Piatok, 23. október, 2020 | Meniny má AlojziaKrížovkyKrížovky

Guľatá radosť i smútok

Uplynulý súťažný ročník 2004/05 rozdával futbalovej rodine v Turci radosť i smútok - dá sa povedať rovnakým dielom. Hneď na úvod spomeňme jeho najväčšie pozitíva z turčianskeho hľadiska – obhájené 2. miesto Turčianskych Teplíc v III. lige a víťazstvo Bele

j v V. lige. Medzi klady možno zapísať kvalitné účinkovanie Štiavničky a Valče v IV. lige, pretože obe turčianske mužstvá dlho mútili vodu na samotnom čele tabuľky. Z iného pohľadu je úspechom záchrana Martina v tejto súťaži, pretože situácia tohto klubu po jesennej mizérii vyzerala už viac-menej beznádejne.
Ak by sme mali spomenúť negatíva, musíme sa paradoxne dotknúť tých istých mužstiev ako v predchádzajúcej pasáži. Pretože, hoci Tepličania už tretíkrát skončili „strieborní“, ani tentoraz sa im nepodarilo splniť si svoj postupový sen a opäť zostali takpovediac v predsieni. Hoci Štiavnička skončila napokon v IV. lige druhá, vedenie sa netajilo vyššími ambíciami a s celkovým výsledkom, najmä dosť pokazenou jarou, asi nie je spokojné. A do tretice – aj keď sa Martinčanom podarilo zachrániť sa v súťaži, ktorá je pod úroveň ich tradície a v poslednej chvíli odvrátili pád „do pekla„, nemôžu túto sezónu považovať za nič iné, ako za najslabšiu v novodobej histórii klubu. No, ale aby sme boli spravodliví – skutočnými negatívami pre Turiec v nedávno skončenej sezóne bol veľký prepad Diviak a ich zostup po 23 rokoch do I. triedy. S Diviakmi zostúpil po roku aj nováčik z Mošoviec. Ďalším historickým zlomom je vypadnutie Turian do II. triedy. To musí byť pre túto futbalovú obec, ale v širšom ohľade aj pre turčiansky futbal, veľká rana...
III. liga: Trojnásobné striebro
Aqua Turčianske Teplice má už takmer vyárendované miesto v treťoligovom peletóne. Trojnásobný korunný princ najvyššej súťaže, aká sa dnes na turčianskych trávnikoch hrá, je myslíme si dôvod na istú hrdosť. Je to výsledok dlhodobo stabilizovaného kádra, v ktorom hrajú prím skúsení hráči Veterník, Letrik, Šavol, Privitzer, Marek Jeťko a tiež Kravárik. Títo hráči tvoria hernú tvár mužstva a už dlhé roky spoločnej prípravy, hry a takrečeno futbalového osudu z nich urobili naozaj dobrú partiu s veľkou morálnou silou. Pred alebo počas tejto sezóny niektorí stabilní hráči odišli (Vreštiak, Kubovich, Pittnerovci) a očakávané posilnenie kádra sa nekonalo. Dá sa povedať, že Aqua obhájila svoje postavenie v súťaži aj s o čosi menej kvalitným tímom, aký mala sezónu pred tým. Na druhej strane dostávali šancu mladí a možno povedať, že sa jej aj chytili. Určite brankár Škrobák a trio mladých „K„ - záložníkov Karas, Koleno a Kempný.
Priaznivci futbalu v Turci sú právom zvedaví, akým smerom sa v nasledujúcich sezónach vyberie teplický futbal, ktorý na seba prebral úlohu turčianskeho lídra. Či Tepličania „udrú na bank„ a pokúsia sa opäť vybojovať si historický postup do II. ligy, alebo sa budú pokojne vyhrievať v teplých treťoligových vodách. Zdá sa, že čas tomuto mužstvu beží a nehrá práve v jeho prospech.
IV. liga: Spokojnosť, nespokojnosť?
Táto súťaž sa stáva akousi turčianskou ligou. Už v uplynulej sezóne tu hrali štyri kluby nášho regiónu, teraz sa k nim pridá piata Belá. Je to pretlak, z ktorého by sa mohlo urodiť niečo pozitívneho. Myslíme tým, že by mohol poslať niekoho o súťaž vyššie. Takúto predstavu mali hráči a vedenie Družstevníka Štiavnička. Od prvého do predposledného kola hral Družstevník o postup, istý čas sa zdalo, že má situáciu pod kontrolou, ale dosť nepochopiteľné zaváhania vo finiši sezóny (v Liskovej 0:1, doma s Námestovom 0:0) a pevný krok Bánovej spôsobili, že v Turci zostalo všetko po starom. V Štiavničke sa naakumulovali nielen kvalitné podmienky, ale aj dosť silný hráčsky káder s ambicióznym funkcionárskym i odborným vedením. Viacerí hráči hrávali aj vyššie súťaže a tréner Kurek sa nemohol sťažovať ani na úzky káder. Jar však nezastihla turčiansku nádej v dobrej pohode, chýbali Gregorove góly (na jeseň ich dal 10, na jar iba 4) a víťazné zápasy. Štiavnička získala na jar o 6 bodov menej ako na jeseň a to rozhodlo boj o postup.
O dobrej sezóne môžu hovoriť Valčania. Dobre poskladané mužstvo, v ktorom sú tak skúsení, ako aj mladí hráči, má za sebou sezónu, v ktorej dokázalo polovicu všetkých zápasov (13) vyhrať. Na jar Valčania zabrali aj na ihriskách súperov a po kvalitnom jesennom základe mali isté obdobie „nárok„ aj na prvenstvo, ale napokon sú určite spokojní aj s 3. miestom v konečnej tabuľke, pretože je to najlepšie umiestnenie v histórii klubu. Trebostovčania možno čakali viac, najmä keď cez zimu výdatne doplnili i posilnili svoje hráčske rady. Nech už je ich hodnotenie aké je, my musíme dodať, že napriek všetkému je priam obdivuhodné, ako dlho sa drží na veľmi solídnej výkonnostnej úrovni futbal v jednej z tých menších dedín Turca.
Martin bol štvrtým do partie a dlho to vyzeralo, že len prechádza súťažou na ceste do V. ligy. Jeseň bola priam strašidelná – žiadne víťazstvo, iba štyri góly a iba päť bodov, to bola silná káva aj pre tých najskalnejších. Mnohí už toto mužstvo zložené z junio-
rov a dorastencov, ktorých z bránky (našťastie) dirigoval skúsený Šarlina, už odpisovali. Jar však priniesla nevídaný obrat. Možno to boli týždne prípravy pod rukami skúseného trénera Szikoru (pred súťažou odišiel do Rimavskej Soboty), či potom dobré rady a kaučovanie ďalšieho skúseného trénerského matadora (Kuna), alebo to malo niekoľko ďalších dôvodov, fakt je, že Martin na jar získal o 19 bodov viac ako v prvej časti sezóny a k chudobným 4 gólom pridal na jar 23!
Martinčania sa stali jedným z najúspešnejších tímov jarnej časti IV. ligy a vybojovali si viac jarných bodov aj ako Štiavnička a Valča. A čo je najpotešiteľnejšie, niektorí mladí hráči ukázali, že pod dobrým vedením vedia hrať aj pekný futbal. Otázka je – čo ďalej? Koľkí z nich zostanú, aká je vlastne budúcnosť klubu, o čo bude hrať v novej sezóne?
V. liga: Belá „dominátorom„
Táto sezóna V. ligy patrila jednoznačne futbalistom Belej. Páčilo sa nám, že vedenie klubu, ktorý už nebol viazaný zmluvou s Martinom, vyhlásilo už pred súťažou, o čo sa bude usilovať. Povedali to otvorene – chceme hrať o postup. Povedané podľa Cézarovho vzoru – chceli, hrali a zvíťazili... A celkom zaslúžene. Bolo jasné, že mužstvo trénera Mareka Hollého má dostatok kvalitných hráčov na takúto úlohu. A keď sa cez zimu ešte posilnilo, už bolo jasné, že mu sotvakto môže konkurovať. Predovšetkým jarnú časť zvládli Beľania excelentne. bez jedinej prehry a len s tromi remízami (z toho dve v samotnom závere, keď už boli víťazmi súťaže), so ziskom skvelých 30 bodov. Čo imponovalo najviac, to bol spôsob, akým Belá zvládala zápasy s kľúčovými súpermi na ich ihriskách. Keď sa o prvenstvo ťahali s Dúbravou, dokázali tam vyhrať 6:1, keď ich stíhala Palúdzka, porazili ju na jej ihrisku 5:0! Aj z toho je úplne jasné, že Belá patrí súčasnou výkonnosťou do IV. ligy. Od jesene si ju opäť po rokoch zahrá.
Zaujímavú sezónu majú za sebou Dražkovce. Na jeseň i na jar získali zhodný počet 20 bodov a úplne sa vyhli všetkým bolestiam, ktoré prináša boj o záchranu. Túto sezónu zvládli v pohode a už aj s trénerom, ktorým sa po čase bezvládia na dražkovskej lavičke stal Trebostovčan Maroš Lukáčik. Osvedčený káder okolo Ilga, Pleška a navrátilca Gronku sa dokázal vysporiadať so stratou V. Murčeka, opory stredných radov, a po veľmi nevydarenom vstupe do jarnej odvety (doma 1:4 so Závažnou Porubou) už väčšinou body len získaval.
Nebyť „zákona„ pravidelného prídelu majstrov Turca do V. ligy, zostali by Dražkovce v budúcej sezóne osirelé. Belá postúpila, no a dva celky vypadli. Turčanom sa to stalo už druhý raz po sebe. Vlani sa s V. ligou lúčili Vrútky a Turany, v tomto roku Mošovce a Diviaky. A to nie je dobrá vizitka. O Diviakoch sa vedelo, že sú v kríze a 4 jesenné body to len potvrdzovali. V zime došlo k zmene vo vedení klubu, viacerí hráči odišli, niektorí prestali hrať, a tak stratégiou nového vedenia bola predovšetkým konsolidácia pomerov. V mužstve, ktoré „pozliepali„ a ktoré sa podujal viesť tréner Miroslav Vereš, boli väčšinou mladí chlapci a iba niekoľko skúsenejších, ktorí ale často absentovali aj na zápasoch. Bolo jasné, že v Dyname pre konsolidáciu pomerov budú musieť obetovať V. ligu a dokončiť ju v I. triede. Na jar totiž získali iba o 2 body viac ako na jeseň a iné ako posledné miesto to nemohlo byť. Diviaky sa tak vracajú do I. triedy, kde doteraz odohrali iba 3 sezóny a v každej sa stali majstrami Turca. Uvidíme, či v tejto tradícii budú pokračovať...
Mošovčania ako nováčik nemali veľké oči a sami pred sezónou hovorili, že idú skúsiť, či by vlastnými silami dokázali obstáť. Nemožno povedať, že by neobstáli, ale na konkurenciu to nestačilo. Navyše, zostupovali tri mužstvá, a tak záchrana visela o čosi vyššie než zvyčajne. Mošovčania sa naozaj museli spoliehať na hráčsky káder, ktorý postup vybojoval, posily boli minimálne, no a v zime i v samotnom priebehu jarnej časti zaznamenávali skôr odchody než príchody.
I. trieda: Divočina so sučianskou radosťou
Kto si pamätá, ako vyzerala jesenná tabuľka turčianskej ligy, musel celú jar iba krútiť hlavou. Napokon, môžete si to sami porovnať. Stačí sa pozrieť. Po jeseni prvé Dubové je v jarnej tabuľke predposledné, po jeseni druhý Kláštor je v jarnej tabuľke tretí od konca a v jeseni suverénne posledné Turany vyhrali jarnú časť! Doslova divočina, z ktorej sa napokon „vylúpla„ jedna z najvyrovnanejších sezón aké si pamätáme. Zostupujúce Turany na 13. mieste delia v konečnej tabuľke od piatych Krpelian len štyri body. Teda do „balíka„, ktorý možno ohraničiť týmito štyrmi bodmi sa zmestilo 9 mužstiev.
Súboj o postup dobre rozohralo na jeseň Dubové, ale jar úplne stratilo gľanc a najmä veľa bodov. S myšlienkou postúpiť prvý raz v roku svojej 100-ročnice koketoval Kláštor, ale napokon bol rád, že sa zachránil. V zime azda najviac zbrojili Vrútky, ale jar mali nakoniec horšiu ako jeseň. Nečakane sa do vedenia dostala aj Sklabiňa, ale práve v závere stratila dych. A tak sa šance chopili Sučany, ktoré útočili až z 9. jesennej priečky. Na jar však neprehrali ani zápas, podávali najvyrovnanejšie výkony a po zaváhaní doma v zápase s Kľačanmi, v ktorom už mohli definitívne sláviť postup, zvládli bezchybne rozhodujúci duel vo Vrútkach a jasným víťazstvom sa s tesným náskokom posunuli do V. ligy.
Najhorším celkom jari bol Lipovec, ktorý naopak mal nulu na konte víťazstiev a nazbieral v odvetnej časti iba 2 body. Najväčším prekvapením však je, že do II. triedy Lipovčanov odprevádzajú Turany. Táto niekdajšia bašta turčianskeho futbalu spadla až na samé dno. Nižšej súťaže už niet. Napriek tomu, že Turany prehajdákali jeseň neskutočným spôsobom a do odvety išli len s jediným bodom na konte, dalo sa veriť, že by sa mohli zachrániť. Napokon, stali sa mužstvom jari, získali presne ako Sučany 31 bodov, keď ako jediné mužstvo dokázali na jar zvíťaziť v 10 zápasoch. Všetko bolo v konečnom účtovaní málo, veľkú jesennú stratu už nedobehli, pretože aj ostatní namočení sa vypli v nadštandardným výkonom a vlastne práve oni (najmä Bystrička a Žabokreky) tvrdili jarnú muziku. Turanom teda nepomohla ani „svätená voda„. A hoci vieme, že zostupujúcim nie je druhé najslabšie mužstvo súťaže, nie je to nič platné. Kalich horkosti si musia v Turanoch vypiť sami a zopakovať si slovenské porekadlo, že pýcha predchádza pád...
II. trieda: Zvodov gól znamenal postup
V najnižšej súťaži bol celosezónny rébus celkom jednoduchý. O postup hrali iba dve mužstvá – Košťany a Ďanová. Košťanci viedli peletón prakticky od prvého kola, ale Ďanová po zimných posilách im šliapala na päty tak dôsledne, že sa o všetkom rozhodovalo práve vo vzájomnom jarnom súboji týchto mužstiev. Podľa žrebovania sa mali stretnúť v úvodnom jarnom kole, ale pre zlé počasie bol tento rozhodujúci duel presunutý až na samotný záver sezóny. Takto náhoda prispela k poriadnej dráme. Košťany cestovali do Ďanovej s trojbodovým náskokom a s víťazstvom 1:0 v domácom jesennom vzájomnom zápase. Ďanovci teda vedeli, že k postupu vedie víťazstvo o dva góly. Po hodine hry ho už mali v hrsti, pretože po góloch Mórica a Kubového viedli 2:0. No hneď po druhom góle domácich dal koštiansky Zvoda gól, ktorý napokon rozhodol celú zápletku. Práve tento gól strelený na ihrisku súpera poslal pri rovnosti všetkých bodov i bodov zo vzájomných zápasov a pri rovnosti skóre zo vzájomných zápasov Košťany do I. triedy.
Ďanová teda smúti. Uvidíme, akú silu bude predstavovať v novom ročníku súťaže, ktorá bude mať zdá sa až 14 účastníkov. Pribudnú Turany s Lipovcom a vraj aj Trebostovo B. Silnejšie chcú byť aj Príbovce, ktoré budú vlastne valčianskym béčkom.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 4. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 5. Vitajte v postapokalyptickom svete
 6. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 7. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 8. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 9. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 10. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 1. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 2. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 4. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 5. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 6. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 7. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 8. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 9. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 10. Úprava osobného motorového vozidla
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 16 518
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 15 716
 3. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 12 274
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 999
 5. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 11 989
 6. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 10 693
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 165
 8. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje 9 754
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 532
 10. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 438
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

ONLINE DISKUSIA: Môže byť Žilina moderné a životaschopné mesto?

Ako dostať Žilinu na mapu moderných miest? Má krajské mesto priestor na rozširovanie? Aj tieto témy odznejú v LIVE diskusii v utorok 27.októbra o 9. hodine na FB Žilina na Facebooku.

Mestský a Okresný úrad v Martine uzatvorili

Na úradoch vybavíte len pohreb a narodenie dieťaťa.

Fitká opäť zatvorili, majitelia netušia, ako druhú vlnu prežijú

Posilňovne sa po lete konečne zapĺňali a potom prišiel tvrdý úder.

Na takéto športové podujatia v posilňovniach si budú musieť aj mladí siláci nejaký čas počkať.

Ochrana pred búrkou

Zlepšili protipovodňové opatrenia.

Budovali nové odvodňovacie žľaby.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Minúta po minúte: Z viacerých miest Oravy hlásia dlhé rady

Testujú zdravotníci, vojaci a dobrovoľníci.

Zamestnanec reťazca: Mali sme pozitívnu kolegyňu, musel som ísť aj tak do práce

Aké pocity zažívajú ľudia z prvej línie, sme zisťovali od zamestnanca nemenovaného obchodného reťazca.

Od soboty bude platiť na Slovensku zákaz vychádzania, sú aj výnimky

Pre žiakov druhého stupňa základných škôl sa v pondelok začína dištančné vyučovanie.

Zoznam odberných miest v Dolnom Kubíne, Námestove, Trstenej a Tvrdošíne

Na Slovensku prebieha celoplošné testovanie na koronavírus. Pozrite si zoznam odberných miest na Orave.

Už ste čítali?