Študentské variácie na výtvarnú tému inšpirovanú Turčianskou galériou
Na pôde Turčianskej galérie v Martine sa zrodila a vzápätí aj vošla do všedného dňa s nevšedným poslaním jedna originálna, dozaista osožná, aktivita. Podnetom k myšlienke je snaha vniesť do múrov „kamennej„ galérie čulý tep mladosti. Vniesť sem život prostredníctvom celodennej návštevnosti, teda aj v dopoludňajších hodinách. Túžbou i lákadlom je otvorenie sa mladému prijímateľovi. Zámerom i túžbou zasa dokázať zaujať ho v každom veku, počnúc už najmenšími škôlkármi, cez žiakov až po takmer dospelých stredoškolákov.
V Turčianskej galérii sa na svetlo sveta teda derie zaujímavá ponuka úzkeho prepojenia galérie a školy. Premyslene pripravený projekt otvorene ponúka báječnú možnosť, ako uskutočniť vyučovanie výtvarnej či estetickej výchovy priamo vo výstavných expozíciách galérie. Tento projekt umožní žiakom aj študentom, spolu s učiteľmi, ten najbezprostrednejší kontakt s maliarskym dielom, a to priamo v umeleckom prostredí galérie.
Galéria v Martine - pod vedením Katky Androvičovej, osobne zainteresovanej gestorky takto zameraného projektu - ponúka nie celkom klasické, no o to kontaktovejšie vyučovanie, priamo uprostred výstavy obrazov. V úvode netradičnej hodiny výtvarnej či estetickej výchovy si tu dievčatá a chlapci vypočujú lektorský výklad. Dozvedia sa primerane nenásilnou formou informácie o vystavovanom maliarovi, jeho dobe, výtvarných technikách, určite tiež čo-to o galérii v našom meste a jej poslaní. Na prehliadku do aktuálnej výstavy sa vyberú už poučení a pripravení vnímať umelcovo dielo so zámerom vybrať si. Počas prechádzky výstavou sa zamerajú na ten „svoj„ konkrétny obraz. Poslúži ako bezprostredná inšpirácia k vlastnej skici, k svojmu vlastnoručnému náčrtu, hotovému obrazu, ktorý namaľujú priamo v galérii. Pre spustenie podnetného projektu do života boli v Turčianskej galérii mimoriadne príťažlivou možnosťou dve tohtoročné aktuálne výstavy. Prvou bola Portrétna tvorba 18. a 19. storočia zo zbierok martinských múzeí a Ferdinand Katona (1864 - 1932), jeden z najlepších maliarov tatranskej krajiny. A tak sa pilotným skúšobným kameňom v galérii pre tie školy, ktoré zareagovali na výzvu, ukázal byť príbeh portrétu, resp. krajiny - ako všedný deň v galérii s nevšednými obrazmi.
Podnet galérie neostal nepovšimnutý, s potešením zaznamenali okamžitý záujem tak na základných školách (Mudroňova), stredných (Gymnázium Vrútky i V. Paulinyho-Tótha Martin, Osemročné gymnázium J.Lettricha, Pedagogická akadémia z Turčianskych Teplíc...), ba aj „zušiek„ ... Pre garantku projektu v takto oživenej každodennej prevádzke galérie K. Androvičovú sú stretnutia s chlapcami a dievčatami bohatým zdrojom bezprostredných kontaktov a získavania užitočných skúseností pre ďalšiu prácu. Žiaci a študenti si zasa celkom otvorene veľmi pochvaľujú tento spôsob vyučovania. Páči sa im možnosť voľne sa pohybovať v galérii, láka ich priama inšpirácia obrazom, ktorý si sami vyberú. Na záver výtvarnej hodiny absolvovanej v galérii sa môžu dievčatá a chlapci rozhodnúť, či si svoj výtvor zoberú, alebo ho nechajú v galérii. Tie darované sa vzápätí ocitnú na osobitej výstavke. Dokladuje, ako sa mladí vedia originálne pozrieť na portrét či krajinu, ktoré ich zaujmú. Z mnohých „výkresov„ sa zračí nesporná šikovnosť, zručnosť aj talent chlapcov a dievčat.
Dobový portrét a impresionistická krajina v Turčianskej galérii skončili, no možnosť pre škôlky a školy je tu stále. Opäť od vernisáže 6. mája 2005 je tu práve pre mladých pozoruhodne podnetná výstava nazvaná Krajinohra, pripravená v spolupráci s bratislavskou Bibianou. Predstavuje krajinu ako fascinujúci fenomén v dejinách umenia. Mladým ponúka interaktívnu, živo kontaktnú a po mnohých stránkach príťažlivú prechádzku, sprostredkujúcu nevšedné zážitky z objavných hier s reprodukciami vystavených krajinomalieb.