MARTIN. Pandémia – nepandémia, rast vlasov sa nezastavil. Svoje by o tom vedeli hovoriť najmä muži, ktorí, ak si udržiavajú krátky strih, kaderníctva navštevujú o niečo frekventovanejšie.
Strihajú sa sami doma
„Je to teraz náročné, ale nejako mi neprekáža, že som aktuálne viac vlasatý. Keď to bude veľmi zlé, možno sa s niekým dohodnem, “ povedal Michal z Martina.
„Kúpil som si cez internet strojček na strihanie vlasov pre seba aj svojho syna. Ten už mal vlasy naozaj aj v očiach, tak som ho ostrihal sám,“ prezradil zas Lukáš z Martina.
Ani ženy situáciu nemajú jednoduchú, no dlhé vlasy sú pre mnohé z nich skôr výhodou.

„Ja som úprimne aj rada, že teraz aspoň nejako neexperimentujem so strihom a vlasy si nechávam dorásť. S farbou na vlasy je to však problém, v drogériách nie sú také kvalitné a netrúfam si ich zafarbiť len tak hocijako sama doma, kaderníctva veľmi chýbajú,“ priznala Jana z Martina.
Aj niektoré mamičky deti strihajú doma svojpomocne.
„Ja som si pozrela nejaké videá na internete a snažila som sa aspoň nejako ostrihať svoje deti doma, pretože vlasy im už išli do očí. Celkom sa mi to aj podarilo,“ smeje sa Andrea, mamička dvoch školákov.
Nestriháme, sme zatvorení
Kaderníčka Lenka Brna z Martina má svoj Fest salón zatvorený. Chodiť domov k zákazníkom je podľa nej rizikové.
„Podľa môjho názoru to nie je príliš zodpovedné. Neviem si predstaviť, že by som chodila z rodiny do rodiny, keď ani netuším, kto sa bude v byte nachádzať, prípadne či nebude prítomných viac ľudí. Oveľa logickejšie a bezpečnejšie mi pripadá to, ak by sa kadernícke služby mohli poskytovať zákazníkom s negatívnym výsledkom testu v priestoroch salónu, ktoré môžem po každom zákazníkovi vydezinfikovať.“
Zákazníci pritom Lenku kontaktujú často. Niektorí majú pre odmietnutie pochopenie, iní si hľadajú náhradu.

„Niektoré kaderníčky chodia strihať po domoch. Táto doba je náročná pre všetkých. Sme vypnutí, nepracujeme, ale nájmy platiť musíme. Uvedomujem si, že ak zákazníčku odmietnem, pravdepodobne ju prijme niekto iný. To znamená, že aj moju dlhoročnú zákazníčku si môže chytiť nejaká iná kaderníčka,“ hovorí Lenka.
Tá svojim stálym zákazníčkam vychádza v ústrety aspoň tak, že im namieša doma kvalitnú farbu na vlasy, ktorú používa v kaderníctve a prinesie im ju pred dom, kde im ju podá v rúšku.
„Aspoň takto chcem vyhovieť svojim zákazníčkam, ktorým sa dlhodobo starám o vlasy. Účtujem len náklady za farbu, inak nič,“ dodáva Lenka Brna z Martina.
Pánske kaderníctva sú na tom mnohé podobne.
„My nefungujeme vôbec. Sme zatvorení. Ja osobne nechodím strihať ani po domoch, príde mi to úplne nelogické a nedáva to žiadny zmysel. Aj keď ľudia nám samozrejme píšu a volajú. O strihanie majú záujem. Stále však čakáme, čo bude a prispôsobujeme sa situácii,“ povedal Jakub Jankovič, pánsky kaderník a barber.
