Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Dotyky s divadlom + spojenie ľudí

Prvá analýza prvého martinského festivalu slovenských divadiel

miro kasprzsyk
Dotyky + spojenia
Prvoradý zámer, prečo organizovať divadelný festival - pod sviežim, dobre známym názvom Dotyky + spojenia - vychádza doslova z potreby divadelnej praxe všedného dňa. Naliehavo a vytrvalo sa ozývajú hlasy po obnovení prerušenej tradície festivalu divadla na Slovensku. Absencia pravidelného stretávania repertoárových a ďalších divadiel je neudržateľná pre dnešok, rovnako, ako je pre budúcnosť určite nevyhnutná potreba pravidelných umeleckých kontaktov.
Manažérsky
husársky kúsok
Ak tu teda od začiatku išlo o premyslenú a životaschopnú ideu festivalu, po 29. júni 2005 je už na svete aj jej úspešná realizácia. Osvedčila sa v podobe Martinského festivalu divadiel na Slovensku - Dotyky + spojenia. A bezpochyby a bez obáv možno povedať, že dobrá vec sa vydarila už pri svojej premiére. Martinským autorom myšlienky i realizácie vyšlo na festivale naozaj (takmer) všetko dokonale: počnúc výberom termínu, pokračujúc výbornou programovou dramaturgiou divadiel a škály predstavení, vybraté hracie priestory napospol hojnou účasťou odobrili diváci, ba aj počasie si „zahralo„ s divadelníkmi na výbornú. Gratulovať k výsledku celého spoľahlivo fungujúceho festivalového komplexu treba mladým v SKD pod synchronizovaným vedením riaditeľa Andreja Hrnčiara.
S podporou celého tímu
kolegov sa mu ako manažérovi podaril nie celkom jednoduchý, ani bežný husársky kúsok, najmä v dnešnej pre kultúru zložitej situácii. Martinský festival divadiel na Slovensku Dotyky + spojenia chavalabohu podporili - svorne finančne i osobnou priazňou - tak mesto Martin a jeho primátor, ako aj predseda Žilinského samosprávneho kraja, ktorý divadlo zriaďuje. Do tretice putoval - napodiv v súčasnom pre kultúru určite finančnom svrabe - na festival divadiel do Martina aj finančný príspevok z Ministerstva kultúry SR. Organizátori mali pri oslovovaní sympatickou festivalovou myšlienkou priaznivo otvorené dvere tak k sponzorom ako aj do médií. Dokazuje to zoskupenie sponzorských a mediálnych log na festivalovom plagáte a tiež v kvalitnom programovom bulletine Dotykov + spojení. Pritom zapojení mediálni partneri a sponzori nie sú zďaleka iba miestni, nájdu sa celoštátne i celoplošné subjekty i médiá.
Bezprostredne po skončení festivalu je dobré s radosťou priznať, že svoje vlastné opodstatnenie nultý ročník Martinského festivalu divadiel na Slovensku - Dotyky + spojenia určite obhájil. Päť vrchovato divadlom naplnených krásnych, pohodových predprázdninových dní a dlhých večerov, presahujúcich až hlboko do nocí, ponúklo ten správny priestor na umelecké stretnutia divadelníkov.
Publikum „hladné“
po divadle
Po predchádzajúcom oslovení všetkých divadiel na Slovensku prišli si do Martina zahrať počnúc Bratislavou cez Trnavu, Pezinok, Nitru, Žilinu, Banskú Bystricu, Liptovský Mikuláš, Spišskú Novú Ves, Prešov až po Košice dovedna pätnásť divadiel s takmer dvadsiatkou vystúpení. Dokonca už v štartovacom ročníku nechýbali popri mimoriadne pestrej palete divadelných produkcií ani diskusie s hercami po predstavení. Vznikali vzácne dialógy medzi účinkujúcimi a publikom, tvorcami divadla a jeho vnímavými prijímateľmi, vrátane odborných divadelných kritikov. Martinských organizátorov mimoriadne potešilo až neočakávane prajné prijatie festivalu, najmä aktívna návštevnosť širokej martinskej verejnosti v hľadiskách. Festivalové predstavenia poctili od prvého po posledné diváci svojou spontánnou zvedavosťou. Publikum sa všetkým účinkujúcim odmenilo mimoriadne bohatou účasťou v hľadiskách na predstaveniach, bez rozdielu žánrového i vekového určenia. Zdá sa, že martinské divadelné publikum festival divadla víta, naozaj chce a spontánne ho aj prijíma. Hercom domáceho SKD dobre padla možnosť priamej konfrontácie ďalších divadiel zo Slovenska účinkujúcich na domovskom javisku. V náročnej konkurencii kolegov z celého Slovenska rozhodne Martinčania - na divadelných doskách i v hľadisku - obstáli so cťou. Výnimočná šanca porovnať kvalitu a úroveň „svojich„ domácich hercov s „cezpoľnými„ - dokonca aj s tými „národnými„ - sa každodenne ponúkala martinskému divákovi, ktorý potvrdil úprimný záujem vidieť a zažiť divadlo rôznych farieb i vôní...
Výborné Dotyky
+ spojenia pred letom
Dotyky + spojenia sa teda hneď v pilotnom ročníku stali pre Martinčanov bohatým, podnetným, príjemným sviatkom divadla. Na vzájomne vnímavej pôde sa v Martine stretlo to najlepšie z danej sezóny, čo sa urodilo v divadelnom umení na Slovensku. Dotyky + spojenia pri svojom štarte mapovali stav a úroveň aktuálnej divadelnej produkcie, v prvom pláne v tzv. kamenných či repertoárových divadlách, no vonkoncom nevylučovali ani alternatívne divadelné projekty.
Organizátori mali šťastný odhad tiež pri rozhodnutí o termíne festivalu na prahu leta. V čase príprav na prázdniny a dovolenky tak poskytli „svojim„ Martinčanom, ale tiež návštevníkom mesta a hosťom festivalu bohatý a rôznorodý divadelný zážitok. Centrum mesta doslova zaplavilo divadlo a divadelníci, od skorého dopoludnia až po neskorý večer, často presahujúci hlboko do noci - v Martine pulzoval čulý divadelný život.
Divadlom žili javiská,
námestia i ulice
Od desiatej doobeda patrilo Štúdio SKD deťom a mládeži. Na javisku sa ako prví predstavili študenti VŠMU Bratislava s bábkovou hrou Pulčinela. O deň neskôr zahral bratislavský Ludus jarmočné bábkové divadlo pod názvom Doktor Johanes Faust. Do vtáčej školy pozvali malých divákov herci Spišského divadla, ktorí pricestovali zo Spišskej Novej Vsi s hrou Vrabec Brmbolec. Posledné dopoludňajšie predstavenie priviezlo martinským deťom Divadlo Piki z Pezinka. Dvaja hereckí manželia bravúrne zahrali svoju čerstvú premiéru hry Kamoš obor. V hľadisku sa pozorne pozerali aj detičky z materských škôl. Tak sa postupne, odmalička vychovávajú budúci verní divadelní diváci.
Veľmi šťastným riešením a zároveň pestrým programovým i priestorovým oživením festivalu bolo „vytiahnutie„ predstavení na otvorené priestranstvo Divadelného námestia a z druhej strany k modernej budove Millenia. Doslova pestrofarebne živou a príťažlivou divadelnou „atrakciou„ bolo chodúľové divadlo. Traja zďaleka dobre viditeľní vysokánski, veselo odetí klauni tu brázdili chodníky a pešiu zónu. Pozývali prekvapených, začudovaných Martinčanov na programy toho-ktorého dňa i večera.
Predstavenia pri Milleniu, v najmenej klasickom divadelnom priestore, si rýchlo našli svojho očareného, vďačného, reagujúceho diváka. Pantomíma Mira Kasprzyka - či už v hre kolektívu o Valibukovi alebo predstavenie perfektnej sólovej Mím show - zaujme vždy, všade a každého. Presne ako Túlavé divadlo pod vedením svojho autora, herca, režiséra, principála Jakuba Nvotu. Vôbec nerozhoduje, či skupina jeho hercov kabaretiérov raz zahrá Hamleta, potom zasa Boha podľa W. Allena. Dobrú zábavu a srdečný smiech - atak na bránicu hoci len náhodne okoloidúceho diváka - pôsobia stopercentne. Túlaví Nvotovi herci mali na oboch predstaveniach vonku, v horúčave skorého popoludnia nabité - tak divákmi, ako aj spontánnym smiechom.
V Martine aj Národné!
Hlavný večerný program repertoá-rových divadiel z celého Slovenska sa z námestia preniesol na štúdiové javisko SKD Martin. Päticu inscenácií kamenných divadiel so začiatkom o tradičnej 19. h uviedla v prvý večer činohra SND Bratislava inscenáciou hry Thomasa Bernharda Ignorant a šialenec. Štátnemu divadlu z Košíc patrila nedeľná večerná chvíľa, festivalovému publiku sa predstavili hrou Štvrtá sestra Janusza Glowackeho. Aj pod inscenáciu Testosterón nitrianskych divadelníkov sa podpísal poľský dramatik, Andrej Saramonovicz. Komediálne predstavenie Divadla Andreja Bagara Nitra postihol boom, u Martinčanov sa siedmi čisto mužskí protagonisti tešili mimoriadne veľkému diváckemu záujmu, hľadisko Štúdia doslova praskalo vo švíkoch. No na nezáujem publika sa rozhodne nemohli sťažovať ani účinkujúci herci z ostatných zúčastnených „kamenných„ divadiel. Z východu do Martina prišli so svojou inscenáciou Orchester Titanik všeobecne uznávaní rusínski herci z národnostného Divadla Alexandra Duchnoviča Prešov. Ich častý spolupracovník, scénograf z Martina, Jozef Ciller absolvoval s prešovskými umelcami tentoraz dokonca svoj režisérsky debut. Podľa reakcií divákov počas predstavenia, aj početných záujemcov o debatu hneď po jeho skončení, hra bulharského dramatika Christa Bojčeva im na javisku spolu vyšla určite báječne. Ani rusínčina nezabránila plnohodnotnému divadelnému zážitku, pochopeniu umeleckej výpovede. Festival večerných predstavení na javisku Štúdia SKD uzatváral domáci martinský súbor. Predstavil sa svojou najčerstvejšou júnovou premiérou, uvedenou v závere tejto sezóny. Herci SKD zahrali na festivale divadelnú inscenáciu Dog´s Heart (divadelná pitva) Michaila Bulgakova / Doda Gombára. Osvedčený režisér, na martinskom javisku určite žiaden nováčik, pripravil pozoruhodné divadlo, v ktorom si zahral takmer kompletný herecký kolektív martinského divadla. Festivaloví diváci potvrdili svojím potleskom standing ovation, že inscenácia zaujme každé publikum naplno, a hoci je kolektívne vyrovnaná, obdiv na javisku patrí protagonistovi Marekovi Geišbergovi. Hra prosto u divákov pozoruhodne rezonuje.
Divadlu patrili tiež noci
Nočný off-program Martinského festivalu divadiel na Slovensku začínal vždy o 22. h na priestranstve Divadelného námestia a každý večer mal inú programovú skladbu. Spontánnemu záujmu sa tešil už úvodný „herecký„ koncert. Účinkoval na ňom dobre známy herec a populárny pesničkár Marián Geišberg. Na pódium privolal tiež svoju sestru Janu Oľhovú, netere Terezku s Majkou a nechýbali ani obaja synovia Martin s Marekom. Ako vždy a u každého, komu nie je jeho repertoár neznámy, stretol sa s veľkým úspechom u poslucháčov. Herečka Divadla Astorka Korzo Szidi Tobias zasa priniesla síce svoj o čosi menej známy, no nemenej originálny pesničkový repertoár a skupinu Band. Z večerných, divákmi bohato navštevovaných, produkcií zaujalo na Divadelnom námestí aj Štúdio tanca z Banskej Bystrice Nekončiacim tancom. Z tohto mesta pochádza aj Bábkové divadlo na Rázcestí. Pripravilo prekvapenie najmä vyznavačom alternatívy či postmoderny, a to vonkoncom netradičným výkladom klasického Hollého Kuba. Staré divadlo z Nitry zahralo na námestí svojráznu inscenáciu Hobita podľa kultového autora fantasy J. R. R. Tolkiena. Bezpochyby výbornou, očakávanou a mohutne navštívenou záverečnou bodkou za Martinským festivalom divadiel na Slovensku Dotyky + spojenia bolo divácky stále mimoriadne príťažlivé a žiadané muzikálové predstavenie s krásnymi pesničkami. Na skle maľované tentoraz hrali, spievali a tancovali divadelníci Mestského divadla Žilina.
Kríza divadla? Kto to hovorí!!!
Naozaj nie je celkom dobre možné čo i len v stručnosti zaznamenať všetky prínosy (spolu s prípadnými zanedbateľnými mínusmi) divadelného festivalu á la Martin. Jedno je však nad slnko jasnejšie: Domáci organizátori v SKD prišli s Martinským festivalom divadiel na Slovensku - Dotyky + spojenia určite v pravú chvíľu! Päť festivalových dní naplnených divadlom až po okraj sa stretlo s prekvapujúco spontánnym záujmom. Potvrdili, že divadlo je veľmi živý a príťažlivý umelecký organizmus, citlivo a pohotovo odrážajúci svet každej spoločnosti. Sotva teda o ňom možno v súčasnosti - v Martine či Slovensku... hovoriť, že je v nejakej vážnej kríze.
Priaznivý vietor - už v júni 2006!
A tak sa žiada divadelnému kumštu všade na Slovensku úprimne zaželať aj do budúcich sezón tradične žičlivé Zlom väz! Nášmu, martinskému divadlu ako organizačnému garantovi, autorovi „svojho„ práve oživeného a „odpichnutého„ divadelného festivalu - veľmi priaznivý vietor do plachiet. A to určite hneď v budúcom roku 2006. Nerozhoduje, či sa budú martinské divadelné Dotyky + spojenia s účasťou kolegov z celého Slovenska datovať ako prvé po úspešne odštartovanom nultom ročníku. Alebo budú sviatky divadla v podobe Martinského festivalu divadiel na Slovensku v Martine označené jednoducho ako druhé v poradí. Hlavne, aby to bol festival divadla, ktoré sa dotýka duše a spája ľudí.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 2. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 3. Päť chýb pri zateplení strechy
 4. Vitajte v postapokalyptickom svete
 5. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 6. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 7. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 8. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 9. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 10. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 1. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 2. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 3. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 4. Úprava osobného motorového vozidla
 5. Important information for Brazilians living in Slovakia
 6. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
 7. Vitajte v postapokalyptickom svete
 8. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 9. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 10. Päť chýb pri zateplení strechy
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 30 381
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 16 515
 3. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 14 291
 4. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 12 548
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 808
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 707
 7. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 636
 8. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 373
 9. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 177
 10. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 9 171
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Polícia obvinila muža z Turca z krádeže bicykla, hrozí mu väzba

Podozrivého policajti vypátrali za jeden deň.

Ilustračná fotografia.

Polopodzemné kontajnery sú už na ďalšom sídlisku

V nových kontajneroch vidí mesto potenciál aj v budúcnosti.

Polopodzemné kontajnery sú estetickejšie a zaberajú menej miesta.

Futbalová jeseň má zatiaľ otvorený koniec

Teoreticky je možné, že niekoľko futbalových zápasov prvej a druhej triedy by sa ešte tento rok mohlo odohrať. Či to situácia dovolí, je veľmi ťažké odhadovať.

Futbalové súťaže sú v našom regióne prerušené.

Tešia sa novej knižničke

Drevené knižné búdky sú obľúbené už aj v obciach.

Starosta Trebostova chce pri knižničke vybudovať čitáreň v parku.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Prinášame informácie o pripravovanom testovaní na Orave

Získať dobrovoľníkov ku odberom je v niektorých dedinách ťažké, v Sihelnom bude pomáhať aj starosta.

Sedemnásťročného chlapca zavalil strom

Leteckých záchranárov zo Žiliny privolali dnes dopoludnia na pomoc 17-ročnému chlapcovi, ktorého v lesnom teréne v katastri obce Zákopčie zavalil strom.

Už ste čítali?