MALÝ ČEPČÍN. Za vybraný tovar nemuseli zaplatiť. V obci Malý Čepčín usporiadali netradičný bazár oblečenia a kníh. Ľudia tak ušetrili peniaze aj životné prostredie.
Vyzbierali štyri tony
Práve to bolo cieľom usporiadateľov, ktorí sa svojimi aktivitami snažia bojovať aj proti klimatickým zmenám. Menšia produkcia odpadu je jeden zo spôsobov, ako to dosiahnuť.
„Veríme, že výmena oblečenia a kníh medzi obyvateľmi Horného Turca má priamy vplyv na zredukovanie komunálneho odpadu, v ktorom by niektoré kúsky isto skončili," hovorí Mária Kevická, riaditeľka neziskovej organizácie VEPOS Horný Turiec.
Tá sa venuje verejnoprospešným službám v oblasti odpadového hospodárstva. Združuje 21 obcí Horného Turca.
„Bazár sme pripravovali dlho. Najprv prebiehal zber šatstva a kníh v obciach a
VEPOS Horný Turiec
Organizácia združuje obce Horného Turca: Turček, Horná Štubňa, Malý Čepčín, Abramová, Blažovce, Bodorová, Borcová, Brieštie, Budiš, Dubové, Háj, Ivančiná, Jazernica, Jasenovo, Kaľamenová, Liešno, Moškovec, Ondrašová, Rudno, Veľký Čepčín. Vlani pribudla obec Sklené. Do bazáru sa okrem členských samospráv zapojili ešte ďalšie dve obce, Rakša a Mošovce.
materských a základných školách VEPOSu Horného Turca. Ľudia darovali šatstvo a knihy zadarmo," hovorí riaditeľka o akcii, ktorú prvýkrát spustili pred dvomi rokmi. Vtedy sa zamerali najmä na detské oblečenie, až postupne sa ponuka rozšírila aj o odev pre dospelých a knihy.
Samotný bazár prebehol v nedeľu. No sálu v Malom Čepčíne pripravovali už od piatku a v sobotu triedili vyzbierané oblečenie a knihy, pripravovali občerstvenie aj detský kútik.
Mali čo robiť. „Bola to náročná práca pre 25 ľudí," dopĺňa riaditeľka organizácie.
Rukami im prešli tony oblečenia. „Prišlo približne tri a pol až štyri tony šatstva,“ vraví Kevická.
Triedili ho podľa veľkosti, zároveň pritom vyradzovali nepoužiteľné kúsky. Hoci pri vyhlasovaní zberu organizátori vraveli, aby bolo darované oblečenie čisté a nositeľné, niektorí predsa len doniesli veci v zlom stave.
„Poškodené, roztrhnuté alebo extrémne špinavé šatstvo sme dávali bokom, následne pôjde na energetické zhodnotenie,“ hovorí riaditeľka, ako ani takéto veci nevyjdú nazmar.
Ako dopĺňa, neziskovku, ktorá zabezpečuje napríklad aj zber komunálneho a separovaného odpadu v obciach, sa snaží riadiť tak, aby čo najviac vecí zrecyklovali alebo energeticky zhodnotili a nekončili tak na skládke.
Čo z bazáru ostalo, posunú charite s celoslovenskou pôsobnosťou.
Pomohli budúcej slobodnej mamičke
Ako riaditeľka dodáva, akcia medzi ľuďmi zarezonovala.
„Zúčastnilo sa množstvo ľudí. Bol to obrovský úspech. Veľa vecí našlo svojich majiteľov, za čo sme veľmi radi," vraví s tým, že záujemcovia prichádzali už aj polhodinu pred oficiálnym začiatkom akcie.
Tá má podľa nej zmysel. Nielen pre svoj ekologický rozmer, ale aj preto, že pomáha ľuďom v zložitej finančnej situácii. Bazár navštívili ľudia, ktorí si chceli obmeniť či doplniť šatník, no aj takí, ktorí si nové oblečenie nemôžu dovoliť.
Tento rok pomohli aj budúcej slobodnej mamičke.
„Prišla približne 18 až 19-ročná žena, pár týždňov pred pôrodom. Nemala nič a odniesla si výbavičku pre bábätko, vrátane kočíka. Podarilo sa tak vybaviť jednu mamičku,“ spomína konkrétny prípad.
Podobné zažili aj v predošlých ročníkoch bazáru. „Chodia takí, čo si chcú vymeniť šatník, niečo nové pozrieť, ale aj sociálne slabší, ktorí nemajú inú možnosť, ako si zaobstarať veci,“ potvrdzuje zo skúsenosti riaditeľka.
Počas bazáru zároveň oslávil VEPOS Horného Turca päť rokov od svojho založenia. Výročie si prišli pripomenúť viacerí starostovia a starostky, súčasní aj tí, ktorí stáli pri zrode organizácie.