MARTIN. Členky Živeny a spolku Turčianskych olejkárok vynovili pamätnú izbu významnej bylinkárky Ľudmily Thurzovej. Tá sa nachádza v budove Živeny a návštevníci v nej môžu nájsť pôvodný nábytok z jej domu, výšivky, ktoré vlastnoručne vyšívala svojej rodine a rovnako aj to najdôležitejšie, jej vlastné zápisky o bylinkách i ďakovné texty od množstva ľudí, ktorých Thurzová vyliečila neraz i z ťažkých chorôb.
„Ľudmila Thurzová sa dožila necelých 90 rokov. Keď mala 22, vážne ochorela na tuberkulózu a začala sa sama liečiť. Zaujímala sa o bylinky a aj o to, ako pôsobia na ľudské telo. Nakoniec sa z tuberkulózy vyliečila, stala sa známou a uznávanou bylinkárkou a pomáhala liečiť ľudí z celého Československa aj zahraničia. Robila to s veľkou láskou,“ vysvetľuje Alena Gombarská, členka Živeny a jedna zo zakladateliek spolku Turčianskych olejkárok.
Ľudmila Thurzová, útla, no mimoriadne silná žena, zbierala bylinky na lúkach po celom Turci a mala i svoju bylinkovú záhradu. V roku 1963 v spolupráci s jej synom Fedorom a ďalšími, vytvorila knihu Malý atlas liečivých rastlín, ktorá bola preložená do 23 svetových jazykov. Thurzová pomohla v živote mnohým ľuďom a jej pamätná izba dýcha históriou.

„Keď sme dokončili výzdobu pamätnej izby, ako prvé sme v nej organizovali páračky. Oživili sme tradície a rozprávali sme sa aj o bylinkách. Nielen Thurzovej izba, ale i celá budova Živeny má neuveriteľné čaro. Akoby tu boli prítomné všetky bývalé živeniarky. Dýcha na vás história generácií a generácii žien, ktoré boli odhodlané niečo budovať. Toto tu je cítiť v každom kúte budovy – aj v Thurzovej izbe,“ povedala Barbora Plavcová Gombarská, členka Živeny a spolku Turčianskych olejkárok.