Utorok, 1. december, 2020 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky
RASTISLAV ROVNIANEK MÁ V SLOVENSKEJ HOKEJOVEJ EXTRALIGE SKOMPLETIZOVANÚ MEDAILOVÚ ZBIERKU

Inžinier v klietke

Odchovanec martinského hokeja, brankár Rastislav Rovnianek, ktorý len nedávno oslávil svoje 36. narodeniny, má za sebou bohatú a aj úspešnú kariéru. Prvý martinských odchovanec, ktorý sa postavil do brankárskej klietky v hokejovej extralige zažil množstvo

úspechov nielen na ľade, na ktorom vyrastal, ale na svojich ďalších pôsobiskách. Posúďte sami: v martinskom drese si hneď v prvom ročníku extraligy so spoluhráčmi vychutnal krásny pocit umiestnenia na bronzovom stupienku víťazov. O päť sezón neskôr, keď chytal v drese Slovana Bratislava, si ešte svoju bilanciu o stupienok polepšil. Potom sa vo zvolenskom drese najprv spolupodieľal na druhej priečke mužstva a v ďalšej sezóne už získal s kolektívom titul majstra Slovenska, a tak si vlastne skompletizoval medailovú zbierku. Rastislav Rovnianek, ktorého pred rokmi kvôli dlhšej frizúre martinskí fanúšikovia prezývali Zuza, si vyskúšal aj úlohu legionára. V predminulej sezóne pôsobil v rakúskom Grazi. Kvôli úplnosti treba spomenúť aj to, že počas svojej kariéry krátko obliekal aj dresy Nitry a Žiliny. V slovenských štatistikách má zaznamenané nielen dva reprezentačné štarty, ale aj to, že vo výbere trénerov Jána Šterbáka a Františka Hossu bol účastníkom majstrovstiev sveta v roku 1999, ktoré boli v Nórsku a dva roky predtým bol za trénera Jozefa Golonku členom reprezentačného kolektívu, ktorý sa zúčastnil predolympijskej kvalifikácie v Oberhausene. Do krátkeho výpočtu športových úspechov nemožno nepriradiť aj to, že dokázal ako nemnoho športovcov popri svojej kariére vrcholového športovca vyštudovať aj vysokú školu v Žiline a v roku 1992 bol promovaný na strojného inžiniera. Minulý týždeň sme sa s Rasťom, ako ho familiárne oslovujú blízki, stretli v našej redakcii a urobili si čas nielen na obzretie sa dozadu, ale hovorili sme aj o jeho najbližších plánoch.
Pamätáte si na to, keď ste prvýkrát prišli na martinský zimný štadión s úmyslom stať sa hokejistom?
V roku 1977, ako osemročný, som začal robiť prvé hokejové kroky v prípravke. Priznám sa, že už si veru ani nepamätám na to, kto ma vtedy trénoval. Ale druhý rok si už na pána Beniača pamätám. Bol som vtedy žiakom tretieho ročníka základnej školy. Od štvrtého ročníka sa nás už ujal tréner Ladislav Jesenský a s ním sme to viacerí dotiahli až do áčka, lebo pod jeho vedením sme viacerí končili v staršom doraste.
Kto rozhodol, že bude z vás brankár?
S kamarátmi sme sa dohodli, že sa spolu ideme prihlásiť na hokej. Bol som z nich bol najmladší, takže väčšinou som bol v bránke ja a veľmi som sa snažil nedostať od nich gól a aj sa mi to celkom darilo. Napokon som v bránke ostal natrvalo.
Ste prvým brankárom - odchovancom martinského hokeja, ktorý sa postavil do bránky v extralige...
Mal som až dvadsaťštyri rokov, keď sa dostal Martin do extraligy, a to hneď v prvom ročníku po vytvorení slovenskej súťaže. Predtým som chytával v SNHL.
Práve v nej ste začínali pri vtedajšej martinskej dlhoročnej jednotke - Petrovi Ševelovi, ktorý vám zrejme veľa pomohol - najprv ako skúsený brankár a neskôr ako hokejový funkcionár...
Práve on bol mojím brankárskym vzorom. Pre mňa, vtedy mladého chlapca, bolo pôsobenie pri ňom brankárskou školou. Mal som príležitosť niečo sa od neho naučiť, aj odkukať.
Ale nebolo jednoduché dostať sa do bránky cez neho. Napokon dôležitú a pozitívnu úlohu asi zohrala vaša trpezlivosť. Hoci kedysi pri našom rozhovore ste povedali, že práve Ševela vás trochu posunul do popredia...
Pravdou je, že popri ňom som sa dostal v roku 1986 do kádra mužov. Mal som len sedemnásť rokov. Ale, pravdou je aj to, že bohvieakú šancu nastúpiť do bránky som vtedy ani nedostal. Až ďalšiu sezónu, keď on odišiel, som sa presadil. Dovtedy sme sa skôr v bránke iba striedali, ale miesto v nej som rozhodne nemal vôbec isté. Keď sa opäť vrátil do Martina, tak sme opäť istý čas tvorili dvojičku. Keď skončil kariéru, to ma vlastne takmer natrvalo katapultovalo do martinskej bránky. Spomenúť treba, že medzitým tu ešte bol napríklad ďalší veľmi dobrý brankár, Pavol Švárny.
Zvláštnosťou bolo, že už pri prvom ročníku účinkovania v slovenskej extralige skončil Martin nečakane tretí, keď vyhral súboj o bronz nad favorizovaným Slovanom Bratislava. Spomeniete si na skvelý raketový štart Martina a aj svoj extraligový v pozícii prvého brankára?
Samozrejme. Prečo aj nie, veď to boli pekné chvíle martinského hokeja. Ako nováčik sme sa dostali do play off, v ktorom hrali vtedy iba štyri mužstvá. Bolo to veľké prekvapenie, keď sme porazili v súboji o bronz Slovan.
No a vaša prvá cesta za mimomartinským angažmánom mierila práve do Slovana Bratislava. Nebol práve tento skvelý výsledok a to, že ste sa aj vy v extralige predstavili vo výbornom svetle, odrazovým mostíkom?
V Martine som potom odchytal ďalších päť sezón, takže si vôbec nemyslím, že práve spomínaný výsledok bol rozhodujúci. Asi ma dlhodobejšie sledovali. Neváhal som, lebo chcel som to skúsiť aj inde ako len doma. Navyše brankár nemá ľahkú pozíciu, aby len tak prestupoval z klubu do klubu. Každý klub mal brankárov, na ktorých staval, takže, keď sa predsa len naskytla príležitosť, neváhal som využiť ju a skúsiť to aj inde. V tom čase bol v Slovane so mnou brankár Ivo Čapek zo Sparty Praha. Striedali sme sa v bránke. Dôležité bolo, že sme vtedy zažili aj hokejovú ligu majstrov.
Zo Slovana ste si to namierili do Zvolena, tam už pôsobil ako funkcionár Peter Ševela, pri ktorom ste v bránke začínali. Získali ste striebro, majstrovské zlato, takže asi máte na Zvolen pekné spomienky. Nemýlime sa?
Určite nie. Hneď v prvej sezóne sme skončili na druhom mieste, keď sme vo finále prehrali so Slovanom 3:2
na zápasy, ale ďalšiu sezónu sme sa už radovali my. Určite, pre každého hokejistu je vrcholom snaženia získať titul a keďže som bol pri tom, keď sa to Zvolenu podarilo, čo viac by som si mohol ešte želať. Navyše, sezóny vo Zvolene patrili k mojím najlepším v kariére. Celú majstrovskú sezónu som odchytal bez zranenia. A sezónu predtým som si dokonca urobil rekord – odchytal som 10 zápasov bez inkasovaného gólu. To bola slušná bilancia.
Zo Zvolena ste sa vrátili domov do Martina, do mladého mužstva, v ktorom ste boli najskúsenejším hráčom...
Aj na tú sezónu rád spomínam. Rok predtým sa mužstvo zachraňovalo a potom skončilo v lige na šiestom mieste. Viacerí mladí hráči dali v tej sezóne o sebe vedieť. A čo je dôležité, hľadisko vždy bolo zaplnené a atmosféra na zápasoch bola vynikajúca.
Potom ste v sezóne, ktorá bola pre Martin zostupová pôsobili v rakúskej lige v celku Grazu. Bola to dobrá skúsenosť?
Určite. Zažil som predsa len niečo iné, ako na Slovensku. Možno, keby taká príležitosť prišla skôr, bola by vari aj šanca dostať do kvalitnejších líg. Teraz sú predsa len väčšie možnosti. Ale vďaka aj za túto skúsenosť, veď som okrem iného zažil aj kanadského trénera. Bolo to rozhodne niečo nové.
Potom ste sa oblúkom cez Zvolen vrátili opäť do Martina odohrať možno svoju najťažšiu sezónu. Prvoligové mužstvo premárnilo šancu na postup do extraligy. Navyše, vy sám ste mali počas sezóny zdravotné problémy...
Pre mňa už sezóna začala zle. Už v lete som si zranil koleno. Dva mesiace som nehral a po dvoch mesiacoch som sa vo Zvolene zapojil do prípravy. Do Martina som ale prišiel bez zápasovej praxe. Naskočil som do zápasového rytmu bez poriadnej prípravy, a potom v januári ma opäť koleno zradilo. Tri týždne som sa liečil, no a ten záver akoby bol len vyvrcholením obrovskej smoly. Žiaľ, šport je aj o prehrách, ktoré bolia dlhšie, ako len tie, ktoré cítiť zápas od zápasu.
Máte bohaté skúsenosti a dobrý prehľad. Keby ste si mohli vybrať najlepšiu päťku z hráčov, s ktorými ste kedy hrávali, koho by ste na ľad postavili pred seba?
To je ťažké rozhodovanie, vôbec som sa nad tým nezamýšľal. Vybrať niekoho z tej generácie, keď som prišiel do martinskej šatne, alebo z tej neskoršej? To je otázka. Spomenúť by som musel viacerých. Od Pavla Zimela, Pavla Šimku, Jara Markoviča, Zdena Cígera, či ruských legionárov Iljina, Pankova, alebo českých legionárov Vlka, Vlacha, ale nemohol by som zabudnúť ani na ďalších martinských odchovancov - Jara Töröka, Petra Bartoša, Dana Babku. Vybrať z nich len päť, to sa asi ani nedá. Ktorákoľvek z tých alternatív, ktoré som spomenul, by bola veľmi, veľmi dobrá.
Martin napokon vďaka diplomacii bude predsa hrať extraligy. Myslíte si, že to bol správny krok?
Myslím si, že áno. Martin je hokejovým mestom, veď tu viac ako desaťročie vládne športu hokej. Určite to bol dobrý krok aj s ohľadom na to množstvo mladých hráčov, ktorí majú perspektívu a v kvalitnej súťaži môžu dozrieť. Asi to chce teraz urobiť dobrú domácu základnú kostru mužstva a udržať hráčov doma niekoľko rokov. Popri nich treba získať také posily, aby to zaručovalo kvalitu. Nepochybne do tej kostry vytvorenej z mladých hráčov, by bolo dobré pritiahnuť aj starších hráčov, ktorí tu na ľade kedysi vyrástli.
Teraz sa formuje extraligové mužstvo. Zatiaľ ale bez vás. Plánujete zostať v Martine?
S trénerom, pánom Jančuškom, som sa dohodol, že sa budem individuál-
ne pripravovať a rokovania s klubom ma ešte len čakajú.
Aký je váš najbližší športový cieľ?
Chcel by som ešte chytať extraligu. Najradšej doma v Martine, kde by som chcel dokázať, že ešte stále patrím na ľad, že na ňom dokážem mužstvu pomôcť k úspešným výsledkom. No a na druhej strane by som tiež chcel ešte pomôcť mladším kolegom – spoluhráčom. Ak by sa to podarilo, veľmi by ma to potešilo. Napokon sú tu fantastickí diváci a to je čo Martinu mnohí závidia. Bolo by dobré, a to si veľmi želám, aby sa tu opäť hral dobrý hokej.

Skryť Vypnúť reklamu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne
 2. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 3. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom
 4. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 5. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 6. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 7. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 8. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 9. Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu
 10. Venujte na Vianoce darček plný informácií
 1. FMMR svojím výskumom reaguje na aktuálne živé témy
 2. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 3. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 4. Novinka medzi prefabrikátmi
 5. Virtuálne prechádzky ako pomoc turistom pri orientácií
 6. 3D virtuálne prechádzky pozdĺž maďarsko-slovenských hraníc
 7. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 8. The future of M&A in Europe
 9. Prvé zamestnanie: 3 veci, na ktoré by ste nemali zabudnúť
 10. ADLO sa presťahovalo bližšie k zákazníkom
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 33 661
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 323
 3. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 14 377
 4. Aká je chémia vôní 10 156
 5. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 9 476
 6. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 340
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 708
 8. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 675
 9. Bývanie v meste predlžuje život 8 163
 10. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 654
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Stane sa Martin metropolou punčov?

Od 1. decembra je v Martine otvorený Vianočný dvor & Záhrada punčov.

Fantastické a originálne punče budú v Martine hriať nejedného návštevníka.

Právna poradňa MY: Práva zamestnanca a riešenie sporov so zamestnávateľom počas pandémie

Bojíte sa o zárobok, lebo ste v karanténe? Prišli ste o prácu, lebo váš zamestnávateľ obmedzuje podnikanie? Viete, na koho a kde sa máte obrátiť v takejto či podobnej situácii? Aj na tieto otázky odpovedajú v bezplatnej právnej poradni naši právni experti.

Volejbalovým rozhodcom dnes merajú aj obvod pása

Volejbalový rozhodca Juraj Mokrý už niekoľko rokov patrí k absolútnej špičke. Viedol kľúčové súboje na majstrovstvách sveta, majstrovstvách Európy, v Lige národov či Svetovej lige, zapískal si aj na olympiáde. Rodák z Prievidze k nám prišiel študovať medicínu a v Turci našiel druhý domov.

Juraj Mokrý rozhodoval aj finálový zápas ženských MS medzi Srbskom a Talianskom.

Tepličania investujú tisíce eur do opravy ciest a chodníkov, krajšie bude aj na kúpalisku

Mesto sa nesústreďuje len na centrum, problémy rieši aj v mestských častiach.

V Turčianskom Michale sa zrenovovala cesta.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V trnavskej nemocnici je pozitívne testovaných takmer sto zamestnancov

Počet hospitalizovaných pacientov s COVID-19 je vo Fakultnej nemocnici v Trnave približne rovnaký v porovnaní s predchádzajúcim obdobím.

V Nitre padnú hlavy. Len či správne...

Húfna kritika (aj) od ex-hráčov. Za Nitru nastupuje v prvej slovenskej lige najmenej odchovancov v histórii.

V Zámkoch otvorili nové nákupné centrum

Pre návštevníkov je k dispozícii osem obchodných prevádzok.

Trasa a financovanie cestného obchvatu Detvy nie sú stále vyjasnené

Rozšírenie priemyselnej zóny naráža na odmietavé postoje.

Už ste čítali?