Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

Výsledky 45. ročníka Turčianskych hier mládeže – II.

VOLEJBAL
V loptovej hre, ktorá ako jediná je súčasťou programu THM už od jeho I. ročníka v roku 1960, podobne ako v basketbale, súťažil rekordný počet družstiev – 22, z toho dve zahraničné. „Maratón„ pod vysokou sieťou absolvovalo 214 volejbalových nádejí a odohraných bolo 34 zápasov. Niektoré z nich rozhodoval aj nestor a legenda turčianskeho volejbalu Alexander Hrubý.
Dievčatá
Podobne ako v predchádzajúcich ročníkoch, aj v tomto poslednom, kvalitou predvedenej hry dievčatá opäť prevýšili chlapcov a treba povedať, že výrazne. K volejbalovej premiére na THM v podaní družstva vrútockej ZŠ Čachovský rad nakoniec nedošlo. Ktovie prečo? Rekordných 15 družstiev v štyroch základných skupinách bojovalo o účasť v záverečnej finálovej štvorici. Z vlaňajších účastníkoch chýbali dievčatá z martinských ZŠ na Dolinského ul., Ul. J. Krónera a najúspešnejšie družstvo posledného desaťročia, dievčatá z už neexistujúcej ZŠ na Tomášikovej ul.. Po kratšej odmlke našli cestu späť pod volejbalovú sieť družstvá zo ZŠ na Priehradnej a Jahodníckej ulici. Svoju premiéru na THM mali nielen poľské a nemecké dievčatá, ale aj družstvo žiačok ZŠ na Ul. A. Stodolu zo Záturčia. Tam, kde chýba telocvičňa, ba aj ihrisko, nechýba zanietenie a chuť do hry. Odmenou im bola cenná remíza v súboji s družstvom Gothy.
Dievčenský žiacky volejbal tej najvyššej kvality predvádzali na palubovkách martinských telocviční urastené Poľky klubu MKS Calisia z partnerského mesta Kalisz. Zverenkyne trénera Jakuba Stankiewicza prevyšovali svoje súperky nielen výškou, ale najmä svojím výkonom. V piatich stretnutiach nestratili ani jediný set a stali sa prvými zahraničnými víťazkami volejbalového turnaja THM. Aj najlepšia hráčka celého turnaja Ewelina Pelc bola členkou víťazného poľského tímu.
Z vlaňajších troch najúspešnejších družstiev (ZŠ Sučany, ZŠ na Gorkého ul. a ZŠ na Hurbanovej ul.) ani jedno v tomto ročníku nesiahlo po medaile. Striebro získali zverenkyne Lenky Sedláčkovej – študentky Gymnázia na Ul. J. Lettricha a z bronzu sa tešili dievčatá zo ZŠ na Mudroňovej ulici.
VÝSLEDKY – skupina A: Jahodnícka – Gorkého 2:1, Turčianske Teplice -Jahodnícka 2:0, Gorkého – Turčianske Teplice 0:2 – skupina B: Východná – Hurbanova 1:1, Vrútky M. R. Štefánika – Kalisz 0:2, Východná – Kalisz 0:2, M. R. Štefánika – Hurbanova 0:2, Východná – M. R. Štefánika 1:1, Kalisz – Hurbanova 2:0
– skupina C: A. Dubčeka – Sučany 0:2, Gymn. J.Lettricha – Priehradná 2:0, A. Dubčeka – Priehradná 0:2, Gymn. J. Lettricha – Sučany 1:1, A. Dubčeka – Gymn. J. Lettricha 0:2, Sučany – Priehradná 1:1 – skupina D: A. Bernoláka – Gotha 2:0, A. Stodolu – Mudroňova 0:2, A. Bernoláka – A. Stodolu 2:0, Mudroňova – Gotha 2:0, Gotha – A. Stodolu 1:1, A. Bernoláka – Mudroňova 1:1.
Semifinále: Gymn. J. Lettricha - Turčianske Teplice 2:1, Kalisz – Mudroňova 2:0, o 3. miesto: Turčianske Teplice – Mudroňova 0:2, o 1. miesto: Kalisz - Gymn. J. Lettricha 2:0.
Konečné poradie:1. Kalisz, 2. Gymnázium Martin na Ul. J. Lettricha, 3. ZŠ Martin na Mudroňovej ul., 4. ZŠ Turčianske Teplice.
Chlapci
Volejbalová súťaž chlapcov zaostáva za dievčenskou nielen v kvalite, ale aj počte účastníkov. Iba 6 družstiev, bez zahraničnej účasti, nastúpilo k deviatim stretnutiam turnaja. Citeľná bola neúčasť najmä vlani „zlatých„ gymnazistov z Ulice J. Lettricha a „strieborných„ Tepličanov. A tak vlani bronzovým chlapcom – zverencom učiteľa a trénera Ladislava Fuzeka sa podaril historický úspech. Zvíťaziť v jubilejnom ročníku THM. Titul im právom patrí. Dokázali zvíťaziť vo všetkých troch stretnutiach a svojim súperom nedarovali dokonca ani jeden set. Vlani štvrtí, chlapci ZŠ na Mudroňovej ul. získali druhé miesto. Pravdepodobne historicky prvú volejbalovú medailu z THM si domov odniesli mladí dlháni z Turian.
VÝSLEDKY - skupina A: Dolinského – Vrútky M. R. Štefánika 2:0, M. R. Štefánika - A. Dubčeka 0:2, A. Dubčeka - ZŠ Dolinského 0:2 - skupina B: Mudroňova – Turany 2:0, Turany - A. Bernoláka 2:0, A. Bernoláka – Mudroňova 2:1. Finálové zápasy – o 1. miesto: Dolinského - Mudroňova 2:0, o 3. miesto: A. Dubčeka – Turany 1:2, o 5. miesto: A. Bernoláka - M. R. Štefánika 2:1. Konečné poradie: 1. ZŠ Martin-Priekopa na Dolinského ul., 2. ZŠ Martin na Mudroňovej ul., 3. ZŠ Turany, 4. ZŠ A. Dubčeka Martin, 5. ZŠ Martin na Ul. A. Bernoláka, 6. ZŠ Vrútky na Ul. M. R. Štefánika.
HÁDZANÁ
Sú to už desiatky rokov, čo z martinského hádzanárskeho štadióna odchádzali aj tie najrenomovanejšie české ligové mužstvá neraz s poriadnou nakladačkou. Po dlhom čase sa v Martine naši západní susedia prezentovali svojimi hádzanárskymi nádejami z partnerského mesta Jičín. Boli oživením žiackeho turnaja jubilejného 45. ročníka THM. Človek by nepotreboval ani všetky prsty na jednej ruke, aby vypočítal základné školy v celom Turci, ktoré majú vhodné podmienky pre hru, ktorá bola pýchou Martina, ale aj Vrútok. A tak sa niet čo čudovať, že chýba bohatá liaheň talentov, z ktorých pred rokmi vzišli žiacki majstri Slovenska a Československa. Predsa sa len po dlhých rokoch stagnácie niečo pohlo vpred. Účastníkov hádzanárskeho turnaja určite príjemne prekvapila novotou voňajúca hracia plocha, na ktorej čerstvo natreté čiary stihli sotva uschnúť. Škoda, že príjemnú atmosféru turnaja narušil a pokazil neskorý začiatok, oplzlé pokrikovania na adresu súperov a nevítaná „návšteva„ v šatni hráčov!
Dievčatá
Dievčenská žiacka hádzaná je už celé roky v Turci v hlbokej kríze a zverenkyne trénerky Mirky Balážovej z Jahodníckej hádzanárskej liahne iba ťažko v širokom okolí môžu hľadať vhodného súpera. Na Vrútky ako baštu ženskej hádzanej zostali už iba ak spomienky! A nebyť družstva žiačok z českého Jičína, v jubilejnom 45. ročníku THM turnaj dievčat by sa nebol ani uskutočnil! Po koštianskych dievčatách upustili od účasti v súťaži, žiaľ, aj dievčatá z Priekopy na Dolinského ul. a Vrútok z Ul. M. R. Štefánika. Dievčatá z Jahodník môže mrzieť nešťastná prehra
6:8 so súperkami z Českej republiky. Napriek najlepšiemu skóre ušli sa im iba strieborné medaily. Z víťazstva, podobne ako v súťaži chlapcov, sa stali dievčatá z Jičína. Na dlhoročné „zlaté“ Vrútočanky z Čachovského radu sa ušiel iba bronz.
VÝSLEDKY: Jičín - Jahodnícka ul. 8:6, Vrútky Čachovský rad - Jahodnícka 0:12,Jičín - Čachovský rad 5:1. Konečné poradie: 1. Jičín, 2. ZŠ Martin na Jahodníckej ul., 3. ZŠ Vrútky Čachovský rad. Najlepšou strelkyňou turnaja sa stala Beáta Capková (Jahodnícka), ktorá strelila 7 gólov.
Chlapci
Z vlaňajšej pätice štartujúcich mužstiev chýbali žiaci ZŠ Košťany. Že by odchodom ich trénera Petra Turica na nové pôsobisko skončila aj ich dlhoročná účasť na turnajoch THM? Bola by to veľká škoda! Naopak, štartové pole rozšírili mužstvá ZŠ Vrútky na Čachovskom rade a ZŠ A. Bernoláka. Návrat po niekoľkoročnej pauze pre chlapcov ZŠ A. Dubčeka bol viac ako úspešný. Určite nečakali, že si zo svojej opakovanej premiéry na THM prinesú bronzové medaily. Po treťom víťazstve po sebe pokukovali zverenci Slavomíra Tomku z Východnej ulice. Radosť im však pokazili svojou účasťou a najmä predvedenou hrou chlapci z Jičína. Výber hádzanárov z partnerského mesta v Čechách porazil všetkých troch súperov v skupine a s impozantným skóre 35:3 postúpil do finále. V ňom si poradili aj s víťazom z posledných dvoch ročníkov.
VÝSLEDKY – skupina A: Východná – A. Dubčeka 13:5, Vrútky M. R. Štefánika – A. Bernoláka 8:1, Východná – M. R. Štefánika 6:2, A. Bernoláka – A. Dubčeka 1:4, Východná – A. Bernoláka 6:2, M. R. Štefánika – A. Dubčeka 1:6 – skupina B: Jičín – J. Kronera 14:2, Vrútky Čachovský rad – Jahodnícka 6:8, Jičín – Čachovský rad 15:1, J. Kronera – Jahodnícka 8:3, Jičín – Jahodnícka 6:0, Čachovský rad – J. Kronera 4:8. Finálové zápasy – o 1. miesto: Jičín – Východná 15:5, o. 3. miesto: J. Kronera – A. Dubčeka 6:7. Konečné poradie: 1. Jičín, 2. ZŠ Martin na Východnej ul., 3. ZŠ A. Dubčeka Martin, 4. ZŠ Martin na Ul. J. Kronera.
Najlepšími strelcami turnaja sa stali Taraba (Jahodnícka) a Kučera (Východná), ktorí strelili po 8 gólov.
MALÝ FUTBAL
Tropický letný deň, príjemné prostredie žabokreckého futbalového areálu, výborná herná úroveň, pravá športová atmosféra, neúnavne povzbudzujúce množstvo divákov a chutný kotlíkový guláš. Taká bola premiéra malého futbalu (4 + 1) na THM. A treba povedať, že najmä vďaka ochotným domácim organizátorom veľmi vydarená. Zúčastnili sa ho štyri najúspešnejšie mužstvá Turca (účasť si vybojovali v okresnom kole) a štyri zahraničné družstvá z Českej republiky, Poľska, Nemecka a Rumunska. Okrem chlapcov z Nadlaku boli to práve naši hostia a žiaci futbalových športových tried ZŠ z Hurbanovej ulice, ktorých lopta najviac počúvala. V očakávanom finále si zverenci trénera Jána Štrbu poradili so svojim súperom z Jičína a stali sa víťazom celého turnaja. V dramatickom dueli o bronz zvíťazili nakoniec hráči z Kalisza nad mužstvom Gothy 4:1.
VÝSLEDKY – skupina A: Hurbanova – Vrútky Čachovský rad 4:1, Gotha – Nadlak 0:0, Hurbanova – Gotha 4:0,
Čachovský rad – Nadlak 4:0, Hurbanova – Nadlak 14:0, Čachovský rad – Gotha 2:3 – skupina B: Dolinského – Východná 3:1, Kalisz – Jičín 0:1, Dolinského – Kalisz 0:3, Jičín – Východná 3:1, Dolinského – Jičín 2:2, Kalisz – Východná 2:0. Zápasy o umiestnenie – o 7. miesto: Východná – Nadlak 3:0, o 5. miesto: Dolinského – Čachovský rad 3:1, o 3. miesto: Kalisz – Gotha 4:1, o 1. miesto: Hurbanova – Jičín 3:0. Konečné poradie: 1. ZŠ Martin na Hurbanovej ul., 2. Jičín (ČR), 3. Kalisz (Poľsko), 4. Gotha (Nemecko), 5. ZŠ Martin-Priekopa na Dolinského ul., 6. ZŠ Vrútky Čachovský rad, 7. ZŠ Martin na Východnej ul., 8. Nadlak (Rumunsko).
PLÁVANIE
Po rokoch sa do programu Turčianskych hier mládeže vrátil šport, ktorý bol dlho ich súčasťou. V krytej plavárni Sunny v Martine bojovalo viac než 100 pretekárov s časom na 25 a 50 metrovej trati v dvoch plaveckých disciplínach a štafete. Najviac medailí (2 zlaté a 1 striebornú) si z bazénu vylovila Zuzana Kolenová zo ZŠ na Gorkého ul. a Rasťo Varga (2 zlaté a 1 bronzová) zo ZŠ na Ul. M. R. Štefánika. Absolútne najrýchlejším plavcom 45. ročníka THM na 25 metrovej trati sa stal Rastislav Varga (14,46) a na 50 metrovej trati študenti Gymnázia J. Lettricha Martin Smatana (27,20).
MEDAILISTI
Mladší žiaci - 25 m prsia: 1. Rastislav Varga 18,98, 2. Matej Holko (obaja ZŠ Vrútky na Ul. M. R. Štefánika) 20,98, 3. Marián Cesnek (ZŠ Martin na Ul. A. Stodolu) 21,13, 25 m voľný sp.: 1. Rastislav Varga 14,46, 2. Matej Mankovecký 15,45, 3. Rado Benář (obaja ZŠ Martin na Východnej ul.) 15,54, štafeta 4x50 m voľný sp.: 1. ZŠ Martin na Jahodníckej ul.1:05,93, 2. ZŠ Martin na Východnej ul.1:09,57, 3. ZŠ Vrútky na Ul. M. R. Štefánika1:09,58.
Mladšie žiačky - 25 m prsia: 1. Zuzana Kolenová (ZŠ Martin na Gorkého ul.) 19,09, 2. Klára Kosáková (Jičín)19,22, 3. Petra Michaláková (ZŠ Vrútky Čachovský rad)19,80, 25 m voľný sp.: 1. Zuzana Kolenová 14,00, 2. Katarína Hájková (ZŠ A. Dubčeka Martin)14,67, 3. Klára Kosáková 15,34, štafeta 4x25 m voľný sp.: 1. ZŠ Vrútky Čachovský rad 1:09,01, 2. ZŠ Martin na Gorkého ul.1:11,54, 3. ZŠ A. Dubčeka Martrin 1:14,57.
Starší žiaci - 50 m prsia:1. Lukáš Ozaniak (ZŠ Martin na Gorkého ul.) 35,30, 2. Martin Smatana (Gymn. Martin na Ul. J. Lettricha) 35,57, 3. Michal Had (ZŠ Vrútky Čachovský rad) 37,12, 50 m voľný sp.: 1. Martin Smatana 27,20, 2. Lukáš Ozaniak 27,50, 3. Miroslav Daubner (ZŠ Martin na Gorkého ul.) 28,80, štafeta 4x50 m voľný sp.: 1. ZŠ Martin na Gorkého ul. 2:02,70, 2. ZŠ Vrútky Čachovský rad 2:11,86, 3. ZŠ Martin na Ul. A. Stodolu 2 :16,86.
Staršie žiačky - 50 m prsia: 1. Sára Belová (ZŠ Benice) 39,80, 2. Dominika Bucová 41,60, 3. 3. Nikola Očenášová (obe ZŠ Martin na Ul. A. Bernoláka) 45,40, 50 m voľný sp.: 1. Sára Belová 30,84, 2. Dominika Bucová 31,58, 3. Jana Kolárová (ZŠ Martin na Hurbanovej ul.) 33,42, štafeta 4x50 m voľný sp.: 1. ZŠ Vrútky Čachovský rad 2:44,36, 2. ZŠ Vrútky M. R. Štefánika 2:59,20, 3. Gymnázium Martin na Ul. J. Lettricha 3:27,55.

Skryť Vypnúť reklamu


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 4. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 5. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 6. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 7. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 8. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 9. Zelená Bratislava
 10. Znečistenie riek už možno nebude možné zastaviť
 1. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 3. Prebudili ste sa už v sude, sene alebo teepee? Je to zážitok!
 4. Počas pandémie je dôležité aj správne kúrenie
 5. Bezbariérové vozidlo
 6. Na NFŠ môže byť rýchlo 72 špeciálnych lôžok pre COVID 19
 7. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 8. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 9. Zelená Bratislava
 10. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 29 253
 2. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 16 027
 3. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 15 231
 4. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 13 730
 5. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 12 867
 6. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 376
 7. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 420
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 277
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 195
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 8 953
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Turčania takmer týždeň zápasili s povodňami

V Turčianskych Tepliciach sa liala voda z polí od Dolnej Štubne, na Dubovom museli pre zaliatu cestu meniť dopravné značenie, v Blažovciach živel ohrozoval príbytky, v Rakove ratovali gazdovstvá a v Košťanoch sa rieka Turiec vyliala na rozsiahle územia.

Aj v Blažovciach sa už chystali vrecia s pieskom.

Hokejisti by mohli dostať peniaze do dvoch týždňov

Spojenie dvoch najvyšších hokejových súťaží zväz nepodporil. Nedovoľujú to normy.

Na ľade naraz trénuje len päť hráčov a brankár.
V nemocnici pribudlo ďalšie odberové miesto, testy už robia dva tímy.

Prezidentka Zuzana Čaputová v Martine, vyjadrila sa aj k celoplošnému testovaniu

So zdravotným personálom nemocnice sa rozprávala o tom, ako zvládajú nápor nových pacientov nakazených ochorením Covid –19, ale aj o tom, či sú personálne i lôžkové kapacity nemocnice dostačujúce.

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes v Martine poďakovala všetkým lekárom aj zdravotníckemu personálu.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Koronavírus si vyžiadal prvú obeť z radov zdravotníkov

Obvodný lekár v Lokci podľahol ochoreniu COVID-19, mal len 48 rokov.

Vojaci kontrolujú miesta určené na testovanie Oravcov

Samosprávy musia do piatka rána pripraviť priestory, kde sa uskutočnia odbery. Oravcov budú testovať trikrát.

V nemocnici v Čadci zomrel pacient na COVID-19

Čadca je červeným okresom, Kysucké Nové Mesto ostáva oranžovým.

Už ste čítali?