Do konca roka má na Slovensku pôsobiť až 167 staníc záchrannej zdravotnej služby (ZZS) a do konca roka 2006 by ich podľa ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca až 260. Integrovaný záchranný systém má zabezpečiť rýchlu, kvalitnú a dostupnú zdravotnú pomoc pre každého občana. Ku každému obyvateľovi, ktoréhokoľvek mesta alebo obce by sa sanitka „záchranky„ mala dostať do pätnástich minút. Celý integrovaný záchranný systém bude stáť približne tri miliardy korún.
Odovzdávanie prihlášok finišuje
Problematika záchrannej služby je v súčasnosti aktuálna, ale aj dosť neprehľadná. Ministerstvo zdravotníctva vyhlásilo tender na prevádzkovanie staníc urgentnej medicíny, do ktorého sa môžu zapojiť nielen súčasní prevádzkovatelia, ale aj iní záujemcovia. Jeho podmienky si prevzalo v apríli 300 záujemcov a medzi nimi budú mať prednosť tí, ktorí budú rýchlu zdravotnícku pomoc zabezpečovať vo viacerých staniciach. Prihlášky do tendra majú záujemcovia doručiť do 30. júna. Ministerstvo zdravotníctva potom ustanoví špeciálnu komisiu, ktorá vyberie prevádzkovateľa. Má ale nárok nevybrať nikoho. Podmienky tendra sú veľmi prísne. Nový prevádzkovateľ bude mať potom tri mesiace na to, aby sprevádzkoval ZZS podľa nových, náročnejších podmienok. Aj Martinská fakultná nemocnica finišuje s pripravovaním podkladov pre prihlášku do tendra. Ak v ňom uspeje, bude musieť do RZS investovať.
„Na dve stanice máme dosť sanitiek, ich vybavenie zodpovedá požiadavkám vyhlášky, ale chceme ho ešte vylepšiť. Nové vozidlo potrebujeme akurát na zvážanie patologických novorodencov do perinatologického centra. V hornom Turci vyhovujú novým podmienkam aj priestory záchrannej zdravotnej služby. V Martine je situácia horšia a do nevyhovujúcich priestorov, treba investovať,„ hovorí zástupkyňa prednostu kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny pre stanicu urgentnej medicíny MFN MUDr. Monika Droppová
V Martine by mali pribudnúť dva záchranárske tímy
Podľa vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR 741/2004, by mali byť v Martine tri v Turčianskych Tepliciach jeden záchranný tím. 1. kolo tendra sa zatiaľ týka iba existujúcich dvoch staníc. Pre okres Martin ale jeden záchranársky tím nestačí. „Často sa dostávame do situácie, že martinský tím je na výjazde a požiadavka je, aby sme zasahovali aj na inom mieste okresu. Na druhý výjazd nemá kto ísť a na miesto, kde nás potrebujú, prichádzame neskoro. Sťažnosti občanov sú preto neraz oprávnené, ale situáciu neovplyvníme. Mimo pracovného času naša dispečerka hlási požiadavku na sanitku lekárskej službe prvej pomoci, prípadne príslušnému obvodnému lekárovi. V Turčianskych Tepliciach je prehlásenie zásahu menej časté. Tam jeden záchranársky tím stačí,„ pokračuje Monika Droppová.
Záchranári musia chrániť sami seba
Dozvedeli sme sa, že častým javom je aj zneužívanie „záchranky„. Najčastejšie sa to deje kvôli sociálne neprispôsobivým ľuďom a bezdomovcom, ktorí si niekedy o sanitku RZS požiadajú telefonicky aj sami, napríklad ak utrpia nejaký drobný úraz. Obyčajne sa to stáva, ak sú pod vplyvom alkoholu. Lekári a záchranári RZS v Martine poznajú sociálne neprispôsobivých ľudí z Martina a Vrútok, ktorých „zachraňujú“ pomerne často. Títo ľudia nemajú po ošetrení v nemocnici peniaze ani na základný poplatok. „Nepodceňujeme ani pomoc sociálne neprispôsobivým ľuďom, ktorí majú na poskytnutie prvej pomoci rovnaký nárok ako ostatní. Často nevieme, či sú naozaj vážne zranení. Mnohí ľudia z obáv, že im bude bezdomovec, ktorý leží dobitý na zemi, nadávať, alebo sa bude správať agresívne, nepresvedčia, čo im je. So zneužívaním záchranky a s agresivitou ľudí pri našej práci máme čoraz horšie skúsenosti. Väčšinou ide len o slovné útoky, s fyzickým útokom sme sa nestretli, ale iba vďaka tomu, že sa naši záchranári ovládajú,„ dodáva Monika Droppová.
Mimochodom, medzi zdravotníckymi záchranármi rastie podiel mužov. MFN ale nevymieňa ženy za mužov, ale muži sú uprednostňovaní kvôli tomu, že sú fyzicky zdatnejší. V súčasnosti má z osemnástich zdravotníckych záchranárov dvanásť žien (vrátane dispečeriek) a šesť mužov.
O prevádzkovanie turčianskych staníc majú údajne záujem aj iní prevádzkovatelia. Priamo na komunikačnom odbore ministerstva zdravotníctva sme sa chceli dozvedieť, ktorí sú ďalší potenciálni prevádzkovatelia. Ministerstvo zdravotníctva SR ale tieto informácie neposkytuje. Vzhľadom na miliardové investície by sa technické vybavenie a kvalita práce záchranárskych tímov mali zlepšiť. Dúfajme, že to tak bude.