Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky
PREČO JE VAŠÁRYOVEJ ČESKÝ LEV TAK TROŠKU AJ TURČIANSKY?

Kráľovná spomedzi georgín

p>Strany nášho týždenníka odjakživa prináležali všetkým Turčanom. A konečne jedna z nich patrí aj Emílii Vašáryovej (63), najobsadzovanejšej i najobľúbenejšej slovenskej herečke, legende slovenskej kinematografie, najnovšie aj držiteľke Českého leva za na

Strany nášho týždenníka odjakživa prináležali všetkým Turčanom. A konečne jedna z nich patrí aj Emílii Vašáryovej (63), najobsadzovanejšej i najobľúbenejšej slovenskej herečke, legende slovenskej kinematografie, najnovšie aj držiteľke Českého leva za najlepší herecký výkon v hlavnej úlohe vo filme Jána Hřebejka Horem – pádem a kráľovnej tohtoročnej plesovej sezóny. Možno sa v médiách často jej meno spája s Banskou Štiavnicou, kde prežila detstvo, no určite nezabudne spomenúť aj rodnú Hornú Štubňu, na ktorú sa, ako sama povedala, tešila vždy najviac.
S Emíliou Vašáryovou sme sa stretli na malú chvíľku v Bratislave pred ministerstvom kultúry, kde pred tridsiatimi rokmi prvýkrát videla svojho terajšieho manžela Milana Čorbu. Najväčšou príležitosťou pre spoločné stretnutia sa im stalo divadlo, kde jej ako scénický výtvarník v roku 1963 navrhoval prvý kostým do prvej profesionálnej úlohy po škole Popolušky. Prišla pešo. Vždy chodí pešo. Cestu z domu pod Slavínom do SND či VŠMU, kde učí, si vychutnáva ako príjemnú prechádzku, ktorá ju udržiava v kondícii. Usadili sme sa v divadelnej šatni, kde sa všade naokolo odrážala v zrkadlách. Jej tvár a vystupovanie potvrdzovali slová jedného z jej kolegov, ktorý povedal, že Vašáryová je pravá dáma. Stále upravená, elegantná, krásna, milo usmiata, i keď jej práca a pracovné cesty pripísali do tváre únavu.
O herectve rozhodla otcova facka
Emília Vašáryová by bola za iných okolností Štiavničankou, keby sa jej do osudu nepriplietla vojna. „Moji rodičia boli obaja učitelia a zrejme sa spoznali niekde v škole. Po svadbe odišli na Kysuce. Otec však narukoval, a keď som sa mala v máji 1942 narodiť, mama odišla rodiť k starej mame do Hornej Štubne, aby nebola sama. Neskôr sme sa presťahovali do Banskej Štiavnice, kde som vyrastala od dvoch rokov. Na Hornú Štubňu k starým rodičom som chodila každé prázdniny a všetky sviatky a vracala som sa tu veľmi rada. Do Hornej Štubne som sa, dokonca, tešila vždy najviac. To bol akoby môj domov, na ktorý mám množstvo veselých spomienok. Keďže tam mám rodinu, za deväťdesiatročným strýkom, jeho ženou, dvomi sesternicami a ich deťmi chodím pravidelne každý rok,„ prezradila herečka, ktorá vlastne herečkou pôvodne ani nemala byť. Jej život však ovplyvnil mamin karpatskonemecký pôvod a otec nekomunista, ktorého ešte aj vlastní študenti udali, že chodí do kostola. Kádrový posudok ju nepustil ani k maturite. Našťastie vedela krásne recitovať, čím zaimponovala divadelníkovi Andrejovi Bagarovi, s ktorým sa Milkin otec poznal. Keď už iná možnosť nebola, poslal pán Vašáry svoju prvorodenú dcéru, hoci bez maturity, na talentové skúšky do Bratislavy. Jej snom však bolo študovať dejiny umenia a jazyky, nie herectvo. Protestovala, za čo jej otec vylepil facku. No neskôr ustúpil a dohodli sa, že po roku prestúpi inde… Ľutovala? „Nebola som vždy presvedčená, že by som toto povolanie mala robiť, lebo komplikuje život. Herectvo sa ťažko kombinuje s materskými povinnosťami, ale myslím si, že som vďaka nemu prežila celkom zaujímavý život a ešte aj prežijem. Dúfam však, že budem mať čas opakovať a študovať umenie a jazyky a ak sa dožijem, možno si urobím nejakú tretiu univerzitu,„ odpovedala s úsmevom matka troch detí, ktoré sa uberajú hudobným smerom.
V rodine však nie je jedinou herečkou. Pred kamerou tvorila neraz duo so svojou o šesť rokov mladšou „štiavnickou„ sestrou Magdou, ktorá sa herečkou stala tiež neplánovane. Jej cesta však nebola taká dramatická. Emília Vašáryová v roku 1962 ešte ako študentka dostala svoju druhú úlohu vo filme Polnočná omša, ktorej dej sa natáčal v Banskej Štiavnici. To bola vhodná príležitosť predstaviť režiséra Jiřího Krejčíka rodičom a pätnásťročnej sestre… A výsledok? O dva roky hrala Magda v detskom filme Senzi mama. Od herectva sa však v deväťdesiatych rokoch vrátila k svojej profesii. „Za herectvom jej ľúto nie je, je šťastná v tom, čo robí. Vždy to chcela robiť,„ skomentovala sestrino rozhodnutie Emília.
Ružová kráľovnej svedčí
Herecký chlebíček sa napokon zdal byť aj dobrou voľbou. Už po piatich rokoch účinkovania získala Emília Vašáryová svoje prvé veľké ocenenie. Bol to Zlatý krokodíl z roku 1968 a patrí medzi ďalších vyše dvadsať, v ktorých sa zrkadlia jej úspechy. Najúspešnejšie sú posledné roky, počas ktorých „nadobudla„ ešte viditeľnejšiu podobu. A to sa stále živí herectvom. I keď sa na Slovensku nič netočí. „Keby som mala možnosť si zahrať vo filme, mal by to byť film aspoň tak dobrý, ako je v Čechách,„ prezradila nám so skúsenosťami v hlase. Veď v Čechách si to už niekoľkokrát pred kamerou vyskúšala a zožala obrovské úspechy. Všetkých prekvapilo, keď ako slovenská herečka vyfúkla domácim Českého leva. Tamojší diváci rozhodnutie poroty prijali bez problémov. Emíliu Vašáryovú zbožňujú. A hoci dostala leva za Hřebejkov film Horem – pádem, srdciam českých divákov panuje od už filmu Pelíšky z roku 1998 od toho istého režiséra. Stvárnila v ňom na smrť chorú ženu, ktorá ticho odolávala náladám neurotického a panovačného manžela. Svoje sympatie jej obdivovatelia tejto zeme prejavujú nadmieru zvláštne. Postavou matky získala láskavosť pražských taxikárov, ktorí ju po hlavnom meste inak ako zadarmo nevozia a získala si tiež náklonnosť záhradkárov, ktorí si jej meno vybrali pre jednu zo svojich georgín. Ktovie, odkiaľ sa dozvedeli, že georgíny patria medzi jej obľúbené kvety. „Pestovala ich moja stará mama na Hornej Štubni a veľmi mi ju pripomínajú. Keď zomrela, sľúbila som si, že ich budem pestovať. Žiaľ, moja práca ma od nich trošku oddeľuje, nemám sa o ne kedy starať.„ Kráľovnú spomedzi georgín predstavili pestovatelia na minuloročnej brnianskej výstave kvetov a je podobná krehkej postave matky z Hřebejkovho úspešného filmu. Je bledo pomarančovo-ružovo-biela a jej menovkyni sa z nej ušlo aj pár hľúz, ktoré však už stihla porozdávať. Autori nápadu jej našťastie ponúkli v prípade záujmu neprestajnú dodávku. Ružová farba Emílii Vašáryovej svedčí. V tejto farbe boli aj šaty, ktoré z nej urobili kráľovnú plesovej sezóny. Hovorí sa, že jej ich vybral manžel. „Rada si nechávam od manžela poradiť, pokiaľ ide o kvalitu a strihy. Má skvelý vkus. Tieto šaty mi nevyberal, len odobroval. Od neho bol náhrdelník, ktorý mi daroval na Vianoce. Vraj možno sa mi zíde. A vidíte, zišiel sa,„ uviedla vec na správnu mieru.
Na turčianskych hercov je pyšná
Už šestnásť rokov odovzdáva svoje herecké skúsenosti. študentom na VŠMU, kde pod jej dohľadom rastie nastupujúca a možno aj životaschopná generácia hercov. „Herci vyrastajú na rolách. Ak majú dobre role, sú dobrí aj oni. Máme veľa talentovaných hercov, len potrebujú viac príležitostí to dokázať,„ zhodnotila hereckú úroveň svojich mladších kolegov, medzi ktorými sa nájde aj niekoľko z rodného Turca. „Ak mám žiakov z Martina, nenadržiavam im. Bola by to diskriminácia. Ale to sa vždy počuje, kto je z Turca. Mäkčia.„ Patrí k nim napríklad Ľuboš Kostelný, známy z muzikálu Rebelové, ktorý sa momentálne objavuje na plátne kín vo filme Slnečný štát. Z profesorky a študenta sa nedávno stali kolegovia v SND, kde v hre Tančiareň spolu tancujú valčík. Osobitne je pyšná na hviezdu Barboru Bobuľovú, princeznú z Nesmrteľnej tety, ktorá svoje úspechy žne v Taliansku. O skvelej turčianskej hereckej tradícii nepochybuje. „V Martine bolo vždy dobré divadlo. Chodila som doň už ako malé decko, dokonca sme tu dochádzali až z Banskej Štiavnice. Môj žiak Andrej Hrnčiar je tam teraz riaditeľom a počula som, že Martinčania sa veľmi dobre uchytili. Touto cestou ich aj pozdravujem,„ povedala rodáčka z Hornej Štubne, ktorá sa do Turca nevracia len za rodinou, ale aj pracovne. Keď stelesňovala jednu z postáv zo svojho rodiska v Alžbetinom dvore, navštívila v blízkosti rodiska niekoľko miest. Natáčali napríklad aj v Beniciach, kde bývala najlepšia priateľka jej starej mamy. Nedávno točila niečo v Gaderskej doline, do ktorej sa ako dieťa chodila prechádzať. V Martine už dávno nebola a nehrala. Ak nehrá pre divákov v domácom Slovenskom národnom divadle, za prácou, nielen do filmov, ale aj na javisko, dochádza do Čiech, kde je veľmi žiadaná. Štyri - päťkrát do mesiaca stojí pred českými divákmi, ku ktorým sa prihovára prostredníctvom svojej postavy po slovensky, čo jej všetci v sále tolerujú. Za udržiavanie československých kultúrnych vzťahov získala v Trenčianskych Tepliciach v roku 2003 Cenu Karla Čapka a v tom istom roku jej Václav Havel odovzdal medailu. „Obecenstvo mi nadšene tlieska aj dnes,„ povedala s príjemným a šarmantným úsmevom a nádychom skromnosti. Presne tak, ako ju všetci poznáme.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 2. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 3. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 4. Študuj na univerzite s viac ako 60 ročnou tracíciou!
 5. Táto pomôcka zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 6. Máš dosť teórie a poučiek? Študuj, cestuj, pracuj a ži!
 7. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 8. Na VŠEMvs získaš kvalitné štúdium v moderných priestoroch
 9. OFFICE ROKA 2020 poukáže na transformáciu pracovného prostredia
 10. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 1. OFFICE ROKA 2020 poukáže na transformáciu pracovného prostredia
 2. V mlieku už nie sme sebestační. Čo sa musí zmeniť?
 3. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 4. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 5. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť
 7. Budúcnosť M&A v Európe
 8. Zdravá pečeň zlepšuje metabolizmus aj celkové zdravie
 9. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 10. Toto si zapamätajte! Takto určite nakúpite bezpečne
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 30 829
 2. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 11 965
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 10 400
 4. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 9 008
 5. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 8 701
 6. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 528
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 526
 8. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 8 372
 9. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 8 338
 10. Učiteľka roka 2018: Koľko času by malo dieťa tráviť za počítačom 8 218
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Zber lístia v Martine

Lístie sa vyzbiera ešte na štyroch sídliskách.

Ilustračné foto.

Za smeti si Martinčania zrejme priplatia, návrh je o päť eur

Mesto Martin sa zapojí do projektu zberu kuchynského odpadu a bioodpadu, ktorý sa bude vyvážať mimo nášho mesta i regiónu.

Ilustračné foto.

Polícia vyhlásila pátranie po nezvestnom mužovi z Beníc

Naposledy bol videný 2. októbra v Príbovciach. Odvtedy sa o ňom nič nevie.

Nezvestný Milan Kopka.

Primátor Danko zvolal zastupiteľstvo, poslanci budú rozhodovať aj o rozpočte

Rokovanie Mestského zastupiteľstva v Martine sa uskutoční vo štvrtok 26. novembra od 9. hodiny.

Ján Danko, primátor Martina.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Pri inštalácii vianočnej výzdoby v Mlynoch prišiel mladý muž o nohu

Pracovník spadol z výšky približne 20 metrov. Utrpel množstvo zranení.

FOTO: Po obrovských tolstolobikoch prišli na rad skutoční králi priehrady Ružiná

Vo vodnom diele Ružiná prebieha už štvrtý deň záchranný odlov rýb.

Na rýchlostnej ceste R1 sa dnes stala ďalšia nehoda, vodič je popálený

Po prvej nehode zomrela žena, po druhej bojuje o život muž.

Dve základné školy v Nových Zámkoch hľadajú riaditeľa

Aké podmienky musia spĺňať a koľko budú zarábať?

Už ste čítali?