Utorok, 1. december, 2020 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky

Dobrý nápad s dobrým finále

Minulý štvrtok žili Turčianske Teplice netradičným podujatím. Módna prehliadka pod názvom Art-mark mala príchuť netypického korenia v kultúrnej ponuke kúpeľného mesta, a to nielen pre divákov, ale aj ľudí, ktorí sa točili okolo jeho organizácie.

Mnohí z nich, sa podľa vyjadrenia jedného z hlavných organizátorov takejto módnej show zúčastnili po prvýkrát. Nápad urobiť ju, vznikol v hlave Petra Hrubinu, bývalého modela a Mareka Turčana, ktorý je momentálne čerstvým absolventom Strednej priemyselnej školy v Banskej Štiavnici, v odbore textilné výtvarníctvo. Keďže je zároveň aj začínajúcim návrhárom, rozhodol sa, že schody na vrchol svojej budúcej kariéry si začne budovať v rodnom meste. Pretože obaja študenti organizovali módnu prehliadku po prvýkrát, oslovili mesto a Kultúrnu a informačnú agentúru (KIA) o spoluprácu.
Mesto Turčianske Teplice sa teda stalo spoluorganizátorom akcie. Prednostka mestského úradu Eva Mališová nám vysvetlila, prečo padlo toto rozhodnutie: „Projekt módnej show vznikol na základe návrhu dvoch chlapcov, ktorí s ním za nami prišli. Nám sa ten nápad zdal dobrý, dokonca taký, ktorý by mohol v Turčianskych Tepliciach založiť tradíciu. Dohodli sme sa, že mesto a KIA do projektu pôjdu s tým, že budú garantom celej módnej prehliadky. Chlapci skúsenosti s organizovaním takýchto akcií v podstate nemali, a tak sme im poskytli odborníkov na spoločné konzultácie z KIA, ktorí im pomáhali pri príprave.„ Nová riaditeľka tejto agentúry Martina Jesenská doplnila: „Mňa tento nápad oslovil. Na pozícii riaditeľky som mesiac a keď za mnou Peter Hrubina a Marek Turčan prišli a povedali mi, že by chceli ukázať, čo v nich je, súhlasila som. Pokiaľ majú Tepličania módneho návrhára, prečo by sa nemal doma aj prezentovať? A takúto mediálnu podporu tu nemala snáď žiadna akcia.„
Módna prehliadka sa konala v sále kultúrneho domu v Turčianskych Tepliciach. Zišli sa tu ľudia, ktorí sa tešili, že zažijú niečo nezvyčajné. Zvlášť to platilo o priateľoch, rodičoch modeliek a organizátorov i ľudí zo sveta módy, ktorí taktiež sedeli v hľadisku. Bola medzi nimi aj mladá Francúzka z krajiny, ktorá je mekkou módy, študentka návrhárstva Grange Estelle. Na Slovensko prišla absolvovať povinnú študijnú stáž. Ako nám povedala, akcia sa jej páčila, ľudia boli milí, ale oproti módnym prehliadkam, ktorých absolvovala vo Francúzsku už veľa, bola na nižšej úrovni. To je však pochopiteľné, keďže tam má, ako zdôraznila, na prípravu takejto show široký tím odborníkov, profesionálnych modeliek a samozrejme aj financií.
A práve tie si turčianskoteplickí organizátori museli doslova „krvopotne„ zháňať. Nakoniec získali dosť partnerov na to, aby prehliadku pripravili a doviedli ju do finále. Možno len konštatovať, že diváci nemuseli odchádzať sklamaní. Videli zaujímavý dvojhodinový program s prehliadkou štyroch módnych značiek Betty, Slovenka, Mona a Admiral a jednu autorskú kolekciu Mareka Turčana. Modely predvádzali víťazky súťaží miss stredných škôl a jedna „miska„ s titulom slovenskej stredoškoláčky roka. Možno si čitatelia spomenú na mená ako – Viera Rosoňová, Lujza Longauerová, Romana Škramlová, Erika Černajová, Monika Fridrichová a Alexandra Perutková. Ako prvú si mohli vychutnať dámsku konfekciu na bežné nosenie a spodnú bielizeň. Modelky napriek veku a malým skúsenostiam zaujali najmä spontánnym prejavom. Hravosť však mohli ukázať hlavne pri predvádzaní extravagantnejších modelov. Tu sa doslova vybláznili. Viere Rosoňovej sa to zapáčilo: „Je to síce môj prvý pracovný kontakt s módnou prehliadkou, ale veľmi dobrý. Aj táto skúsenosť ma posúva v ambícii naďalej sa modelingu venovať.„
Potlesk publika vyvrcholil pri predvádzaní mužskej konfekcie a predovšetkým, keď sa modeli objavili v spodnej bielizni. Sympatie publika si razom získal Turčianskotepličan Richard Lichtner, ktorý sa ešte len začína modelingu venovať. Predtým diváci s ováciami prijali originálne odevy z „dielne„ Mareka Turčana. Viditeľne si získali sympatie hľadiska. Jeho kreácie dokázali, že o ňom ešte budeme v súvislosti s módou počuť.
Program módnej prehliadky ozvláštnil tanečný pár spoločenskými tancami. A na „teplických„ akciách sa už zrejme stáva zvykom, že ich oživuje aj domáca tanečná skupina ARENA KINGS. Jej vystúpenia rozhodne nie sú vatou na vyplnenie prestávky či „iba„ kultúrnou vložkou. Sú skôr vrcholom akejkoľvek kultúrnej prezentácie v tomto kúpeľnom meste.
Módna prehliadka sa v Turčianskych Tepliciach uskutočnila po prvýkrát, no podľa Mareka Turčana nie naposledy. Nakoniec, prečo nie? Veď snaha mladých niečo urobiť, dokázať sa predať a pritom aj zabaviť publikum by sa mala ceniť dvojnásobne. Veď práve aj od nich závisí, akým smerom sa ponuka kultúry v kúpeľnom meste bude uberať.

Skryť Vypnúť reklamu


ART-mark, umelecká bodka za štúdiom
Ako vám napadla myšlienka usporiadať módnu prehliadku v Turčianskych Tepliciach?
Peter: Marek a ja sme sa venovali modelingu. V januári som začal Mareka doučovať angličtinu na maturitu a nejako nám napadlo zorganizovať „módnu show„ v Turčianskych Tepliciach, keďže takéto podujatia tu dosť absentujú. Každý týždeň sme dali dokopy pár slov, viet a nakoniec z toho vznikol projekt pod názvom ART-mark.
Marek: Chceli sme, aby sa aj v tomto meste móda prebudila. Študoval som tu štyri roky a želal som si, aby sa kúsok módneho sveta dostal aj do môjho rodného mesta. Povedal som si, prečo sa nezviditeľniť? Chceli sme to skúsiť a uvidíme, aká bude odozva.
Prečo ART-mark?
Marek: V škole sme mali za úlohu vymyslieť logo a ja som si kreslil bodky. Po anglicky mark znamená bodka a art umenie.
Bodka za tvojím štúdiom?
Marek: Áno, asi tak. Volám sa Marek, teda mark je aj skratka môjho mena. A moje modely by v budúcnosti mali tiež nosiť túto značku.
Myslíte si, že kúpeľné mesto akcie podobného typu potrebuje?
Peter: Neviem presne, kam smeruje táto otázka, ale ťažko sa mi na ňu odpovedá, pretože Turčianskym Tepliciam je v podstate jedno, či sú kúpeľným mestom. Mám pocit, že je zaspaté, spomalené a chcem aspoň trošku pomôcť, aj keď malými krôčikmi, aby sa určitým smerom uberalo dopredu.
Teda plánujete takéto akcie v budúcnosti uskutočňovať?
Peter: Určite chceme z ART-mark urobiť tradíciu do budúcnosti. Turčianske Teplice majú obrovský turistický potenciál a už len pre to by sa tu malo niečo organizovať.
Myslíte si, že sa tento potenciál doteraz nevyužil?
Peter: Áno aj využil, je tu tradícia súťaže miss stredných škôl. Popri tom by sme chceli urobiť tradíciu módnych prehliadok.
Kto z vás dvoch bol dominantnejší pri príprave tejto prehliadky?
Peter: Dominantný nebol nikto, keďže Marek sa skôr staral o kultúrny program, pozývanie modeliek, o návrhy šiat. Ja som sa staral o organizáciu po technickej stránke a marketing.
Čo všetko zahŕňa príprava takejto akcie?
Peter: Podľa toho, či sa chceme rozprávať o ekonomickej, časovej alebo technickej stránke.
Najprv o ekonomickej. Museli ste zrejme zohnať veľa partnerov...
Marek: Áno, prehliadka je finančne dosť náročná.
Peter: Rozpočet na takúto akciu sa pohybuje vo výške 80 000 korún. Partneri museli samozrejme prispieť. Za veľké negatívum považujem to, že sme ich museli mesiac a pol získavať a doslova od nich žobrať peniaze.
Marek: Chodili sme od domu k domu...
Peter: Toto je na malých mestách najhoršie. Je problém získať peniaze tam, kde je nižšia ekonomická a sociálna úroveň. My sme to, chvalabohu, dotiahli do úspešného konca. Uvidíme, ako sa vydarí samotná prehliadka. Ako mediál-nych partnerov sme oslovili slovenské rádiá, periodiká, mali sme oznam na internete.
Ako prebiehala príprava po organizačnej stránke?
Peter: V prvom rade musí človek vedieť, čo chce robiť. Vedeli sme, že chceme urobiť módnu prehliadku. Odpoveď na otázku, ako to urobiť, nám dalo mesto, ktoré má záujem takéto akcie podporovať. Oslovili sme mestský úrad a KIA, ktoré nám vyšli v ústrety.
Ako dlho ste na realizácii tohto módneho večera pracovali?
Peter: Už od januára roku 2005, a to popri štúdiu, maturite. Posledných štrnásť dní sme sa príprave venovali desať až štrnásť hodín denne.
Vy ste vlastne popri tomto všetkom aj zmaturovali?
Marek: Stihol som zmaturovať a spraviť prijímacie skúšky do Liberca na textilné a odevné návrhárstvo.
Modelky ste oslovili osobne?
Peter: Áno, s Marekom sme boli na súťaži Miss stredných škôl 2005 a tam sme si vybrali tri dievčatá. Jedna odmietla účasť, keďže sme predvádzali aj veľmi extravagantnú spodnú bielizeň, necítila by sa pohodlne pri jej predvádzaní.
Marek: Ostatné dievčatá sú z mesta, kde som študoval a mám s nimi dobré priateľské vzťahy. Oslovil som ich ako kamarátky, či si nechcú zarobiť a mne pomôcť.
Vráťme sa ku predvádzaným modelom a vami navrhovanými...
Marek: Modelky predviedli veci, ktoré som robil od prvého ročníka po štvrtý a zúčastňoval som sa s nimi aj súťaží.
Kto vám ich šil?
Marek: Ja som si ich navrhol aj ušil.
Materiál...?
Marek: Sú to pleteniny, ktoré sa robia na pletacom stroji.
Ako ich modelkám prispôsobujete?
Marek: Strihy väčšinou robím z hlavy, približné miery viem. Spodnú bielizeň nerobím.
V zákulisí sa hovorilo – vraj, je to štart vašej kariéry?
Marek: Štart? Nie, môže to byť tréning.
Prečo nie štart? Známi ľudia videli vaše návrhy, môžu vás osloviť...
Marek: Táto akcia mi dala veľa skúseností a zistil som, že sa dá robiť popri jednej práci aj niečo iné. Učil som sa na maturity a popri tom som ju pripravoval. Neodporúčam všetkým ľuďom robiť viac vecí naraz, ale mne sa to podarilo.
Peter, splnilo sa vám to, čo ste si od prehliadky sľubovali?
Peter: Môžeme otázku prevrátiť na: Prečo túto akciu robím?
Pokojne. Tak, prečo takúto akciu robíte?
Peter: Prvý dôvod je ten, že chcem pomôcť Marekovi. Je to môj kamarát, ktorý ma podržal aj v osobnom živote. Druhý dôvod, ako som už spomenul, je nasmerovať toto mesto, aby sa uberalo dopredu. Takisto chcem dať príležitosť začínajúcim ľuďom v modelingu, aby získali skúsenosti. Sám som bol modelom, Marek ešte aj je modelom, teda vieme, aké je ťažké sa presadiť. Osobne rád organizujem takéto akcie.
Teda toto nie je prvá, čo organizujete?
Peter: Tohto druhu áno...
Marek: Ale nie posledná...
Pripravila: Veronika Klusková

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom
 2. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 3. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 4. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 5. Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne
 6. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 7. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 8. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 9. Venujte na Vianoce darček plný informácií
 10. Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu
 1. Detský čaj COOP Jednoty získal unikátne medzinárodné ocenenie
 2. FMMR svojím výskumom reaguje na aktuálne živé témy
 3. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 4. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 5. Novinka medzi prefabrikátmi
 6. Virtuálne prechádzky ako pomoc turistom pri orientácií
 7. 3D virtuálne prechádzky pozdĺž maďarsko-slovenských hraníc
 8. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 9. The future of M&A in Europe
 10. Prvé zamestnanie: 3 veci, na ktoré by ste nemali zabudnúť
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 34 592
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 466
 3. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 15 307
 4. Aká je chémia vôní 11 044
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 404
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 833
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 773
 8. Bývanie v meste predlžuje život 8 243
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 792
 10. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 5 934
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Zmeny sa dejú najmä v útoku

Vedenie martinského hokejového klubu však plánuje doplniť káder aj o defenzívnych hráčov.

Rastislav Špirko posilnil martinský prvoligový tím.
#MYtozvladneme

ONLINE DISKUSIA: Prohibícia hazardu? Správne riešenie alebo krok vedľa?

Diskusiu vysielame live vo štvrtok 3. decembra o 18.00 hod. Novela zákona o hazardných hrách dala do rúk miest a obcí možnosť zakázať na svojom území hazardné hry aj bez petície občanov. Odborníci varujú pred týmto krokom a poukazujú na vznik viacerých nebezpečenstviev.

Martin si zaslúži súčasnú kultúru

Súčasná kultúra je ako korenie, bez nej sa to dá, no nie je to ono.

Zakladatelia Party – Kultúrnej platformy. Zľava Juraj Marček, Jakub Gallo, Peter Trmos a Radoslav Kolek.

Stane sa Martin metropolou punčov?

Od 1. decembra je v Martine otvorený Vianočný dvor & Záhrada punčov.

Fantastické a originálne punče budú v Martine hriať nejedného návštevníka.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Kamión narazil do reštaurácie a pohostinstva (+VIDEO)

Vodič pravdepodobne za volantom zaspal, havaroval v centre Tvrdošína.

V Zámkoch otvorili nové nákupné centrum

Pre návštevníkov je k dispozícii osem obchodných prevádzok.

V trnavskej nemocnici je pozitívne testovaných takmer sto zamestnancov

Počet hospitalizovaných pacientov s COVID-19 je vo Fakultnej nemocnici v Trnave približne rovnaký v porovnaní s predchádzajúcim obdobím.

Už ste čítali?