Lekár z martinského infekčného: Koronavírus je zákerný, ubližuje slabším

S Martinom Babušíkom, lekárom Infekčnej kliniky a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice Martin, sme sa rozprávali o chorobe, ktorá hýbe celým Slovenskom. Koronavírus podľa neho mnohí ustoja aj bez príznakov, no pre nemálo ľudí má aj fatálne následky. A na tých musíme myslieť.

 Martin Babušík, vedúci lekár na jednotke intenzívnej starostlivosti 
Kliniky infektológie a cestovnej medicíny v Univerzitnej nemocnici Martin. Martin Babušík, vedúci lekár na jednotke intenzívnej starostlivosti Kliniky infektológie a cestovnej medicíny v Univerzitnej nemocnici Martin. (Zdroj: Roman Kopka)

Leto bolo po tvrdých jarných opatreniach na zamedzenie šírenia koronavírusu uvoľnenejšie, dalo sa čakať, že na jeseň dorazí druhá vlna a navyše s obrovskou silou?

– Nie je to žiadne prekvapenie, druhú vlnu avizovali epidemiológovia i lekári. Bola to len otázka času. Prakticky sme cez leto žili bežným spôsobom. Ľudia chodili na dovolenky, stretávali sa na rôznych športových, kultúrnych či rodinných podujatiach a v septembri sa všetci zišli v školách a na pracoviskách. Nie je preto žiadnym prekvapením, že vzniknú rôzne lokálne ohniská nákazy. Navyše zákernosť koronavírusu je najmä v tom, že ak zasiahne mladý organizmus, tak sa často neprejavia žiadne klinické príznaky, na rozdiel od chrípky, no infekcia sa ľahko prenáša a šíri.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Prezidentka Zuzana Čaputová v Martine, vyjadrila sa aj k celoplošnému testovaniu Čítajte 
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Od jari už s novým koronavírusom máte skúsenosti, čo o ňom už viete?

– Koronavírusové ochorenia nie sú neznáme, vyskytujú sa najmä u menších detí v podobe nádchy, soplíkov či bolesti hrdla. Covid-19 je nepoznaný subtyp koronavírusov, takže v populácii nie sú prítomné žiadne protilátky, žiadna ochrana. Z úniku tejto infekcie vedú len dve možnosti. Vytvorenie populačnej imunizácie alebo vakcinácia.

Aký je priebeh ochorenia u pacientov s covidom-19?

– U veľkej skupiny ľudí, približne až 90 percent, sa nevyskytujú žiadne prejavy ochorenia, u menšej skupiny pacientov pod 50 rokov sú to ako keby chrípkové príznaky – teplota, zimnica, bolesť kĺbov, škrabanie v krku a suchý dráždivý kašeľ.

Avšak na rozdiel od chrípky, choroba odozneje až po desiatich dňoch bez špecifickej liečby. K nám na oddelenie sa dostávajú stredne ťažké a ťažké prípady. Často ide o pacientov s chronickými ochoreniami, ako je cukrovka, chronické ochorenie dýchacích ciest – pľúc, onkologické ochorenia.

SkryťVypnúť reklamu

Stáva sa, že aj mladí ľudia majú ťažší priebeh ochorenia?

– Výnimočne áno, je to väčšinou viazané na obezitu, cukrovku či iné ochorenia, s ktorými dieťa či mladý človek zápasí dlhší čas.

Najmä na sociálnych sieťach časť verejnosti koronavírus zľahčuje. Že je to len chrípôčka so soplíkmi a podobne. Ako vnímate takéto hlasy?

– Už sme si povedali, že značná časť populácie nemá žiadne príznaky a keď, tak podobné chrípke. To je fakt. Avšak je tu riziková skupina ľudí, ktorá keď ochorie, tak má obrovské zdravotné problémy, ktoré môžu viesť až k smrti.
V tom je covid-19 zákerný a rozhodne nie je na mieste, keď ho niekto zľahčuje a podceňuje. Aj u nás niektorí pacienti skončili na umelej pľúcnej ventilácii a nie vždy to malo šťastný koniec.

Aká je nádej, že sa po pľúcnej ventilácii stav pacienta zlepší?

SkryťVypnúť reklamu

– Pľúcna ventilácia je spojená s umelým spánkom a slúži na preklenutie obdobia, kedy dávame organizmu šancu pomocou vlastnej imunity sa zotaviť. Čo čítam a čo pozorujem, šanca na vyzdravenie je tak päťdesiat na päťdesiat.

Veľa sa už na spomínaných sociálnych sieťach hovorí o rúškach, aj v negatívnom slova zmysle. Niektorí ľudia ich odmietali, iní ich nosili pod nosom. Problém je aj s dodržiavaním odstupov, čiastočne i s dezinfekciou rúk.

– Niekto takéto nastavenia pravidiel vníma ako prehnané. Možno mladším ročníkom sa zdajú až zbytočné. Opäť – niekto nemusí mať žiadne príznaky, no je nosičom vírusu, ktorý sa ľahko prenáša. Teda aj na ľudí, najmä tých starších a zraniteľnejších, ktorí v priebehu pár dní ťažko ochorejú. Aj preto je dôležité prísne dodržiavať pravidlá a opatrenia. Nemali by sme byť sebeckí, myslíme aj na svojich rodičov či starých rodičov, na susedov a podobne. Medzigeneračná solidarita je aj v tejto situácii mimoriadne dôležitá.

Je tu opäť čas nenavštevovať sa, neorganizovať rodinné stretnutia...

– V tomto čase by to bolo veľmi rizikové. Aj preto sú v domovoch dôchodcoch zakázané návštevy. Je to tvrdé, aj ja s tým mám osobnú skúsenosť, keď som sa nemohol rozlúčiť so svojou mamou, ako by som chcel a ako by sa patrilo, no v záujme ochrany zdravia by najmä starší ľudia mali byť v istej izolácii od ostatných. A keď sa už niekto v rodine musí stretávať, tak prosím, nech vynechá z toho najstarších.

Aj na vašej klinike pribúdajú pacienti, máte plný stav, vozia k vám chorých ľudí aj z iných regiónov. Kde sa nakazili?

– Väčšinou sú to oslavy – svadby a jubileá. Ide teda o udalosti, na ktorých sa stretne veľa ľudí. Často aj z iných regiónov.

Keď sa koronavírus u nás v tejto podobe na jar vyskytol, ako ste to celé prežívali?

– Spočiatku to bol strach z nepoznaného, veď sa všade hovorilo o tom, aké je to vysoko nákazlivé a vysoko nebezpečné ochorenie. Život nás ale donútil s ním pracovať a zvyknúť si naň. Strach musel ísť do úzadia, no ostal veľký rešpekt a obozretnosť. Keď vidíte tie ťažké stavy, tak si nemôžete dovoliť nič zľahčiť a podceniť. Myslíte pritom aj na svojich blízkych, aby ste ich doma neohrozili. Na konci služby sme všetci fyzicky a aj psychicky unavení, občas cítiť i napätejšiu atmosféru, no vieme sa nad to všetko povzniesť a v záujme spoločného cieľa v záujme pacienta ťahať za spoločný koniec povrazu. Aj preto si si nesmierne vážim prácu našich sestier, sanitárov, upratovačiek. Bez nich by sme veľa nedokázali. A obdivujem ich ako sa dokážu s touto situáciou popasovať.

Veľa sa hovorí o obliekaní do ochranného odevu...

– To obliekanie je komplikované, no už sa trochu ustúpilo od celotelových návlekov. Zásadné je chrániť si tie miesta, ktoré sú „najideálnejšie“ pre vstup infekcie – nos, ústa, oči. Samozrejme, dôležitá je maximálna de-zinfekcia.

Keď v marci koronavírus prepukol aj na Slovensku, boli problémy s rôznymi ochrannými odevmi a pomôckami. Teraz ste na tom ako?

– Zatiaľ nepociťujeme žiadny nedostatok. Pomôcky sa prideľujú adresne, na konkrétne počty. Zásobovanie je v podstate plynulé.

Ako ochorenie prežívajú pacienti?

– U mnohých prevláda významný strach, niektorí sú aj vplyvom horúčok či iných chronických ochorení i zmätení a dezorientovaní. Mnohí pacienti sú k nám privezení z iných regiónov a to ich strach ešte umocňuje.

Z nemocnice sa prepúšťajú aj pacienti, ktorí ešte nie sú úplne doliečení. Prečo je to tak?

– Problémom sú kapacity, tlak na lôžka je veľký. Preto aj mnohí pacienti, ktorých zdravotný stav sa zlepší, no sú stále pozitívni, sa doliečujú doma. Potom aj rodinní príslušníci, korí s pacientom bývajú v spoločnej domácnosti a ktorí sa oňho starajú, sú pod dohľadom úradu verejného zdravotníctva a musia ostať v karanténe. Žiaľ, s doliečovacími zariadeniami je na Slovensku veľký problém. Nemôžu si navyše zobrať k sebe pacienta s takýmto ochorením, nemajú na to vytvorené podmienky.

Keď sa všetko dobre skončí, pacient vyzdravie, čo prežívate?

– Nejde len o ochorenie covid-19, vždy sme všetci šťastní a spokojní, keď sa naši pacienti v lepšom zdraví môžu vrátiť domov. A dobre nám padne, keď sa nám aj mnohí poďakujú. Je to dobrý a aj povzbudivý pocit.

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 101
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 316
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 619
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 778
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 721
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 069
  1. Slavomír Dzuričko: Vyskúšal som si Apple Vision Pro! Šialený headset za 4 tisíc dolárov
  2. Jozef Stasík: Ivana Korčoka podporujú len promedvedie strany. Môže nato doplatiť
  3. Ivan Mlynár: Ak Ficova čačka Peter Pelllegríni z billboardu sľubuje pokoj, tak sa naježia chlpy slepému analfabetovi.
  4. Lucia Nicholsonová: List prezidentskému kandidátovi Pellegrinimu
  5. Ivan Čáni: Nespĺňam kritériá na riaditeľa RTVS ...
  6. Julius Kravjar: Kandidáti
  7. Blanka Ulaherová: Iorana! (Prechádzky nielen po Patagónii – 4/4)
  8. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 69. /
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 160
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 455
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 681
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 635
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 758
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 127
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 10 675
  8. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 7 834
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

 Milan Cuna inštaloval na Sučianskej skale hojdačku a nedávno ju s pomocou suseda obnovil.

Ďalšia bude prekvapením.


Páchateľa chytili.


Lemmy Kilmister a jeho Motörhead bol skutočnou legendou rock&rollu s obrovským zástupom fanúšikov. Po jeho smrti vznikla veľká diera, ktorá našťastie bola rýchlo zaplnená.


Ladislav Bíro ml. verí, že Martin zostane extraligový.

Boje o záchranu odštartujú martinskí hádzanári piatkovým zápasom proti Modre.


  1. Slavomír Dzuričko: Vyskúšal som si Apple Vision Pro! Šialený headset za 4 tisíc dolárov
  2. Jozef Stasík: Ivana Korčoka podporujú len promedvedie strany. Môže nato doplatiť
  3. Ivan Mlynár: Ak Ficova čačka Peter Pelllegríni z billboardu sľubuje pokoj, tak sa naježia chlpy slepému analfabetovi.
  4. Lucia Nicholsonová: List prezidentskému kandidátovi Pellegrinimu
  5. Ivan Čáni: Nespĺňam kritériá na riaditeľa RTVS ...
  6. Julius Kravjar: Kandidáti
  7. Blanka Ulaherová: Iorana! (Prechádzky nielen po Patagónii – 4/4)
  8. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 69. /
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 160
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 455
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 681
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 635
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 758
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 127
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 10 675
  8. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 7 834
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?

Už ste čítali?