dnou nádejou je transplantácia. Pred dvomi rokmi pribudlo k existujúcim trom špecializovaným transplantačným pracoviskám na Slovensku štvrté v Martinskej fakultnej nemocnici. Do jeho starostlivosti sa dostali pacienti z Martina, Žiliny, Ružomberka, Liptovského Mikuláša, Námestova, Dolného Kubína, Čadce, Ilavy, Púchova a Považskej Bystrice. Svojou aktívnou transplantačnou činnosťou dokázalo martinské centrum za dva roky existencie skrátiť priemernú čakaciu dobu na transplantáciu obličky v regióne na 2,3 roka, kým slovenský priemer je 3,7 roka. Doposiaľ v ňom dostalo novú obličku 33 pacientov. V 4 prípadoch išlo o príbuzenskú transplantáciu.
Primárka martinského transplantačného centra Barbara Grandtnerová považuje za najväčší úspech doposiaľ 100 percentnú úspešnosť transplantácií obličiek uskutočnených v Martinskej fakultnej nemocnici. Špecializovaný tím pod vedením primárky transplantačného centra a prednostu II. chirurgickej kliniky Jesséniovej lekárskej fakulty Ľudovíta Lacu poskytuje konzultačnú a školiacu činnosť pre zdravotnícke zariadenia v regióne a ako doposiaľ jediné slovenské pracovisko komplexne prehodnotilo pripravenosť pacientov z čakacej listiny na transplantáciu obličky. Špecializované laboratórne vyšetrenia, ktoré sa uskutočňujú vďaka spolupráci s Ústavom patologickej anatómie Jesséniovej lekárskej fakulty a Ústavom klinickej biochémie, ako i rýchly rozvoj transplantačnej imunológie sa v nemalej miere spolupodieľajú na dosiahnutých úspechoch.
Martinské transplantačné centrum za krátky čas svojho pôsobenia vystúpilo s prezentáciou výsledkov svojej práce na európskych a celosvetových nefrologicko – transplantačných fórach. Ako jediné slovenské transplantačné pracovisko je napojené na najväčší medzinárodný dobrovoľný register dát (Collaborative Transplant Study) vyhodnocujúci komplexné problémy a riziká transplantácie.