Paráda pod Drienkom

Tento víkend bude v Mošovciach patriť hasičským oslavám Mošovčania tento týždeň (22. až 24. júla) oslávia 130. výročie vzniku miestneho dobrovoľného hasičského zboru (DHZ), ktorý vznikol ako jeden z prvých v Turci i na Slovensku.

Tento víkend bude v Mošovciach patriť hasičským oslavám
Mošovčania tento týždeň (22. až 24. júla) oslávia 130. výročie vzniku miestneho dobrovoľného hasičského zboru (DHZ), ktorý vznikol ako jeden z prvých v Turci i na Slovensku.
22. júla sa uskutoční slávnostná schôdza DHZ. V sobotu 23. júla budú oslavy pokračovať hasičskou súťažou o Pohár starostu Mošoviec na futbalovom ihrisku, kde popoludní nastúpia na trávnik bývalí hráči obcí Kozy, Hája, Mošoviec a Laliča. Večer vystúpi v požiarnej zbrojnici Štefan Skrúcaný a na záver majú organizátori pripravené aj prekvapenie a diskotéku pre mladých. V nedeľu 24. júla ukončia futbalový turnaj bývalých hráčov a popoludní posvätia zástavu DHZ v Mošovciach. Záverečnou bodkou za podujatím bude tanečná zábava so skupinou Akord v požiarnej zbrojnici. Na hasičské oslavy prídu 24. júla do Mošoviec aj delegácie zo zahraničných partnerských obcí Lalič (Srbsko a Čierna Hora), Dwikozy a Kozy (Poľsko).
V 18. a 19. storočí stáli domy v Mošovciach husto vedľa seba a medzi nimi boli aj hospodárske budovy (obyčajne v rade za sebou). K trom veľkým požiarom došlo v Mošovciach v rozpätí rokov 1860 až 1870 na terajšej Ulici Jána Kollára. Najväčší z nich postihol mestečko 16. augusta 1863, keď silný vietor spôsobil, že oheň zachvátil obidve strany ulice. Do základov zhorel aj rodný dom básnika Jána Kollára. Mnohí Mošovčania neboli kvôli svojej finančnej situácii schopní svoje domy a hospodárske budovy opäť postaviť. Podľa Juraja Šoltésa, miestneho učiteľa, ľudia nedokázali účinne zabrániť šíreniu požiaru, nerobili také opatrenia, ako je strhávanie krovov, nedoniesli si nádoby na vodu, ale sa so založenými rukami hľadeli na oheň. A tak namiesto dvoch alebo troch domov zhorelo 50 alebo 60 budov. Juraj Šoltés už vtedy navrhol, aby v obciach vznikali hasičské zbory, ktoré budú mať svoje predpisy rozumného hasenia požiarov. V roku 1872 vzniklo na celom Slovensku veľmi veľa požiarov.
Na podnet Andreja Čajku, predstaveného Mošoviec, sa uskutočnilo 24. júna 1875 valné zhromaždenie obyvateľov mestečka. Prišiel naň veliteľ Dobrovoľného hasičského zboru v Martine Jozef Kohút, ktorý zapísal 96 členov vznikajúceho zboru. Na druhom valnom zhromaždení, ktoré sa uskutočnilo 15. júla 1875, prijali stanovy hasičského zboru, ktoré poslali ministerstvu vnútra do Pešti. Na treťom valnom zhromaždení 20. augusta 1875 si zvolili prvého veliteľa mošovských hasičov. Stal sa ním Michal Klimáček, za jeho námestníka zvolili Andreja Čajku a okrem nich si vybrali aj ďalších funkcionárov. Ešte v tom roku zaviedli platenie mesačných členských príspevkov (20 halierov na člena), rovnošatu si zadovážil každý hasič za svoje peniaze a prvú výzbroj kúpili v apríli roku 1876. V roku 1878 dala poisťovňa Slávia zato, že sa v nej poistilo proti požiarom 160 Mošovčanov, miestnym hasičom štvorkolesovú striekačku, ktorá už mala aj saciu stranu. Kremnica dala mošovským hasičom v roku 1881 100 zlatých, aby chránila proti požiaru teplické kúpele a budovy v Dolnej Štubni. 17. januára 1883 mošovskí hasiči zasiahli s dvoma striekačkami pri požiari v Háji. V rokoch 1892, 1898 a 1900 sa zúčastnili na prvých okresných cvičeniach hasičov. V roku 1912 postavili malú zbrojnicu pre dve striekačky a najdôležitejšiu výzbroj.
V súvislosti s rozvojom hasičstva treba spomenúť tri mošovské osobnosti –Juraja Čajku, Miloslava Schmidta a Jána Mičíka – Dolného.
Juraj Čajka (nar. 1853) patril medzi zakladajúcich členov dobrovoľného hasičského zboru v mestečku. V zbore nepôsobil dlho, ale vďaka nemu boli mošovskí hasiči odborne zdatní a dobre pripravení na zásahy. Nechcel slúžiť Maďarom a bol jedným z prvých slovenských študentov, ktorí odišli študovať vysokú školu do Prahy. Ako študent cukrovarnícko- strojárskeho odboru Českého vysokého učení technického si osvojil cvičenia pražského hasičského zboru, ktorý vznikol v roku 1853 Potom cvičil aj mošovských hasičov. Žiaľ, tí sa s ním museli veľmi rýchlo rozlúčiť, lebo už koncom septembra 1875 odišiel na ďalšie štúdiá do Prahy. V roku 1896 sa Juraj Čajka druhý raz oženil. Vzal si vzdelanú a národne uvedomelú rodáčku zo Slovenského Pravna – Klementínu Chorvátovú. Čajkovci sa v Prahe venovali slovenským študentom. Ich hosťami boli bratia Ursínyovci, bratia Janka Jesenského, Viliam Pauliny Tóth, dokonca aj Milan Rastislav Štefánik. Juraj Čajka bol priekopníkom cukrovarníckeho priemyslu. Zomrel v Prahe v roku 1926.
Miloslav Schmidt (nar. 1881) vstúpil do dobrovoľného hasičského zboru v Mošovciach ako 18ročný a jeho tajomníkom sa stal v roku 1915. Jeho zásluhou vznikla v Mošovciach Občianska beseda, 14 rokov bol jej predsedom, zbormajstrom a organizátorom divadelných predstavení, pracoval v ľudovej banke v Turčianskych Tepliciach, v roku 1919, bol spoluzakladateľom Slovenskej obchodnej a remeselníckej jednoty, v rokoch 1920 až 1926 bol redaktorom Hlásnika pôsobil v Národných novinách, v roku 1923 sa stal správcom a vydavateľom Kníhtlačiarskeho a účastinárskeho spolku v Martine. Vďaka Miloslavovi Schmidtovi sa upevnila organizácia protipožiarnej ochrany na celom Slovensku a mal veľký podiel aj na vytvorení svojpomocných podnikov hasičskej jednoty. Patrila do nej Hasičská vzájomná pokladnica, hasičské nákupno–predajné a nakladateľské družstvo. Miloslav Schmidt spolu s inými funkcionármi organizoval aj výstavbu hasičského domu v Martine, ktorý sa po dokončení stal centrom organizačného, administratívneho, technického a vzdelávacieho života celého slovenského hasičstva. Tento mošovský rodák získal za svoju činnosť v hasičstve rad domácich i zahraničných ocenení. Zomrel 8. mája 1931 v Martine. Ján Mičík – Dolný (nar. 1898) hasil požiar už ako 11-ročný, za čo ho učiteľ „vyznamenal„ trstenicou. Do hasičského spolku vstúpil ako 17ročný a odvtedy pôsobil v ňom vo funkciách námestného tajomníka, tajomníka a námestného veliteľa. Až do svojej smrti v roku 1987 robil kronikára miestneho hasičského zboru. Ján Mičík sa venoval samoštúdiu miestnych dejín a zozbieral veľké množstvo písomného i obrazového materiálu o Jánovi Kollárovi. Nejeden Mošovčan vďačí tomuto historikovi amatérovi za rodostrom svojej rodiny.
Po 2. svetovej vojne sa mošovskí hasiči dostali vlastné vozidlo (v r. 1956), postavili novú hasičskú zbrojnicu (1959 – 1966), venovali sa dobudovaniu areálu, aby spĺňal všetky požiadavky na uskladnenie výstroja, techniky a priestorov na spoločenské zábavy. Hasiči odpracovali nespočetné množstvo brigádnických hodín a postupne zlepšovali aj svoje technické vybavenie. Medzi najvýznamnejšie zásahy mošovských hasičov patrilo hasenie požiaru kaštieľa v roku 1963, pri ktorom potrebovali aj pomoc okolitých hasičských zborov a požiarneho útvaru v Martine. V súčasnosti má DHZ v Mošovciach viac ako 200 členov.
Ako nám povedal starosta Mošoviec Ján Žirko, miestny dobrovoľný hasičský zbor je najiniciatívnejšou organizáciou obce, ktorá je schopná pružne reagovať a pomáhať pri organizácii akéhokoľvek podujatia. „Naši hasiči pomáhajú obci organizovať jarmok, športové podujatia a pri rôznych príležitostiach uvaria vynikajúci guláš. Vynikajúco reprezentujú našu obec na hasičských súťažiach, na ktorých patria k popredným kolektívom. Nie sú to len miestne, ale aj medzinárodné súťaže. Svedčí o tom veľké množstvo pohárov v ich zbierke. Tento mesiac vyhrali súťaž o Pohár primátora Kremnice, čím obhájili vlaňajšie prvenstvo. Nové hasičské súťaže, napríklad o Pohár prezidenta Dobrovoľnej požiarnej ochrany SR, sa začínajú v Mošovciach, lebo naši hasiči sú vynikajúcimi organizátormi. Bez ich pomoci si neviem spoločenský život v obci predstaviť,„ dodal Ján Žirko.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Autor: br

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 711
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 376
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 896
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 230
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 029
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 812
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 806
  1. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  2. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  3. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  4. Martin Borecky: Rakovina
  5. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  6. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  7. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  8. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 052
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 643
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 432
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 952
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 445
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 362
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 246
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Tomáš Pšenka.

Ani druhá hokejová liga nie je lacná záležitosť. Na pokrytie sezóny kluby míňajú šesťmiestne sumy.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Prebudenie jari Vrícko

Aj do malej podhorskej dedinky zavítala jar.


(vm)
Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


  1. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  2. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  3. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  4. Martin Borecky: Rakovina
  5. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  6. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  7. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  8. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 052
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 643
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 432
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 952
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 445
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 362
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 246
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?