eru, preto prinášame rady na slovo vzatého odborníka, ktoré sa hodia ako v republikových, tak aj oblastných súťažiach.
Futbalová sezóna finišuje, vy ako expert na trávniky určite sledujete stav hracích plôch. Aké sú dnes naše ihriská?
Všeobecne platí, že aký trávnik zazimujeme, na takom budeme skoro na jar hrať. Vzhľadom na klimatický extrém tohto roka, keď sa zima natiahla o 4 až 6 týždňov, nebol stav hracích plôch pri jarnom štarte vyhovujúci. Odloženie zápasov problém výrazného poškodenia trávnikov nevyriešilo, len posunulo. Na zamrznutom podklade dochádzalo pri oteplení k tzv. skalpovaniu porastu. Na mnohých trávnikoch bola poškodená rovina hracej plochy, znížená pokryvnosť pôdy porastom trávnika v hracej osi ihriska, vytvorili sa podmienky pre rozširovanie burín a chorôb v trávniku.
Finančná situácia ale klubom nedovolí realizovať rekonštrukciu trávnika v letnej prestávke tak, ako to vidíme v zahraničí...
Futbalové ihrisko funguje ako živý systém, na ktorý vplýva mnoho faktorov. Základnou úlohou klubového trávnikára je využitie všetkých ekonomicko-technických možností na vytvorenie kompaktného trávnika. Neopomenuteľnú zložku trvalej kvality tvorí pravidelná údržba - kosenie, výživa trávnika, zavlažovanie, oprava poškodených miest. Trávniky poškodené celoplošne je nutné v lete regenerovať, príp. rekonštruovať podľa typu a rozsahu poškodenia.
Ktoré regeneračné zásahy sú na poškodenom trávniku v letnej prestávke nevyhnutné ?
Intenzívnym využívaním ihriska, hraním aj prejazdmi kosačkou dochádza k nežiadúcemu zhutneniu vegetačnej vrstvy trávnika. Znižuje sa intenzita prekorenenia, obmedzuje sa vzdušný a vodný režim trávnika, aj odvod povrchovej vody. Takto poškodený trávnik prevzdušnením získa, príp. obnoví základné funkcie. Pri správnom prevzdušnení sa realizuje do trávnika veľké množstvo vpichov, asi 600 až 800 na m2 tzv. dutými nožmi. Vegetačná vrstva musí byť pri každom vpichu vyrezaná a následne použitá na dorovnanie nerovnosti. Ideálnu a kvalitnú regeneráciu trávnika tvorí kombinácia s prísevom regeneračnej trávnej miešanky.
V posledných rokoch ide do popredia pieskovanie trávnikov. Aký je váš názor na pieskovanie počas letnej prestávky?
V každom prípade doporučujem pravidelne pieskovať ihriskové trávniky, a to hneď z niekoľkých dôvodov. Väčšina ihrísk bola postavená dnes už nepoužívanou technológiou. Vegetačné vrstvy obsahujú vysoký podiel koloidných častíc, čo spôsobuje zníženú hydrovodivosť a tým aj poškodenie trávnikov v období zrážkovo intenzívnej činnosti. Prekorenenie trávnej mačiny v piesčitom pôdnom profile je podstatne intenzívnejšie ako v ťažkých ílovitých pôdach . Doporučujem pieskovať kremičitým pieskom fr. 0-2mm dva razy - počas letnej prestávky a pri jesennom zazimovaní trávnika. Jednorazová dávka na plochu 7500 m2 je cca. 20 až 25m3.
Kvalitu hráča ovplyvňujú výživa a pitný režim, je to tak aj s trávnikom?
Správna výživa výrazne vplýva na zapojenosť porastu, farebnú a rastovú vyrovnanosť a hlavne pevnosť koreňového systému. Najvhodnejšie sú špeciálne trávnikárske hnojivá s pôsobnosťou 10 až 12 týždňov (Turf-fertilizer, Polysport, Europlus, atď). Aplikovaná dávka živín cca 25g/m2 je postupne absorbovaná trávnikom len v takom množstve, aké porast spracuje a premení na zelenú hmotu, príp. koreňový systém. Zavlažovaním vytvoríme nevyhnutný doplnok k správnej starostlivosti o trávnik. Množstvo vody na ihriskový typ trávnika ovplyvňuje viac faktorov: teplota prostredia, botanické zloženie trávnika, zloženie vegetačnej vrstvy, zaburinenosť a výška porastu. Všeobecne platí pravidlo, že zavlažovať by sa malo jednorazovo výdatne, nie v častých malých dávkach. Trávnikárske optimum sa pohybuje v rozhraní cca 50 – 70 m3 na plochu ihriska, t. j. 7500m2 každé 2 – 3 dni. Dôležitá je aj rovnomerná distribúcia vody na celú plochu trávnika buď automatickým závlahovým systémom, príp. samopojazdovým závlahovým vozíkom.