 18 miliónov korún. Motív páchateľa je podľa V. Chilovej nepochopiteľný. Správa národného parku podala trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.
„Mokradí je - nielen v Turci - veľmi málo a neustále ubúdajú. Slatinné rašelinisko takej kvality, ako rozorali v katastri Rakše, by podliehalo zákonnej ochrane aj v prípade, ak by nebolo na území národného parku, keďže podľa platnej legislatívy sú chránené nielen územia, ale aj vzácne a ohrozené druhy rastlín a živočíchov a biotopy európskeho alebo národného významu. Nevyhnutnou podmienkou existencie slatín je vysoká hladina podzemnej vody, vďaka ktorej dochádza k tvorbe rašeliny a vytvárajú sa vhodné podmienky pre rast a vývoj špecifických druhov viazaných na rašelinné biotopy. Na narušenej ploche a v jej okolí sa dá v dôsledku tohto neuváženého zásahu očakávať výrazná zmena vegetácie,„ dodala k tomu V. Chilová.
Priamo na mieste, kde nepozvaný oráč zničil vzácne rastlinné a živočíšne spoločenstvo, nás sprevádzal pracovník Lesov Slovenskej republiky Jaroslav Mališa z Turčianskych Teplíc. Podľa neho je parcela rozoraná, pravdepodobne už od jesene. Niekto na nej zakladal aj oheň, lebo uprostred rašeliniska sme našli obhorený kmeň stromu. Ako pokročila vo vyšetrovaní polícia. sa nám nepodarilo zistiť. Páchateľ ale určite prišiel do rašeliniska na traktore, na ktorom musel prebrodiť aj potok.